Máme tu další pondělí a s ním také další díl našeho kurzu, v pořadí již čtvrtý. Moc děkujeme za krásné fotky úkolu ze třetího dílu, s kalhotami jste si poradili velmi dobře!

Dnes si povíme všechno, co potřebujete znát k ušití trika. Začneme raglánovým trikem, v příštím díle pak vyzkoušíme triko s přinechaným rukávem.

Z čeho šít tričko:

Prvním dnešním článkem bude povídání o materiálech vhodných pro šití triček. Budeme si povídat o materiálech vhodných na trička ke všem příležitostem, včetně těch funkčních:

Z čeho šít tričko

Průkrčník:

Začátečníci se na tričkách nejvíc bojí průkrčníků. Je pravda, že to chce trochu cviku, ale není to nic nepřekonatelného 😉 V článku o všech typech začištění průkrčníků se dozvíte mj. i to, jak si průkrčník upravit, pokud chcete jiný typ, než se kterým střih počítá. Tomuto tématu věnujte zvláštní pozornost!:-)

Jak začistit průkrčník

Zakončení rukávů:

Dalším nezbytným dílčím tématem je rozhodně zakončení rukávů:

Jak zakončit rukávy a nohavice

Úpravy střihu na triko:

Protože žádné dvě postavy nejsou zcela stejné, je možné, že budete chtít provést určité úpravy. Nejjednodušší úpravou je úprava délky rukávů a hloubky výstřihu:

Zkracování a prodlužování rukávů a nohavic

Úpravy střihů: dámské triko – hloubka výstřihu

Často potřebujeme upravit i hloubku průramků a šířku trika přes prsa, zvlášť pokud máme velký rozdíl v mohutnosti hrudníku proti velikosti přes pas. Názorné video pro Vás natočila Petra v rámci úvodního videa Práce se střihem (video se spustí v čase úpravy střihu na raglánové triko):

To ale rozhodně není vše, co můžeme na střihu na triko upravovat – další úpravy si můžete projít v souborném článku:

Jak upravit střih na triko

Trika na kojení:

Přehled všech ozkoušených variant trik na kojení pro Vás spolu se svými zkušenostmi sepsala Petra:

Typy triček na kojení (zkušenosti a ohlédnutí)

Pokud byste si chtěly jednoduše triko upravit na kojicí verzi, je pro Vás připraven návod:

Jednoduché triko na kojení (návod a postup úpravy střihu)

Inspirace – cyklodres:

Pro pokročilejší, kteří se nebojí úprav střihu, máme návod na to, jak podle střihu na triko ušít cyklodres. Cyklistická sezóna sice už skončila, ale znáte to, kdo je připraven, není překvapen!:-)

Inspirace a fotonávod: cyklodres

Vlastní práce – raglánové triko:

Dnes si společně ušijeme raglánové triko. Vybírat můžete mezi dětským, dámským, i pánským trikem.

No a jako novinku vám letos přinášíme také střih se záševkem na rameni, a to v dětské a dámské variantě:-) Troufnete si i na něj?

Příprava na příště:

Střihy:

triko_prinechany rukav

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

5. lekce bude věnovaná triku či šatům s přinechaným rukávem. Opět můžete šít buď dívčí, nebo dámskou verzi. Potřebovat budete úplet, pro střih více na tělo s příměsí elastanu (může být i s vyšším podílem – prémiový funkční úplet, plavkovina, microfresh). Lze šít i z méně pružného úpletu (bez elastanu), je třeba volit o 1 č. větší velikost – měřte!

Tabulka spotřeby pro dámské triko je zde:

Tabulka spotřeba pro dívčí triko je zde:

 

Pokud se rozhodnete šít místo trika rovnou šaty, možností je mnoho a spotřeba se může výrazně lišit. Je potřeba počítat se spotřebou jako na triko plus jako na sukni. Vždy podle typu trika/sukně, který si vyberete.

S výběrem by Vám mohl pomoci tento článek:

Jak upravit střih na tričko na šaty