Některé patky váš šicí stroj posunou o level dál, jiné jsou zbytné. Ani my samotné nemáme vyzkoušené všechny dostupné patky, ale pokusily jsme se jich shrnout co největší množství.

Základem je koupit tu patku, která bude kompatibilní s vaším strojem:-)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Systém upnutí

Základní patka

Průsvitná základní patka

Teflonová patka

Zipové patky

Lemovací patka

Patky pro šití knoflíkových dírek a přišívání knoflíků

Overlocková patka

Patka slepého stehu

Kráčející patka

 

Systém upnutí:

Patky se upevňují buď šroubem nebo tzv. rychloupínacím systémem matic. Na šroubu je tzv. rychloupínací systém a patky měníte v mžiku jen páčkou.

Pokud vybíráte patky pro váš stroj a máte rychloupínací systém nebo jej můžete ke stroji pořídit, určitě nekupujte patky, které se přidělávají šroubem. Patky nakonec budou ležet nevyužité v šuplíku, i když jsou třeba dobré.

Rychloupínací systém matic.

Základní patka:

Toto je klasická základní patka pro rovné a klikaté šití, kterou má v příslušenství Brother, má výhodu, že má průsvitnou část vpředu a je vidět, co pod patku přijde:)

Základní patka k Vašemu stroji může vypadat trochu jinak.

Průsvitná základní patka:

Pokud se chystáte našívat aplikace, vyplatí se investovat do patky průsvitné. Dělají se dva typy – otevřená a uzavřená. Otevřená je nejpřehlednější, ale pokud není látka přižehlená, tak se o ní látka hrne. S průhlednou patkou máte jasný přehled, kde je oblouček, růžek, záhyb…

Teflonová patka:

Patka má stejnou konstrukci jako základní šicí patka pro rovný a klikatý steh, ale její povrch je z nepřilnavého teflonu. Hodí se tedy všude tam, kde je třeba zvýšit “klouzavost” patky po materiálu – typickým příkladem je kůže, koženka, či PUL, materiál se zátěrem pro šití plenkových kalhotek.

Více ve videu:

Zipové patky:

Nezbytností pro všívání zipů je patka zipová. Na videu níže uvidíte v akci klasickou oboustrannou zipovou patku, která bývá součástí příslušenství stroje.

Kromě šití zipu lze patku využít také při šití v těžko dostupných místech

Existují také speciální patky pro všívání skrytých zipů, které se určitě vyplatí pořídit, pokud často šijete sukně nebo šatičky.

Plastová patka na šití skrytého zipu.

Spirálku zipu vedete přesně v drážce patky. Patka se prodává pro značku Janome, ale zde ji vidíte na stroji Brother Innovis 10.

Jeden z dalších typů patky pro šití skrytého zipu.

Patka v akci.

Lemovací patka:

Patka lemovací slouží k dvojímu podhrnutí okraje látky. Bohužel s ní nemáme v týmu zatím příliš velké zkušenosti, každopádně to chce poměrně dost cviku.

Patky pro šití knoflíkových dírek a přišívání knoflíků:

Patky, které bývají součástí stroje a které se rozhodně hodí, jsou na přišívání knoflíků (vlevo) a vyšívání knoflíkových dírek (vpravo). Perfektní záležitost! Knoflíky můžete přišívat jen ty, které mají otvory od sebe tak, jak má váš stroj šířku stehu (do 5 mm nebo do 7 mm), musí být i rozumně vysoké, třeba olivky jsou moc vysoké, ty přišít nejdou.
Patky pro vyšívání knoflíkových dírek jsou různě sofistikované, do té na fotografii se strčí do pacičky knoflík, nastaví se zarážka na stroji a ona sama ví, jak dlouhou dírku má vyšít. Stroj dírku šije i na jeden zátah, to je obrovská úleva, proto jsem si ho taky koupila:)

Vyšívat dírky ale lze také například kráčející patkou. Pokud tedy nemáte u stroje jako příslušenství tuto patku a máte kráčející, není možná třeba  ji ani kupovat.

Více k tomuto tématu najdete zde:

Šití knoflíkové dírky a knoflíků na šicím stroji

Overlocková patka:

Další patka, která je v příslušenství některých strojů, nebo se dá dokoupit, je patka overlocková. Má zarážku tam, kde má končit šev (zarazí se o přídavek švu).

Dá se koupit i patka overlocková s ořezem, názory na ni se však dost různí:

Overlocková patka a cikcak na stroji bez overlockových stehů – hezky pomáhá držet se okraje látky při obnitkování.

Overlockovou patku lze ale využít i jinak než při obnitkování. Zde její využití při úzkém založení okraje sukně – lem vedu podél zarážky na patce.

Zde overlocková patka při “neviditelném” štepování pásku sukně. Zarážkou jedu přímo ve švu.

Šití je viditelné pouze při rozevření švu.

Overlockovou patku se zarážkou lze použít také pro šití slepého stehu:

Patka slepého stehu:

Pokud nechcete šít slepý steh na běžném šicím stoji šít overlockou patkou, lze dokoupit přímo patku slepého stehu na šroubek (tedy nikoli na rychloupínací systém).

Patku slepého stehu rovněž uvidíte v akci v tomto videu:

Kráčející patka:

Jedinou výjimkou, kterou upevnit rychloupínáním nejde a je opravdu perfektní je patka kráčející.

Tuto patku je třeba připevnit šroubem, jinak by nefungovala. Páčka se opře o šroubek, kterým se upevňuje jehla. Patka zajišťuje horní posun látky zoubky. Tzn. že se posouvá látka zespodu spodními zoubky a shora horními zoubky. Díky tomu se posouvají obě sešívané látky stejnoměrně a nedochází k posunu. Nezbytné např. na šití proužků nebo kostky. Výborné na začišťování okraje např. u sukně.
Zoubky jsou také výhodou když začínáte šít od kraje látky a šitá věc se nechce začít posouvat. Zoubky z obou stran jsou efektivnější.

Kráčející patka je výborná též na šití pružných materiálů – zmírňuje vlnění. Výrazně, i když ne zcela.

Více informací ke kráčející patce najdete zde: