Náš kurz se přehoupl do své druhé poloviny! Máme tu pátý díl a vy už nejste žádní začátečníci 😉 Pokořili jste jednoho ze strašáků, kterým je průkrčník trička, za všechny fotografie opět děkujeme:-)

Dnes budeme šít triko nebo šaty s přinechaným rukávem, pokud jste však zmrzlíci a máte raději dlouhý rukáv, můžete se vrhnout také to trika či šatů s netopýřími rukávy. V teoretické části se podíváme na to, jak správně přidat na lemy, když chceme udělat začištění prostým založením. Také si povíme o tom, jak udělat podsádku. A s tím souvisí i téma různých výztuh.

Přidávání na švy do založení:

Přidávání do založení jsme si vyzkoušeli už u trika – zakládali jsme rukávy a také spodní lem. Už tedy víme, že přidáváme vždy tolik, kolik nám založení spotřebuje – tedy kolik chceme založit (jak velké založení chceme mít – například konce rukávů trika – cca 3 cm, atp.). Na tyto lemy je třeba přidat pod úhlem – tedy vykopírovat zpět linii střihu na lem – tak, aby když se lem (záložka) ohne, přesně kopíroval linii střihu.

Více se dozvíte v tomto článku:

Mám přidat na švy? A jak?

U trika s přinechaným rukávem, které nás dnes čeká, je to obzvláště zapeklitý úkol! Následující nákresy by Vám měly pomoci.

Nákres přidání na lem u obloučku rukávu – triko s přinechaným rukávem.

Zde je schéma záložek na rukávech. Vždy si střih otočte tak, aby šel po linii střihu rukávu zpět (zrcadlově). 

Zde je založení průkrčníku. 

Zde je schéma přídavků na záložky v průkrčníku. Položte střih na látku a naznačte linii střihu, na střih i linii průkrčníku udělejte čárku. Přetočte střih zrcadlově nahoru. Nyní otočte střih tak, aby byla čárka k čárce. A dokreslete záložku podle linie “ramene střihu”. To samé u zadního dílu.

Výztuhy:

Výztuh je na trhu veliké množství a zorientovat se v nich není nic jednoduchého. Přinášíme Vám tedy přehled toho, co máme v týmu samy ozkoušené a co nejspíš použijete při šití z našich střihů:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Podsádky:

Podsádka je velice užitečná věc, podívejte se, jak na ni:

Začištění podsádkou

Vlastní práce – triko s přinechaným rukávem:

Dnes si společně ušijeme triko s přinechaným rukávem. I když se na první pohled může zdát zvláštní, že jsme ho zařadily až za triko raglánové, když je přeci jen ze dvou kusů…má to své opodstatnění:-) Na tomto střihu si procvičíte přidávání do založení a také práci s podsádkou:-)

Opět můžete šít buď dívčí, nebo dámskou verzi. Potřebovat budete úplet, pro střih více na tělo s příměsí elastanu (může být i s vyšším podílem – prémiový funkční úplet, plavkovina, microfresh). Lze šít i z méně pružného úpletu (bez elastanu), je třeba volit o 1 č. větší velikost – měřte!

Pokud se rozhodnete šít šaty, určitě věnujte pozornost těmto dvěma článkům:

Jak upravit střih na tričko na šaty

Vzájemná kompatibilita tílek, triček a sukní

Střihy:

Mezi dívčími střihy máte na výběr kromě trika také šaty se třemi různými sukněmi:

Popis všech verzí a potřebné návody najdete zde:

Dívčí triko / šaty s přinechaným rukávem (střihy a návod)

 

Ve střizích pro dámy je výběr o něco menší, pro odvážlivce je tu však navíc střih pouzdrový se záševky:-)

triko_prinechany rukav

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

-19%
saty i na kojeni prinechany rukav kapsy strih

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

pouzdrove saty prinechany rukav

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

Návody ke všem těmto variantám si můžete prostudovat na těchto odkazech:

Triko s přinechaným rukávem (střih a návod)

Dámské šaty s přinechaným rukávem (možno v úpravě na kojicí)

Pouzdrové šaty s přinechaným rukávem (střih a návod)

V odkazech máte i varianty trika a šatů s přinechaným rukávem. Pokud byste chtěli šaty bez prostřižení v pase, tedy typ “pouzdrových šatů”, můžete se podívat na návod, jak původní střih ze dvou dílů upravit, nebo rovnou zakoupit střih na pouzdrové šaty. A pokud byste chtěli šít raději dlouhý rukáv, sáhněte po střihu na triko/šaty s netopýřím rukávem!

Příprava na příště:

Střihy:

V 6. lekci dojde už na slibovanou softshellovou bundu. Šít můžete samozřejmě i z jiných materiálů – lehčí (ve smyslu neteplá, ne jednodušší) varianta se Vám bude pohodlně šít například z jarního, letního či kalhotového softshellu. Určitě by šla ušít i ze šusťáku či micropeache, ale tyhle materiály jsou trochu “neposedné”. Nejjednodušší na šití je jistě dětská bunda s raglánovým rukávem, složitější pak dámská nebo dětská bunda s běžným rukávem.

Velikostní tabulky jsou zde:

Dětský raglán:

Dětský běžný rukáv:

Dámská bunda:

Pánská bunda:

Jak asi správně tušíte, na bundu toho už bude kromě samotného kusu látky už třeba docela dost. Přehled dalšího materiálu si můžete předem nastudovat zde.