Nohavice do rostoucích nápletů zakončuji již hodně let, v návodu na softshellové kalhoty popis je, ale paní Hana nafotila ještě jeden moc hezký názorný návod, navíc s krásnými látkami, takže sdílím ráda její návod. A děkuji.

Aktualizace říjen 2021: Přibyl videonávod:-)

Aktualizace 15. 7. 2020: Popsaným způsobem jde nohavice zakončit s dvojím záměrem – buď chcete pouze schovat náplet (aby nohavice zvenčí vypadala jako u klasických kalhot, ale uvnitř byl ještě náplet), nebo chcete z kalhot udělat rostoucí kus. V prvním případě přidáváte ke střihu jen pár cm (cca 3-4 cm), v druhém případě, pokud mají být kalhoty rostoucí, je ideální přidat cca 8 cm ke střihu. Plus samozřejmě vždy náplet. Fotografie zde na stránce dokumentují první způsob, nelekejte se tedy toho, že je tam přidáno méně, než kolik doporučuje grafika v návodu:

Při šití nohavic do nápletu, který se následně schová dovnitř, je třeba střih prodloužit – v infu ke střihu to máte též uvedeno. Výsledné kalhoty se vám budou zdát hoooodně dlouhé, ale neděste se, softshell totiž musí jít zase “nahoru” po vnitřku a pak zase kousek dolů. Odměnou za statečnost vám bude, že kalhoty vydrží 3 sezony, pokud dítě výrazně nepřibere přes zadek a vy nešijete sofkty “slimky”.

Já osobně již náplet dole neprošívám, ale ohrnuji přes botu. Tak pak nemusím nic párat, když dítě roste:)

Více o zakončení softshellových kalhot najdete zde:

Další zajímavý starší návod jak všít náplet najdete zde od Gabči:

Chytré všití nápletů do rukávů

Videnávod:

Výsledek bude vypadat takto:

Zde je ukázka, jak našívat náplet na tepláčkách. Zelená je nohavice, modrý je náplet, který si našijete běžně jako do tepláčků, podle videa na softshellové kalhoty. Nohavici otočíte zrubu a přehrnete náplet o tolik, o kolik jste si přidaly na podhrnutí, já dávám více, asi 8 cm. Takže mám náplet hlouběji, ale hůře se k tomu dostává ve stroji.

Zajistíte si to takto špendlíky (stačí na 4 místech) a šijete přesně po hraně, kde je přišit náplet k nohavici. Použijte zipovou patku! Pokud vám šíře nohavice dovolí (u menších velikostí nedovolí), tak použijte volné rameno stroje. Pomůže též poloha jehly v látce a nezdvíhat patku, jen jemně… 

 

Na této fotce je vidět, náplet, co je schovaný dovnitř, do nohavice, pak se zase vytáhne (zde je pro názornost schován, aby byl vidět šev pod sešitím nohavice a nápletu) – foto “Kuba Kubikula”:)

Zde je fotka od paní Petry. Zelené je klasika popis jako výše. Šedomodré jsou podšité kalhoty, kdy našila paní Petra náplet na podšívku z flízu.