Osobně jsem už za 4 “rundy” kojení vyzkoušela snad všechny možnosti a střihy. Moc sama sebe nechápu, ale u každého dítěte mi vyhovuje jiný způsob řešení. Přišlo mi na mysl sepsat vlastně takové ohlédnutí za svými kojicími tričky, třeba to pro některou z vás bude inspirací.

U Jasmínky jsem měla nejradši velké výstřihy mírně na gumičku, kdy jsem “jen stáhla”, a nebo jsem kojila “zespoda” a měla bederní pás, aby mi netáhlo na záda.

Triko s vsadkou na kojení

Zkoušela jsem i střihy s rozevíracími výstřihy a vsadkou. Výše na fotkách je moje úplně historicky první kojicí triko, které jsem kdy v životě ušila! Toto tričko se stalo velmi populárním a trhalo rekordy na Fleru. Na vaše naléhání jsem jej zpracovala jako střih. Nicméně osobně jsem si tento střih neoblíbila, vadilo mi, že je tam jen malá dírka na bradavku, a já mám ráda bezpečně prso ven, abych nemusela hlídat, že mi tam vleze kus trička. U kojení často dělám spoustu jiných věcí:-)

Informace o tomto střihu:

Triko se vsadkou na kojení

Triko s légou na druky / na zip

U Kryštofa jsem přesedlala na trička na druky. Za légu jsem jen “trhla” a bylo… ale měla jsem doma 1 dítě, druhé ve školce, takže jsem si mohla dovolit ten luxus po kojení zapínat… tento luxus pominul u Rozárky.

Zde je moje bláznovina, trička na kojení na légu našikmo. Tak blbě se to šije! 🙂 Ale v tomto typu triček jsem odkojila Kryštofa. Přišlo mi to krásné, což o to, krásné to je… ale jedno prso se z toho tahá hůř než druhé:-)

Tak jsem přešla na rychlejší způsob a tím byl zip. V trikách za zip jsem odkojila Rozárku.

Zip se otvíral zuby a jednou rukou. Nevýhoda je, že když není YKK, častým používáním se může brzy pokazit. Ale víceméně, i když mají zipy dole trochu bouli, tak jsou stále funkční.

Zapnout se musí už zase dvěma rukama, je to “šup”, ale bohužel ty dvě ruce se 4 dětmi matka prostě volné nemá…

Jakýkoliv střih si můžete sama přetvořit na kojení z légy, návod najdete zde:

Jak ušít légu / zapínání u trika – Fotonávod

Tričko s překřížením na prsou

Se 4 dětmi člověk musí mít způsob, ze kterého nakojí prakticky bez použití svých rukou. Maximálně maličko potáhne přední křížený díl a dítě se už obslouží, protože 2 ruce na 4 děti jsou málo! Zahalení je v blesku. Takže se mi již nestane, že jdu doručovateli otevřít “otevřená”…

Tunika, který má překřížení na prsou a kojím z ní velmi ráda. Má i obdobu bez rukávů jako tílko.

Tunika / Šaty s překříženým výstřihem a balonovými rukávy (střih a návod)

Perla mezi mými oblíbenci jsou zavinovací šaty, které jsem odnosila jako těhotenské od začátku do úplného konce i ihned po porodu a jely, dokud bylo teplo. Vážně skvělý střih, protože krásně zakryje to, co mamince po porodu prostě zůstane, minimálně na pár měsíců…

Zavinovací šaty (běžné, těhotenské, kojící, lze krátit na tuniku) střih a návod (34 – 56)

Jakoubka kojím zásadně z triček s křížením. Vyhovuje mi to maximálně, protože se zpět upravím jednou rukou, někdy stačí jen se trochu “zatřepat” a ono tričko se natáhne samo. Nevýhoda tohoto trička je, že nesmí být prošité díly k sobě, takže se při běžném nošení mohou dostat díly mezi prsa (hlavně u dam s větším poprsím). Ale i tak to vypadá pěkně.

Trika, tuniky, tílka a šaty s křížením najdete v e-shopu a najdete tam i tyto šaty s raglánovým rukávem.

 

Nejlepší jsou v délce “šaty” s kapsami.

Informace o tomto střihu najdete zde:

Šaty s kříženým dvojitým předním dílem (střih a návod)

Jednoduché triko s překryvem přes prsa

Kojení z trička s křížením má snad jedinou nevýhodu, a tou je diskrétnost. Za léta kojení se za kojení nestydím a nemyslím si, že patří jen do ústraní a máme se schovávat. Na druhou stranu vím, že někteří lidé jsou rozpačití a také některé situace se ke kojení na veřejnosti prostě úplně nehodí a je dobré kojit tak decentně, jak jen to jde. Zakrývám vršek prsa plenkou, ale někdy to u aktivního dítěte už není možné.

A proto jsem nyní začala nosit i další střih. Ten naprosto nejobyčejnější, který jsem na začátku své “dráhy” úplně zavrhla, protože volá “kojím”. Nicméně je opravdu diskrétní, asi nejvíc ze všech. Navíc je to skvělý střih pro sportovní triko. Na nošení do šátku.

Takto si můžete upravit jakýkoliv svůj oblíbený střih na tričko, zde je s přinechaným rukávem ve verzi šaty. Můj letošní jarní hit, zkusila jsem jedny šaty a už mám střiženo na další.

Sportovní triko z coolmaxu. Připraveno na dovolenou do hor, na nošení a kojení někde v dešti v horách.

Velká výhoda tohoto typu střihu je, že je na šití naprosto jednoduchý, upravit střih zvládne každý:

Jednoduché triko na kojení (návod a postup úpravy střihu)

Zde je ještě obměna střihu, toto tričko jsem šila velmi dávno, s malou Jasmínkou. Dala jsem mu název “romantik”. Kojit se z něj nakonec dalo spodem i vrchem :-))))

Triko na knoflíky

Mnoha maminkám vyhovují na kojení knoflíčky. Přiznám se, že pro mě je to mučení a stav nouze. Výjimečně jsem k tomu počinu donucena u halenky, a i tak radši kojím spodem….

Jedno krásné tričko na knoflíčky jsem si ušila při Kryštofovi, nosila jsem ho velmi často, ale mám dojem, že jsem nakonec kojila “tasením z výstřihu”, tyto velké výstřihy to umožňují:))))

Pokud byste rády triko na kojení s knoflíky, zde je návod:

Zapínání na knoflíky