Některé patky váš šicí stroj posunou o level dál, jiné jsou zbytné. Ani my samotné nemáme vyzkoušené všechny dostupné patky, ale pokusily jsme se jich shrnout co největší množství.
Základem je koupit tu patku, která bude kompatibilní s vaším strojem:-)
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Systém upnutí:
Patky se upevňují buď šroubem nebo tzv. rychloupínacím systémem matic. Na šroubu je tzv. rychloupínací systém a patky měníte v mžiku jen páčkou.
Pokud vybíráte patky pro váš stroj a máte rychloupínací systém nebo jej můžete ke stroji pořídit, určitě nekupujte patky, které se přidělávají šroubem. Patky nakonec budou ležet nevyužité v šuplíku, i když jsou třeba dobré.
Rychloupínací systém matic.
Základní patka:
Toto je klasická základní patka pro rovné a klikaté šití, kterou má v příslušenství Brother, má výhodu, že má průsvitnou část vpředu a je vidět, co pod patku přijde:)
Základní patka k Vašemu stroji může vypadat trochu jinak.
Průsvitná základní patka:
Pokud se chystáte našívat aplikace, vyplatí se investovat do patky průsvitné. Dělají se dva typy – otevřená a uzavřená. Otevřená je nejpřehlednější, ale pokud není látka přižehlená, tak se o ní látka hrne. S průhlednou patkou máte jasný přehled, kde je oblouček, růžek, záhyb…
Teflonová patka:
Patka má stejnou konstrukci jako základní šicí patka pro rovný a klikatý steh, ale její povrch je z nepřilnavého teflonu. Hodí se tedy všude tam, kde je třeba zvýšit “klouzavost” patky po materiálu – typickým příkladem je kůže, koženka, či PUL, materiál se zátěrem pro šití plenkových kalhotek.
Více ve videu:
Zipové patky:
Nezbytností pro všívání zipů je patka zipová. Na videu níže uvidíte v akci klasickou oboustrannou zipovou patku, která bývá součástí příslušenství stroje.
Kromě šití zipu lze patku využít také při šití v těžko dostupných místech
Existují také speciální patky pro všívání skrytých zipů, které se určitě vyplatí pořídit, pokud často šijete sukně nebo šatičky.
Plastová patka na šití skrytého zipu.
Spirálku zipu vedete přesně v drážce patky. Patka se prodává pro značku Janome, ale zde ji vidíte na stroji Brother Innovis 10.
Jeden z dalších typů patky pro šití skrytého zipu.
Patka v akci.
Lemovací patka:
Patky pro šití knoflíkových dírek a přišívání knoflíků:
Vyšívat dírky ale lze také například kráčející patkou. Pokud tedy nemáte u stroje jako příslušenství tuto patku a máte kráčející, není možná třeba ji ani kupovat.
Více k tomuto tématu najdete zde:
Overlocková patka:
Další patka, která je v příslušenství některých strojů, nebo se dá dokoupit, je patka overlocková. Má zarážku tam, kde má končit šev (zarazí se o přídavek švu).
Dá se koupit i patka overlocková s ořezem, názory na ni se však dost různí:
Overlocková patka a cikcak na stroji bez overlockových stehů – hezky pomáhá držet se okraje látky při obnitkování.
Overlockovou patku lze ale využít i jinak než při obnitkování. Zde její využití při úzkém založení okraje sukně – lem vedu podél zarážky na patce.
Zde overlocková patka při “neviditelném” štepování pásku sukně. Zarážkou jedu přímo ve švu.
Šití je viditelné pouze při rozevření švu.
Overlockovou patku se zarážkou lze použít také pro šití slepého stehu:
Patka slepého stehu:
Pokud nechcete šít slepý steh na běžném šicím stoji šít overlockou patkou, lze dokoupit přímo patku slepého stehu na šroubek (tedy nikoli na rychloupínací systém).
Patku slepého stehu rovněž uvidíte v akci v tomto videu:
Kráčející patka:
Jedinou výjimkou, kterou upevnit rychloupínáním nejde a je opravdu perfektní je patka kráčející.
Kráčející patka je výborná též na šití pružných materiálů – zmírňuje vlnění. Výrazně, i když ne zcela.
Více informací ke kráčející patce najdete zde:
Lenka Hřebíčková
Dobrý den,
Mám starou Ladovku cca 20 let, jak poznám, které patky mi do stroje půjdou?
Děkuji
Caramilla
Podle typu úchytu. Domnívám se – a nejlepší bude to ověřit např. u šicí stroje LADA přímo u pana Skokana – že patky k Ladě jsou stále stejný systém, takže by měly jít všechny tyto – k Ladě jsou stejné jako třeba ke Garudan, Janome, Brother.