Opět tu máme nový díl Školy šití a opět nové články o dalších tématech, na která můžete při šití narazit. Dnes si povíme o tom, jak se začišťuje pomocí podsádek a jaké typy výztuh se Vám mohou při šití podle našich střihů nejčastěji hodit. Společně si pak ušijeme triko s přinechaným rukávem.

Všechny Vaše úkoly byly krásně vypracované, je úžasné, jakým tempem postupujete vpřed!

Výztuhy:

Výztuh je na trhu veliké množství a zorientovat se v nich není nic jednoduchého. Přinášíme Vám tedy přehled toho, co máme v týmu samy ozkoušené a co nejspíš použijete při šití z našich střihů:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Podsádky:

Podsádka je velice užitečná věc, podívejte se, jak na ni:

Začištění podsádkou

Vlastní práce – triko s přinechaným rukávem:

Dnes si společně ušijeme triko s přinechaným rukávem. I když se na první pohled může zdát zvláštní, že jsme ho zařadily až za triko raglánové, když je přeci jen ze dvou kusů…má to své opodstatnění:-) Na tomto střihu si procvičíte přidávání do založení a také práci s podsádkou:-)

Opět můžete šít buď dívčí, nebo dámskou verzi. Potřebovat budete úplet, pro střih více na tělo s příměsí elastanu (může být i s vyšším podílem – prémiový funkční úplet, plavkovina, microfresh). Lze šít i z méně pružného úpletu (bez elastanu), je třeba volit o 1 č. větší velikost – měřte!

Střihy:

triko_prinechany rukav

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

 

Tabulka spotřeby pro dámské triko je zde:

Tabulka spotřeba pro dívčí triko je zde:

Určitě se nezapomeňte podívat na videonávod:

 

Šaty sice budeme šít až později, nicméně malé upozornění: pokud budete chtít v budoucnu šít dámské šaty s přinechaným rukávem, je lepší si rovnou koupit střih na šaty a z něj udělat triko. Triko s přinechaným rukávem totiž není kompatibilní s dostupnými sukněmi, které slouží jako upgrady na šaty. Pro fajnšmekry lze též využít střih na šaty pouzdrové, který má záševky, a udělat triko z něj, jak jste mohli slyšet od Petry v úvodním videu.

Příprava na příště:

Střihy:

-16%
bunda bezny_rukav_2_new

34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68

Nejlehčí šití

V 16. lekci dojde už na slibovanou softshellovou bundu. Šít můžete samozřejmě i z jiných materiálů – lehčí (ve smyslu neteplá, ne jednodušší) varianta se Vám bude pohodlně šít například z jarního, letního či kalhotového softshellu. Určitě by šla ušít i ze šusťáku či micropeache, ale tyhle materiály jsou trochu “neposedné”. Nejjednodušší na šití je jistě dětská bunda s raglánovým rukávem, složitější pak dámská nebo dětská bunda s běžným rukávem.

Velikostní tabulky jsou zde:

Dětský raglán:

Dětský běžný rukáv:

Dámská bunda:

Jak asi správně tušíte, na bundu toho už bude kromě samotného kusu látky už třeba docela dost. Přehled dalšího materiálu si můžete předem nastudovat zde.