Pracovně jsem si je v květnu nazvala “multišaty”. Lze podle nich šít verzi netěhotenskou, těhotenskou, zavinovací z jedné části, zavinovací ze dvou částí, napevno, navolno rozhrnovací, jsou vhodné na kojení, lze je krátit na tuniku, můžete podle nich ušít tričko… prostě střih mnoha možností… Set obsahuje nejen několik možností a variací díky kombinaci a krácení předního dílu, ale má též 3 druhy rukávu a ještě přibude s ochlazením rukáv dlouhý. Až moje 4. miminko dovolí. Ve střihu máte dvě verze – na větší prsa a na menší prsa.

Stahování pod prsy do tunýlku se mi velmi osvědčilo, krásně se šaty přizpůsobí rostoucímu bříšku a to i přes to, že nemají žádné speciální nabírání. Nosím od 2. trimestru až nyní do porodu (20 kg navíc). A ještě tam místo je! Po porodu nebudou vytahané a nebudou obří na břicho, krásně zakryjí břicho, které po 4. dítěti bude bohužel dost volné delší dobu a možná už navždy… Jsou skvělé na kojení. Jsou pohodlné a prostě je miluji a každý mi je chválí…

Obsahuje verzi předního dílu pro těhotné (liší se jen mírně rozšířením kolem břicha, které je nositelné i po porodu) i netěhotné. Podle střihu lze šít buď střih jen s jednou zavinovací stranou, aby se přední část nerozjížděla při nošení a nebo se dvěma předními zavinovacími díly na volno (vhodné pro netěhotné a štíhlé).  Jako těhotenské si nešijte rozevírací šaty, ve 3. trimestru byste se tak octla uprostřed nahá:)

 

Střih obsahuje tyto verze horního předního dílu:

  • Díl na větší prsa (se záševkem)
  • Díl na menší prsa (bez záševku)

Střih obsahuje tyto verze rukávu:

  • Balonový rukáv
  • Klasický rukáv
  • Zkrácený vykrojený rukáv

Střih obsahuje tyto verze předního spodního dílu:

  • Rovný díl dolů (šaty lze šít téže jako nezavinovací, hladké od podprsí dolů), lze krátit na tuniku
  • Zavinovací díl (lze použít u šití jednou nebo dvakrát pro volné rozevírací zavinovací šaty).

Šaty nejsou do A, pro širší střih je třeba rozšířit.

Obdržíte dva listy A0 – jeden se spodní částí šatů a jeden se všemi druhy vrchních dílů a rukávů, ve verzi A4 obdržíte spodní část na A0 na stránky (18 stran) (díly jsou velké a na menší plochu nemá cenu je dávat) a pak volbu buď druhé A0 na stránky (zde budete mít už všechny verze), nebo A4 po jednotlivých dílech, které si budete moci dotisknout, jak budete potřebovat. Tzn. slepíte si spodek šatů a k tomu už zvolíte jen horní části, které potřebujete a nemusíte lepit vše. Menší soubory jsou cca na 4 – 9 stran A4. 

Součástí střihu je schéma polohování na látku pro všechny velikosti.

Střih obdržíte ve formě pro barevný nebo černobílý tisk (verzi si vyberete podle své tiskárny nebo copycentra):

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (po vytištění je třeba střih slepit).

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

Ke střihu je zpracován fotonávod krok za krokem, k příbuzné verzi na tuniku s překříženým výstřihem i videonávod, ze kterého lze velmi dobře vycházet.

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy.

Jak upravit horní díl, aby byl více krycí přes prsa

Některé z vás mají radši méně otevřené výstřihy, záleží též na proporcích, pokud je velký rozdíl ve velikosti prsou a obvodu pod prsy, může se výstřih více rozevírat.

Zde je návod, jak si střih jednoduše upravit na intimnější variantu:

Střihu lze přidat i v oblasti ramenou (pak musíte úplně stejně upravit i zadní díl!!!). Linii od ramene do boku lze zanést buď rovně a nebo vykrojit tak, jak vám to bude vyhovovat.

Lehké přidání do výstřihu lze udělat našitím širšího proužku třeba 3 cm po zašití (tzn. proužek stříháte 6 cm + přídavky na švy).

Další možností pro nekojící ženy je oba díly k sobě sešít po “překryvu” předních dílů.

Upgrady:

Pokud máte střih na tuniku s balonovými rukávy a překřížením na prsy, stačí vám na spodní část dokoupit upgrade spodní části. Tento set zavinovacích šatů obsahuje navíc ještě klasický rukáv a kratší vykrojený rukáv.

Rozměry a spotřeba:

Materiál:

Jersey viskóza, bavlněný úplet s elastanem, bambusový úplet. Na kojení jsou šaty potřeba šít z pružného materiálu, v plně zavinovací verzi, která se bude otevírat vpředu a zavazovat na obou stranách lze použít střih i pro běžné nepružné materiály vhodné na šaty, musíte ale dobře volit velikost střihu – míry jsou uvedeny v tabulce. Střih takto bohužel kvůli neustálému těhotenství a kojení ověřený nemám, ale myslím si, že použít by šel, ideálně ve verzi se záševky pod prsy.

Z čeho šít tričko

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Přídavky na švy

Ke střihu si přidáte na švy všude tak, jak zase šitím uberete, na lemy se přidává tak, jak je výše na fotografii – rukáv s vykrojením se lépe šije s přídavky na lem jen 2 cm, oblouček se musí do rukávu natáhnout. Fotonávod je v přípravě, snad stihnu dopracovat do porodu.

Návod, jak šít krátký vykrojený rukáv

Obrázky jsou z návodu na raglánový rukáv, hlavici má jinak, ale ostatní platí:)

U rukávu do obloučku je třeba přidat na švy cca 2 cm. U některých střihů máte verzi s přídavky na lem a bez přídavků na lemy. Doporučuji volit spíše verzi bez přídavků na lemy, lépe se vám podle ní bude šít. 

Nanesete si na látku přesně linii střihového dílu rukávu – tedy bez přídavků na šev, ty přidáte až ve druhé části, kdy obkreslíte střih ještě pro přídavek na šev (tzn. 0,5 – 1 cm pro úplet, kde stačí užší šev). Na lem přidáte 2 cm, můžete i 2,5, ale 2 cm se lépe oblouček natáhne a lépe tam lem sedne.

První obrázek je verze střihu, kde je technicky přesně lem na rukáv. Je třeba si do něj ale přenést linii střihového dílu – ta je od zástřihu v zobáčku do zástřihu k zobáčku ve stejné linii. Přídavek na lem je tam standartních 2,5 cm a pro lepší šití doporučuji ubrat na 2 cm.

Druhý obrázek je praktičtější. Máte tam linii střihu přesně a k ní si sami přidáte na lem. Nemělo by se přidávat rovně, protože pak rukáv dole dělá “zobáček” po sešití. Mělo by se přidat zkoseně a lem do obloučku natáhnout. 

Pro přizpůsobení lemu do rukávu je nejjednodušší si lem nastehovat a zažehlit.

Pak se rukáv lépe šije.

Balonový rukáv

Balonový rukáv je třeba si v naznačení ze střihu nařasit. Více k balonovému rukávu najdete zde:

Balonové šaty 32-56 (střih a návod)

Záševky

Přední horní část na prsa buď šijete ve verzi na menší prsa, pak nic neřešíte, nebo ve verzi na větší prsa, tam odšijete na boku záševek. Jak na to vám poradí tento článek:

Záševky

Přední části k obě, jeden vrchní díl patří u těhotenské verze takto k rovné verzi, bude sešito na obou bocích. U netěhotenské verze, plně zavinovací, můžete použít 2x díl výše (kulatý) a přední část bude tak stejná na obou stranách.

Zadní část šatů se skládá ze dvou dílů u všech verzí. Díly, tak jak jsou výše k sobě přiložené si nyní sešijeme. Budeme mít 3 díly šatů jak jsou výše (levou přední, pravou přední a zadní část).

Sešijeme si ramena.

Všechny 3 velké části spojené v ramenou.

Vešpendlíme rukáv. Řasení je třeba uzpůsobit průramku, hýbeme s řasením na rukávu, ne s průramkem! Nic nikde nenatahujeme!!! Viz video o řasení (dole).

U verze plně zavinovací, která nebude na pevno si sešijete takto oba dva boky – jeden mám sešitý (nahoře) a vy v této verzi si sešijete stejně i ten druhý (zde dole nesešitý). Přední díl nahoře budete mít vykrojený do obloučku stejně jako je ten dole. DO BOKU POD PRSA SI JEŠTĚ MUSÍME PŘIPRAVIT TKANIČKU. U zavinovacích šatů na obě strany budete mít tkaničky na obou stranách – na jednom díle uvnitř, na druhém díle nad horním zavinovacím díle u boku a na obou dílech na konci zavinovacího dílu.

Takto si sešijete i druhý bok u verze plně zavinovací.

U verze pro těhotné a nebo netěhotné, které chtějí mít šaty sešité na obou bocích a zavinování pouze falešné, si sešijete na druhém boku všechny 3 díly k sobě.  Před tím je třeba ale šaty olemovat. Viz další body. Tzn. že v této fázi ve verzi falešní zavinovací, jeden bok necháváme volný a lemujeme šaty:)

Pro lemování jsem použila třírovný pružný steh na běžném šicím stroji. Viskóza se netřepí a v jedné vrstvě se velmi špatně začišťuje, proto jsem nezačišťovala. Lemovat můžete různě, můžete šaty založit, nicméně na viskóze by se lem otáčel, můžete šaty lemovat lemovací pruženkou nebo proužkem úpletu – na třetiny, na poloviny… já zvolila pružnou krajku.

Pružnou krajku našijeme takto na lícní stranu úpletu – krajka je lícem dolů, rubem nahoru.

Krajka po přetočení.

Zde je místo, kde se potkává lemování šatů, které bude v přední části (vlevo u ruky je část kulatá zavinovací ze spodní části šatů).

Toto místo je třeba zapravit, začistit. Krajku lze pojistit buď cikcakem proti párání nebo zapalovačem.

Krajku si můžete prošít ještě z lícní strany. V místech, kde budete kojit, doporučuji pružný steh, v místech, která nebudou natahovaná, můžete použít i normální steh.

Olemování rukávů.

V průramku krajku takto spojíte, švy rozložíte od sebe, začistíte. Pozor, pokud šijete tkaničku z pružného materiálu, musíte šít velmi dobře pružnými stehy!!!!!

Připravíme si tkaničku do tunýlku. Já jsem připravovala takto z líce, ale můžete též šít z rubu a protáhnout pak pomocí všité tkaničky, videonávod v přípravě, pak se octne odkaz níže:)

Tkaničky si ušijeme dvě, jednu kratší a jednu delší (kratší bude na boku a delší bude od druhého boku tunýlkem až k té kratší:). Můžeme též použít nějakou koupenou tkaničku, stuhu…

Tkaničky si zapravíme do švu. – do místa pod prsa. Bude horní díl šatů a pod ním šev a pod švem připravíme tkaničku, každou z jedné straně. Delší tkanička musí jít mezi dvěma předními díly, protože prošitím dvou předních dílů, které nám půjdou přes sebe, získáme tunýlek. Kratší tkanička je na straně, kde končí přední zavinovací díl (tedy to místo, které jsme zakončovali krajkou).

Tkanička přesně v tom místě, které je pod dílem na prsa – vidíte tam lemování, které končí z jednoho předního dílu přes prso, pak kousek předního dílu, šev a pod švem je tkanička.

Šaty jsou celé olemované krajku, máme připravené tkaničky a můžeme přistoupit k sešití boku, díky dáme do sebe tak, jak budou patřit – zavinovací díl bude takto “uvnitř”.

Přední celý díl přiložíme k boku, tam se nyní potkávají 3 díly šatů – zadní díl, bok kulatého dílu (ten je pod tímto dílem – viz fotka výše) a rovný celý díl, který bude po přetočení směrem k tělu.

Zde je vidět tkanička, která půjde mezi oběma díly a zašijeme ji do tunýlku, to je ta delší.

Zde je druhá tkanička, co vychází z druhé strany pod prsem.

Delší tkaničku si takto narovnáme nad celý přední díl (ten nevykrojený, z obou stran přišitý) a podsuneme pod prsa.

Přes tkaničku položíme zavinovací díl a našpendlíme si tak, aby tkanička byla v tunýlku.

Místo, kde nám tkanička “vyleze”:) Tam musí potkat druhou menší tkaničku – viz fotka, trochu se to ztrácí ve vzoru.

Prošijeme do tunýlku, pozor, abychom tkaničku nepřišly, tunýlek musíme udělat dost volný, aby tkanička volně v tunýlku putovala při zavazování.

Oba díly pod prsy si prošijeme z obou stran – přesně po švu pod prsy a pak pod ním na tunýlek.

Prošito.