Dříve či později při šití oděvů narazíme na nutnost či alespoň potřebu 🙂 něco si zpevnit, tedy vyztužit.  Tento článek nemá za cíl předložit vám kompletní seznam všech výztuh, které se dají koupit, ale spíše těch, které se vám můžou hodit při šití podle střihů Caramilla, těch, na které narazíte v našich návodech či videích. Takže je klidně možné, že článek budeme časem doplňovat:-)

Výztuhy se liší především svou gramáží a tím, zda je můžeme k látce přižehlit, či nikoli. Gramáž (g/m2) bývá často uvedena přímo v názvu zkráceně písmenkem a platí, že čím vyšší gramáž, tím je výztuha silnější, jednoduché, že?:-)

Nenechte se zmást rozdílnými názvy – často se výztuhy stejných vlastností liší názvem podle výrobce.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Výztuhy zažehlovací

   – Jednostranně zažehlovací

        -> Vliselin

        -> Textilní tkaná výztuha

        -> Vliselinové pásky s osnovou

        -> “Pasovka” – jednostranně zažehlovací pásky

        -> Power Dots – podložky

        -> Ronar/Ronar Fix

        -> Decovil

        -> Polifix

        -> Ronofix/Ronopast

        -> Odtrhávací vliselin

   – Oboustranně zažehlovací

        -> Vliselin

        -> Vliesofix

        -> Stylefix

Výztuhy nezažehlovací, výplně

        -> Novolin

        -> Ronolin

        -> Vatelín

        -> Termolín

        -> Termolam

       -> PES výplň

        -> EPS kuličky

        -> Molitan

Kde koupit

 

Funkce výztuh

Výztuha, jak už název napovídá, má za úkol látku v daném místě vyztužit. To, jak velký efekt vyztužení to bude, závisí na typu a síle výztuhy. Někdy potřebujeme hodně vyztužit (aby místo drželo tvar – například kšiltík), někdy potřebujeme jen mírně zpevnit, aby se s materiálem lépe pracovalo, ale chceme zachovat jeho jemnost, měkkost a pružnost. Při výběru typu výztuhy tedy pozor na to, abyste si nevyztužili místo moc a nebylo tak tuhé a nepříjemné při nošení!

Tenoučké průsvitné výztuhy jen mírně zpevní materiál pro lepší práci, ale zachovají jemnost a do jisté míry i pružnost. Silnější výztuhy více zpevní a látka lépe drží tvar.

Další efekt výztuh je zateplení (typicky vatelín). Obecně by se dalo říct, že působí jako tepelná izolace (například u chňapek potřebujeme naopak teplo udržet vně). U měkkých silných výztuh též vyplnění pro efekt měkkosti (hodí se například u dek a zavinovaček).

Výztuhy zažehlovací:

Asi základní dělení výztuh je na zažehlovací a nezažehlovací. Zažehlovací výztuhy nám dost usnadní práci, jednoduše je nažehlíme k látce a nikam už nám neutečou. Toto může mít však i stinnou stránku, když si nedáme při nažehlování pozor, může se stát, že si látku vytáhneme – proto je vhodné žehličku spíše přikládat, ne posouvat jako když žehlíme prádlo:-)

Zažehlovací výztuhy mohou mít lepidlo buď na jedné, nebo na obou stranách. Stranu  s lepidlem poznáme pohmatem, ale ještě spolehlivěji zrakem. Lepidlo se jakoby leskne, třpytí. U těch oboustranných v podstatě nemůžeme šlápnout vedle, obě strany by se nám spolehlivě nalepily na žehličku 🙂

Vliselin připravený k zažehlení, lesklou stranou nahoru, směrem k rubu zpevňované látky.

Tak jako tak, rozhodně doporučujeme výztuhy zažehlovat přes pečicí papír a bez napařování!

Jednostranně zažehlovací

Vliselin

Asi nejuniverzálnější výztuha v běžném šití oděvů, koupíte ji běžně v galanterii jako vliselin nebo vlizelín (od jiného výrobce pod názvem Novopast). Gramáží se může lišit zhruba od 20 do 100g/m2, ale nejčastěji se vám bude hodit vliselin zhruba 30g. Lepidlo se na výztuhu při výrobě nanáší buď plošně, nebo bodově – bodově povrstvené vliseliny jsou pružnější, hodí se to tam, kde potřebujete materiál zpevnit pro lepší manipulaci, ale zároveň chcete zachovat pružnost.

Naopak pokud chcete pružný materiál zpevnit tak “aby se nehnul” (typicky v oblasti všití zipu), můžete využít vliseliny s osnovou nebo různé fixační vliselinové pásky s nitkou.

Jednostranně zažehlovací vliselin (vlevo 45 g, vpravo 30 g) – plošně povrstvený.

Vliselin 30 g, plošně povrstvený – je krásně měkký.

Vliselin 30 g, bodově povrstvený.

Vliselin 30 g, bodově povrstvený – detail.
Vliselin 45 g.
Bodově povrstvený vliselin – jsou na něm patrné “puntíky”.
Tmavý vliselin 30 g (většinou se prodává jako “šedý”), hodí se na tmavé látky.

Zde vliselin při podžehlování podsádky trička s přinechaným rukávem.

Zde krempa kloboučku.

 

Vliselinem zpevněný stojáček mikiny, aby hezky držel tvar a nelehal u krku.

2

3

Silnější vliselin využijete spíše při šití kabelek

Textilní tkaná výztuha

Tkaná výztuha je naprosto skvělá a určitě ji do výbavy pořiďte. Výhoda je, že celkem dost zpevní látku, kterou jí podžehlíte a je i při manipulaci a zátěži pevná (vliselin se někdy trochu pak “potrhává” a má vůli trošku se natahovat, tato výztuha nepustí do šířky ani do délky).

Doporučuje se ke zpevnění do tašek, batůžků a kabelek, ale já ji používám mnohem častěji, skvělá je např. pod knoflíky, knoflíkové dírky, do límečku, i do pasu kalhot, do poklopce, pod podsádku, …

Koupit ji můžete jako bílou nebo černou – mají ji například v Galanterii u Čendulky (Tkaná zažehlovací viskósová oděvní výztuha) (Zde je v černé). 

Tato výztuha je tkanina (vliselin bývá netkaná výztuha). 

Z jedné strany má lepidlo.

Je mírně průsvitná.

Zde vidíte lepidlo.

Zde je využití výztuhy v límečku.

Zde je využití  výztuhy u knoflíkové dírky.

Vlizelinové pásky s osnovou (nitkou)

Pokud se snažíte tenký jemný vliselin natáhnout, tak mezi prsty povolí (postupně se pak trhá). Někdy ale potřebujeme, aby se s jistotou natáhnout vůbec nedal, ale přesto aby po ušití oděv vypadal jako by v něm výztuha vůbec nebyla. Na to jsou praktické pásky s osnovou (prošité pevnou tenoulinkou nitkou). Nitka zajistí pevnost v tahu. Pásek se za žádných okolností do délky nehne. Na jedné straně je bodově nanesené lepidlo a lze jej tak jednoduše přižehlit.

Vliselinové pásky s nitkou využijete například na zpevnění ramenního švu, okraje kapes, nebo zipu u pružného materiálu…

Zde vidíte jemnou nitku, která se na pohled nezdá, ale je pevná jako ďas.

Vyrábí se v různé síle, tenčí, silnější. Vyrábí se i vliselin plošný s osnovou pro použití na větší plochu.

Vliselin je jemňoučký a nepřidá vůbec nic na objemu, místo nám nevyztuží! Což je velká výhoda právě třeba u aplikace v místech, kde si nepřejeme vyztužení, ale potřebujeme jen zamezit nežádoucímu pružení látky v místech, kde s ní pak špatně pracuje (typicky u zipu).

Vliselinový pásek zpevňující okraj předního dílu a podsádky před našíváním zipu do pružného materiálu. Zajistí vám s jistotu, že se vám nebude přední díl u zipu natahovat a vlnit. Zip tak bude sedět jako byste šili z materiálu pevného. Díky jemnosti po ušití není vůbec znát, že je tam pásek aplikován.

Pásek, který je tenoučký a má jen jedno místo prošití nitkou je bezkonkurenční pro aplikaci do průkrčníků. Skvělý též do ramenního švu u běžného trička a do okrajů kapes pro zpevnění.

Nitka u tohoto proužku je  jen jedna, ale pevná jako ďas. Pokud budete kamkoliv aplikovat, nebude v tom místě látka vůbec pružit. Toto se velmi hodí u velkých výstřihů, ale pozor na ty menší, nepůjde to pak obléci přes hlavu:-)

Z jedné strany má též bodově nanesené lepidlo. Můžete využít zažehlení, ale ani nemusíte. Lze všít, je tenký, takže široký overlockový steh ho zapracuje do stehu téměř po celé šíři.

Nažehlený pásek ke zpevnění kapsy.

“Pasovka” – jednostranně nažehlovací vliselinová páska

Tato páska se používá ke zpevnění pásků a lemů sukní či kalhot. Seženete ji v různých šířkách. Výhoda je perforace, která vás vede při překládání pasu, aby by přesně. Nejlepší je výztuhu nažehlit, a po přeložení znovu přežehlit, aby pas před šitím držel tvar.

Tato páska je perforovaná pro pevný pas a založení, nažehlíte ji na pevný pas a perforace vás pak vede v podhrnutí a přeložení pasu…

Z jedné strany opět nanesené lepidlo, plošné nanesení.

Pásek se přirozeně ohne uprostřed a na podhrnutí na krajích.

5

Použití pásky v pase šikmých harémek.

Power Dots – podložky pod průchodky a druky

Firma Prym vyrábí přímo zažehlovací výztuhy pod průchodky a druky, které látku zpevní a zabrání tak vytržení druku či průchodky při manipulaci. Není to jen ustřižený kus vliselinu – z rubové strany je potažena výztuha jakýmsi plastem, který je velmi pevný. Díky tomu se druky / průchodky nevytrhávají při manilupaci.

První jsem si myslela, že je to drahá pitomost. Ale používám je nyní pořád… (dřív jsem stříhala kolečka různě z různých látek, ale podložky od Prym jsou mnohem pevnější). 

Nažehlovací výztuhy pro druky a průchodky Power Dots od Prym pořídíte například v galanterii Mixsa.

Kolečka jsou jednostranně zažehlovací.

Zažehlujeme asi na stupeň dva, maximálně mírně nad dva puntíky.

Před aplikací je lepší připravit si dírku. Není to ale nezbytné.

Zažehlené kolečko.

Uděláme dírku do místa, kde bude průchodka a nasadíme z líce průchodku.

Podložka s již protaženým samečkem.

Dál již postupujeme normálně.

Po zalisování.

A máme hotovo, no není to nádhera:-)

Když materiál kolem průchodky natahujete, tak se místo pod průchodkou ani nehne. To je hlavní výhoda této výztuhy, oka pleteniny drží bez hnutí na místě. Používám ji ale i na plátno.

Video, jak používat zažehlovací podložky najdete zde (načasováno):

 

Více o tématu najdete zde:

Hlavolam jménem průchodky

Ronar/Ronar FIX

Ideální na šití peněženek, penálů, organizérů atd. Výhodou je, že se nedá “zlomit” a nedeformuje se, je silnější a měkký. Když jej ohnete, vrátí se bez následků zpět.

Je z jedné strany zažehlovací.

Detail Ronar FIXu ze strany s lepidlem.

11

Zde je Ronar použit při šití sponkovníku pro Jasmínku.

Ronar v kšiltíku čepičky.

 

Decovil

Decovil pořídíte ve dvou gramážích, 230 a 390g.  Je vhodný k vyztužení kloboučků, kšiltíků, ale i peněženek nebo kabelek. Prostě všude tam, kde je třeba pevný tvar. Má jednu stranu nažehlovací.

Nevýhodou je, že je na rozdíl od Ronaru náchylný k “polámání”. Oproti Ronaru ale mnohem lépe drží tvar.

13

Je opravdu tuhý a hladký.

Jedna strana Decovilu je hladká a připomíná trochu kůži, druhá (ta lepicí) je trochu lesklá.

15

Decovil můžete použít například na vyztužení kšiltíku kapuce u bundy.

 

1

Využijete i při šití kloboučku, chcete-li, aby krempa byla opravdu pevná.

7

Položte Decovil na žehlicí prkno (POZOR, TOU LEPÍCÍ STRANOU SMĚREM K LÁTCE!) a na něj naaranžujte krempu.

 

2
8

Decovil je dost pevný i na to, aby učinil tuhý kšiltík z tahavého bambusového úpletu:-)

Decovil v kšiltíku

Polifix

Výztuha, která je pevná, hodí se do kabelek a nebo třeba do kšiltu kšiltovky, bekovky… Výhoda je, že se nedá zlomit.

Koupíte například zde nebo zde.

Do kšiltu je dobré ji dát dvojmo, na každý střihový díl.

Ronofix/Ronopast

Ronofix je silná textilní výztuha, jednostranně nažehlovací, pevnější než vliselin. Je perfektní pro zpevnění tašek, kabelek, hodí se i na prostírání, kapsáře apod.

Prodává se i pod názvem Ronopast, liší se pouze složením lepidla a z toho důvodu pak při nažehlování Ronofixu stačí mírně nižší teplota než u Ronopastu, vlastnostmi jsou stejné.

Vyrábí se v různých gramážích.

Silnější a slabší Ronofix.

Ronofix 140.
Ronofix 100.

Odtrhávací vlizelin

Prodává se též pod názvem Fuse’n’tear. Jedná se o přižehlovací podklad pro strojovou výšivku, případně pod aplikace. Fakt super věc! Než jsem jej objevila, mnohokrát mi stroj doslova sežral aplikaci i s tričkem 😛 Výztuhu jednoduše hladší lesklejší stranou přižehlíte do rubu aplikace nebo na místo, kde chcete vyšívat, přišijete, vyšijete co chcete (nebo namalujete, výztuha vám podklad zpevní a i malování půjde snáz) a poté odtrhnete (pozor ať si u toho nepoškodíte šití, u stehů postupujte opatrně).

Z jedné strany je nažehlovací.

Oboustranně zažehlovací

Vliselin

Vliselin = vlizelín (opět Novopast od jiného výrobce) seženete i v oboustranně zažehlovací verzi. Stejně jako ten jednostranný se dá koupit v několika gramážích a dvou barvách – bílé a šedé.

Nižší gramáž můžeme použít například pro nažehlování aplikací tam, kde chceme pevnější plastičtější efekt. Silnější se hodí na vyztužení límců či manžet košil a halenek.

Tenoučký vliselin oboustranně zažehlovací, bodové nanesení lepidla. Je skvělý na přižehlení aplikací před šitím. Při aplikaci si musíme ale pomoci pečicím papírem, aby se nám lepidlo nepřižehlilo na žehličku.

Oboustranně zažehlovací vliselin vyšší gramáže (50 g).

Vliesofix

Vliesofix je oboustranně zažehlovací ultratenká výztuha, nebo spíše jen lepidlo na papíře 😀 . Je skvělý právě v tom, že výslednému výrobku v podstatě nepřidá žádný materiál navíc. Ideální je tedy na aplikace na úpletová trička a podobně.

Jelikož vliesofix nepřidává na tuhosti a objemu, můžete použít i na vrstvené aplikace.

Vlevo pohled z “papírové” strany, vlevo “pavučinka” s lepidlem.
Nosná část vliesofixu je opravdu tenounká.
Srovnání tenkého vliselinu (vlevo) a vliesofixu po odloupnutí z papíru (vpravo).

Na papírovou, nelepící, stranu nakreslíte obrázek, na hrubo obstřihnete, lepící stranou přižehlíte na rub látky a pak jednoduše obrázek vystřihnete (doporučuji kvalitní nůžtičky :-)) a nažehlíte:-)

Stylefix

Další úžasně užitečná věcička. Přestože není nažehlovací, uvedeme si ji. Jedná se o úzkou oboustranně lepicí pásku, která vám pomůže udržet zip při šití přesně tam kde patří. Koupíte jej například zde.

32

33

Takto vypadá přilepený zip před ušitím. Je přilepen jakoby od sebe – budeme šít prve z rubu!

Výztuhy nezažehlovací a výplně:

Novolin

Novolin je netkaná textilie, vyrábí se bílý, šedý a černý a v různých gramážích. Slabý Novolin (30 g) se používá třeba jako ochrana sazenic nebo jako obalový materiál. Silnější Novolin okolo 100 g/m2 (koupíte např. zde) využijete například jako podklad pro strojovou výšivku nebo k ušití sypků na polštáře, nicméně je nutné počítat s tím, že se pak hodí spíše jen na dekorační účely (na funkční polštář je potřeba použít pevnější materiál).

Novolin 100 g/m2, zdroj fotografie: www.galanterie-cendulka.cz

Ronolin

Ronolin je něco jako  hutnější vliselin. Švy jsou plastičtější. Je pevný, nesplývavý, hodí se na vyztužení prostírání, ubrusů a ubrousků, které chceme pevnější. Vyrábí se v gramážích od 40 do 140 g/m2.

Ronolin 100 g/m2, zdroj fotografie: www.polytex.eu

Vatelín

Vatelín se používá především jako zateplovací výplňový materiál (100% polyester). Často ho najdete i pod označením objemové rouno. Zateplíte s ním zimní oblečení, fusaky, používá se na dětské zavinovačky, mantinely, kapsáře, prošívané deky atd. Je měkký a splývavý, nehodí se tedy tam, kde potřebujete, aby výsledný výrobek “držel tvar”.

Vatelín jako výplň deky.

Vyrábí se v mnoha gramážích, od tenkých vatelínů vhodných jako slabá výplň až po tlusté vatelíny, které stěží nacpete pod patku stroje :-).

Tenoučký vatelín.

Tento vatelín je už pořádně nadýchaný 🙂

Kromě běžného vatelínu s hrubým povrchem, který se rád chytá do stroje, se prodává i hlazený vatelín, se kterým se velmi dobře pracuje (z obou stran má tenoučký vliselin, takže se povrch necupuje a nenatahuje).

Hlazený vatelín.
Hlazený vatelín.

Především objemnější vatelín časem slehne, myslete na to při šití např. zavinovaček a nebojte se použít silnější vatelín nebo ho dát dvojitě. Záleží samozřejmě také na požadované “výhřevnosti” :-).

Středně silný vatelín “v klidu”.
… a ten samý vatelín po zmáčknutí mezi prsty.
Zavinovačka z hodně tlustého vatelínu – šila Jana na neteř narozenou na konci podzimu, švagrová si hřejivou zavinovačku v kočárku pochvalovala :-).

S vatelínem se setkáte např. také v proševu – to je vlastně taková látka 2-3 v 1. Podšívka, výplň a svrchní látka. Stačí “jen” ušít :-D, třeba vestu.

Vesta z proševu.

A konečně můžete vatelín i rozcupovat na malé kousky a použít třeba jako výplň do šitých hraček :-).

Termolín

Termolín je velmi tenká nezažehlovací výztuha vhodná do dek, košíčků, kosmetických taštiček apod. Oproti vatelínu je více zhuštěný a není tak náchylný na trhání.

Termolín využijete například při šití obalů na fotoaparáty, tablety a podobně.

Vedle běžného termolínu polyesterového se dá sehnat i termolín bavlněný. Hodí se ho použít například tam, kde se chcete vyhnout umělým materiálům.

Jana z Caramilla týmu ho použila například do tenké letní zavinovačky pro miminko nebo letní vložky do kočárku.

Termolam

Výztuha podobná termolínu, je kompaktní a dobře se z něj šije. Termolam využijete při šití dek, fusaků, chňapek a mnoho dalšího.

37

6

Termolam je skvěle výhřevný a na rozdíl od chlupatého vatelínu se z něj dobře šije – třeba zimní fusak.

10

Na chňapky můžete použít Termolam a výztuhu s hliníkovým zátěrem Zaro.

PES výplň

Duté vlákno ve formě polyesterových kuliček se používá jako výplň polštářů, hraček, kojicích polštářů, dekorací atd. Vlákna jsou jemná, hebká, výplň je vhodná i pro alergiky.

Prodává se na váhu. Pro představu – na menší polštářek je potřeba asi 200 g výplně.

Vyplnit jím můžete třeba jarní dekorace – slepičku a tulipán 🙂.

EPS kuličky

Vedle PES kuliček (duté vlákno) existují také polystyrenové EPS kuličky. Používají se nejčastěji jako výplň do sedacích vaků, ale také do hraček nebo polštářů. Pozor, kuličky jsou nesmírně “živé”, pracovat s nimi doporučujeme zásadně bez asistence dětí a domácích mazlíčků, nevětrat, nedýchat a mít po ruce vysavač. A hodně trpělivosti při sbírání, až je budete potkávat několik dalších dní 😀 .

Srovnání – vlevo polystyrenové EPS kuličky, vpravo polyesterová PES kuličková výplň.

Molitan

Mezi výplňový nebo výztužový materiál lze zařadit také molitan. Při šití oblečení ho sice nejspíš nevyužijete (možná u nějakého karnevalového kostýmu 😀 ), ale hodí se na hračky, bytový textil, např. různé podsedáky nebo třeba mantinel do postýlky. Molitanová drť se někdy používá jako výplň polštářů (ale je poměrně hrubá, duté vlákno se hodí víc).

Molitan se dá koupit v různých tloušťkách, obvykle v podobě desek nebo odřezků. K dostání jsou i molitanové kostky a sedáky připravené k dalšímu tvoření.

Mantinel do postýlky vyztužený 1 cm silným molitanem.

Kde koupit:

Galanterie Čendulka, Polytex, Postaráme se, Patchworkobchod, U Melluzínky

VTC galanterie pouze s ŽL.