Kdysi se funkční oblečení vhodné na sport dalo jen koupit, funkční materiály byly v metráži téměř nesehnatelné. To už dnes neplatí, nabídka se stále rozšiřuje a funkční oblečení si bez problémů můžeme ušít i doma. Představíme si tedy materiály, které má Caramilla vyzkoušené a z nichž můžete podle caramillích střihů ušít kompletní sportovní garderobu :-).

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Video

Umělé a směsové materiály

   – Prémiový funkční úplet

   – Funkční tričkovina/Coolmax

   – Revolutional Energy-Mare

   – Microfresh úplet

   – Termo rib antibakteriální

   – Lycra

   – Ritmo

   – Leggine

   – Fitness

   – Silver

   – Micropeach

   – Softshell

   – Flís

   – Cyklo funkční tkanina

Přírodní materiály

  – Merino

   – Bambus

 

Video o oblíbených materiálech na oblečení pro sport od Caramilly:

Rozhodně doporučujeme shlédnout!

Při kliknutí na jednotlivé nadpisy materiálů níže v článku spustíte video přímo v dané fázi,.

Nebo trochu starší zde:

Za pozornost stojí také toto video o funkčních materiálech speciálně na kalhot:

V tomto článku najdete fotky oblečení v akci i s malou recenzí z dovolené:

Caramilla v Alpách

Obecně si o látkách můžete přečíst v souhrnném článku a podívat se na video. V obou mají funkční materiály své zastoupení.

Látky

Převážná většina funkčních látek je z umělých materiálů nebo směsí. Ale látky vhodné na sportovní oblečení najdeme samozřejmě i mezi přírodními materiály. Představíme si obě skupiny.

Velmi také doporučujeme přečíst si článek o ekologičnosti a udržitelnosti jednotlivých materiálů na webu slowfemme.com.

Umělé a směsové materiály

Prémiový funkční úplet

zleva: prémiový funkční úplet s počesem černý melír, prémiový funkční úplet bez počesu jednobarevný tyrkys, prémiový funkční úplet bez počesu melírovaný ostružinový; vždy rub – líc

Chladivý, velmi pružný, s ochranným UV faktorem, na sport i na parádu, takový je prémiový funkční úplet. Koupíte ho na Unuodesign ve dvou typech – počesaný a nepočesaný. Oba typy lze koupit ve verzi melírované a jednobarevné. Nepočesaný melírovaný (složení 87 % polyamide, 13 % elastan, gramáž 200 g/m2) je jemný, na tělo velice příjemný, kromě triček, tílek nebo legín výborný i na spodní prádlo (ověřeno léty nošení u kalhotek typu „bombarďáky“ – krásně drží, nerolují se okraje, dobře dýchá, po praní i sušení v sušičce je stále jako nový; kromě kalhotek se hodí i na ponožky). Jednobarevná  nepočesaná verze úpletu (složení 80% polyamide, 20 % elastan, gramáž 190 g/m2) je hutnější, pocitově více umělá a připomíná plavkovinu. Hodí se například na nejen cyklistické legíny nebo sportovní šaty . Počesaný úplet má z rubu jemný chloupek a hodí se třeba na tenčí mikinu, teplejší trika nebo legíny.

Prémiový funkční úplet je oblíbený i jako rychleschnoucí nebo “lehčí” varianta bavlněného nápletu (např. rukávy u softshellové bundy, náplet v pase u sportovních sukní).

náplety z prémiového funkčního úpletu, fotky od zákaznice Jany

Více o prémiovém funkčním úpletu napoví následující recenze:

Starší recenze, první dojmy, obsahuje i videorecenzi:

Fitness leginy + recenze: Prémiový funkční úplet

Videorecenze po několika letech používání:

Inspirace

 

Funkční tričkovina / Coolmax

Umělé vlákno, které má ve struktuře “otvůrky”. Je prodyšné, cvičení v něm bylo v pohodě, krásně dýchá a odvádí vlhkost. Hodí se především na trička, tílka, ale třeba i letní šaty. Prodává ho Unuodesign v jednobarevné i potištěné variantě. Složení: 97 % PES cool/pass, 3 % elastan.

Dojmy z tohoto materiálu najdete v následujícím článku.

Funkční sportovní těhotenské triko z coolmaxu

Nyní (začátek léta 2019) se bude testovat, jak se materiál chová při nošení v šátku :-). Na fotografii kojicí verze sportovního trička s raglánovými rukávy.

Revolutional Energy-Mare

Naprosto skvělá látka z Roolltex. Je chladivá, při sportu není mokrá. Je super prodyšná, pro mě na triko top.

Líc.

Rub.

Cyklodres.

Microfresh úplet

Registrovaná technologie výroby vláken MICROFRESH® zajišťuje vysokou prodyšnost, výborné termoregulační vlastnosti, skvělý odvod vlhkosti od pokožky,  je rychleschnoucí s ochranou proti slunečnímu záření UPF 50+. Tyto textilie jsou vyvinuty na bázi polyesterových mikrosekčních vláken, které absorbují a rychle odpařují vlhkost. Vlastnostmi je velmi podobný prémiovému funkčnímu úpletu, ale méně pruží, proto pozor na výběr vhodné velikosti. Z rubové strany má jemný počes.

Jedná se o 100 % polyesterový úplet, přesto je elastický a tvarově stálý. Hodí se na legíny, sportovní kalhoty, termotrička, tenké mikiny, nákrčníky, šátky, čepice… Prodává Unuodesign.

Inspiraci poskytla zákaznice Jana, děkujeme za fotky :-).

 

Termo rib antibakteriální

Tento funkční úplet nabízí Moraviatex v několika barevných variantách (např. černé) a je vhodný na podvlékací prádlo, spodky, kukly apod. Je pružný, hebký na tělo. Líc tvoří bavlna (40 %) a rub Siltex Ag mikrovlákno (60 %). Prolen® Siltex je speciální vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra, které brání růstu bakterií, hub a plísní. Antibakteriální účinek stříbra byl známý už ve starém Říme a jeho ověřená vysoká účinnost přetrvává století. Použito je v tomto úpletu ve formě mikrovlákna, které je velice hebké na omak a příjemné pro nošení a komfort na těle.

Lycra

Skvělý materiál, lehký, splývavý a prodyšný, není hutný a dobře větrá. Nevytahuje se a velmi rychle schne:-) Nemám v něm pocit “tepla” jako v některých sportovních úpletech, i když není tak chladivý jako třeba podobný úplet leginne nebo microfresh. Pořídíte na Michelles Design nebo na Sijemedoma.

Ritmo

Sportovní tílko z materiálu Ritmo. Skvělý, prodyšný, chladivý, doporučuju! Má takovou nepravidelnou strukturu a je lehounce průsvitný, takže se nehodí na legíny, ale na tílko je perfektní. Mám ho z Michelles Design, ale aktuálně není dostupný.

Leggine

Jasmí má na sobě legíny z materiálu Leggine. To už je stálice. Krásně dýchá, je chladivější, hutnější, tak něco mezi fitness úpletem a microfresh:-) Vhodný i na plavky.

Pokud se hodně natáhne, je hodně vidět bílý rub.

Fitness silver úplet

Fitness silver úplet jsem pořídila na De-park. Hladký, skvěle větrá (více než microfresh), je méně hutný, jemnější, nestahuje tedy tolik. Skvělý do velkého vedra.

Na omak velmi podobný (ne stejný!) prémiovému funkčnímu úpletu.

Silver

silver, zdroj fotografie Batani.cz

Jinak také sportovní pružné plátno. Tenoučké, lehoučké, pružné, jako druhá kůže. Rychle schne, netrpí mačkavostí, třepí se jen maličko. Skvěle sedí na postavě, příjemně se nosí, je skladné. Složení: 84 % nylon, 16 % spandex.

Perfektně se hodí na sportovní kalhoty, kraťasy, sportovní sukni. Prodává ho Batani.

Více se o něm dočtete zde:

Silver – sportovní pružné plátno (recenze)

A podívat se můžete i na videorecenzi:

Aktualizace léto 2022:
Díky švadlenkám v naší FB skupině se nám dostalo srovnání silveru z Batani a Unuodesign:

…v Unuo mají navíc i dvě gramáže… také jsem zkoušela. Batani jsem měla jako první a přijde mi víc “outdoor”.. nevím jak to jinak popsat… prostě je o maličko hrubší než Unuo..to ale beru rozhodně jako plus… mám u něj pocit, že víc vydrží, je odolnější, maličko víc jakoby drží tvar🤷‍♀️ A taky mi přijde o chlup pružnější než z Unuo. Z Unuo ta vyšší gramáž mi Batani připomnělo víc, ale je prostě hladší. Ještě hladší je ta nižší gramáž… přijde mi to už hodně slabé. Mám to tedy “interně” nastavené tak, že z Batani šiju dlouhé kalhoty, z Unuo vyšší gramáž takový mix, co kdo chce (navíc je tam ten tisk případně).. takže jsem dělala dlouhé, 3/4 i kraťasy. A z té nižší gramáže jsem zatím dělala hlavně kraťasy a vlastně i 3/4😅 Zatím vše drží v pohodě. Nejméně pružné (ale pořád dostatečně pružné pro pohodlnost) je to nižší gramáže z Unuo.
– Kateřina Š. –

Za mě je rozdíl velký. Nemám sice z obou materiálů ušitý stejný střih, ale chovají se jinak. Silver z Unua je z polyesteru a z Batani je z nylonu. Silver z Unuo je víc prověšený nebo jak to říct, prostě visí dolů a je pořád rovný. Ten z Batani drží na místě, takže se i víc krčí, ale když ho vezmete na sebe, tak se po čase zase narovná, není potřeba žehlit. Přirovnala bych to trochu jako bavlnu a viskozu. Z bavlny bude na těle a viskoza se potáhne dolů. Výhoda toho z Unua je v ceně a také že existuje potištěný díky tomu polyesteru. Já mám radši na těle ten z Batani. Mám ho hezky pružný na dlouhých kalhotách (foto vpravo). U krátkých mám ten z Unuo dost na tělo (vlevo).
– Jana V. –

Inspirace

Micropeach

Micropeach je materiál, který rozhodně využijete nejen na sportovní oblečení. Jedná se o 100% polyesterové plátno (pozor, nepruží ani trochu, při šití je potřeba dobře zvolit velikost!), ale na rozdíl od běžného bavlněného plátna je micropeach vodoodpudivý. Nemá však žádnou membránu, za vodoodpudivost vděčí speciální úpravě na lícní straně látky – tkanina je zde rozčesaná do jemňoučkého chloupku připomínajícího povrch broskve (odtud název) a kapky vody díky tomu po látce snadno sklouznou. Čili trochu vlhkosti vydrží, ale časem určitě promokne. Velice rychle ale schne, je lehoučký a prodyšný. Perfektní třeba na celodenní letní výlety, kdy ráno je ještě chladno a hodí se dlouhé kalhoty, ale v průběhu dne potřebujete kalhoty odložit a nechcete, aby zabíraly zbytečně moc místa v batohu. Kromě sportovních kalhot se micropeach hodí i na sukně, šatičky, lehké bundičky… Prodává ho např. Unuodesign, m-látky, Domatex a další e-shopy.

Inspirace

 

Softshell

zleva: oranžový zimní softshell, tyrkysový jarní softshell, zelený letní softshell, vždy nahoře líc, dole rub

Mezi funkčními materiály samozřejmě nesmí chybět softshell. Jedná se o moderní textilní funkční materiál, používaný k výrobě sportovního oblečení a oblečení pro outdoorové aktivity. Oblečení z něj ušité je měkké, ale zároveň odolné, tepelně izoluje, chrání proti větru, vlhku nebo dešti.

Vše podstatné o softshellu, jeho parametrech, druzích, kde všude se dá koupit se dozvíte v souhrnném článku.

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Kdy se jaký druh softshellu hodí v závislosti na ročním období, shrnuje tento článek:

Softshell v ročních obdobích

Jak obstojí softshell v zimě, ukazují následující videa:

Své místo má však i v jarním a letním šatníku. Napoví video o funkčních materiálech vhodných na jaro a léto (dozvíte se v něm nejen o softshellu, ale také např. o micropeachi):

A co vše lze ze softshellu šít? Kalhoty, bundy, kabátky, vesty, kombinézy, rukavice, ale třeba i teplé zimní sukně.

Inspirace

 

softshellové sukýnky od zákaznice Šárky

 

Flís

Zapomenout nesmíme ani na flís (fleece, flíz). Jedná se o velmi odolný funkční, rychleschnoucí materiál. Vlastnostmi se blíží ovčímu merinu, jedná se však o umělý materiál (100% polyester) a prodyšnost není ideální. Je to měkká výplňková nebo vlasová pletenina, po obou stranách silně počesaná. Dobře se z něj šije, netřepí se, pruží jen mírně. Vhodné je kupovat flís s úpravou antipilling, tedy protižmolkovací. Dá se sehnat v mnoha barvách a designech.
V oblasti sportu využijeme flís především na nejrůznější mikiny, ale hodí se i na čepice, šály, rukavice. Dá se z něj ušít i sukně nebo hřejivé tepláky.

 

Cyklo funkční tkanina

Jedná se o tkaninu, které je ale díky podílu spandexu pružná (složení: 94 % polyester, 6 % spandex). Lícní strana je hladká, na rubové straně je viditelná struktura vazby, která je hrubší. Tkanina je vhodná na lehké bundy, kalhoty pro děti i dospělé. Tento materiál by se dal zařadit i do kategorie softshell, nemá totiž membránu, má pouze hydrofobní úpravu – jedná se tedy o tkaný softshell (bližší informace v článku o softshellu, odkaz výše). Krásně dýchá, snadno se udržuje a jako lehká větrovka na kolo je skvělý.

Nemačká se, máme ho moc rádi, děti z něj mají letní kalhoty. Je skladný.

Prodává ho Šijemdětem v jednobarevné a potištěné verzi.

Pozor na záměnu rubové a lícové strany látky, zejména v jednobarevné verzi. Hrubší rubová strana je náchylnější k zatrhávání nitek a oček, tak jako se to stalo jedné zákaznici (děkujeme za půjčení fotky).

Zde je vidět rozdíl mezi hladkou lícní (nahoře) a hrubší rubovou (dole) stranou látky u jednobarevné varianty.

Přírodní materiály

Merino

Merino je skvělý materiál, který pomáhá udržet stabilní teplotu. V zimě hřeje, v létě krásně dýchá a netáhne vlhko. Na zimní období se hodí oboulícní merino. Na léto je nejlepší nejtenčí merino ze Šijemdětem – skvěle se barví.

Merino je skvělé na sport (dýchá a není mokré, navíc nesmrdí), na zateplení dětí při vrstvení třeba v zimě, je nejlepší na nošení v šátku (v zimě i v létě, v těch největších vedrech, ověřeno v praxi). Nikdy není mokré, skvěle dýchá. “Topení” se v létě určitě nebojte, pokud koupíte tenké jednolícní merino, je to mnohem lepší jak bambus, protože viskóza ne vždy skvěle dýchá, pokud je pletenina třeba “hutnější”. Merino pruží hodně i bez elastanu! Většinou lze volit i menší velikost střihu než šijete běžně.

Z merina můžete šít trička, legíny, výborný je pro miminka na bodýčka, overaly, perfektní na kukličky, příjemné jsou z něj i ponožky.

Podrobně se o merinu (vlastnosti, druhy a kde ho koupit) dočtete v tomto článku:

Merino: vlastnosti a kde ho koupit

 

 

Bambus

Bambusový úplet je velmi příjemný savý materiál vhodný (mimo jiné) na sportovní oblečení, spodní prádlo a cokoli, v čem se chcete hýbat a má vydržet dlouhé nošení. Pozor, velmi špatně schne (daň za vysokou savost), proto je vhodnější ho volit na takové druhy sportů, kde nehrozí zpocení a následné “ofouknutí”. Ale je to velmi příjemná alternativa umělých materiálů pro ty, kdo je nechtějí nebo nemohou nosit.

Bambusovou metráž (nejen úplety) prodává Šijemdětem.

Najdete zde například oblíbený bambusový sportovní úplet silný, nepostradatelný na dámské i dívčí kalhotky s minimem švů. Je vyroben ze 70 % bambusové viskózy, 20 % BIO bavlny a 10 % Spandexu. Tato látka je velmi pružná a hebká, výborná na sportovní oblečení, trička i lehké poddajné dětské oblečení, zachovává si přirozené antiseptické a savé vlastnosti bambusu. Dobře se kombinuje se sportovní vlnou, pokud někdo nemůže mít vlnu přímo na těle.

Legíny ze silného sportovního bambusového úpletu jsou skvělé především na léto, mají chladivý efekt, úplet je dostatečně pružný a drží tvar.
bambusové spodní prádlo ze silného sportovního úpletu ušité zákaznicemi z facebookové skupiny Caramilla – vše o šití (střihy, návody, poradna)

Na sportovní legíny, sportovní podprsenky a trika na tělo, kde potřebujete velkou pružnost a odolnost, bude ideální bambusový sportovní úplet extra pružný. Je vyroben ze 60 % bambusu, 26 % BIO bavlny a 14 % Spandexu.

Je to naprosto skvělý materiál, hutný, kvalitní, nežmolí, neopírá se, nedělá dírky, nevytahávají se u legín kolena. Perfektní na legíny na běžné nošení a nebo na cvičení. Na legíny dlouhé bych ho viděla já osobně na podzim – jaro a nebo do hor, na kolo na krátké klidně i v létě, pokud není velké vedro. Na sportovní podprsenku je skvělý. Na spodní kalhotky je na mě moc už silný a hutný. Určitě tento materiál vyzkoušejte, komu jsem dala “osahat”, tak ho chtěl objednat:-)

Z dalších bambusových úpletů nabízí Šijemdětem například bambusový sportovní úplet český (95 % bambusu a 5 % elastanu),  ve verzi slabší a silnější a v několika barvách, dále bambusový sportovní úplet tenký (95 % bambusu a 5 % Spandexu), v mnoha barvách, který je tenčí variantou silného sportovního úpletu, hodí se na lehké sportovní oblečení pro dospělé i děti, na spodní košilky (na kalhotky je vhodnější silnější verze) a je výborný na léto.

 

Máte tip na další funkční materiály vhodné na sportovní oblečení, které vám v článku chybí? Podělte se v komentářích! 🙂