Zimní kalhoty se zipy na bocích jsou u mě favoritem. Někdo nemá rád, že to vypadá moc “lyžařsky” a někomu přijdou “málo rostoucí”. Nám takové kalhoty vystačí dvě sezony. Od podzima do dalšího jara. První rok jsou trochu větší a druhý rok zase tipťop, ale vydrží. Výhodou je, že se dají převléknout pohodlně přes jakoukoliv botičku, krásně ji obepnou, díky gumě perfektně drží a nesjíždí z boty a sníh zůstane bezpečně venku. Jasmíně zimní softshellové kalhoty už jiné nešiji.
Když jsem všívala zipy poprvé, tak jsem u toho zoufalstvím brečela, ale když člověk ví, co udělat prve a co až naposled, tak se to dá i přežít, proto jsem pro vás nafotila fotonávod, abyste se toho nebály:-)
Co budeme potřebovat, jsou vodoodpudivé zipy o délkce 16 – 20 cm. Černé budou v Galanterii skladem příští týden.
1
1. První zásada je, že zipy nenašíváme až nakonec! 🙂 Ale naopak, pěkně si od nich začneme. Tedy prve aplikace, zdvojená kolena, reflexy a podobné opičárny a pak rovnou na ziby. Buď si odměříme od kraje zespod do jakého místa bude sahat zip a prve sešijeme nohavice k sobě v místě boků (tzn. vždy zadní a přední díl, co k sobě patří) a nebo nejprve všijeme zip a pak teprve sešijeme nohavice až k místu, kde začíná zip.
Dole si nechte cca 2 – 2,5 cm na podhrnutí nohavice, zde bude tunýlek s gumičkou!!! Viz foto.
2
2. Zip zatím máme všit jen k látce z rubu.
3
3. Připravíme si vnitřní légu (není nutná, můžete ušít i bez toho, zipem podle mého názoru nohavice nepustí, ale je to taková moje frajeřina a navíc díky tomu zip uvnitř neškrábe:)
4
4. Zip můžeme ještě nahoře zastřihnout.
5
5. Vnitřní légu si přichytíme k jedné straně zipu a budeme prošívat zip po lícu, z jedné strany přichytíme légu a z druhé necháme légu volnou:)
6
6. Takto to bude vypadat z rubu.
7
8
9
7. Prošijeme.
10
8. Nad zipem přichytíme légu v obou směrech.
11
12
9. Takto vypadá hotové všití zipy a légy.
13
10. Po všití zipu sešijeme a dokončíme celé kalhoty a zůstane nám akorát začištění dole.
V tomto bodě začistíme konec nohavic lemovací gumičkou (je to jen ozdobnější řešení, lze olemovat jen třeba na overlocku).
14
11. Podhrneme konec nohavice a vytvoříme si začátek tunýlku a napevno přišijeme konec prádlové gumičky.
15
12. Gumičku necháme navolno, nenatahujeme a v klidu si prošijeme tunýlek a gumičku necháme volně v něm.
16
13. Když máme došito, stahneme si nohavice tak, jak potřebujeme (ani málo, ani moc:), musí se to odhadnout a nebo pozkoušet.
17
14. Přichytíme gumičku k druhému konci napevno a pak odstřihneme konec.
18
15. Hotovo, hurá do sněhu:)