Jednoduché šatičky stažené na prsou do gumiček nejsou na šití až tak složité, jak vypadají. Stačí jen vědět, jak na to. Prý se tomu říká gumičkování, ale zlidovělo to pod pojmem žabičkování:) A mě žabičkování baví:))))

Potřebujete jen obyčejný jakýkoliv rovnosteh a pružnou nit.

Důležitý je výběr látky! Pružnou nití nejde nažabičkovat úplně cokoliv. Látka musí být hodně tenká. Silnější plátna se nažabičkují málo a nebude to hezké a nebude to držet tvar. Doporučuji vždy předem na kusu látky vyzkoušet, zda je žabičkování dostatečné:)

Pro ty, co mají raději video, bude vhodný tento videonávod:

Fotonávod

1
Pružnou nit (tzn. ponožkovou gumu, latexovou gumičku) umístíme jako běžně umísťujeme nit pro navlečení spodní nitě. “Čudlík” by se měl postarat o napnutí nitě. Měla by být napnutá na maximum. Pokud to váš čudlík neumí, tak je třeba tomu pomoci rukou a mezi prsty při namotávání nit napínat co nejvíce to jde.
2
Takto vypadá výsledek. Vidíte, jak je nit hodně napnutá a latex je vidět.
3
Při navlékání se kus niti jakoby povolí. Je třeba si nechat před šitím delší začátek gumy, aby vám “neutekla”.
4
Začneme šít normálně rovně. Délku stehu jsem dala 2,5 mm. Začátek žabičkování pak trochu stáhnete gumičku a uděláte uzlíky, aby se to zafixovalo.
5
Takto vypadá žabičkování z líce.
6
Takto z rubu.
7
A nyní se budete “několik hodin” snažit trefit zhruba rovně vedle švu před tím. Celkem kumšt, největší problém celého žabičkování:))) Rada je, že se nekoukáte na jehlu, ale na tu mezeru mezi patkou a švem nahoře, pokud budete stále dodržovat stejnou mezeru, budete to mít krásně rovné:)
8
Při ukončení vytáhněte spodní nit dostatečně, aby vám neutekla. Nepoužívejte automatický odstřih, máte-li:-D
9
Zakončení šatiček nahoře se mi nejvíce osvědčilo obnitkou na overlocku. Ač ji skoro vůbec nepoužívám, tak zde je praktická.
10
Ještě jeden detail z rubu.
11
12
Další způsob je konec začistit na overlocku a podhrnout ho pod tenkou prádlovou gumu a prošít tříkrokým cikcakem. Bohužel ale se okraj pak kroutí. Oblečené to není u mých šatů vidět, ale přešívala jsem to 3x.
Ještě by mohla být možnost dát tam klasicky gumu do tunýlku.
Nebo máte jiný typ?:-D