Bambusový aksamit je heboučký a příjemný, ale kdo jste z něho už někdy šil, možná jste už taky někdy z něho šílel! Já vždy, když z něj šiji!!!
V článku nově najdete řešení, jak zkrotit aksamit na bříšku, aby netáhl vlhkost.
Aktualizace 9. 11. 2011
Když aksamit koupíte, je krásně něžný a heboučký, ale častým praním a sušením se chloupky jakoby slepí a trošku zhrubnou. Možná, kdyby se aksamit přežehlil napařovací žehličkou, bude zase heboučký. Nicméně pořád je docela příjemný na omak.
Stoprocentně aksamit zkrotí sušička na prádlo, která ho hezky načechrá a nadýchá.
Velkou výhodou je, že drží barvy – můžete prát i barevné aksamity s bílým prádlem na 60 a nepustí!
Nevýhodou aksamitu je, že při střihání strašně práší. Takže máte pak na všem jemné chloupky. Před šitím vždy nastříhané kusy vyprašte pořádně třeba z okna nebo dejte na 10 minut do sušičky na prádlo. Doporučuji též aksamit nastříhat najednou a pak vyluxovat a utřít prach:-)
Velkou nevýhodou aksamitu je, že při šití je živý a vůbec neposlouchá. Někdy plenku párám i na třikrát – první mi přebývá, upářu, přišiju on mi ubývá, upářu, ušiju a zase přebývá. Je to na palici. Aksamit zkrotíte našpendlením kolmo k láce cca co 2 – 3 cm. (Díky, Verčo!:-)
Další možností je přilepit na sebe díly lepidlem v tužce (po vyprání zmizí), tento trik používám hlavně u přebalovací podložky.
Funguje to, ale to špendlení je hrozně na dlouho a mě to teda vůbec nebaví:-)
Co pomáhá je, když šijete tak, že máte aksamit dole a PUL nahoře. Aksamit tak lépe poslouchá. Ale jen lépe, ne úplně!:-)
Aksamit má nevýhodu, že na bříšku se může přetáčet ven a táhnout tak vlhkost na oblečení. Holčiček se (dle mých zkušeností) netýká, ty čurají doprostřed. Chlapečků ale ano.
Předejdete tomu takto:
Vnitřní vrstvu střihněte o trošku kratší. Dělám to tak, že střih uprostřed mezi nožičkama zahnu asi cca o 1 cm (tzn. že je to o 2 cm kratší).
Při šití si plenku zašpendlete na bříšku tak, že vytáhnete aksamit ještě ven jakoby do půlkruhu. Tak, aby aksamit táhl PUL dovnitř a ne naopak:-)
Po přehnutí na líc prošijte plenku tak, aby PUL byl zahnut cca o 1 cm dovnitř. Někdy není třeba ani prošívat.
Plenka je tak uvnitř pěkně pevná a aksamit je na svém místě.
U aksamitových plenek (i jiných AIO s vnitřní savou vrstvou) nenacvakávejte patentky do V, ale rovně. Tak, aby byly dost nahoře a držely plenku tak, že přilehá k tělíčku. (Na šití rovného stehu na líci použijte patku na všívání zipu a šijte tak, abyste se vešly k patentkám – na fotce vidíte, že mi patka odskakovala od patentek, takže to nevypadá hezky:-)
Takto vypadá plenka zapnutá, aksamit neleze.
Máte-li další tipy, jak na tu potvoru, pište!
Další řešení proti provlhání na bříšku je našít kousek PUL na vnitřní vrstvu (před sešitím plenky), pak sešít a prošít, na bříšku zevnitř tak bude proužek PUL, fotku nemám:)