Nohavice do rostoucích nápletů zakončuji již hodně let. Níže najdete videonávod a také několik různých fotonávodů – jeden můj, z infostránky k nejen softshellovým kalhotám, a další dva od našich milých zákaznic.

Aktualizace listopad 2021: Doplněn alternativní fotonávod od zákaznice Evy, děkujeme!

Aktualizace říjen 2021: Přibyl videonávod:-)

Aktualizace 15. 7. 2020: Popsaným způsobem jde nohavice zakončit s dvojím záměrem – buď chcete pouze schovat náplet (aby nohavice zvenčí vypadala jako u klasických kalhot, ale uvnitř byl ještě náplet), nebo chcete z kalhot udělat rostoucí kus. V prvním případě přidáváte ke střihu jen pár cm (cca 3-4 cm), v druhém případě, pokud mají být kalhoty rostoucí, je ideální přidat cca 8 cm ke střihu. Plus samozřejmě vždy náplet. Fotografie zde na stránce dokumentují první způsob, nelekejte se tedy toho, že je tam přidáno méně, než kolik doporučuje grafika v návodu:

Při šití nohavic do nápletu, který se následně schová dovnitř, je třeba střih prodloužit – v infu ke střihu to máte též uvedeno. Výsledné kalhoty se vám budou zdát hoooodně dlouhé, ale neděste se, softshell totiž musí jít zase “nahoru” po vnitřku a pak zase kousek dolů. Odměnou za statečnost vám bude, že kalhoty vydrží 3 sezony, pokud dítě výrazně nepřibere přes zadek a vy nešijete sofkty “slimky”.

Já osobně již náplet dole neprošívám, ale ohrnuji přes botu. Tak pak nemusím nic párat, když dítě roste:)

Více o zakončení softshellových kalhot najdete zde:

Další zajímavý starší návod jak všít náplet najdete zde od Gabči:

Chytré všití nápletů do rukávů

Videnávod:

Fotonávod:

Fotonávod podle Caramilly (najdete též v infostránce kalhot)

16

Ustřihneme si dva kus nápletů na zakončení nohavic. Sešijeme k sobě z rubu po straně.

17

Vložíme náplet do nohavice – náplet je obrácený už na líc, přeložený a vložíme jakoby směrem zpět do nohavice převrácené na rub – viz. obrázek.

18

Náplet rovnoměrně natahujeme, aby tak akorát vyšel a byl všude stejně nařasen.

19

Nyní je možno skončit – nohavice s náplety se jednoduše přehrnou a zafixují o botu, další prošívání podle mě není nezbytně nutné.

Chceme-li si potrápit nervy, tak náplet přišijeme zevnitř do kalhot.

20

Dobře si zvolte spodní nit, aby odpovídala ideálně na 100% barvě softshellu, steh totiž ani já nedávám úplně rovně, takže aby to “když pejsek čurá” nebilo tak do očí.

21

Odměříme si od konce softshellové nohavice cca 8 cm do místa, kde bude prošití.

22

23

Přehneme dovnitř a přišpendlíme – tak, aby jsme špendlíky měli ve správném směru při šití!!! Tedy špičkou k jehle;-)

Dáme si panáka nebo čokoládu na nervy! Vyměníme patku za zipovou. Přišijeme co nejblíže švu, kde je našit náplet. Šijeme pomaličku, vždy pár stehů – důležité je, že při puštění pedálu musí vždy být jehla zabodnutá dole v látce, aby se nám šití nehýbalo. Narovnáme další kus látky a zase pár stehů. Příjemnou zábavu 🙂

24

Jestli nám to náš stav dovolí a nejsme z šití příliš ožralí / přeslazení / nepříčetní, vyndáme kalhoty ze stroje a podíváme se na ladnou křivku.

Děláme, že to je rovně a nebo, že to je záměr!:D

Fotonávod od zákaznice Evy

Připravím si přední a zadní díl nohavic a sešiji bokem k sobě. Naměřím si patent, který sešiji na OL po delší straně, tedy naopak než bývá zvykem (délka podle toho, jak těsný má být patent kolem kotníku).

Přišpendlím ke krajům přední a zadní nohavice (odhaduji výšku od dolního lemu tak, aby dolní okraj kalhot zakrýval patent a dal se natáhnout na boty). Křídou si vyznačím čáru (bude se mi lépe přišívat při natahování patentu k softu).

Můžu si v bočním švu připíchnout špendlíkem a tím si vyznačit střed (já mám střed posunutý, protože patent natahuju míň na přední nohavici a víc na zadní – líp to vypadá, zepředu se kalhoty tak nekrabatí).

Prošiji rovným stehem (orientuji se podle naznačené čáry).

Z líce vypadá prošití čistě a rovně.

Našpendlím si vnitřní stranu nohavice, patent vynechám.

Sešiji – bez patentu!

Patent sešiji na straně do softek (aby netlačil na kotník).

Hotový patent.

Hotové kalhoty.

Fotonávod od zákaznice Hany

Zde je ukázka, jak našívat náplet na tepláčkách. Zelená je nohavice, modrý je náplet, který si našijete běžně jako do tepláčků, podle videa na softshellové kalhoty. Nohavici otočíte zrubu a přehrnete náplet o tolik, o kolik jste si přidaly na podhrnutí, já dávám více, asi 8 cm. Takže mám náplet hlouběji, ale hůře se k tomu dostává ve stroji.

Zajistíte si to takto špendlíky (stačí na 4 místech) a šijete přesně po hraně, kde je přišit náplet k nohavici. Použijte zipovou patku! Pokud vám šíře nohavice dovolí (u menších velikostí nedovolí), tak použijte volné rameno stroje. Pomůže též poloha jehly v látce a nezdvíhat patku, jen jemně… 

 

Na této fotce je vidět, náplet, co je schovaný dovnitř, do nohavice, pak se zase vytáhne (zde je pro názornost schován, aby byl vidět šev pod sešitím nohavice a nápletu) – foto “Kuba Kubikula”:)

Zde je fotka od paní Petry. Zelené je klasika popis jako výše. Šedomodré jsou podšité kalhoty, kdy našila paní Petra náplet na podšívku z flízu.