Zimní kalhoty se zipy na bocích jsou u mě favoritem. Někdo nemá rád, že to vypadá moc “lyžařsky” a někomu přijdou “málo rostoucí”. Nám takové kalhoty vystačí dvě sezony. Od podzimu do dalšího jara. První rok jsou trochu větší a druhý rok zase tipťop, ale vydrží. Výhodou je, že se dají převléknout pohodlně přes jakoukoliv botičku, krásně ji obepnou, díky gumě perfektně drží a nesjíždí z boty a sníh zůstane bezpečně venku. Jasmíně zimní softshellové kalhoty už jiné nešiji.

Když jsem všívala zipy poprvé, tak jsem u toho zoufalstvím brečela, ale když člověk ví, co udělat prve a co až naposled, tak se to dá i přežít, proto jsem pro vás nafotila fotonávod, abyste se toho nebály:-)

Co budeme potřebovat, jsou vodoodpudivé zipy o délce 16 – 20 cm. Více o zipech se dozvíte zde:

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Fotonávod:

1

První zásada je, že zipy nenašíváme až nakonec! 🙂 Ale naopak, pěkně si od nich začneme. Tedy prve aplikace, zdvojená kolena, reflexy a podobné opičárny, a pak rovnou na zipy. Buď si odměříme od kraje zespod do jakého místa bude sahat zip a prve sešijeme nohavice k sobě v místě boků (tzn. vždy zadní a přední díl, co k sobě patří) a nebo nejprve všijeme zip a pak teprve sešijeme nohavice až k místu, kde začíná zip.

Dole si nechte cca 2 – 2,5 cm na podhrnutí nohavice, zde bude tunýlek s gumičkou!!! Viz foto.

2

Zip zatím máme všit jen k látce z rubu.

3

Připravíme si vnitřní légu (není nutná, můžete ušít i bez toho, zipem podle mého názoru nohavice nepustí, ale je to taková moje frajeřina a navíc díky tomu zip uvnitř neškrábe 🙂

4

Zip můžeme ještě nahoře zastřihnout.

5

Vnitřní légu si přichytíme k jedné straně zipu a budeme prošívat zip po líci, z jedné strany přichytíme légu a z druhé necháme légu volnou 🙂

6
Takto to bude vypadat z rubu.
7
8
Prošijeme.
10
Nad zipem přichytíme légu v obou směrech.
11
12
Takto vypadá hotové všití zipy a légy.
13

Po všití zipu sešijeme a dokončíme celé kalhoty a zůstane nám akorát začištění dole.

V tomto bodě začistíme konec nohavic lemovací gumičkou (je to jen ozdobnější řešení, lze olemovat jen třeba na overlocku).

14
Podhrneme konec nohavice a vytvoříme si začátek tunýlku a napevno přišijeme konec prádlové gumičky.
15
Gumičku necháme navolno, nenatahujeme a v klidu si prošijeme tunýlek a gumičku necháme volně v něm.
16
Když máme došito, stáhneme si nohavice tak, jak potřebujeme (ani málo, ani moc:), musí se to odhadnout a nebo pozkoušet.
17
Přichytíme gumičku k druhému konci napevno a pak odstřihneme konec.
18
Hotovo, hurá do sněhu:)