“Upcyklace je svým způsobem postmoderní způsob uvažování, který je ve velkém rozporu s tím, jak je na materiální svět pohlíženo dnes.”

(https://www.trideniodpadu.cz/upcyklace)

Pojem recyklace dnes už všichni znají. S radostí pozoruji, že už opravdu málokdo v dnešní době alespoň nějakou měrou netřídí odpad, který produkuje, a na recyklaci se tak podílí. Velmi podobný pojem – upcyklace – je známý už o něco méně. Dle Wikipedie jde o proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality. V podstatě jde ale o to, že při upcyklaci dochází k přepracování výrobků a materiálů před tím, než se odpadem vůbec mohou stát.

Ale jak se to týká šití? Právě domácím šitím máme možnost velkému množství již neoblíbeného, nevyužívaného, či dokonce poškozeného textilu, který by jinak skončil v kontejneru, vdechnout nový život. Motivace může být pro každého jiná – ekologická stopa, finanční úspora, originalita, u někoho možná i nedostatek sebedůvěry v začátcích šití a strach střihnout do nové metráže:-)

V tomto článků  můžete najít inspiraci a pošťouchnutí se do nějakého zajímavého projektu pustit….

Cestou nejmenšího odporu:

Absolutně nejjednodušším způsobem, jak dále upotřebit oblečení, které by se jinak vyhodilo, je různé zkracování nohavic nebo rukávů. Kdo má děti, tak jistě velmi dobře zná díry na kolenou legín či tepláků, nebo koneckonců jen lezoucí kotníky z kalhot, které v pase stále sedí. Není pak nic snazšího, než nohavice v žádaném (nebo nevyhnutelném:-D) místě odstřihnout a vytvořit tak letní kraťasy či tříčtvrťáky. Jejich konce pak můžete nechat tak, založit, nebo u holčiček třeba objet rolovacím stehem.

Fajnšmekři mohou na různou zbytečkovou tvorbu použít třeba i tyto ustřižené nohavice, třeba na ponožky 😉

Pokud dítku z kalhot lezou kotníky, ale jinak jsou ještě v kondici, může být řešením prosté našití delších nápletů, můj extrémně hubený syn takto nosil tepláky klidně pět let:-D

Z velkého malé:

Velmi efektivním způsobem, jak využít vyřazené oblečení, je přešít jej zkrátka na menší. Výhodou je, že můžete často využít některé prvky původních kusů – ušetří Vám to práci a vypadá to skvěle.

Pánská mikina přešitá na dětskou – využit původní zip, kapuce, i klokaní kapsa. Ozvláštnit oblečení můžete třeba také přidáním kousku zbytku metráže z předešlého šití. A nový originální kousek je na světě.

Při přešívání využijete i různé potisky, postavičky, značky, atd., co si budem, děti na to docela slyší:-)

Pěkná hromádka nenošených dámských triček přešitých na dětská. Navíc díky aplikacím ze zbytečků úpletů vznikly naprosté originály.

Z jedněch pánských outdoorových kalhot hned dvoje dětské. 

Hodně vděčným materiálem na přešívání jsou rozhodně i již nenošené džíny…

Odvážnější projekty:

Nikdo ale přeci neříká, že z trika musí vzniknout zase jenom triko, když popustíte uzdu své fantazii, můžou vzniknout velké věci!:-)

“Tohle byly původně těhotenské džíny, ruply v látce na vnitřní straně stehna. Takže z torza vznikla sukně, z nohavic kalhoty pro dítko (které drží dodnes, teď už je nosí to dítko, které tenkrát bylo v břiše).” Jana z Caramilla týmu

Balonová sukýnka z dámské halenky pro malou princeznu.

Na začátku byla jedna velká a opuštěná pánská mikina…

…a na konci úžasný overálek pro miminko.

Po zkrácení maminčiny sukně zbyl materiál i na dětské šatečky.

 

Hodně oblíbeným způsobem, jak využít stará trička, je přešít je na kojicí:

Zde triko s raglánovým rukávem upravené na kojicí šaty ušité z dvou pánských triček, ať žije recyklace! 

 

Studnicí nápadů na různé předělávky je samozřejmě také Youtube. Zde jeden příklad za všechny, několik typů jak vyrobit z pánské košile sukni:

Využití materiálu na drobnější výrobky:

Další možností je nenošený oděv zcela rozstříhat a použít vzniklý materiál na menší výrobky. Můžeme tak využít odstřižené nohavice, rukávy, nebo i pěkný obrázek atd.

Z rukávů již nepotřebné pánské košile vznikly pohodlné batolecí kalhoty.

Baggy tepláčky z rukávů staré mikiny.

Z děravého trika šikovné ruce vykouzlily originální ponožky.

Z jiného zas pohodlné spodní kalhotky.

 

Jana z našeho caramillího týmu vykouzlila z ustřižených nohavic dokonce kabelku:

Mladší ségra chtěla zkrátit džínové kraťasy ke kolenům na šortky. To jsem provedla, a jelikož mi bylo líto nevyužít ten odstřižený kus nohavice, ušila jsem jí rovnou minitašku přes rameno 🙂 V místě odstřižení jsem nohavici sešila, na boky přišila dlouhý popruh (tím se taška zároveň i zpevnila), nacvakla patentky na zapínání a bylo hotovo. Vznikla taštička tak akorát na mobil, klíče, peněženku a kapesník… Jana z Caramilla týmu.

 

Tip na dokonalé využití do posledního kousíčku od paní Krotilové: “Teď momentálně recykluju dlouhodobě stará bodýčka/trička po dětech, která se nepodařila prodat. Ze středu beru 2 čtverce na patchwork památeční deky (syn i dcera budou mít každý jednou svoji ze svých věcí). Ze zbytku látky na těle šiju odličovací tampony a z rukávů čtyřvrstvé hadry na utírání čehokoli. Spotřebuje se skoro všechno.

Velké množství dalších tipů na využití menších kusů materiálu najdete v tomto článku:

Jak využít zbytky látek – inspirace a návody

Merino:

Co se rozhodně vyplatí recyklovat/upcyklovat je oblečení z merino vlny. Merino metráž bývá velmi drahá a takový v sekáči ulovený, třeba i trochu sražený, vlněný svetr může udělat ještě spoustu parády a hlavně neskutečně zahřát:-)

Kombinace starého a nového:

Výše jste mohli na některých fotkách vidět přešité kousky oblečení doplněné zbytky nové metráže. Jde to samozřejmě i naopak.

Nová teplákovina doplněná puntíkatou látkou ze starého rozstříhaného oděvu.

Recyklace lůžkovin, ručníků, atd.:

Při tvorbě se však vůbec nemusíme omezovat na oblečení jako na jediný zdroj materiálu. Skvěle poslouží také staré lůžkoviny, ručníky, nebo deky.

Staré froté ručníky můžeme použít třeba na výrobu kosmetických tamponků či ubrousků, nebo přímo jako savou vrstvu látkových kalhotkových plenek. Stejným způsobem lze použít i starý froté prostěradla.

Plenky ze starých ručníků, triček a froté prostěradel – krásná, barevná a funkční plenková výbava.

Župánky z fleesové deky.

Lacláče pro malou slečnu ze starého povlaku na polštář, originální nápad!

Zkrácená verze kalhot s kulatým sedem z povlaku na polštář, i s mašličkou!

 

Prostěradla, povlečení nebo závěsy můžete využít také třeba na látkové nákupní tašky, různé pytlíky…a nebo na roušky, to už ale všichni víme:-D. Staré vyřazené záclony zase na sáčky na zeleninu.

Jednoduchá nákupní taška (návod)

Pytlíky na cokoliv (inspirace a návody)

Další zdroje inspirace:

FB skupiny:

Recyklujeme oblečení – https://www.facebook.com/groups/620209428138047/

Šijeme-Recyklujeme – https://www.facebook.com/groups/sijemerecyklujeme/

 

Všem našim milým zákaznicím děkujeme za svolení s užitím fotek jejich krásných výrobků!