“Žabičky” jsou velmi efektní způsob, jak nějakou část oděvu pružně nařasit. Hodí se na vršek šatiček, vršek halenky přes prsa, vršek halenky pouze na zádech, stažení pod prsy, nebo i do pasu sukně jako způsob zakončení v pase.
Nejběžnější využití žabiček – žabičkování kolem dokola celého vršku šatů.
Varianta – žabičkování pouze v zadním díle na stažení na zádech, přední díl tvarovaný.
Žabičkování pouze nad prsy.
Žabičkování na vypasování halenky pod prsy.
Žabičkování v nasazení sukně na horní díl šatů.
Žabičkování na horním okraji průkrčníku (střih má lehce spadlá ramena a díky žabičkám tričko na ramenou drží).
Žabičkování jako zakončení sukně (případně i nějakých volnějších kalhot) v pase, může být kolem dokola, nebo pouze na zadním díle. Třeba zrovna madeira (na foto červená a modrá), je na žabičkování ideální!
Sukně z panelu na sukni.
Způsobů, jak žabiček docílit, je několik.
Původní metoda
Úplně kdysi, téměř v pravěku ;), kdy neexistovaly pruženky, se také žabičkovalo. Jak? Pracně. Sakra pracně. Nepředpokládáme, že byste se do toho pouštěly, ale pro úplnost ukážeme i tuto techniku.
1. Na plochu, kterou chceme nažabičkovat, si nakreslíme mřížku po 1 cm.
2. Mřížku nařasíme dlouhými stehy stehovkou.
3. Nastehování upevníme.
4. Vždycky dva řádky stahujeme k sobě v jejich vrcholu, v jedné řadě sudé, v další řadě liché vrcholy. Důležité je vést nit po sloupcích, ne po řadách (pak by to nepružilo).
Lícová strana
Rubová strana
Je to krásné, ale jen tenhle pidi vzoreček jsem dělala asi hodinu, takže představa, že bych takto měla dělat žabičkování na nějaké relevantní ploše, mě vrací do reality, a pokud by mi nešlo o historickou přesnost např. na dobovém kostýmu, s radostí využiju moderních technik s pomocí pryžových gumiček 🙂
Žabičkování
Pod pojmem žabičkování si sice představíme nejčastější jednoduchý způsob, kdy dáváme do spodní cívky pružnou nit, ale to “pravé” žabičkování je trochu jiné. Používá se k němu kulatá klobouková gumička, která se přišívá cikcakem. Tenhle cikcak jí vytvoří jakýsi tunýlek, kterým je provlečena, a pokud se nám jehla při šití nestrefí, kam nemá, lze pak napětí gumičky regulovat.
Připravím si gumičky dlouhé stejně jako žabičkovaný kus látky, na jedné straně si navážu uzlíky, aby mi gumička neutekla. Samozřejmě můžete žabičkovat i cikcak tam a zpět s jednou dlouhou gumičkou. Na látku si můžeme namalovat tužkou linky, které nás povedou, nebo se můžeme řídit pouze ryskami na stehové desce. Já jsem si pro vzorek vyčůraně zvolila úplet s proužky:-)
Detail uzlíků…
Patku nasadíme kus za uzlík, aby nepřekážel, a nastavíme si cikcak vhodné šířky – tak aby objal hezky gumičku, ale abychom ji neprošili, jen tak ji budeme moci dále regulovat v případě potřeby. Zapošijeme a můžeme šít. Gumičku natahujeme na maximum.
První řada nařasená z rubu…
…a z líce. Zvolila jsem kontrastní nit pro názornost.
Další řadu šijeme “za patku” nebo podle námi připravené linky…
Výsledek z líce.
A z rubu.
Pokud jsme si gumičku nikde neprošili, můžeme posléze ještě regulovat.
Gumičkování
To, co známe jako nejběžnější způsob, se jmenuje gumičkování a používá se k tomu pružná nit, která se přemotá v napnutém stavu na spodní cívku a pak se s ní šije jako s běžnou nití a ono to “samo” dělá efekt řasení.
Kompletní návod na to, jak nit převinout do cívky a pak s ní šít, najdete ve videu:
Na videu je názorně předvedeno žabičkování na stroji s rotačním chapačem (cívka se dává horizontálně). Na stroji s kyvným chapačem (cívka se dává vertikálně) to samozřejmě také jde:
Nit zasekneme pod plíšek, který reguluje napětí nitě (protahujeme klasicky jako každou jinou spodní nit)
Pružná nit je silnější než běžná nit, bude se tedy odvíjet hůře, což přesně chceme, abychom dosáhli efektu řasení
Pokud by se nit neodvíjela ani při zatažení, nebo naopak se odvíjela moc lehce a netvořila by pak řešení, můžeme její napětí zregulovat povolením či utažením šroubku, který drží plíšek
Postup:
Na začátku šití si necháme volný dostatečně dlouhý konec spodní pružné nitě (aby pak šel pohodlně zavázat uzlík a aby pružná nit nikam neutekla. Případně pečlivě zapošijeme.
Pak už stačí jen šít rovným stehem a žabičkuje (resp. gumičkuje) se “samo”.
První řada je ještě taková “jalová”.
Při šití dalších řad je potřeba látku natahovat, aby se řasila rovnoměrně (jakoby rovnat do původní délky). Je potřeba dodržovat pokud možno pořád stejnou vzdálenost, šít rovně. Začátečníkům určitě doporučuju si to ještě před začátkem žabičkování na látku naznačit linkami. Konkrétně u šatiček doporučuju nežabičkovat moc hustě (řady příliš blízko sobě), lépe to vypadá a žabičkování není tak svíravé.
Takto vypadá hotové žabičkování (gumičkování) na budoucích dětských šatičkách. Látku stáhne cca na polovinu, toto byl původně 100 cm široký pruh viskózového batistu, po “nažabičkování” je jeho šířka 43 cm.
Detail gumičkování z rubu.
Detail gumičkování z lícu.
Podrobný fotonávod na žabičkování/gumičkování najdete také v jednom ze starších článků.
Magda Baťková
Peti, prosim, obvod máte 2× rozsireny jen v místě zabickovani nebo na celych satickach? Dekuji za radu, Magda
Martina
Dobrý den, rozšířit je potřeba samozřejmě tam, kde se to pak nagumičkuje. Ale třeba u šatiček se gumičkuje po celém obvodu.
Magda Baťková
Jasne tomu rozumim, jen spis me jde o to, kdyz rozsirim cely strih na saty a nagumickuju jen kousek pod prsa, aby zbytek sukynky nebyl moc siroky-teda spis, aby to vypadalo hezky
Caramilla
DObrý den, je třeba šít šatičky širší, aby se v nich dalo hýbat. Spodek můžete šít třeba i do A.
bohuna_suchanova
Dobrý den, zkoušela jsem gumičkování na stroji s vertikálně vkládanou cívkou. Stroj vůbec nechtěl šít, nakonec jsem to vzdala a šaty ušila žabičkováním (cik-cakem). Myslíte, že by na vině mohla být jiná značka stroje? Nebo špatně navinutá cívka? V návodu, kterým jsem se řídila, se cívka navíjela ručně… Přeji krásný večer.
Caramilla
Můžete zkusit jinak navinout cívku (gumička musí být na maximální natažení) a pak také upravit napětní spodní nitě, pokud je moc utažené nebo moc povolené, nemusí se šití dařit. Ale pozor, aby vám pak napětí nitě fungovalo dobře pro běžné šití . Já napětí nitě ale u stroje němením.
Caramilla
https://www.caramilla.cz/videonavod-sit-dvojjehlou-upravit-napeti-spodni-nite-u-bezneho-siciho-stroje/
prokopova.ter
Dobrý den, zkoušela jsem gumickovani na atroji s vertikalne vkladanou cívkou, navinute jsem mela dobre, ale problem nastal vzdy ve chvíli, kdy jsem cicku ve clunku pustila, civka se uvnitr protocila a pruzna nit povolila a sit se nedalo, nevite jak zabranit tomu protoceni civky pri vkladani do stroje???? Dekuji mockrát
Caramilla
Mě se většinou poodvine jen trochu, povytáhnu nebo donatáhnu tu povolenou část a dál to šije normálně, nerozvine se to celé. Případně se podívat, zda je dobře nastavené napětí spodní nitě.