Vítáme vás u prvního dílu Školy šití. Dnešním tématem bude výběr a pořízení stroje – bez toho se totiž při šití moc daleko nedostaneme 🙂
Je pravděpodobné, že většina z vás už nějaký stroj má, i přesto si přečtěte, jaké existují typy strojů, čím se stroje liší, k čemu slouží rovnosteh, overlock, coverlock… Možná budete chtít časem svoji dílnu vylepšit, rovnosteh upgradovat na lepší model, pořídit další typ stroje… pak budete jistě rádi za přehled, který vám dnes přinášíme.
Obsah dílu:
1. Výběr a koupě nového stroje
Výběr a koupě nového stroje:
Typy šicích strojů
Začneme jedním starším článkem:
…ve kterém se dočtete to nejzákladnější, co potřebujete vědět – a to jaké jsou druhy šicích strojů.
Určitě se podívejte i na krátké video:
Když už budete vědět, zda chcete pořídit pouze rovnosteh s větším výběrem stehů, nebo základní rovnosteh a overlock, můžete přejít k další fázi, a to k výběru stroje. Následující odstavce jsou výběrem podstatných informací z tohoto článku:
Pokud stále váháte, doporučujeme také tento rozcestník pro výběr šicího stroje sestavený odborníky:
Jak postupovat při výběru:
- Sepište si podle videa výše jaké funkce chcete, aby stroj určitě měl (odvíjí se od způsobu a četnosti využití stroje a též vašeho finančního limitu).
- Podívejte se na videa, kde recenzuji některé modely od více značek (odkazy níže v tomto článku).
- Zkombinujte váš finanční limit s vybranou značkou. Záleží, co preferujete.
- Vyberte 1 – 3 modely a na ty hledejte konkrétní recenze (nejen v ČR).
- Zeptejte se uživatelek – např. na Facebooku.
- V případě nejasností mezi modely kontaktujte svého prodejce.
- Můžete se též informovat v servisech (servisáci nejradši doporučují kromě starých Veritasek ještě značku Veronika).
Poznámka pod čarou:
Zvažte též cenu příslušenství. Konkrétně třeba jehly. Doporučovala bych stroj, který šije univerzálními jehlami, které koupíte v každé galanterii.
Jakou značku?
Značky šicích strojů mají zastánce i odpůrce, každá značka má své. Skvělé jsou Brothery, ale v nižší cenové hladině nemají regulaci přítlaku patky. Výborně šijí Janome, ale jsou uživatelsky trochu předpotopní. Chválené jsou Lady – stroj, co jsem měla na recenzi, mě nenadchnul, ale rozhodně to není špatný stroj. Za sebe doporučuji také Pfaff (viz níže). Skoro nikdy si nikdo nestěžuje na Berniny, ale musíte sáhnout 2 – 3x hlouběji do kapsy. Skvělé držáky jsou stroje Veronika, ale jsou při šití i ovládání pro mě trochu toporné. S nimi však rozhodně chybu neuděláte co do šití. Zuby si brousím na vyzkoušení stroje Gritzner, zařadila bych je taky mezi dobré značky, ale jen podle toho, že jsem na ně nikde nikdy neslyšela hanu:) A dále jsou nyní populární stroje Juki. Zkušenost ale nemám.
Stroje z Lidlu (SilverCrest) a Singer – Jsou některé z nás, které na ně nedají dopustit, že za málo peněz dost muziky. Osobně koupi ale doporučit nemohu s ohledem na množství dotazů, které k těmto strojům dostávám, k množství stížností, servisu a také příslušenství, které je k těmto strojům dražší než značkové příslušenství ke všem ostatním strojům. Konkrétně třeba myslím jehly, které jsou ještě skoro 2x dražší než Schmetz. Bohužel ani s reklamacemi v Lidlu nemáme dobrou zkušenost, stroj po roce nešije dobře a 3x byl z reklamace vrácen s tím, že mu nic není. To jsou pak opravdu vyhozené peníze. Pro někoho, kdo bude zkracovat záclony a párkrát do roka něco ušije, jsou stroje určitě dostatečné. Tomu, kdo chce šití zkusit, bych doporučila spíš se zeptat po okolí, zda by mu někdo nepůjčil starý stroj na vyzkoušení a pokud vás to bude bavit, kupte si lepší.
Jen doplním, že v Lidlu se vyhněte i nitím, kleštím a všemu, co k šití nabízí!
OVERLOCK mám vyzkoušený od firmy Brother, ten doporučím, ale neznamená to, že jiné značky nejsou také dobré. Nejlepší recenze má overlock Babylock. Naprosto nejhorší overlock Singer. Dobré jsou určitě i overlocky od osvědčených firem jako je Bernina, Pfaff… Za nejlevnější variantu poměr cena/výkon doporučuji Brother 2104D nebo aktuálně velmi oblíbená Lada 700D.
COVERLOCK hobby (v levnější třídě do 20 tisíc) bych nedoporučila ani jeden. Lepší je nahradit dvojjehlou a nebo koupit průmyslový stroj či sáhnout hluboko do kapsy (v cenové úrovni průmyslového šicího stroje a výš). Osobně mám nově Babylock samostatný coverlock a zatím jsem nadšená. Vlastním též Sirubu průmyslový stroj, také prošije hodně, ale musí ji člověk umět dobře seřídit. Výhoda Siruby je vrchní krycí steh, ten Babylock nemá. Reference na Brothery jsou, že neprošijí bez kuckání přes švy, takže jen tenká látka a ne přes šev. Janome bývá kus od kusu, někdo je nadšen, někdo reklamuje, reklamuje, servisuje, až ho prodá. Takže za mě osobně domů Babylock nebo dvojjehlu.
Kde koupit?
Prodejců šicích strojů je celá řada, nemáme všechny vyzkoušené. Obchod vybírejte podle recenzí, jak se staví třeba k reklamacím, zda je to ověřený prodejce.
Pokud se chcete poradit s výběrem, tak můžeme doporučit obchod Galanterie Čendulka. Srdcaře Josefa Hoška se můžete zeptat na jednotlivé modely a případně zvážit spolu s ním výběr stroje pro vaše potřeby. V Čendulce najdete výběr těch nejlepších značek šicích strojů a osobní přístup. V případě problémů s obsluhou stroje vám dokáže pan Hošek poradit, co je třeba špatně…
Spolehlivých e-shopů s dlouhou tradicí je více. Osobní zkušenost s nákupem máme také v obchodech sicistroje-shop a Ráj šití.
Rozhodně je vždy nejlepší si stroj vyzkoušet v akci, a třeba srovnat vybrané favority. Ne každá ale máme tu možnost navštívit ukázkovou prodejnu.
Pokud byste chtěli některé stroje vidět “v akci” jen virtuálně, zhlédněte i další Caramillina videa s videorencenzemi a srovnáními několika strojů
Šicí stroj Janome 60507 vs. Brother HF37: porovnání
Srovnání a recenze: Brother HF 37 vs. Innov-Is 15
Recenze Brother HF 37 – Test šití
Brother HF 37 – představení, funkce, obsluha
Brother Innov-Is 15: Návod pro začátečníky + recenze
Brohter Innov-Is 15: Rychlý přehled a recenze
Overlock Lada 700D: Unboxing a podrobný návod
Overlock Brother 1034D vs. 3034D: Srovnání strojů
Overlock Brother 1034D: Podrobný návod
…nebo fotorecenzi na stroj kombinovaný s vyšívacím strojem:
Tak co? Už víte? Váháte? Jak psala Caramilla v jednom z odkazovaných článků, konečný výběr musíte provést vy sami. Ale pokud váháte třeba mezi několika modely a nejste si jisti, jestli si připlatit za funkci, o které nevíte, jestli ji využijete, můžete napsat panu Josefu Hoškovi, prodejci šicích strojů na info@cendulka.cz, nebo se zeptat ve facebookové skupině Caramilla – vše o šití (střihy, návody, poradna) a označit u toho pana Josefa Hoška, který vždy velmi ochotně poradí.
Vytažení stroje ze skříně:
Druhá možnost je, že stroj někde máte, ale vlastně nevíte, jak se používá a jestli vůbec funguje. Pak se odhodlejte, stroj vytáhněte/přivezte od babičky/najděte na půdě (a pak důkladně vyluxujte). Pokud na stroji nebylo šito už hodně dlouho, bude potřebovat servis. Zjistěte si, kde ve vašem okolí provádějí servis strojů a domluvte se na generální prohlídce, vyčištění a promazání stroje. Takovýto servis stojí mezi 500-1000 Kč, ale pokud máte kvalitní starší celokovový stroj, rozhodně ho nevyhazujte na skládku! Tato investice se vyplatí. Starší celokovové stroje jsou držáky a jen tak se tam něco neporouchá, a když se porouchá, často se to dá opravit. Což se o nových, zvlášť supermarketových strojích, říct nedá.
A pokud stroj doma máte a nějakou dobu už na něm šijete, určitě koukněte, jak byste se o něj měli starat:
Domácí úkol a příprava na příště:
A úkol na první týden? Stroj vytáhnout z krabice/skříně/půdy, zapojit kabel (nemáte-li starý šlapací;), stroj zapnout, rozsvítit osvětlení (některé starší stroje se zapnou rovnou zapojením do sítě, ale osvětlení má svůj vypínač; novější stroje se zapínají spínačem a rovnou se zapne i osvětlení). A pokud máte úkol splněn a chcete se pochlubit, udělejte fotku, že jste připraveni, a můžete ji s námi nasdílet ve facebookové skupině pod příslušným vláknem 😉
A nebojte, příště už budeme i šít… 😉 Připravte si na to kousek plátýnka (ideálně kus starého prostěradla nebo povlečení, roztrhanou košili, vyřazenou utěrku; pokud se takové zbytky u vás doma nevyskytují, zajděte si do látek koupit 20 cm nějakého levného plátna).
petra.sorkova
Dobry den Peto a spol:-)
Clanek jsem si precetla, moc diky, ale “bohuzel” jsem ten pripad, co ma jak bezny stroj tak overlock z Lidlu- zakoupeny uz davno… Sila jsem doposud minimalne, takze to pro mne byla financne prijatelna varianta.Zatim si nemuzu stezovat, ale na overlocku teprve zacinam a ted jsem chtela dokoupit strecove jehly k overlocku model Singer 14SH754 a zjistila jsem, ze se asi vubec nedelaji. Dle navodu tam maji byt nite 2022, pripadne 2020, ale takove strecove jsem nikde nevidela a dle Singer servisu se nedelaji a “nejsou treba”. Jak tedy mam pripadne sit
Na overlocku uplety? S teplakovinou a beznou jehlou zatim nebyl problem, ale co s jemnejsimi materialy? Nemel jste nekdo stejny problem, pripadne nevite, jestli muzu zkusit univerzalni jehly??? Moc dekuji. Petra
Martina
dobrý den, bohužel s příslušenstvím k Singerům nemám moc zkušenost. Zkuste napsat pani Hoškovi (kontakt v článku), ten je přes stroje a galanterii odborník, možná poradí.
petra.sorkova
Moc dekuji, zkusim to 🙂
Blanka
Dobrý den Petro, mám stejný overlock z Lidlu. Už skoro 5 let. Pořídila jsem si ho jako zkušební, jestli mě šití na overlocku vůbec bude bavit. Šiju na něm všechno. Plátno, úplet, fleece, softshell. S tím, že se k němu vyrábí jen dvoje jehly (síla 80 nebo 90) jsem nikdy problém neměla. Stroj nešetřím, ušila jsem na něm plenky, přebalovací podložky, všechno možné dětské i dospělácké oblečení, tašky. Od overlocku očekávám hezky oříznutý a začištěný steh, na což mi tento stačí. Jediné, proč bych si koupila nový, je hlučnost, ale nejsem si jistá, jestli overlock může být tichý..
Martina
díky za zkušenost, bohužel ne každý má takovou a v případě, že stroj nešije dobře, bývá problém najít servis, který by ho byl ochoten zaservisovat. rozhodně nemyslíme, že byste stroje z Lidlu měly houfně vyhazovat a pořizovat jiné, zvlášť pokud šijou spolehlivě 🙂 jen je nemůžeme s klidným svědomím doporučit těm, které o pořízení stroj uvažují. na hlučnost pomáhá stroj vypodložit ustřiženou karimatkou. jinak ano, méně kvalitní stroje dělají hluku více a víc vibrují a taky se tam díky tomu může dřív něco “vyčvachtat”.
katerina.simonova
Jo, originální universální jehly prosekavaji jemný úplet. Dle všeho je Singer fakt frajer, co k overloku nevyrábí jehly na úplet. Ale bez problémů do něj jdou schmetz elx705 SUK, jen je chyťte o chloupek níž, protože jsou o chloupek kratší.
AlkaN
Díky za první video. Jelikož jsem si pořídila overlok, tak bych přivítala i taky k němu – jaké jehly použít, jaké nitě, kolik prošít maximálně vrstev, na jaké materiály … .
Předem moc děkuji. A všem moc fandím ?
Martina
díky za podněty! určitě bude díl věnovaný overlockům, ale zřejmě až v průběhu jara, nejdřív se musí většina začátečnic skamarádit se základním strojem 🙂
hendryska1
Dobrý den,děkuji za recenze strojů a chci se zeptst na šicí stroj Brother Innov-Is 15 a na Brother Innov-Is 16 jak velký v nich je rozdíl než dizajn.Děkuji
Martina
dobrý den, zkuste se obrátit na pana Hoška (kontakt v článku), bohužel jednotlivé typy šicích strojů nemáme nastudované a znamenalo by to pro nás mravenčí práci při porovnávání jejich specifikace. Pan Hošek jako prodejce strojů bude mít větší přehled.
petra.benes.1
Dobrý den, prosím o radu, chtěla bych si koupit pfaff expression 710, co myslíte je to dobrá volba? Abych na něm ušila od kabelky a peněženky po tepláky, spodní prádlo a plavky? Myslíte že pfaff je dobrý neporuchový a pod…? děkuji Petra
Martina
dobrý den, Pfaff jako značka je určitě dobrý a kvalitní stroj, a model pfaff expression 710 je už mašinka, která toho umí opravdu hodně. Bohužel osobně ozkoušený ho nemáme, ale můžete se o něm poradit s panem Hoškem, prodejcem strojů (kontakt v článku), má ho ve svém obchodě v nabídce, takže o něm určitě bude vědět víc než my 🙂
hrubesov
Dobrý den, moc děkuji za vpuštění, stroj mám připraven a těším se do lavice.
Michaela
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, uvažuji o koupi nového šicího stroje a zajímalo by mne zda jsou nějaké rozdíly u různých strojů v šířce volného ramene nebo je to stejné? Dále by mne zajímalo jak dobře na Vašem stroji Pfaff funguje automatická regulace napětí spodní a horní nitě a zda jde toto změnit i manuálně. Dále by mne zajímalo, zda při navlékání dvojjehli mají i jiné stroje částečně oddělené cesty pro 2 nitě nebo je to jen specialita Vašeho stroje Pfaff příp. zda to Pfaff nabízi u vyšší řady standartně? U mého stroje se ty nitě děsně motali do sebe při šití dvojjehlou, až když jsem využila Vaší rady a u jedné nitě neprovlékla konečným očkem tak se to výrazně zlepšilo. Děkuji za rady Míša
Caramilla
Ohledně obvodu volných ramen je třeba kontaktovat prodejce šicích strojů, exaktní test jsem nikdy nedělala, pro mě totiž není obvod volného ramene kritérium výběru šicího stroje, takže jsem to nikdy nezkoumala. Asi tam ale rozdíly budou, otázka je, zda výrazné. U Pfaff regulace napětí nitě, pokud není porouchaná, funguje skvěle. Výjimečně je třeba s ní hýbat, jen v extremních případech (hodně silná nit, kombinace nití černá-bílá, hodně zvláštní materiál…). Manuálně měnit lze. Regulace funguje ale tak dobře, že nejde s jejím hýbáním “řasit” jen šitím. Povolit napětí na řasení ručně samozřejmě jde, koukněte na návod, jak řasit – je u balonové sukénky třeba ve videu. S těmi nitěmi u dvojjehly bych se nerada pouštěla do nějaké diskuse, já nejsem odborník na šicí stroje, to by věděl nějaký odborník. Co jsem já ale studovala, tak jsem se dozvěděla, že ty nitě mají jí tak, jak jdou u mého pfaff v návodu vždycky. Myslím dole u jehly. A že to bývá v návodech špatně. Třeba u Janome, co jsem měla, jsem to podle návodu zkoušela (tam byly dvě jehly stejná cesta) a nešlo to, nešilo to, trhalo se to a jehla se nakonec zlomila. Když jsem navlékla stejně jako Pfaff, šila dvojjehla krásně. Pak jsem hledala informace, že to je chyba návodů, občas… ale je to jen “jedna bába na internetu povídala”, mě to tak šilo, ne podle návodu, dobře. Víc k tomu nemůžu říct, jelikož můj stroj má návod správně a šije mi dobře, tak nemám důvod to zkoumat a řešit, kdo co jak kdy v návodu má a proč:-) Určitě na tato témata fakt nemá cenu se ptát nějaké Caramilly, ale lepší je ptát se přímo těch, co je to jejich denní chléb, nejvíc o strojích ví podle mě pan Hošek, ale i další prodejci, na Ráji šití, pan Roland Čipera, odkazy na kontakty máme v článku, určitě vám pomohou více než já:-)
Michaela
Dobrý den, předem velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Jen k těm dvojjehlám já na svém stroji prostě 2 cesty pro 2 nitě nemám (je to levný stroj lada, ale byla sem spokojená s poměrem cena výkon), overlockový steh perfekt takže šlo šít dobře a v 1 kroku úplety. A jak jste říkala v návodu bylo, že se mají vést obě nitě stejnou cestou. Servisní technik na ladu na kterého jsem se obrátila, že s tím mám velký problém mi dokonce nastavil na pouzdru cívky napětí nitě pro šití dvojjehlou. Bylo to lepší, ale stejně se to motalo. Rada od Vás na neprovléknutí 1 z nití spodním očkem byla k nezaplacení. Chtěla jsem se ještě zeptat, přemýšlím o pfaff, protože bych rozhodně chtěha horní podávání , ale trochu mne odrazuje ta poruchovost, myslíte si že pfaff patří spíše k těm levnějším poruchovějším značkám? Moje lada se mi zatím neporouchala ani jednou a to šiji každý den a kamarádce janome také ne. No možná je to také tím, že je to stroj mechanický a ty elektronické budou asi obecně náchylnější k poruše? Velice děkuji za odpověď. Míša
sona.zacharova
Dobrý den, já si koupila před 4 lety Singer na Mall.cz a jsem s ním naprosto spokojená. Jehli kupuji univerzální od různých výrobců, a žádný problém. Určitě si chci i pořídit Overlok od Singeru.
mvano
Dobrý den.
Po několikatýdením zvažování, rozhodování a studování všech dostupných informací, jsem se rozhodl pro kombinaci coverlock-overlock Pfaff 3.0. Nevím jestli je dobrá volba, ale mám základní šicí stroj taky Pfaff a šije se na něm moc dobře. Proto zase ta samá značka. V této cenové kategorii jich ani tolik na výběr není. Jenom několik. Myslíte že to bude dobrá volba?
Martin
Martina
Pfaff je určitě dobrá volba. kombinace OL a COL je diskutabilní, někdo to miluje (jsou to dva stroje za jedny peníze), někdo nenávidí přehazování (to je můj případ, taky jsem měla kombinaci a brzy pořídila samostatný COL). záleží, jak často budete COL využívat, pokud spíš výjimečně, pak je to dobrá varianta 🙂
cyrilka21
Dobrý den. Loni se mi porouchal levný OL Singer z Lidlu (koupeno na zkoušku, jestli vůbec mne to půjde – vydržel 2 roky šití úplety, plátno, teplákovina, softshell,..). Takže jsem se poohlížela po nějakém novém. Zároveň jsem začala pokukovat po COL. Nakonec jsem šla do kombinace coverlock-overlock Pfaff 3.0. Stroj šije dobře. Nicméně jak píše Martina, začne to pomalu rozčilovat, jak se neustále přehazuje. Po skoro roce šití už začínám uvažovat o samostatném COL 🙂
Marta H.
mvano
Zdravím. Sice se manželce úvaha o dalším stroji a to v den koupi coverlocku, moc nelíbila. Ale počítám do budoucna i s touto variantou. Záleží jak moc ho budu potřebovat předělávat. Teď momentálně řeším pracovnu (na šití, tu dílenskou už mám) a umístění strojů v malém bytě. Tři jsou už fakt moc, ale nejspíš se tomu stejně nevyhnu. Samostatný bych nejspíš kupoval overlock a Pfaff nechal jako cover. Ale to už předbíhám. Mám ho teprve 3 dny. :-;
Eva Floriánová
Dobrý den,
já jsem teda úplná začátečnice a pojmy overlock /coverlock jsou španělská vesnice :),řekla bych,že i obyčejný šicí stroj pro mě bude záhada,ale proto jsem tady. Chtěla bych se vše naučit a hlavně šít pro děti a i sebe..Od ježíška jsem dostala sice overlock Singer,ale myslím si,že na něj ještě nejsem připravená a proto mám na cestě Lada L30 a snad mi pomůže do začátku.Trochu mám strach,že nebudu vědět vůbec nic,ale snad mi poradíte a já slibuji,že se budu snažit :).Možná hned na začátek otázka-jaké nitě si pořídit?Vím,že jehly nemusí být univerzální a každý stroj má svoje a je to i s nítěmi?Nemyslím overlockové,myslím do běžného šicího stroje..Moc děkuji a těším se na další výzvu a úkol.Eva
Caramilla
Evo, nebojte se, určitě to zvládnete, Lada30 je skvělá do začátku, bude super, když vám přijde do dalšího dílu. V dalším díle budeme objevovat funkce stroje a “co co dělá”, určitě se toho nebojde. Moje ségra měla stejné obavy, nevěděla vůbec nic a na konci školy šití ušila šaty naší mamce, lepší než jsem jí kdy ušila já:-) Na overlock čas přijde, my se mu trošku věnovat budeme, ten zatím určitě nechte v krabici, ale brzy ho také vytáhnete a budete za něj ráda. Nitím se též budeme věnovat podrobně, ale v rychlosti bych doporučila koupit Amann Aspo nebo Belfil S, já mám ráda návin 1000 m. Síla nitě (tenkost) by měla být 120. Většinou v galanteriích mají tyhle tenčí nitě. Určitě nekupujte nitě v kazetách v lidlu atp. Návin může být i menší, třeba více barviček a menší špulky. Myslím, že se dělá 500 a 350, z hlavy to nyní nevím. 1000 m vydrží dýl. Nit už budete alespoň 1 špulku potřebovat na další díl, a to může být i nit třeba z dědictví a nebo z lidlu, ale ne stehovka, na to pozor:-)
Aami
Dobrý den,
je pravda, že když jsem si kupovala nový stroj, tak jsem se nad výběrem značky výrazněji nezamýšlela, ale přečetla jsem si jedno z vydání Dtestu a podle něj vybrala stoj který vyšel jako rozumný poměr kvality a ceny. Byl to Silvercrest z Lidlu. U všech věcí z jakéhokoli řetězce člověk nemůže očekávat že kvalita bude odpovídat značkové věci desetkrát dražší, ale pro domácí užití je to někdy rozumná volba. Člověk taky musí počítat s tím, že sériová výroba v této kategorii bude disponovat nemalou zmetkovitostí. Kupovala jsem si ho jako úplný začátečník na zkracování kalhot a nejnutnější opravy. Hodně jsme se spolu natrápili…hlavně kvůli často zmiňovaným Lidl nitím a jehlám přiloženým k šicímu stroji. No jenže doba pokročila a já nastoupila na mateřskou . Od té doby šiju pořád, řekla bych tak v průměru 5 hodin týdně. Začala jsem Zrecyklováním staré metráže po babičkách a ručníků z celé rodiny do látkových plen pro nás i kamarádky. Je pravda, že v průběhu jsem se začala zajímat o to, proč ten stroj nešije podle mých představ. Takže po tom co jsem ho začala správně navlékat, seřídila si spodní nit, koupila nitě od Hagalu a jehly od Schmetz se najednou skoro všechny problémy rozplynuly. Hodně samozřejmě díky návodům a tipům od Caramilly. Nicméně nakomec i ty overlockové nitě od Lidlu nejsou nejhorší (Amannu a Hagalu ale konkurovat nemůžou) , ale ty malé náviny z Lidlu jsou fakt k ničemu. Potom jsem se opatrně vrhl na šití oblečení a dalších věcí. Za čtyři roky co stroj mám se mi zaplatil asi desetkrát a nemůžu proti němu říct půl slova. Nicméně na drahý stroj bez chybiček od Brotheru bych si určitě zvykla snadno, ale to i na moderní nové auto, jenže se budu muset spokojit s tím starým. Můj stroj špatně startuje z nejvyšší pozice jehly a stehy se nedají šít maximální šířkou…musím to vždycky nastavit tak na 4,8 mm jinak neprovazuje a taky při vysoké rychlosti šití nepříjemně poskakuje po stole (lze vyřešit podložením gumou pod koberce). Vůbec ho nešetřím a ve finále jsem na něm začala šít i barefoot boty pro dítě. Má za sebou mnoho párů a nic se mu nestalo. Nechápu jak stroj za 1200kč prošije čtyři vrstvy kůže + podrážku a jen se musí dobře seřídit na nitě které jsou spíš provázek než nit. To bych stroji za 5000 asi neučinila. Navíc až si s ním bude jednou chtít hrát i dcera tak nebudu mít strach, že mi zničí něco cenného. Ale pokud neradi experimentujete, snadno se vzdáváte,šijete na “kšeft”, jste perfekcionisti, jste začátečníci co chtějí šít rovnou z metráže v ceně tohoto stroje za metr nebo máte peníze na to koupit si lepší tak pro Vás tento stroj vhodný není.
Caramilla
Díky za zkušenost. Stroje z Lidlu jsou taková loterka, ale jak píšete, na zkracování kalhot stačí a když se pak šije víc, tak se uvidí, zda je vyhovující a nebo ne. A nitě a jehly dělají opravdu hodně.
mkorsova
Dobrý den. Prosím vás kde si necháváte nabrousit nože do overlocku? Dekuji ta radu.
Veronika Hromková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přítlak patky u stroje. Jak moc “hůř” šíjí ty, které ji nemají? Dá se to nějak případně obejít? Jinak se určitě bude šít riflovina, zimní softshell, lehký úplet nebo šifon. Řeším taky koupi nového stroje a zdá se mi to důležité. Díky za radu
Caramilla
Na toto vám řekne každý něco jiného. Já osobně bych stroj sama sobě bez té funkce už nekoupila, porovnání mám. Naopak vyžaduji od přítlaku až extremní nastavení – tzn. že půjde až do tzv. plovoucí patky – tedy že netlačí vůbec. Tak to mám ale já. Rozhodně se dá šít i na strojích bez této funkce a dá se s tím pracovat. Pletetniny se dají zpevnit podžehlením, ale třeba svetrovinu nepodžehlíte. Dá se přikoupit kráčející patka (vždy se musí ale našroubovat). Případně můžete mít horní podávání, to hodně pomůže. Pokud někdo není na tuto funkci zvyklý, asi mu chybět možná ani nebude. Úplety se při šití na stroji bez přítlaku vlní, u silnějších vrstev stroj může hůře provazovat (neprovazovat). Obejít se to moc nedá, kráčející patka a IDT v tomto moc nepomůžou, látku je třeba totiž pod patkou více ztlačit. Je to jako se vším, tato funkce vám dá více možností, kam až můžete jít v šití, ale pokud ji nemáte, tak tam prostě nepůjdete a budete se pohybovat v tom, co máte. Šít lze určitě i na stroji bez přítlaku patky, s přítlakem patky máte více možností, jak vychytat mouchy.
Hana Jurová
Dobrý den, nedošel mě dnes 1. Díl kursu šití do emailu. Dá se to nějak nastavit, aby to chodilo na email? Děkuji Hana
Hana Jurová
Už jsem našla😊