Zapečená směs zbylých vařených brambor, rýže, kečupu a kysaného zelí je oblíbenou pochoutkou v poslední den našeho každoročního tábora. Jsou to vlastně zapečené zbytky z celého týdne. Člověk se až diví, kolik pekáčů dokáže do těch malých dětí i vedoucích zahučet! Jednoduché, levné a velmi dobré jídlo pro všechny milovníky všeho zapečeného a kyselých jídel.
“Džuveč” se tomu říká mezi námi evangelíky, ale původně název džuveč patří trochu jinému, i když podobnému jídlu – je to taková směs masa, rýže, rajčat, paprik, česneku a cibule (? asi), sama jsem to nikdy nejedla (hlavně kvůlu tomu masu:-).
1. Asi 3/4 kg uvařených brambor nakrájíme na kostičky nebo prostě prošťoucháme na kusy. Přidáme uvařenou rýži – asi 250 g, ale i méně, podle toho, kolik v lednici máme:-) Přimícháme 500 g kysaného zelí (miluju kyselou chuť, tak jsem to tam lupla i s lákem, ale pro většinu populace bude lepší lák slít, popř. zelí ještě propláchnout). Přidáme kečup (buď domácí, ten je nejlepší, nebo alespoň kvalitní, který je opravdu z rajčat a bez konzervantů – dnes se dá koupit i v kvalitě BIO např. od Hamé nebo od Heinz). Jsem zastánce českých výrobků, ale co se kečupu týče, tak si nemůžu pomoct, ale možní kromě biokečupu od Hamé jsou všechny české dost hrozné, proto kupuji Heinz. Letos jsem si ale asi 4 lahve kečupu vyrobila, takže mám ten nejregionálnější jaký může být.
Dle chuti osolíme a opepříme.
2. Pečeme asi na 200 stupňů ceslia dozlatova (připápené okraje jsou dle našeho domácího názoru nejlepší:-). Před dopečením můžeme posypat strouhaným sýrem, ale nemusí být.
3. V původní podobě se do tohoto receptu dává ještě maso – to co zbylo nebo z konzervy. Vegetariánská varianta pak spočívala v náhradě sojovým masem. Mne ale chutná i podoba úplně bez masa. Pro masový šmrnc lze přidat (pro nevegetariány) hovězí vývar (lupla jsem tam biobujon:-)
Zbytkům zdar!