Vítáme Vás u jednoho z posledních dílů Školy šití. Dnes se podíváme na další letní téma a tím jsou tílka. K tílkům na tenká špagetová ramínka budeme potřebovat dovednost lemovat proužkem na čtvrtiny, podíváme se tedy zevrubně jak na to. Připomeneme si využití dvojjehly i principy tvorby aplikací. A nějaké to tílko si společně ušijeme. Už se taky tak těšíte na prázdniny? My ano a šatníky už máme vybavené 😉 Tak ať máte na dovolenou také krásné nové kousky přesně podle svého vkusu!

Lemování proužkem na 1/4:

Lemování proužkem na čtvrtiny jsme už zmiňovaly v dílu o typech lemování, ale tentokrát se u něj zastavíme podrobněji. Tato dovednost se nám totiž bude velmi hodit pro lemování tílek.

Lemování proužkem na čtvrtiny

Využití dvojjehly:

O dvojjehle jsme se už párkrát zmiňovaly jen tak mimochodem. Ale je to tak šikovná věcička, že se o její existenci a využití zmíníme klidně znovu. Podívejte se na video:

Z čeho ušít tílko?

Při výběru materiálu se řídíme především účelem, ke kterému bude tílko určeno. Platí v zásadě všechno to, co bylo řečeno o volbě materiálu na trika:

Z čeho šít tričko

Úpravy střihu na tílko:

Pro úpravy můžeme využít opět to, co bylo řečeno k úpravě trik. Rukávy řešit nemusíme, ale velikost průramků (to u tílek se širšími ramínky) nebo rozšíření a prodloužení na šaty se nám bude hodit:

Jak upravit střih na triko

A i z tílka můžeme udělat kojící verzi podle tohoto návodu:

Jednoduché triko na kojení (návod a postup úpravy střihu)

Úprava trika na crop top:

Crop top sice není tílko, ale také je to velmi letní verze trička, do přicházejících veder se bude určitě hodit! Navíc na něm také můžeme procvičit lemování proužkem na čtvrtiny.

Inspirace a fotonávod: crop top

Malá škola aplikací:

Dnes ještě zmíníme různé způsoby přišívání aplikací. Takové tílko s aplikací, co Vy na to? 😉

Malá škola aplikací

Vlastní práce:

Už víte, které z tílek budete šít? Dětské se širokými ramínky (použitelné jako klučičí i dívčí), nebo dětské na špagetová ramínka (dívčí)?

Nebo dámské na špagetová ramínka, či na širší ramínka (ve verzích na menší prsa, na větší prsa, těhotenské)? Případně tílko s lodičkovým výstřihem, které lze koupit samostatně či jako součást sportovních šatů?

Pokud byste se ztráceli v tom, co lze s čím nakombinovat, koukněte sem:

Vzájemná kompatibilita tílek, triček a sukní

Střihy:

Na tílko budete potřebovat pružný úplet s elastanem, nebo některý z funkčních úpletů. Dále se Vám podle vybraného střihu bude hodit i lemovací gumička nebo hotový úpletový lemovací proužek.

Pro dámská tílka platí tato tabulka spotřeby:

Pro dívčí tílka na špagetová ramínka pak tato tabulka:

Příprava na příště:

Protože se blížíme do finále, tento díl bude už oddychový. Potřebovat budeme různé zbytečky, co se nám doma za celou dobu nahromadily, protože budeme šít různé ekologické potřeby a vychytávky, jako jsou kosmetické tamponky, pytlíky na nákup či pečivo a podobně.