Po podobném článku v rámci velké Školy šití jsme se rozhodly sepsat potřeby i pro zkrácený 8týdenní kurz pro začátečníky.  Vzhledem k variabilitě používaných střihů, rozměrům budoucích nositelů a dalším proměnným není však možné sestavit zcela neprůstřelný jednoduchý seznam v bodech, berte ho tedy trochu s rezervou:-)

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Šicí stroj

Pomůcky

Střihy

1. lekce

2. lekce

3. lekce

4. lekce

5. lekce

6. lekce

7. lekce

8. lekce

Šicí stroj:

Šicí stroj v kurzu využijete již od prvního díle. Vzhledem k tomu, že máme před sebou pouze 8 týdnů, které utečou jako voda, tak (slovy klasika) není čas, ztrácet čas!:-) Pokud jste zatím stále ve fázi výběru, doporučujeme pročíst tento článek:

Jak(ý) vybrat šicí stroj?

Pomůcky:

Ke stroji budete potřebovat samozřejmě nějakou základní výbavu, jako jsou jehly, nitě, nůžky, metr, nějaké značítko,… Pokud jste ještě nečetli náš článek s “Desaterem”, doporučujeme začít u něj:

Desatero začínající švadlenky

Střihy:

Na následujících řádcích jsme se pokusily shrnout potřebný materiál včetně střihů, podle kterých budeme v jednotlivých lekcích šít. Střihů je většinou na výběr hned několik, samozřejmě si tedy nemusíte pořizovat hned všechny, můžete se rozhodnout, zda budete šít například tričko pro sebe, nebo svého potomka.

Zásadní bude také správný výběr varianty (například u širších / užších verzí kalhot) a následně velikosti. Věnujte tedy pozornost tomuto článku:

Jak vybrat vhodnou velikost?

Potřeby pro 1. lekci:

V první lekci budeme potřebovat šicí stroj a k němu nějakou tu jehlu a nit…dál si však vystačíme pouze s kouskem plátna. Pro první úkol – vzorníček stehů – to může být jen starý povlak na polštář, prostěradlo, nebo vyřazená košile. Odhadem budete potřebovat kousek tak 20 x 20 cm.

Ve druhém úkolu tohoto týdne se naučíme šít jiné než rovné tvary a ušijeme si polštářek nebo jehelníček. Budete na to potřebovat 10 cm (na jehelníček) až 40 cm (na polštářek) plátýnka (nebo jemného pracího kordu, nebo flanelu, nebo prostě jiné tkaniny, z níž vám bude jehelníček nebo polštářek vyhovovat). Také budeme potřebovat něco, čím jehelníček nebo polštářek vycpeme.

Potřeby pro 2. lekci:

Ve druhé lekci probereme důkladněji pružné stehy, protože budeme šít z úpletů. Ušijeme si nákrčník a rovnou k němu také čepičku do setu. Budeme šít z kombinace pružné teplákoviny a pružného úpletu. Také budeme potřebovat stretch jehly určené pro šití úpletových materiálů.

Na nákrčník budeme potřebovat cca 30-40 cm běžné šíře od každého z materiálů (na dětské méně, na dospělácké více).

Spotřebu materiálu pro čepičku najdete v tabulce níže:

Budeme šít “běžné” kalhoty – podle střihu na (nejen) softshellové kalhoty, ale jak už název napovídá, softshell není podmínka. Podle tohoto univerzálního střihu lze šít i z teplákoviny, micropeache a dalších materiálů. Budeme se totiž učit lemovat kapsičky a všívat kapesní váček.

Spotřebu materiálu zjistíte z tabulek:

Dětské:

Dámské:

Mimo samotnou vybranou látku budete dále potřebovat náplet do pasu – cca 20 cm z metráže, plochou dětskou pruženku, případně lemovací gumičku, pokud budete šít kalhoty s kapsami.

Ve čtvrté lekci budeme společně šít triko s raglánovým rukávem – dětské, dámské, nebo pánské. Na tričko budete potřebovat ideálně elastický jednolícbavlna s elastanem. Dále pak kousek nápletu na začištění průkrčníku.

Spotřebu najdete opět v tabulkách:

Dětské:

Dámské:

Pánské:

Potřeby pro 5. lekci:

Střihy:

triko_prinechany rukav

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 164, 74, 80, 86, 92, 98

5. lekce bude věnovaná triku či šatům s přinechaným rukávem. Opět můžete šít buď dívčí, nebo dámskou verzi. Potřebovat budete úplet, pro střih více na tělo s příměsí elastanu (může být i s vyšším podílem – prémiový funkční úplet, plavkovina, microfresh). Lze šít i z méně pružného úpletu (bez elastanu), je třeba volit o 1 č. větší velikost – měřte!

Tabulka spotřeby pro dámské triko je zde:

Tabulka spotřeba pro dívčí triko je zde:

 

Pokud se rozhodnete šít místo trika rovnou šaty, možností je mnoho a spotřeba se může výrazně lišit. Je potřeba počítat se spotřebou jako na triko plus jako na sukni. Vždy podle typu trika/sukně, který si vyberete.

S výběrem by Vám mohl pomoci tento článek:

Jak upravit střih na tričko na šaty

V 6. lekci dojde na softshellovou bundu. Šít můžete samozřejmě i z jiných materiálů – lehčí (ve smyslu neteplá, ne jednodušší) varianta se Vám bude pohodlně šít například z jarního, letního či kalhotového softshellu. Určitě by šla ušít i ze šusťáku či micropeache, ale tyhle materiály jsou trochu “neposedné”. Nejjednodušší na šití je jistě dětská bunda s raglánovým rukávem, složitější pak dámská nebo dětská bunda s běžným rukávem.

Velikostní tabulky jsou zde:

Dětský raglán:

Dětský běžný rukáv:

Dámská bunda:

Jak asi správně tušíte, na bundu toho už bude kromě samotného kusu látky už třeba docela dost – potřebovat budete samozřejmě zip, kousek nápletu do rukávů – v případě, že zvolíte zakončení rukávů do nápletu / kousek suchého zipu, pokud zvolíte zakončení rukávů na suchý zip.

Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit u menších velikostí 3 m gumičky, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4-6 m. U větších velikostí i více. Na stažení kapuce na pevno se bude hodit klasická prádlová guma, na stažení regulovatelné pak cca 2 m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii). Dále pak 4 brzdičky popř. také koncovky na tyto šňůrky.

Kousíček decovilu na vyztužení kšiltíku, pokud budete šít verzi s ním (lze nahradit např. kusem popruhoviny nebo silné gumy – běžně k dostání v galanterii, decovil v galanterii asi neseženete, dá se koupit ale třeba na Fleru nebo v e-shopech zaměřených na patchwork).

Jehly – budete potřebovat č. 80 na prošívání švů z líce a popř. našívání aplikací a pak č. 90 – jeansovou jehlu na šití bundy jako takové (když budete prošívat už více vrstev, tak mi 80 nevydrží). Jehlu 90 a jeansovou nepoužívejte ale na prošívání švů např. na ramenou nebo na našívání aplikací – dělá moc velké díry, tak abyste neměli místo softshellky cedníkovku:) Já na softshell občas používám u prošívání mnoha vrstev třeba u krku (kde je zip a ještě léga a to vše ve švu zdvojnásobeno) jehly Jeans 100 od firmy Akra. Některé stroje lépe softshell šijí jehlami stretch.

Zpevňovače otvorů (průchodky) (používám většinou 4 ks) + kladivo a prkýnko, nebo kleště na aplikaci průchodek (softshell se netřepí, takže možno provléct jen tak dírkou udělanou v softshellu, ale zpevňovače dodají bundě profesionální vzhled.

Plastové druky na zapínání na bundě (třeba z www.sijemdetem.cz – je třeba k nim mít kleště na patentky!). Na 1 – 2 vrstvy softshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem. Nahradit je lze suchým zipem – v tom případě doporučuji černý suchý zip ze Šijem dětem, je hodně kvalitní a nevysuchá se:-)

Potřeby pro 7. lekci:

Střihy:

divci sportovni leginy

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 158, 164, 170, 92, 98

divci sportovni leginy_sirsi

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 158, 164, 170, 92, 98

Divci sportovni kalhoty

104, 110, 116, 122, 128, 134, 140, 146, 152, 158, 164, 170, 98

V této lekci si ušijeme sportovní verzi legín, sukně, nebo sportovní kalhoty – zkrátka něco, kde se vyskytuje sedlo. Vysvětlíme si pravidla jeho všívání, aby sedlo hezky sedlo 🙂 Možností je opravdu hodně, tabulky spotřeby najdete u jednotlivých střihů.

Budeme šít spoďárky – buď dětské nebo dámské. A můžeme vyzkoušet hned několik typů, takže potřebovat budete:

  • silnější bambusový úplet ze sijemdetem.cz NEBO prémiový funkční úplet z unuodesign.cz (na verzi bez lemování)
  • tenčí bambusový úplet NEBO bavlněný úplet s elastanem

Dívčí:

Dámské:

Dále budeme potřebovat dle vybraného způsobu dokončení – lemovací gumičku, prádlovou pruženku, pružnou kraječku, kousek nápletu.

Kromě spodních kalhotek můžete v rámci osmé lekce šít také originální ponožky. Využijete tak zbytečky úpletů, které se Vám doma za dobu trvání kurzu už určitě začaly pěkně kupit.