Pokud potřebujeme elegantně začistit nerovný tvar, a to tak, aby zvenčí nebylo nic vidět (maximálně prošití), je podsádka ideální možností.

Jak podsádka funguje? Úplně jednoduše – sešijeme k sobě dva stejné tvary a obrátíme. A abychom neměli kus oblečení pak zbytečně dvojvrstvý, stačí toho vnitřního dílu jen “kousek”. Po přetočení sežehlíme a prošijeme/proštepujeme. Toť podsádka v obecnosti. Teď se na ni podíváme více v detailech a názorných příkladech.

Obsah:

Začištění průkrčníku/průramku

Začištění zipu/spodního okraje

    – zip

    – spodní okraj

Začištění otvoru na kapsu

    – kulatý otvor

    – obálkový otvor

Začišťování šikmým proužkem

 

Začištění průkrčníku/průramku

U podsádky si přidáme na šev tam, kde šev zmizí šitím, tedy na ramenních švech a v průkrčníku, konec, který bude “do trika” necháme bez přídavku na šev.

Podsádku podžehlíme po celé ploše vč. přídavků na švy tenkým jednostranně zažehlovacím vliselinem. Gramáž kolem 30 g / m2 (více o výztuhách zde).

Máte-li overlock, obšijete konce podsádky po zažehlení vliselinem na overlocku. Na běžném šicím stroji můžete použít náhradu tohoto stehu (overlockový steh / běžný cikcak).

Sešijete podsádku na ramenou a rozložíte + rozžehlíte přídavky od sebe.

Podsádku vešpendlíme do průkrčníku. Ramenní šev na ramenní šev.

Sešijeme k sobě. A výstřih pečlivě sežehlíme. Já ještě prošívám po lícní straně a opět sežehlím.

Podsádku prošijeme v ramenním švu ke tričku. Prošiji přesně v ramenním švu. Důvod je, aby se podsádka zafixovala a nevytáčela se z výstřihu.

Začištění zipu/spodního okraje

Zip

Při všívání podsádky, která začišťuje jak kapuci, tak zip, postupujeme tak, že si sesadíme jednotlivé díly, pak přišijeme podsádku ke kapuci a posléze mezi bundu a podsádku všíváme zip. Zní to děsivě, ale není to nic strašného, postup krok za krokem najdete ve videu (spustí se v čase všívání podsádky kapuce a zipu):

Spodní okraj

Princip je pořád stejný 🙂 Cca 4 cm široký pruh tvarovaný podle okraje přišíváme a otáčíme do rubu a na závěr prošijeme. Pokud byste hledali podrobnější fotopostup, najdete ho ve fotonávodu k sofshellové bundě.

Pokud se nám potká podsádka zipu a okraje, lze překryv vyřešit takto, tedy nejdříve podsádku zipu a přes ni podsádku okraje, nebo náročnějším, ale elegantnějším způsobem popsaným v článku:

Jak zakončit podsádku v rohu u zipu (fotonávod)

Začištění otvoru na kapsu

Kulatý otvor

1. Místo, ve kterém budu odšívat otvor, si zpevním na rubové straně výztuhou, nakreslím si tam tvar otvoru; z líce přiložím začišťovací podsádku (líce k sobě, má-li podsádka rub a líc).

2. Po rubové straně si tvar kapsy prošiji.

3. Takto to vypadá po předchozím kroku z lícní strany (správně by podsádka měla být přistehovaná, pak by se mi nestalo, že se zkrabatí).

4. Vystřihnu otvor a švový přídavek si v obloucích nastříhám.

5. Přetočím podsádku do rubu.

6. Teď už ale opravdu stehuji a použiji i žehličku 🙂 Podsádku lze zatáhnout do rubu, tak, aby kousíčkem vykukovala (výpustka do líce), nebo naopak tak, aby byla dovnitř maličko zatažena i vnější látka a podsádka nebyla vidět (výpustka do rubu). Zde jsme nechali výpustku do líce.

7. Po líci prošiji.

Obálkový otvor

Obálkový otvor se dělá v principu stejně, jen je rozdíl v nastřihávání. Vše je patrné z fotonávodu, výpustka je v tomto případě do rubu.

Zde jsem udělala výpustku do rubu.

 

Začišťování šikmým proužkem

Zjednodušením podsádky je pak použití šikmého proužku založeného do rubu. Výhodou je, že nemusíme stříhat díl přímo přesného tvaru, stačí použít univerzální předpřipravený šikmý proužek.

Přesný postup a různé způsoby našívání začišťovacího šikmého proužku jsou popsány v článku o lemování (článek se otevře přímo na pasáži o šikmém proužku):

Různé způsoby lemování