Přehled materiálů, které mám osobně vyzkoušené pro různé účely a jsou vhodné na trička.

Trička šijeme z pletenin – z úpletů.

Rozdělit by se daly úplety třemi způsoby:

  1. Podle materiálového složení (některé obsahují elastan, ve složení mohou mít bavlnu, bambus, modal, merino, polyester,… a nebo směs).
  2. Podle typu pletení  (jednolícní, oboulícní,…)
  3. Podle designu (jednobarevné, potištěné, bordury, panely,…)

Více o látkách se dozvíte v tomto článku a videu:

Látky

 

Při nošení oblečení máme různé požadavky – aby materiál dobře pružil na tělo, aby chladil, aby odváděl pot, aby nebyl mokrý a nestudil, aby se v něm dobře dalo nosit v šátku. Více o mých zkušenostech naleznete níže v článku.

 

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Jednolícní úplet bez elastanu

Oboulícní úplet

Finerib

Jednolícní úplet s elastanem

   – Bordury/panely

Jednolícní úplet s elastanem jednobarevný – jak ozvláštnit

Viskóza

   – Bambusová viskóza

   – Modal

Merino

Sportovní úplety

 

Jednolícní úplet bez elastanu

Jsou skvělé na letní nošení a na spaní. Všude tam, kde potřebujeme vzdušnost, dobrou prodyšnost a máme předpoklad takového toho běžného pocení. Naprosto nepostradatelný materiál pro pány na trička, pro miminka na bodýčka, na pyžamka, overálky. Navíc mám zkušenost, že 100% bavlněný úplet se mnohem lépe pere, nezapírá se. Bohužel se velmi špatně shání. Já kupuji prakticky výhradně na Moraviatex. Máme jednolícní bavlněný úplet mnoho let, prané každý týden a drží skvěle.

Na pánské triko “na volno” nejlepší materiál.

Na dámské triko pohodlný na nošení, u střihu “na tělo” dobře volte velikost, aby nebylo malé. A jak vidno na fotce, více se ten materiál při nošení takto na tělo mačká. Ale je to moje velmi oblíbení tričko, protože je pohodlné na nošení.

Jednolícní úplet bez elastanu můžete ozvláštnit třeba aplikací.

Oboulícní úplet

Ideální na zimní trika, lehké mikiny, pyžama.

Toto je snad mé úplně první triko, které jsem si sama sobě ušila. Oboulícní 100% bavlněný úplet z Moraviatex. Pro tyhle proužky se tenkrát před 8 lety snad i vraždilo:-)

Oboulícní úplet z Německa Hamburger Liebe. Ozvláštnění ještě knoflíčky.

Finerib

Je to velmi pružný materiál a velmi výhřevný. Někdo miluje tento materiál na zimní trička.

Na mě osobně je na tričko teplý, radši mám tenčí a beru na to tenkou mikinu a vrstvím. Navíc po sezonně nošení mi pouštěl elastan v podpaží a materiál podle mě na tričko úplně stvořený není. Ale někdo má rád.

Limetkový finerib z Moraviatex.

Čokoládový finerib z Moraviatex s aplikací.

Jednolícní úplet s elastanem

Asi naprosto nejpopulárnější a nejuniverzálnější využití. Krásně se přizpůsobí při nošení, je pohodlný. Je velký výběr vzorů.

Úplet s elastanem je skvělý na trička “na tělo”.

Úplety se dají sehnat s krásnými vzory, některé jsou kvalitní, některé méně kvalitní, značek přibývá, není problém sehnat krásné vzory i v bio kvalitě.

Tričko z látky od firmy Lillestoff.

Nádherné potisky dělá firma JNY.

Originální a velmi kvalitní bioúplety kupuji od firmy Paapii – na NaniLátkách.

Velmi oblíbené jsou různé postavičky z dětských pohádek. Látka bývá dražší, protože je potřeba platiti za licenci na postavičky. Takže látka by měla být dražší než jiná a je to tak v pořádku.

Velmi oblíbený krteček. Látka, která se platí snad zlatem… ale velmi kvalitní, tedy ta, kterou kupuji já – Stoff und Liebe (kupuji přímo v Německu). Vydrží intenzivní praní přes 2 a více dětí a vypadá stále jako nová. Kapičky na fotografii jsou Lillestoff.

Bordury / panely

Velké vzory se prodávají jako panely nebo bordury. U tohoto pozor, protože vzor je tištěn buď jako bordura (tj. po okraji šíře látky je natištěn vzor) a nebo jako panely (ty jsou tištěny nad sebou na délku látky, máte tedy vzor určitého rozměru a do délky pak opakování zase další panel).  S tímto je potřeba počítat se spotřebou kvůli polohování na látku.

Bordura je vzor, který je tištěn na okraji role na šíři. Může být i oboustranná, zde je jednostranná bordura, vzor se opakuje, ale můžete vzít jakoukoliv délku metráže a z ní šít. Spotřeba látky s bordurou bývá vyšší, protože polohujeme tak, aby umístění střihu mělo logiku vzhledem ke vzoru bordury.

Panel je vzor rozvržený po délce, opakuje se do délky a e-shopy stříhají panely vždy po kusech. V e-shopu pak máte uveden přesný rozměr jednoho panelu. Šíře panelu je šíře látky a výška panelu je délka jedné “periody” na délku, můžete vzít 2, 3, 4 ks panelu, ale musíte počítat s polohováním tak, aby mělo logiku. Někdy musíte volit panel tak, aby se tam střih vešel tak akorát, aby například dítě nemělo z panelu na bříšku jen nohy slona, protože panel je moc velký a nebo naopak vy na šatech dva panely a 1,5 slona. Panely vždy dobře měřte!

Více o bordurách a panelech:

Bordura / panel

Jednolícní úplet s elastanem jednobarevný – jak ozvláštnit

Výhodná koupě. Je levný, hodí se na trénování. Skvělý výběr barev a stálý sortiment má například Batani.

Tričko z obyčejné látky se dá ozvláštnit jednoduše nažehlovačkou. Na fotografii je velurová nažehlovačka, přežila dvě děti, sušičku, praní…

Jednobarevný jednolíc je skvělý podklad pro aplikace.

S maličkými dětmi můžete tričko pomalovat fixami na textil. Toto je produkce hodně maličké Jasmínky.

Další možností je pomalovat tričko barvami na textil. Zde produkce malé Jasmíny – s využitím šablon.

Aby se dětem lépe malovalo, podžehluji odtrhávacím vlizelinem přímo střihové díly.

 

Případně se dá malovat na tričko “jen tak”. Jasmínky tričko pro dědečka astronoma.

Tričko s tematikou hvězdárny od Jasmínky pro dědu.

Jasmínka sama sobě:-)

Zde jsou barvy na textil, malovala Jasmína, obtaženou mnou gelovou tužkou na textil.

Jasmínky tričko pro Páju.

Viskóza

Je velmi oblíbená na léto, protože chladí.

Běžná viskóza je tenká a prodyšná, hodně splývá a ne úplně dobře se z ní šije.

Bambusová viskóza

Velmi populární materiál. Chladí, je příjemný, ale nasává vlhkost a tu pak drží a schne nejhůře ze všech materiálů, které na tričko můžeme pořídit. Proto je bambus skvělý na plenky, drží skvěle vlhkost, ale velmi špatně schne.

Bambusový český sportovní úplet s elastanem v kombinaci s bavlněným úpletem s elastanem.

Sportovní bambusový evropský úplet ze Šijemdětem.

Bývá jemný, lehký, velmi příjemný a hodně prodyšný, máme rádi na letní pyžamka.

Merino

Merino je skvělý materiál, který pomáhá udržet stabilní teplotu. V zimě hřeje, v létě krásně dýchá a netáhne vlhko. Na zimní období se hodí oboulícní merino. Na léto je nejlepší nejtenčí merino ze ŠijemDětem – skvěle se barví.

Merino je skvělé na sport (dýchá a není mokré, navíc nesmrdí), na zateplení dětí při vrstvení třeba v zimě, je nejlepší na nošení v šátku (v zimě i v létě, v těch největších vedrech, ověřeno v praxi). Nikdy není mokré, skvěle dýchá. “Topení” se v létě určitě nebojte, pokud koupíte tenké jednolícní merino, je to mnohem lepší jak bambus, protože viskóza ne vždy skvěle dýchá, pokud je pletenina třeba “hutnější”.

Koupit můžete i verzi s elastanem, nemám zatím zkušenost.

Merino pruží hodně i bez elastanu! Většinou lze volit i menší velikost střihu než šijete běžně.

Nejtenčí merino ze Šijemdětem, obarvené samodomo na zeleno:-) Toto je naprosto nejlepší oblečení na nošení v šátku.

Oboulícní finské merino.

Oboulícní merino Moraviatex v kojící verzi.

Oboulícní merino je vhodné na zimní nošení.

Více k merinu najdete zde:

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

Sportovní úplety

Se sportovními materiály na šití se trh rozrůstá. Uvádím pouze ty, které znám já, zatím bohužel na sport se 4 dětmi času moc není…

Prémiový funkční úplet s Unuodesign. Je velmi pružný a má ochranný faktor UV. Je chladivý. Úplně zkušenost se sportem ale nemám, vážně není čas, spíš nosím v šátku a to nosím v merinu. Zkušenost mám na spodním prádle, tam je bezkonkurenční a dobře dýchá, po praní i sušení v sušičce je stále jako nový.

Více v této recenzi:

Coolmax – sportovní úplet Unuodesign.  Umělé vlákno, které má ve struktuře “otvůrky”. Je prodyšný, cvičení v něm bylo v pohodě, krásně dýchá a odvádí vlhkost. Na mou kůži moc umělé, ale nemám ráda prakticky žádný umělý materiál. Nyní jsem si na sezonu ušila kojící z tohoto materiálu, tak ověřím při nošení v šátku atp.

Více o tomto materiálu a mém dojmu z něj:

Funkční sportovní těhotenské triko z coolmaxu

Sportovní tílko z materiálu Lycra. Je to skvělý materiál, lehký a prodyšný, není hutný a dobře větrá. Nemám v něm pocit “tepla” jako v některých sportovních úpletech, i když není tak chladivý jako třeba podobný úlet leginne nebo microfresh. Na fotkou je za mnou vidět Zugspitze:-)

A další funkční materiály zde:

Z čeho šít sportovní oblečení aneb Funkční materiály