Přinášíme Vám přehled střihů, materiálů a vychytávek, které lze využít př tvorbě kombinézy pro Vaše nejmenší.

Střihy:

V nabídce máme dva střihy na kombinézu – širší a užší verzi.

Kombinéza – užší verze 74 -128

Kombinéza – ŠIRŠÍ verze 74 -128

Šířky odpovídají našim dvěma verzím střihu na softshellovou bundu. Kdo má už střih na bundu, nemusí kupovat celou kombinézu, stačí mu upgrade – užší, či širší.

Materiál:

Kombinéza je volného střihu a je určená jako vrchní vrstva. Tedy na podvlékání, při dobře zvolené velikosti i na podšívání.  Je určena spíš pro silnější materiály, není to overálek na tělo.

Testerky kombinézu šily a dokonce podšívaly softshell wellsoftem nebo minky a psaly, že je prostorná dost. Určitě ale měřte! Opakování je matkou moudrosti, a tak článek o tom, jak správně měřit, najdete zde:

Jak měřit a správně vybrat velikost?

Z čeho vrchní vrstvu:

Pokud má být kombinéza “do terénu” a má něco vydržet, doporučujeme softshell s membránou a ideálně dobrou paropropustností. Více o parametrech softshellu najdete zde:

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Pomoci ve výběru by vám mohl i tento článek:

Softshell v ročních obdobích

Pokud budete šít kombinézu spíš na parádu (do kočárku, na nedělní vycházku 🙂 a podobně), můžete použít i materiály jako jsou prošev, kent, teplákovina nebo wellsoft… Účel splní, ale na hraní si v mokrém listí či ve sněhu to nebude!

Kombinézka ze softshellu podšitá corallflízem.

Čím podšívat:

Lepší než podšívat je vždycky podvlékat – můžete tak regulovat počet vrstev, které má dítě na sobě. Ale samozřejmě u malých dětí člověk často upřednostní rychlost navlečení, což je zcela pochopitelné, a pak raději sáhne po podšité kombinéze. Čím ji tedy podšít? Slabě lze podšít úpletem nebo teplákovinou, z teplejších látek flízem, coraflízem, wellsoftem nebo velurem. Oblíbeným materiálem je i minky, ale ten jako podšívku moc nedoporučujeme – málo dýchá.

S podšitím by vám mohl pomoci například tento fotonávod:

Jak podšít kabátek?

Podšitá kombinézka z rubu.

Jak vyřešit náplety:

Náplety na nohavicích (a vlastně i na rukávech) mohou být slabým místem – tím, které provlhne. Já řeším tak, že náplety strčím do boty a nenavlhají, nohavice ale šiji delší, aby se přetáhly přes botu. Když dám gumu do tunýlku, většinou se dětem vyhrnuje nahoru. Někdy se na kombinézách dělají gumy, které se přetáhnou přes botu a nohavice drží, mně na tom však vadí, že je to guma pak mokrá a špinavá. Já osobně bych dala dolů náplet a delší nohavici a přetáhla přes botu (dole musí být šířka nohavice trochu širší než bota). Pokud se bojíte navlhání, je možné použít umělý náplet, prémiový funkční úplet, nebo třeba flíz. Lze dělat i merino náplety, na to bude fajn merino s elastanem třeba ze šijemdětem. Je tenké, ale pruží pěkně.

Inspirace: