Legíny jsou ten typ oblečení, co by měl přesně kopírovat postavu. Jenže – každá postava je jiná (a to u dospělých i u dětí), a tak logicky jeden střih nemůže sedět přesně na postavu všem. V tomto článku si ukážeme, jak jednoduše střih upravit na konkrétní postavu.
24. 3. 2019 byl střih na legíny nahrazen novou verzí, která zohledňuje vámi oblíbenou úpravu střihu v rozkroku (úprava 1 a 2). Proto tuto úpravu již provádět nemusí, střih tak sedí dobře i hubeným dětem bez břicha a zadku (ověřeno v praxi:-)
Zároveň přibyla varianta střihu “širší”, která vás ušetří úpravy č. 5.
Info:
Článek ale shrnuje krásně typy postav a úpravy, které jim pomohou, pokud něco nesedí a je pokladnicí pro nás pro všechny:-)
Často se nás ptáte, jak upravit legíny, pokud nesedí přímo “jak prdel na hrnec”. Je to logické – pokud má oblečení přesně kopírovat postavu, je potřeba jej mírně upravit, protože typy postav jsou – i u dětí – dost rozdílné.
Obdobné úpravy můžete využít třeba i u kalhot.
Typ A
Střih, tak jak je, je koncipován na hubené děti, které nemají výrazný zadeček.
Typ B
Druhým typem jsou děti, které jsou sice hubené, ale mají tvarovaný zadeček. Na zadní sed tedy potřebují výrazně delší šev. Přebytek v délce předního sedu pak dělá vepředu bouličku.
Vzadu pak látka přes zadeček trochu pne a nahoře v pase odstává (odstátí se většinou ztratí při našití nápletu, ale i to můžeme upravit).
Typ C
Další děti mají výrazný zadeček i bříško, těm legínky pnou přes zadeček, v pase ale odstávají, a vepředu se lem hrne pod pupík, takže se přední sed nakrabatí a opět dělá bouličku. Tento typ většinou potřebuje legínky rozšířit celkově.
Typ D
Posledním typem jsou děti, které mají výrazné bříško, ale malý zadeček . I pro ty je dobré udělat úpravu, která sníží přední sed pod bříško.
Podíváme se postupně na několik úprav, které mohou tvar legin ovlivnit.
Úprava 1 – sklon švu zadního sedu ; Úprava 2 – zkrácení délky švu předního sedu v místě rozkroku
Zde je střiženo na leginy podle původního střihu. Červeně jsou pak naznačeny linie úpravy. Zadní odstávání zrušíme tím, že sed ještě trochu zabereme u horního okraje (cca 1-1,5 cm) (úprava 1). (Nutno zdůraznit, že tato úprava jde provést jen u pružných materiálů, které v případě legin používáme. Nejde ovšem aplikovat například na softshellové kalhoty do nápletu, protože bychom je pak nepřetáhli přes boky.)
Bouličku vepředu zrušíme tím, že zkrátíme přední sed a zmenšíme “zobáček”. Vzdálenost od vrcholu zobáčku je cca 1,5-2 cm (úprava 2).
Zde je nastříháno na druhé leginy, už s popsanými úpravami.
(Možná si říkáte, že pak nebudou sedět švy na nohavicích. Budou – je třeba si nohavici přeložit, srovnat si k sobě kolenní značky /to je tam dole, kde mám špedlík/ a nahoře střih přední části odklonit, aby vedl podle linie zadní části. Zobáčky by měly vyjít přímo na sebe.)
A tady už je porovnání výsledků: vlevo/nahoře vždy původní střih, vpravo/dole upravený.
Pohled na postavě (hubená holčička se zadečkem):
Úprava 3 – větší vykrojení švu zadního sedu (většinou nutno spojit s úpravou 4 a 5)
Na zadním sedovém švu je pro větší zadečky možné ještě více vykrojit už od “zobáčku” (úprava 3). Pak už by ale asi silnějším postavám byly v pase malé a hodně by pnuly.
Úprava 4 – narovnání švu předního sedu
Zvlášť potom by byly malé dětem, které mají nejen zadeček, ale trochu i bříško. Na předním sedu je tedy možné přidat tak, že linii téměř narovnáme do kolmice vzhledem k vrchnímu okraji (úprava 4).
Úprava 5 – rozšíření v bocích
Pokud by pořád byly leginy úzké (zvlášť pokud jsou úzké i přes stehna), musíme je ještě celkově rozšířit po bocích. Nejdříve si tedy vyznačíme linii, kde probíhá bok, a to tak, že srovnáme nohavici ve spodní části a přeložíme (úprava 5).
Hranu si vyznačíme.
Ve vyznačené hraně rozstřihneme a nastavíme přidaným pruhem (1-2 cm, podle toho, jak moc úzký je původní střih).
Úprava 6 – snížení švu předního sedu v podbřišku
Poslední úpravou pro “pupkaté” děti je pak větší podstřižení předního dílu, protože jim guma/náplet stejně sklouzne pod bříško, kde pak přebytečná délka švu předního sedu opět vytváří bouličku (úprava 6).
Nakonec tedy vše ještě jednou v tabulce:
Další možné úpravy střihu kalhot a legín najdete v tomto článku:
Závěr:
Střih na legíny je velmi komplikovaný v tom, že aby legíny přesně seděly, je potřeba vzít v úvahu všechny křivky budoucího nositele a střih podle nich upravit. Doufáme, že s naším návodem to už půjde jednoduše 🙂
Eliška
Tak to nemá chybu. Zrovna minulý týden jsem šila podle střihu koupeném zde leginy na neteř a chtěla jsem psát o radu, jak změnit střih…. Fakt mi vidíte do hlavy (nebo pod ruce nad střihy a látkou?)!!!!! Moc děkuji. Jedny leginy jsem vytvořila v takové kombinaci – střih+původní leginy. Zkušené švadleny by mě asi mlátily přes ruce……. Nyní už asi budu vědět lépe, jak na to….. Ráda bych leginy i pro sebe na zimu, jen jsem se bála, jak to půjde na větší postavu (střih mám, jen ještě nebyl čas a odvaha), tak nyní už jen najít ten čas…….
Jen se zeptám, jaký materiál (teplejší) by jste doporučila (Vy nebo kdo má zkušenost) právě na zimní leginy (zateplené). Na zkoušku mám zatím jen “obyčejný” úplet.
Opravdu moc děkuji. Dám vědět, jak se nakonec povede…..
Martina
dobrý den, teplejší leginky šiju svým dětem z elastické teplákoviny. hodně teplé leginy jsou výborné z warmkeeperu. na “obyčejný” úplet pozor – pokud je elastanem, tak ok, ale 100% bavlna vám nebude pružit a nebude na leginy vhodná.
z.macakova
Super návod na úpravu, taky s tím občas bojuji. Moc děkuji. Taky se chystám na leginy pro sebe, nebudou-li sedět, vím jak na úpravu. Ještě jednou díky a příjemný večer 🙂
Caramilla
Jsme rády, že se vám článek líbí:)
hana.dolanska
Dobrý den. Ten návod je úžasný. Dcera patří do 4. Většinou to řeším střihem o dvě čísla větší, který pak různě upravuji a legíny ji občas dělají přesně, jak popisujete bouličky.
Ale já mám stejný problém. Mám od vás kolekci kalhot. Na nohavice potřebuji L, ale na pás velikost M. Mohu použít tento návod k úpravě střihu? Protože mám široké stehna, preferuji látky s elastanem, a potřebuji defacto z toho udělat leginy, které se budou tvářit jako kalhoty, ale nebudou dole úplně obepnuté.
Děkuji a přeji pěkný den
Hana Dolanská
Caramilla
Ty principy jsou stále stejné, tedy na větší rozdíl mezi zadní částí těla a pasem je třeba sed více směrovat šikmo atp.
Eliška
Tak už jsem si dodala odvahy a udělala zkušení leginy i pro sebe. Celkem sedím na střih A, po Vánocích možná lehce C. Chystám se na další, to nebude tak pružný materiál než zkušení úplet, chci střih raději upravit na C. Jsem ráda, že nemusím složitě řešit jak na to.
Neteř je lehce D, a všichni se smějí, že mám střih na “leginy s bříškem”.
Eliška
Tak jsem se o víkendu dala do ušití zimních legin. Zkusila jsem bez úprav střihu (tedy jen na délku, mám 160 cm, ale to už mám u střihu uvedeno, že nic na délku nepřidávat). A vyšlo to. I po Vánocích sedí stále střih A (HURÁ). Ani jsem nestihla udělat fotku. Dnes jsem si je prostě musela vzít do práce. Doma – komentář že sedí perfektně, snad lépe než kupované (které jsem měla na sobě). Jsem ráda, že střih sedí a nemusím nic upravovat. Nevím, jak jinde, ale v mém bydlišti a okolí (okresní ani krajské město) nemám moc šanci sehnat k sukním jiné než černé leginy (když mám velké štěstí tak šedé nebo tmavě modré)….A já se díky Vám začínám učit nosit barvy i motivy, ale sehnat leginy byl nadlidský úkol……
Děkuji za střih. Už jsem ve fázi, že cca za 60 minut ušito (i s pasem), počítáno bez kreslení střihu a stříhání (takže celkem cca 90 minut). To je rychlejší než běhání po obchodech.
klarka1
Dobrý den můžu se prosím zeptat jestli máte nějaké vychytavky na šití ostrých hran a špiček třeba u kalhot, když bych je sila ze zbytků moc děkuji
Martina
dobrý den, moc ráda bych odpověděla, ale vlastně dotaz moc nechápu… myslíte jako budete sešívat víc dílů? pak vždycky po rovné linii nebo po mírném obloučku, ale špičky se šešít nedají… nebo to chápu úplně jinak, na co se ptáte…
el.cerna
Dobrý den, zřejmě jsem velký perfekcionista a na úpravě střihu legín jsem se strašně zasekla. I přes návod výš vlastně nevím, co kde rozšířit, aby mi legíny nakonec sedly obzvlášť v oblasti sedu. Podle čeho mám odhadnout, že jsem úpravu střihu odhadla správně? Je možné přiblížit, co se s výsledkem stane – když přidám/uberu na zadním sedu; přidám/uberu na předním sedu. Možná je to úplně hloupý dotaz, jsem začátečník a geometrie kombinovaná s prostorovou představivostí není moje nejsilnější stránka :(. Vím, že ve finále záleží na pružnosti látky a tím pádem citu, ale ten cit právě vůbec nemám vybudovaný.
Asi mě mate návod konstrukce střihu na dítě, který se snažím aplikovat na dospělou ženu (větší zadek a teď i větší obvod kolem pasu kvůli těhotenství). Když u dítěte přidám 1,5 cm, stačí to i u dospělé ženy? Než střihnu do látky chtěla bych mít aspoň nějakou jistotu, že nestříhám úúplně špatně. Předem moc děkuji za vysvětlení. Eliška
Pingback:Jak upravit střih na kalhoty – Klub Caramilla