Vítáme vás u prvního dílu Školy šití. Dnešním tématem bude výběr a pořízení stroje – bez toho se totiž při šití moc daleko nedostaneme 🙂

Je pravděpodobné, že většina z vás už nějaký stroj má, i přesto si přečtěte, jaké existují typy strojů, čím se stroje liší, k čemu slouží rovnosteh, overlock, coverlock… Možná budete chtít časem svoji dílnu vylepšit, rovnosteh upgradovat na lepší model, pořídit další typ stroje… pak budete jistě rádi za přehled, který vám dnes přinášíme.

 

Obsah dílu:

1. Výběr a koupě nového stroje

   a) typy šicích strojů – rovnosteh, overlock, coverlock

   b) jak postupovat při výběru

   c) jakou značku vybrat

   d) kde stroj koupit

5. Využití staršího stroje

6. Úkol a příprava na další týden

Výběr a koupě nového stroje:

Typy šicích strojů

Začneme jedním starším článkem:

Jaký šicí stroj koupit? Druhy a typy

…ve kterém se dočtete to nejzákladnější, co potřebujete vědět – a to jaké jsou druhy šicích strojů.

Určitě se podívejte i na krátké video:

Když už budete vědět, zda chcete pořídit pouze rovnosteh s větším výběrem stehů, nebo základní rovnosteh a overlock, můžete přejít k další fázi, a to k výběru stroje. Následující odstavce jsou výběrem podstatných informací z tohoto článku:

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Pokud stále váháte, doporučujeme také tento rozcestník pro výběr šicího stroje sestavený odborníky:

Rozcestník pro výběr šicího stroje

Jak postupovat při výběru:
  1. Sepište si podle videa výše jaké funkce chcete, aby stroj určitě měl (odvíjí se od způsobu a četnosti využití stroje a též vašeho finančního limitu).
  2. Podívejte se na videa, kde recenzuji některé modely od více značek (odkazy níže v tomto článku).
  3. Zkombinujte váš finanční limit s vybranou značkou. Záleží, co preferujete.
  4. Vyberte 1 – 3 modely a na ty hledejte konkrétní recenze (nejen v ČR).
  5. Zeptejte se uživatelek – např. na Facebooku.
  6. V případě nejasností mezi modely kontaktujte svého prodejce.
  7. Můžete se též informovat v servisech (servisáci nejradši doporučují kromě starých Veritasek ještě značku Veronika).

Poznámka pod čarou:

Zvažte též cenu příslušenství. Konkrétně třeba jehly. Doporučovala bych stroj, který šije univerzálními jehlami, které koupíte v každé galanterii.

Jakou značku?

Značky šicích strojů mají zastánce i odpůrce, každá značka má své. Skvělé jsou Brothery, ale v nižší cenové hladině nemají regulaci přítlaku patky. Výborně šijí Janome, ale jsou uživatelsky trochu předpotopní. Chválené jsou Lady – stroj, co jsem měla na recenzi, mě nenadchnul, ale rozhodně to není špatný stroj. Za sebe doporučuji také Pfaff (viz níže). Skoro nikdy si nikdo nestěžuje na Berniny, ale musíte sáhnout 2 – 3x hlouběji do kapsy. Skvělé držáky jsou stroje Veronika, ale jsou při šití i ovládání pro mě trochu toporné. S nimi však rozhodně chybu neuděláte co do šití. Zuby si brousím na vyzkoušení stroje Gritzner, zařadila bych je taky mezi dobré značky, ale jen podle toho, že jsem na ně nikde nikdy neslyšela hanu:) A dále jsou nyní populární stroje Juki. Zkušenost ale nemám.

Stroje z Lidlu (SilverCrest) a Singer – Jsou některé z nás, které na ně nedají dopustit, že za málo peněz dost muziky. Osobně koupi ale doporučit nemohu s ohledem na množství dotazů, které k těmto strojům dostávám, k množství stížností, servisu a také příslušenství, které je k těmto strojům dražší než značkové příslušenství ke všem ostatním strojům. Konkrétně třeba myslím jehly, které jsou ještě skoro 2x dražší než Schmetz. Bohužel ani s reklamacemi v Lidlu nemáme dobrou zkušenost, stroj po roce nešije dobře a 3x byl z reklamace vrácen s tím, že mu nic není. To jsou pak opravdu vyhozené peníze. Pro někoho, kdo bude zkracovat záclony a párkrát do roka něco ušije, jsou stroje určitě dostatečné. Tomu, kdo chce šití zkusit, bych doporučila spíš se zeptat po okolí, zda by mu někdo nepůjčil starý stroj na vyzkoušení a pokud vás to bude bavit, kupte si lepší.

Jen doplním, že v Lidlu se vyhněte i nitím, kleštím a všemu, co k šití nabízí!

OVERLOCK mám vyzkoušený od firmy Brother, ten doporučím, ale neznamená to, že jiné značky nejsou také dobré. Nejlepší recenze má overlock Babylock. Naprosto nejhorší overlock Singer. Dobré jsou určitě i overlocky od osvědčených firem jako je Bernina, Pfaff… Za nejlevnější variantu poměr cena/výkon doporučuji Brother 2104D nebo aktuálně velmi oblíbená Lada 700D.

COVERLOCK hobby (v levnější třídě do 20 tisíc) bych nedoporučila ani jeden. Lepší je nahradit dvojjehlou a nebo koupit průmyslový stroj či sáhnout hluboko do kapsy (v cenové úrovni průmyslového šicího stroje a výš). Osobně mám nově Babylock samostatný coverlock a zatím jsem nadšená. Vlastním též Sirubu průmyslový stroj, také prošije hodně, ale musí ji člověk umět dobře seřídit. Výhoda Siruby je vrchní krycí steh, ten Babylock nemá. Reference na Brothery jsou, že neprošijí bez kuckání přes švy, takže jen tenká látka a ne přes šev. Janome bývá kus od kusu, někdo je nadšen, někdo reklamuje, reklamuje, servisuje, až ho prodá. Takže za mě osobně domů Babylock nebo dvojjehlu.

Kde koupit?

Prodejců šicích strojů je celá řada, nemáme všechny vyzkoušené. Obchod vybírejte podle recenzí, jak se staví třeba k reklamacím, zda je to ověřený prodejce.

Pokud se chcete poradit s výběrem, tak můžeme doporučit obchod Galanterie Čendulka. Srdcaře Josefa Hoška se můžete zeptat na jednotlivé modely a případně zvážit spolu s ním výběr stroje pro vaše potřeby. V Čendulce najdete výběr těch nejlepších značek šicích strojů a osobní přístup. V případě problémů s obsluhou stroje vám dokáže pan Hošek poradit, co je třeba špatně…

Spolehlivých e-shopů s dlouhou tradicí je více. Osobní zkušenost s nákupem máme také v obchodech sicistroje-shop  a Ráj šití.

Rozhodně je vždy nejlepší si stroj vyzkoušet v akci, a třeba srovnat vybrané favority. Ne každá ale máme tu možnost navštívit ukázkovou prodejnu.

Pokud byste chtěli některé stroje vidět “v akci” jen virtuálně, zhlédněte i další Caramillina videa s videorencenzemi a srovnáními několika strojů

Lada H73A – unboxing

Šicí stroj Janome 60507 vs. Brother HF37: porovnání

Janome 60507: Návod a recenze

Srovnání a recenze: Brother HF 37 vs. Innov-Is 15

Recenze Brother HF 37 – Test šití

Brother HF 37 – představení, funkce, obsluha

Brother 1034D: test šití

Brother Innov-Is 15: Návod pro začátečníky + recenze

Brohter Innov-Is 15: Rychlý přehled a recenze

Overlock Lada 700D: Unboxing a podrobný návod 

Overlock Brother 1034D vs. 3034D: Srovnání strojů

Overlock Brother 1034D: Podrobný návod

…nebo fotorecenzi na stroj kombinovaný s vyšívacím strojem:

Recenze šicí stroj Lada L90: první dojmy

Tak co? Už víte? Váháte? Jak psala Caramilla v jednom z odkazovaných článků, konečný výběr musíte provést vy sami. Ale pokud váháte třeba mezi několika modely a nejste si jisti, jestli si připlatit za funkci, o které nevíte, jestli ji využijete, můžete napsat panu Josefu Hoškovi, prodejci šicích strojů na , nebo se zeptat ve facebookové skupině Caramilla – vše o šití (střihy, návody, poradna) a označit u toho pana Josefa Hoška, který vždy velmi ochotně poradí.

Vytažení stroje ze skříně:

Druhá možnost je, že stroj někde máte, ale vlastně nevíte, jak se používá a jestli vůbec funguje. Pak se odhodlejte, stroj vytáhněte/přivezte od babičky/najděte na půdě (a pak důkladně vyluxujte). Pokud na stroji nebylo šito už hodně dlouho, bude potřebovat servis. Zjistěte si, kde ve vašem okolí provádějí servis strojů a domluvte se na generální prohlídce, vyčištění a promazání stroje. Takovýto servis stojí mezi 500-1000 Kč, ale pokud máte kvalitní starší celokovový stroj, rozhodně ho nevyhazujte na skládku! Tato investice se vyplatí. Starší celokovové stroje jsou držáky a jen tak se tam něco neporouchá, a když se porouchá, často se to dá opravit. Což se o nových, zvlášť supermarketových strojích, říct nedá.

A pokud stroj doma máte a nějakou dobu už na něm šijete, určitě koukněte, jak byste se o něj měli starat:

Jak pečovat o běžný šicí stroj (údržba)

Domácí úkol a příprava na příště:

A úkol na první týden? Stroj vytáhnout z krabice/skříně/půdy, zapojit kabel (nemáte-li starý šlapací;), stroj zapnout, rozsvítit osvětlení (některé starší stroje se zapnou rovnou zapojením do sítě, ale osvětlení má svůj vypínač; novější stroje se zapínají spínačem a rovnou se zapne i osvětlení). A pokud máte úkol splněn a chcete se pochlubit, udělejte fotku, že jste připraveni, a můžete ji s námi nasdílet ve facebookové skupině pod příslušným vláknem 😉

A nebojte, příště už budeme i šít… 😉 Připravte si na to kousek plátýnka (ideálně kus starého prostěradla nebo povlečení, roztrhanou košili, vyřazenou utěrku; pokud se takové zbytky u vás doma nevyskytují, zajděte si do látek koupit 20 cm nějakého levného plátna).