Pokud se rozhodnete látkovat a nemáte zatím žádnou zkušenost, zde nabízím svou zkušenost, kolik čeho je dobré si pořídit.

Mě se nejvíce zatím osvědčily čtvercovky – zejména kvůli schnutí. Ač mám velikou půdu a mám kde sušit, přeci jen v tomto počasí schne i čtvercovka 2 dny, resp. suším jeden den na půdě a pak to hodím na chviličku doschnout na topení v obýváku. Nicméně problém je stejně s vkládačkami.

Další argument pro čtvercovky pro mne byla jejich univerzálnost a cenová dostupnost. Ale to jsem si taky nepomohla, páč mě to tak baví, že se chystám šít a vymýšlet další kravinky a plenečky:-) A nejsem určitě jediná:-)))

Tak tedy, pokud se rozhodnete také pro čtvercovky, zde je základní výbava:

  • 35 – 40 ks čtvercovek (např. z bambusového oboustranného froté), 60 x 60 cm
  • cca 25 – 35 ks vkládaček (čím více, tím méně stresu se sušením), nicméně vkládačky jsou skladné a dají se hodit na topení, kde rychle uschnou. Pokud máte třeba jen podlahové topení, doporučuji více:-) Já mám vkládaček hodně, některé krátké, některé dlouhé. Jasmínka ale hodně čůrá, takže mám nedostatek těch dlouhých. Doporučovala bych tedy spíše našít ty dlouhé a krátkých si udělat jen asi tak 6 (používám je, když vím, že bude kratší interval mezi kojením a budu častěji přebalovat).
  • 2 – 3 ks vlňáčků od Disany (od každé velikosti, do začátku vel. 62/68, dá se dávat prakticky od narození a vydrží dlouho) – dvoje vlňáčky střídáte při přebalování, takže dvoje stačí. Třetí můžete mít do foroty pro případ, kdy jedny vlňáčky sušíte. Pokud často miminko znečistí vlňáčky od stoličky, vyplatí se mít troje. Ze své zkušenosti musím napsat, že jsme s tím měli problém asi tak první měsíc (když byla stehýnka ještě hubeňouři a stolička nám utíkala ven, teď se nehoda stává jen zcela výjimečně, takže si myslím, že by mi dvoje stačily). Doporučuji koupit vlňáčky nové (praním a používáním filcovatí a nejdou tak pružné). Pro praní není zásadní teplota, ve které je perete, ale je zásadní to, že nesmí přijít do tepelného šoku. Některé maminky je ze strachu perou ve studené vodě, ale to je právě špatně. Vlňáčky byste měli prát v tak teplé vodě, jako jsou vlňáčky před namočením – což bývá tak těch 20 – 30 stupňů. Pokud je položíte do vlažné vody a např. postupně necháváte zahřívat až k varu, vůbec nic se jim nestane, jen je po vyndání musíte položit opět do tepla – např. na ručník a ne na studenou plochu! Vlňáčky se perou jen při znečištění a před lanolinováním. Moje nové malinové mám už 2 měsíce, ještě jsem je neprala ani nelanolinovala a jsou furt super! Ještě doporučení na závěr: mám dvoje nové a jedny z bazaru použité jako záložní. Pro používání vlňáčků jsem se rozhodla proto, že jedině v nich Jasmína není vůbec opruzená (pouze, když si nevšimnu, že se pokakala a je v tom pak delší dobu). V PUL se oprudí tak třetí den, ale není to nic hrozného. V jednorázovkách byla opruzená hned druhý den, ale jak!
  • 1 – 2 svrchní kalhotky PUL vel. S – pro případ sušení vlňáčků atp.
  • 1 – 2 svrchní kalhotky PUL jednovelikostní (sedí sice i úplným miminkům, ale přijdou mi zbytečně obrovské, od vel. M (tzn. nějakých 5 kg) už jsou super a vydržíte s nimi až do konce (doufám:-)))
  • 2 – 4 AIO plenky (mám kapsové – výhoda je, že použijete dovnitř čtvercovku a vkládačku) pro případné návštěvy doktorů – jednoduše rozbalíte a zabalíte:-)
  • Separační vložky
  • 1 snapi sponku
  • kýbl na plenky
  • 1 – 2 síťky na pleny (ušijete ze staré záclony zadarmiko:-), 2 síťky jsou lepší – jedna je v pračce a druhá v kyblíku. Ale jedna stačí.

A dobrá rada na závěr – nekupujte si PULky Bambino Mio:-) Většina maminek na ně hrozně nadává. Nám také nevyhovovaly. Lezla z nich plínka všudyma, vel. S nám přes jednu čtvercovku na novorozenecký sklad nebyla ani ve 3 kg, asi je vyráběj do inkubátoru nebo co:-) Maminky si stěžují, že sucháče škrábou. Já jsem ten problém nezaznamenala, ale moc jsem je nepoužila, hned, jak jsem to viděla, musela jsem si našít vlastní svrchňáčky:)