Receptů na pizzu zaručeně italskou a vypečenou je mnoho.
Vychytávání toho nejlepšího postupu na pizzu pečenou doma se s manželem zabýváme už asi 7 let. Jelikož teď si začínají návštěvy objednávat pizzu na přání a chodí raději k nám než do pizzerie, tak jsem se rozhodla, že naše know-how, na které jsme přišli mnoha pokusy a omyly, napíšu do soupisky pro ty, kteří třeba ještě tápají;-)

Pizzu u nás peče manžel a dělá jí opravdu minimálně stejně dobrou jako v pizzerii. V těch lepších dělají někdy třeba o fous lepší, ale v těch horších a průměrných už pizzu jíst nemůžeme:)
Vždycky všichni říkají manželovi, že může praštit s vědou a otevřít si restauraci:)

Jeden ze základů pizzy je správné pečení. Kamennou originální pec většina smrtelníků doma nemá, ale dá se jí přiblížit.
  1. Pizza potřebuje teplo ze spoda, mnohé moderní trouby mají tzv. pizza pečenízadní kruhové topné těleso (tzv. pravý horkovzduch) + pečení ze spoda. Pokud si kupujete novou troubu a máte rádi pizzu, hlídejte si tuto funkci, opravdu je to velký rozdíl ve výsledku!
  2. V troubě pečte vždy pouze jednu pizzu, kterou umístíte na nejnižší možné místo v troubě. Opravdu velmi důležitý “detail”, nenechte se zlákat úsporou energie, pokud ulečete 4 pizzy najednou, nestojí to za to!
  3. Pořiďte si tzv. pizza kámen na pečení. Kámen se nahřívá a akumukuje teplo a tím v klasické troubě simuluje kamennou pec. Myslela jsem si několik let, že je to blbost, ale pak měli v Lidlu v akci pizza kámen za 300 kč a od té doby nepečeme pizzu jinak, opravdu je to velký rozdíl v propečení těsta…
  4. Nebojte se teplotu v troubě “ohulit” 😀 troubu předehříváme na 250 stupňů a pečeme na 230 s horkovzduchem (pizza pečení). Je třeba předehřívat troubu dlouho, aby se teplo akumulovalo v kameni.
Ingredience:
Pizza, která je připravena z těch nejkvalitnějších surovin chutná úplně jinak, věřte mi!
Kdo na surovinách šetří, ať si radši dojde na pizzu do restaurace a nebo udělá třeba knedlíky s UHO:D
Nikdy na pizzu nepoužívejte kečup! Ani eidam není základní surovina na pizzu. Listové těsto si nechte na závin nebo rohy.
Základní těsto:
Ve všech receptech najdeme hladkou mouku, ale dlouhodobým pozorováním jsme zjistili, že nejvíce křupavé těsto “blížící se tomu z pizzerie” je z mouky polohrubé. Ideálně pečte v poměru 1:1 hladká / polohrubá a nebo 100% polohrubá:D Dělala jsem dokonce i těsto hrubá/hladká a taky bylo dobré:D
Na 4 pizzy:
  • 20 g droždí (½ kostky)
  • ½ lžičky cukru
  • 500 g polohrubé mouky nebo 550 g hladké mouky na pizzu + na posypání pracovní plochy
  • 5 lžic panenského olivového oleje
  • 1 lžička soli
  • cca 300 ml vlažné vody
Základní těsto se nám nejlépe ověřilo to z Apetitu.
Necháme vzejít kvásek, který připravíme z droždí, trochy mouky, cukru a vlažné vody. Ze všech ingrediencí vypracujeme pružné nelepivé těsto (nesmí být moc lepivé, ale nesmí být moc tuhé). Vody dáme nejprve 250 ml a v případě potřeby doléváme.
Necháme asi hodinu kynout.
Vyválejte na pomoučněném vále – těsto pruží, takže je dobré jej vytahovat do kulata rukama. Chce to ale celkem dost cviku, než se to člověk naučí:) Podsypávejte polohrubou moukou!
Pizzu pečeme v troubě předehřáté na 230 °C (pizza pečení) deset až dvanáct minut.
Krájíme na dřevěném prkénku speciálním kolečkem na krájení pizzy.
Co navrch?
Základem většiny pizz je tzv. sugo, což je rajčatová “majda”:)
Připravíme jej z krájených plechovkových rajčat, nasekaného čerstvého oregana (v nesezoně se spokojíme se sušeným), sekaného česneku (sekaný česnek ochutí sugo jinak než lisovaný, dejte si s tím práci a lis na česnek schovejte na jindy:), nezapomeňte osolit.

Některé pizzy jsou na smetanovém základě, k tomu se hodí hodně hustá smetana na šlehání nebo Creme Fraich.
Každou pizzu shora zakápněte pár kapkama kvalitního olivového oleje ještě před pečením! Je to ta poslední tečka, která nesmí chybět! Drobnost, ale důležitá drobnost;-)

Margarita
Milovníci pizzy jí považují za absolutní královnu, aneb v jednoduchosti je krása!
Je to klasika mezi pizzami, moje nejoblíbenější…
Základem je sugo, čerstvá pokrájená rajčata (musí být opravdu dobrá, aromatická a nakrájená na tenoučké plátky), bazalka (ideálně čerstvá) a mozzarela. Mozzarela “v pytlíčku”, co se u nás běžně prodává, je spíš gumová parodie, se kterou úspěch nesklidíte, ale v nejhorším nám nic jiného nezbývá…
Výborně se na pizze vyjímá tzv. mozzarela na pizzu. My vyzkoušeli tuto verzi od Madety. Je to něco mezi taveným sýrem, mozzarelou a eidamem. Aromatické a moc dobré. Kdo chcete vyzkoušet, budou ji mít tento týden v Lidlu v Italském týdnu (str. 3 v letáku).



Funghi
Obměna žampionové pizzy, kterou známe jako klasiku, ale na smetanovém základě. Mě osobně chutná mnohem víc! Recept i obrázek jsou z Apetitu.
  • 2 stroužky česneku, nasekaného
  • 20 lístků šalvěje, nasekaných
  • 400 g čerstvých lesních hub nebo žampionů, pokrájených
  • olivový olej, mořská sůl a čerstvě mletý pepř
  • 100 ml smetany ke šlehání
  • 100 g strouhaného parmazánu
Česnek, šalvěj a houby poduste na oleji. Osolte, opepřete a zalijte smetanou. Nechte bublat do zhoustnutí, asi dvě minuty. Na těsto rozložte houbovou směs, posypte parmazánem.
Tato pizza je výborná s obměnou v podobě chřestu. Luxusní záležitost! Postup a ingredience stejné, jen místo hub dáme zelený chřest nakrájený na špalíčky. Opravdová laskomina!!!
Šunková
Další populární pizza, kterou milují snad všichni kromě vegetariánů:)
Nejlépe chutná se šunkou od kosti, levná a nekvalitní šunka udělá z této výborné pizzy mdlé nic.
Šunku nakrájíme na malé proužky a posypeme na sugo. Můžeme poklást olivami nakrájenými na kroužky a posypeme mozzarelou na pizzu.



Pizza Salze Verde
Nejoblíbenější pizza mé mamky. Pikantní záležitost opět bez rajčatového základu. Recept a obrázek z Apetitu.
  • 400 g mozzarelly, na plátky, (pokud použijete tu z nálevu, osušte v utěrce!)
  • 2 lžíce kaparů (solené opláchněte)
  • 6 stroužků česneku, oloupaných
  • 1 svazek hladkolisté petrželky
  • 4 lžíce panenského olivového oleje
  • mořská sůl
  • příp. rukola na ozdobení
Na těsto rozložte mozzarellu. Nasekejte kapary, česnek a petrželku a pizzu jimi posypte. Osolte a pokapejte olejem.
My ji pečeme s celými kaparami, potřeme lisovaným česnekem a většinou nám hladkolistá petrželka chybí a i tak je moc dobrá;-)
Salámová chilli pizza
Pikantní ďábelská záležitost.
Sugo poklademe pálivým paprikovým salámem nebo chorizem nakrájenám na tenké plátky. Na vrch dáme nakládané feferony a sýr (čedar, gouda, mozzarela, eidam, dle výberu). Po upečení zakápneme chilli omáčkou:)
Lze použít i kombinaci s černými olivami.
Obrázek převzat z Apetitu.
Se slaninou a cibulí
Oblíbená pizza mého manžela.
Na plátky pokrájená anglická slanina, na kolečka cibule, zalité smetanou.
Artyčoková
Nakládané artyčoky jsem jedla poprvé v životě právě v Itálii na pizze. Od té doby se staly mojí milovanou pochoutkou.
Na pizzu se dají použít různě, ale nás učaroval prostý recept se smetanou.
Pokrájené artyčoky dáme na pizzové těsto a dáme péct do trouby. Před koncem pečení zalijeme smetanou smíchanou s kari a solí.
Opravdu výtečné a jednoduché!
Quatro Formaggi
Klasická a oblíbená pizza pro milovníky “smradlavých sýrů”:)
My připravujeme na rajčatové sugo, ale peče se i bez suga.
Sýry lze kombinovat dle chuti. Nejčastěji připravujeme ze sýrů niva/gorgonzola, hermelín, parmezán a uzený sýr.
Dalších variací je nekonečně mnoho, určitě si najdete tu svou oblíbenou:) Kombinace špenátu, uzeného lososa a vajíčka je taky neodolatelná a mnoho dalších …
Dobrou chuť!