Legíny jsou ten typ oblečení, co by měl přesně kopírovat postavu. Jenže – každá postava je jiná (a to u dospělých i u dětí), a tak logicky jeden střih nemůže sedět přesně na postavu všem. V tomto článku si ukážeme, jak jednoduše střih upravit na konkrétní postavu.

24. 3. 2019 byl střih na legíny nahrazen novou verzí, která zohledňuje vámi oblíbenou úpravu střihu v rozkroku (úprava 1 a 2). Proto tuto úpravu již provádět nemusí, střih tak sedí dobře i hubeným dětem bez břicha a zadku (ověřeno v praxi:-)

Zároveň přibyla varianta střihu “širší”, která vás ušetří úpravy č. 5. 

Info:

Legínky / kamaše 68 – 170 (střih a návod)

 

Článek ale shrnuje krásně typy postav a úpravy, které jim pomohou, pokud něco nesedí a je pokladnicí pro nás pro všechny:-)

Často se nás ptáte, jak upravit legíny, pokud nesedí přímo “jak prdel na hrnec”. Je to logické – pokud má oblečení přesně kopírovat postavu, je potřeba jej mírně upravit, protože typy postav jsou – i u dětí – dost rozdílné.

Obdobné úpravy můžete využít třeba i u kalhot.

Typ A

Střih, tak jak je, je koncipován na hubené děti, které nemají výrazný zadeček.

Typ B

Druhým typem jsou děti, které jsou sice hubené, ale mají tvarovaný zadeček. Na zadní sed tedy potřebují výrazně delší šev. Přebytek v délce předního sedu pak dělá vepředu bouličku.

Vzadu pak látka přes zadeček trochu pne a nahoře v pase odstává (odstátí se většinou ztratí při našití nápletu, ale i to můžeme upravit).

Typ C

Další děti mají výrazný zadeček i bříško, těm legínky pnou přes zadeček, v pase ale odstávají, a vepředu se lem hrne pod pupík, takže se přední sed nakrabatí a opět dělá bouličku. Tento typ většinou potřebuje legínky rozšířit celkově.

Typ D

Posledním typem jsou děti, které mají výrazné bříško, ale malý zadeček . I pro ty je dobré udělat úpravu, která sníží přední sed pod bříško.

Podíváme se postupně na několik úprav, které mohou tvar legin ovlivnit.

Úprava 1 – sklon švu zadního sedu ; Úprava 2 – zkrácení délky švu předního sedu v místě rozkroku

Zde je střiženo na leginy podle původního střihu. Červeně jsou pak naznačeny linie úpravy. Zadní odstávání zrušíme tím, že sed ještě trochu zabereme u horního okraje (cca 1-1,5 cm) (úprava 1). (Nutno zdůraznit, že tato úprava jde provést jen u pružných materiálů, které v případě legin používáme. Nejde ovšem aplikovat například na softshellové kalhoty do nápletu, protože bychom je pak nepřetáhli přes boky.)

Bouličku vepředu zrušíme tím, že zkrátíme přední sed a zmenšíme “zobáček”. Vzdálenost od vrcholu zobáčku je cca 1,5-2 cm (úprava 2).

Zde je nastříháno na druhé leginy, už s popsanými úpravami.

(Možná si říkáte, že pak nebudou sedět švy na nohavicích. Budou – je třeba si nohavici přeložit, srovnat si k sobě kolenní značky /to je tam dole, kde mám špedlík/ a nahoře střih přední části odklonit, aby vedl podle linie zadní části. Zobáčky by měly vyjít přímo na sebe.)

A tady už je porovnání výsledků: vlevo/nahoře vždy původní střih, vpravo/dole upravený.

Pohled na postavě (hubená holčička se zadečkem):

Úprava 3 – větší vykrojení švu zadního sedu (většinou nutno spojit s úpravou 4 a 5)

Na zadním sedovém švu je pro větší zadečky možné ještě více vykrojit už od “zobáčku” (úprava 3). Pak už by ale asi silnějším postavám byly v pase malé a hodně by pnuly.

Úprava 4 – narovnání švu předního sedu

Zvlášť potom by byly malé dětem, které mají nejen zadeček, ale trochu i bříško. Na předním sedu je tedy možné přidat tak, že linii téměř narovnáme do kolmice vzhledem k vrchnímu okraji (úprava 4).

Úprava 5 – rozšíření v bocích

Pokud by pořád byly leginy úzké (zvlášť pokud jsou úzké i přes stehna), musíme je ještě celkově rozšířit po bocích. Nejdříve si tedy vyznačíme linii, kde probíhá bok, a to tak, že srovnáme nohavici ve spodní části a přeložíme (úprava 5).

Hranu si vyznačíme.

Ve vyznačené hraně rozstřihneme a nastavíme přidaným pruhem (1-2 cm, podle toho, jak moc úzký je původní střih).

Úprava 6 – snížení švu předního sedu v podbřišku

Poslední úpravou pro “pupkaté” děti je pak větší podstřižení předního dílu, protože jim guma/náplet stejně sklouzne pod bříško, kde pak přebytečná délka švu předního sedu opět vytváří bouličku (úprava 6).

 

Nakonec tedy vše ještě jednou v tabulce:

Další možné úpravy střihu kalhot a legín najdete v tomto článku:

Jak upravit střih na legíny

 

Úpravy střihů: kalhoty

 

Závěr:

Střih na legíny je velmi komplikovaný v tom, že aby legíny přesně seděly, je potřeba vzít v úvahu všechny křivky budoucího nositele a střih podle nich upravit. Doufáme, že s naším návodem to už půjde jednoduše 🙂