Šicí stroj je pro mnohé z nás součást jejich života, společník, “přítel v nouzi”. Pro některé je prostředkem k hezkým šitým výrobkům. Pro všechny je výběr šicího stroje osobní záležitost plná otázek a váhání.
Jediná věc, která se o výběru šicího stroje dá říct s jistotou je, že jeden ideální stroj pro každého neexistuje! Každý má jiné potřeby, očekávání, zvyklosti, preference a taky finanční i prostorové limity. A je to tak dobře, proto je nabídka strojů pestrá a můžeme si vybírat.
Což je fajn, ale kdo se v té bohaté nabídce má vyznat, že? Zkoušení šicích strojů se věnuji celý život, prošly mi rukama stroje staré po babičce i mamince, základní mechanické stroje, jednoduché elektronické, dražší i nejdražší moderní šicí stroje a mám zkušenosti i se šitím na průmyslových strojích.
Své zkušenosti jsem se snažila shrnout ve webináři:
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Typy strojů:
Tento článek si přečtěte, než začnete vybírat šicí stroj, pokud se nevyznáte v typech. Dočtete se zde, jaké máme základní typy strojů a co který stroj umí za stehy:
Funkce strojů:
Běžné domácí šicí stroje mají mraky funkcí. Některé jsou zcela běžné a najdete je troufám si říci u každého stroje, jiné jsou dost individuální a stroje se jimi odlišují. Video s úplně základním seznámením se strojem si můžete pustit zde:
Nyní už víme, jaký typ stroje potřebujeme a jaké funkce se nám budou hodit:-)
Mechanický / elektronický:
Mechanický stroj se ovládá pomocí koleček (případně mačkacích tlačítek – Pfaff, Gritzner) a nemá žádný display. Nevýhoda může být horší uživatelský komfort (ale je to o zvyku), výhoda je nižší cena a u některých značek menší poruchovost (některé značky mají elektronické stroje poruchovější než jiné, za sebe bych se elektroniky nebála u Brother, Janome, ani u Berniny). Elektronický stroj je většinou uživatelsky velmi komfortní a umožňuje další přídavné funkce jako třeba automatický odstřih niti. Pokud si nastavíte ale délku a šířku u stehu a pak přepnete na jiný, předchozí nastavení se vám ztratí a musíte nastavovat znovu. U mechanických strojů nastavení kolečky zůstává i při změně stehu. Zachovat nastavení u elektronického stroje umí Bernina.
Výběr konkrétního modelu:
Jak postupovat při výběru:
- Sepište si jaké funkce chcete, aby stroj určitě měl (odvíjí se od způsobu a četnosti využití stroje a též vašeho finančního limitu).
- Podívejte se na základní videa Caramilla, kde recenzuji některé modely od více značek.
- Zkombinujte váš finanční limit s vybranou značkou. Záleží, co preferujete.
- Vyberte 1 – 3 modely a na ty hledejte konkrétní recenze (nejen v ČR).
- Zeptejte se uživatelek – např. na Facebooku.
- V případě nejasností mezi modely kontaktujte svého prodejce.
- Můžete se též informovat v servisech.
- Vždy se zajímejte o poruchovost stroje a též dostupnost servisu. (Kde budete stroj servisovat, jak dlouho bude servis trvat, za jak dlouho přijdou náhradní díly a kolik budou stát. V tomto jsou totiž propastné rozdíly, které mohou cenu stroje při užívání raketově navýšit! A to nejen u obyčejných strojů z marketu.)
- Nedoporučuji kupovat stroje v obchodních řetězcích s potravinami atp. Cena stroje, která je tlačena kvůli “akci” co nejníže to jde, je tlačena kvalitou vnitřních dílů stroje a nemusí se vám to vyplatit. Navíc pokud budete chtít ke stroji koupit třeba příslušenství, váš prodejce vám vždy ochotně poradí, jakou kráčející patku lze použít, “v Lidlu” vám moc neporadí, s ničím ohledně šití.
- Podívejte se na příslušenství. Zvažte cenu příslušenství a dostupnost. Konkrétně to platí třeba pro jehly. Doporučovala bych stroj, který šije univerzálními jehlami, které koupíte v každé galanterii. Např. Singery z Lidlu jsou neskutečně mlsné na nitě a jehly, stroj je sice třeba levný, ale šije jen s jehlami, které jsou mnohonásobně dražší než běžné jehly, to samé nitě. Tedy pokud se bavíme o tom, že chcete hezký steh.
KONKRÉTNÍ MODEL KE KOUPI S VÁMI NEMOHU OSOBNĚ VYBÍRAT, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ!
Kdo vám pomůže s výběrem, najdete na konci následujícího článku, který doporučuji celý pročíst:
Jako odrazový můstek vám při výběru může pomoci také tento rozcestník pro nákup šicího stroje, který mi pomohli vytvořit ti nejpovolanější z povolaných:
Jak vybrat šicí stroj pro dítě:
Možná máte doma malého nadšence pro šití. Vidí šít maminku (babičku,..) a zkrátka to chce taky zkusit. Pokud nadšení přetrvává, možná mu budete chtít pořídit vlastní stroj, abyste se k tomu svému taky občas dostali:-D Podle čeho vybírat stroj pro dítě najdete v následujícím videu a také článku: