Po rouškách a sálové čepici je zde další střih pro zdravotníky – halenka. Ne každý zdravotnický provoz umožňuje mít halenu vlastní, ale tam, kde to jde, si můžete ušít svoji 🙂

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Střih:

Lze šít na běžném šicím stroji.

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih má barevné čáry, ale zároveň různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte, po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: můžete si necha vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Rozměry a spotřeba:

Vždy měřte a uzpůsobte délku halenky podle výšky postavy, poměru trupu a nohou a také podle potřeb zdravotníka. 

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Bavlněné plátno, halenka se bude prát na vysoké teploty.

Látky

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

Střih na halenku prošel pilotním testováním u několika členek facebookové skupiny, kterým moc děkujeme za nafocení návodu. Návod je poskládán z fotografií postupu od tří testerek, proto se nelekejte různých barev :-).

1) Připravíme si střih a látku. Nebo různé látky, pokud chceme kapsy z kontrastní látky.

2) Vykopírujeme si příslušnou velikost a vystřihneme všechny střihové díly. Přední a zadní díl na přeložku látky. Nezapomeneme na přídavky:
– u spodního okraje přidáme na založení,
– na bocích a ramenech na švy,
– okraje rukávů a výstřihu podle zvoleného způsobu zakončení (viz dál v postupu): při lemování šikmým proužkem nepřidáváme nic, při založení rukávů přidáme na založení, při začištění výstřihu podsádkou přidáme na šev podsádky,
– u kapes přidáme na švy po celém obvodu.

3) Připravíme si kapsy. Začistíme okraje, podhrneme a zažehlíme.

4) Prošijeme horní okraje.

5) U podhrnutí bočních hran a spodní hrany spodních kapes jsou dvě možnosti, podle toho, kam budeme kapsy všívat. Pokud budou kapsy “v ploše”, podhrneme všechny zbývající hrany a kapsy našpendlíme na přední díl halenky.

6) Pokud chceme mít kapsy všité u bočního švu, podhrneme jen spodní hranu kapsy a pravý/levý okraj, druhým nepodhrnutým okrajem přiložíme kapsu ke kraji předního dílu halenky.

7) Takto připravené kapsy přišijeme rovným stehem. U vstupu do kapsy je lepší prošít víckrát, případně to trojúhelníčku, bude to namáhané místo, tak aby se kapsa nevytrhla.

8) Po našití kapes k sobě sešpendlíme přední a zadní díl (lícem k líci) a sešijeme ramenní a boční švy (od rukávů dolů). Rovným stehem a začistíme cikcakem nebo overlockem.

Poznámka z praxe: Na bocích je dobré ušít rozparky, nošení je pak pohodlnější.

Rozparek ušijeme takto: Vyznačíme si místo asi 12 cm od spodního okraje. Sešijeme přední a zadní díl haleny na overlocku, až se dostaneme k naznačenému místu. (Případně šijeme rovným stehem a poté začistíme do stejného bodu cikcakem.) V dalším pokračování sešití je potřeba si oba díly od sebe oddělit a začišťovat pouze jeden díl (plynule od sešití obou dílů začišťujeme rovnou rozparek). Poté otočíme a  začistíme druhý díl až do místa, kde se oba švy potkají.

Začistíme spodní okraj halenky, rozparek si přetočíme do rubu obrázek a přišpendlíme.

Sešijeme rovným stehem směrem ke špičce (lehce přišijeme za špičku), na jehle otočíme. Nyní nastavíme hustý cik-cak steh (jako když se šije knoflíková dírka) a ušijeme horní část rozparku ve špičce několika stehy. Dále na jehle opět otočíme a poslední část rozparku šijeme opět rovným stehem.

9) A nyní je na řadě začištění výstřihu a rukávů. První možností je olemování šikmým proužkem. Ten můžeme použít hotový koupený nebo si vyrobit vlastní ze stejné látky jako třeba kapsy.

10) Šikmým proužkem olemujeme výstřih i rukávy.

11) Druhou možností je u výstřihu použít podsádku. Tu si připravíme takto: přední díl haleny přehneme podélně napůl. Připravíme si kousek látky, z kterého bude podsádka a rovněž přehneme na půl (vzhledem k tomu, že vytváříme V výstřih, je potřeba mít dostatečně velký kousek látky na podsádku). Přední přeložený díl položíme na přeložený kousek látky a obkreslíme linii výstřihu. Na kousku látky, ze kterého bude přední podsádka, si naměříme 4 cm od linie výstřihu. Podle toho vedeme paralelně druhou linii podsádky až k přeložené části.

Při rozložení nám vznikne podsádka předního dílu ve tvaru V, která přesně kopíruje výstřih haleny. Stejným způsobem připravíme podsádku zadního dílu.

Pro úsporu látky je možné podsádku předního dílu sešít ze dvou částí.

12) Dolní okraj podsádky začistíme (cikcakem nebo na overlocku).

13) Sešijeme ramenní švy podsádky a našpendlíme je do výstřihu, lícem k líci.

14) Podsádku přišijeme. Buď na overlocku (na fotografii) nebo rovným stehem a začistíme cikcakem.

přišitá podsádka

15) Před otočením na líc můžeme podsádku v oblouku na zadním dílu nastříhat, aby po přetočení byl oblouk pěkný, bez boulí.

16) Po přetočení podsádku přežehlíme, zašpendlíme a prošijeme, aby si hezky sedla.

17) Pokud jsme rukávy nelemovali šikmým proužkem, tak je nyní začistíme a založíme do rubu.

18) Stejně tak založíme spodní okraj halenky.

19) A prošijeme. Hotovo! 🙂

halenka s kapsami v ploše

halenka s kapsami u boku

halenky v praxi 🙂