Inovativní střih na zavinovací bodýčko, které je praktické pro nejmenší miminka. Nemusí se oblékat přes hlavičku, ale přitom vypadá oblečení “normálně”. Střih na zavinovací bodýčka křížem se mi moc nelíbí, i když jsem je pro Jasmínku používala.
V tomto střihu nejsou přes sebe dvě vrstvy látek.

Docela dlouho jsem přemýšlela, jak to vyřešit, aby to šlo zapínat, nikde nic nelezlo, šlo to ušít a vypadalo to hezky, výsledek se mi moc líbí, uvidíme, co řekne za pár týdnů naše miminko:-)

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

Střih je k dispozici ve vel. 52, 56 a 62 a je určen na látkové plenky (je tedy prodloužená délka a dole je širší).

Střih je na A4 černobíle, je třeba jej po vytištění slepit.

Rozměry a spotřeba:

Rozměry hotových bodýček 50 / 56 / 62:
Délka zapnutého body: 32,5 / 37,5 / 42,5 cm
Délka rukávu od ramene: 16,5 / 19,5 / 22,5 cm
Šířka v průramcích: 19 / 21 / 23 cm

 

Spotřeba látky je “jedna výška zadního dílu”: u vel. 50 by mělo stačit 40 cm. Pro vel. 56 budete potřebovat 45 cm látky a pro vel. 62 50 cm látky. Do klasické šíře 150 cm, by se vám bodýčka měla pohodlně vejít dvě.

Materiál:

Bodýčko je konstruováno na pružné materiály – pleteniny. Je vhodné jej šít z úpletu jednolícního i oboulícního /interlock/ (jakéhokoliv složení – 100% bavlna, podíl elastanu, bambus, umělé materiály, funkční materiály, merino…). Bodýčko lze šít i z teplákoviny, která dobře pruží, zde je třeba ale velmi dobře zvolit velikost, aby bylo do šířky i délky akorát dlouhé a pružné.

Pro miminečka je naprosto nejlepší biobavlna, bez elastanu. Velkou nabídku materiálů ideálních pro miminka najdete na ŠijemDětem. Skvělé látky má také Amwa. Ale ŠijemDětem je zaměřeno vysloveně na ekologické certifikované látky přímo pro děti.

Na lemování doporučuji hladký patent s elastanem. Nepoužívejte patent rib, špatně se s ním pracuje a při nošení není vůbec pohodlný. Někdo lemuje bodýčko běžným úpletem s elastanem. Hůře se s ním pracuje a hůře pruží. Jde méně stáhnout kolem nožiček a naopak při pohybu se málo natáhne, může tedy děti v tříslech táhnout a omezovat, nebo naopak nedoléhat tak, aby bodýčko v nožičkách bylo dobře “kolem stehýnek”. Na lemování lze využít též předem připravený koupený proužek z viskózy na čtvrtiny. Prodává například Biaska. Za mě je ale nej hladký patent s elastanem.

K orientaci v materiálech vhodných na tričko obecně můžete využít tento článek:

Z čeho šít tričko

Druky

Na bodýčko jsou nejlepší kovové druky. Přes hladký patent v lemu na třetiny nejlépe drží druky Prym Jersey 10 mm (aplikují se pohodlně kleštěmi Vario). Jsou ale dražší. Já používám druky Roland Baby 9,7 mm, musí se velmi pečlivě zalisovat a také mi udrží hladký patent na třetiny (ale mám lis, umím je ale aplikovat trvanlivě i kleštěmi:-). Někdo používá patentky KAM / Color snaps Prym, já to na bodýčko ale nedoporučuji, jsou hodně vysoké, mohou tlačit a také to nevypadá moc hezky, zejména na ramínku. Já je na oblečení nepoužívám nikdy.

Více o typech druků a možnostech jejich aplikace najdete zde:

Druky

Načasováno na část, kde ukazuji jak aplikovat druky (různé způsoby) a jak případně druky oddělat, když se nezadaří:

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

1
Vytiskneme si střih, umístíme puntíky v rozích na sebe a slepíme papíry k sobě. Nyní můžeme přenést buď na střihový díl a nebo si vytiskneme střih víckrát a stříhat rovnou z vytištěného papíru.
Ve střihu je třeba prodloužení na založení ramínka nechat jen na té straně, na kterou chcete zavinovat – v mém případě na pravé části bodýčka. Stejně položíme při stříhání i vnitřní díl zavinování bodýčka (ten úzký kousek).
Takto, jak je střih položen na desce a bude i na látce, se bude bodýčko zavinovat jako na úvodní fotografii napravo.
2
Naneseme střih na látku – zde musíte dobře ohlídat přidávání na švy. Je to vše nafoceno. U předního dílu přidáváme jen na levém boku, na levý průramek a na levé ramínko. Průkrčník a spodek zůstává bez přídavku a hlavně zůstává bez přídavku celá pravá část! Tu budeme totiž lemovat a přídavek by nám přesahoval do rukávu. Naopak klidně můžete třeba 1 mm ubrat z levé části, aby hezky zavinování sedlo k rukávu.
3
U zadního dílu nepřidáváme na švy jen dole a nahoře v průkrčníku – místa, co se budou lemovat.
4
U rukávu přidáváme naopak všude a na zahnutí na konci od dost více. I rukávek lze ale zakončit třeba lemováním, v tomto případě nepřidáváme. Já šiji bodýčka s podhrnutím, tak proto je přidáno.
5
U vnitřního dílu zavinování přidáváme na ramínko, na průramek i na bok, nepřidáváme dole, na vnitřní části, která směřuje k bříšku a pak ten kousek průkrčníku, který díl obsahuje.
6
Sešijeme k sobě ramena tak, jak je to na fotografii.
7
Začistíme konce rukávů (coverlock/dvojjehla/olemování proužkem nebo lemovací gumičkou/začistit lze také např. tříkrokým cikcakem – použít by se měl každopádně pružný steh).
8
Rukávy všijeme do průramku (ve střihu je vyznačeno, kterým směrem patří k přednímu dílu a kterým k zadnímu dílu).
10
Vnitřní zavinovací část bodýčka lze obšít jen na overlocku, ale pak se to trochu kroutí. Lepší je to třeba u oboulícního úpletu, ale u tenčích materiálů bych doporučila spíše tuto část začistit lemovací gumičkou nebo proužkem úpletu na třetiny. Lemovací gumička je tenčí, ale zase není bavlněná.
11
Sešijeme bodýčko od konce rukávů přes průramek až po konec boků.
12
V průramku si musíme pohlídat, aby k sobě hezky švy seděly do “křížku”.
13
Takto vypadá meziprodukt.
14
15
16

Video k lemování proužkem na třetiny:

Nyní přichází nejtěžší část a to je olemování bodýčka. Začínáme od pravého ramínka směrem podél rukávku dolů. Proužek ani lemovací gumičku příliš nenatahujeme, aby nám bodýčko “nescukávali”. Nejtěžší momenty jsou ostré záhyby u průramku a dole pod bokem.
Když přijedete zhruba na šířku proužku od boku, nechte jehlu polohou dolů v látce a zvedněte patku. Látku pootočte ve směru šití, ve kterém budete pokračovat. Natáhněte proužek tak, jak bude pokračovat a látku bodýčka do něj naštelujte pinzetou. Nyní dejte opět patku dolů a pokračujte v šití. Mně to takto jde pěkně, ale je to určitě úkon pro zkušenější. S lemovací gumičkou to jde mnohem lépe, ale i tak to není pro úplně začátečníky, dle mého názoru:-)
17
Takto olemujeme bodýčko okolo celé spodní části (dostaneme se až zpět na bok, kde se bodýčko zapíná – zde nechte ještě asi 1,2 cm lemovacího proužku nebo gumičky na začištění).
Pak olemujeme průkrčník a opět na konci necháme kousek na začištění.
18
Začistíme si “olemované” ramínko. Pokud budeme dávat skryté patentky, tak si toto místo musíme vypodložit. Pokud budete dělat viditelné patentky, tak toto místo podložit nemusíte.
19
Pokud chceme skryté patentky, tak si je nacvakneme před zahnutím a zapošitím ramínka. Po nacvaknutí zapošijeme konce overlockového řetízku. Pokud chceme nacvaknout patentky tak, aby byly shora vidět, tak první začistíme a pak nacvakneme skrz.
20
21
Začistíme si konce lemovacích proužků na vnitřním díle zavinování.
22
Začistíme rukávky.
23
24
25
26

27

Nacvakáme druky – v místech, kde prochází jen jednou vrstvou látky, tak musíme vypodložit, protože jinak by se patentky vytrhávaly!
Kam patří druky, koukněte na fotografii, na boku musí být 3, aby se bodýčko nerozvinovalo.
28
Druky je možno nacvakávat buď kladivem a nebo do plastového udělátka chytnout kleštěmi. Aby držely, musí se přesně trefit zoubky tam, kam mají. Bohužel ani mně se to nepovede 100% a mám celkem vysokou nehodovost. Pak druky vypadávají. Druky mi projdou i lemem z hladkého patentu na třetiny, uvnitř kterého je ještě oboulíc. Víc už by neprošly.
30
31
32
A hotový výsledek:-)
40
41
A do kompletu ještě plenka na suchý zip. Patentky ale na odchlípnutí pro pahýlek pupíčku nefungují, je třeba to vymyslet jinak:-)