Střih na volné kalhoty s klínem. Tzv. turkáče. Vhodné pro miminka s běžnou i látkovou plenkou. Ve větších velikostech jsou široké tak, aby dělaly efekt “aladinek”.

Největší velikost 164 je vhodná též pro dámy. Střih je velmi prostorný a určitě se do něj vejde postava XS – XL velikosti do 170 cm, na větší postavu při zachování balonu je třeba střih prodloužit. Měřte a koukněte na tabulku.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Rozměry a spotřeba

Materiál

Úprava střihu pro pevné materiály

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih je možné koupit v celém setu od novorozence až po štíhlé dámy (střih velikosti 164 zkoušely i ženy a hodnotily jako využitelný i na postavu 170 cm, střih dole dělá balon, případně jej můžete prodloužit). Nebo odděleně v setech pro malé děti a větší děti/dámy.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Tisk A4/A0 barevně nebo černobíle (A4 je třeba po vytištění slepit), střih je zpracován do vrstev po velikostech a můžete si tak zobrazit a vytisknout jen to, co potřebujete. Více o tisku ve vrstvách.

Rozměry a spotřeba:

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Kalhoty lze krátit na kraťasy, 3/4 délku pod kolínka nebo 7/8 kalhoty.

Úpravy střihů: kalhoty

Materiál:

Šít můžete od jemného úpletu s elastanem, přes Wendy nebo jakýkoli oboulícní úplet bez elastanu, tenkou teplákovinu, tenčí flíz, …

Střih lze využít i pro nepružné materiály: plátno, prací kord, jemnou riflovinu, micropeach, tenký softshell… ale je potřeba mírně střih upravit (viz návod).

Látky

Dále budeme potřebovat
  • Náplet do pasu a na nohavice (tzn. výška metráže asi 15 cm).
  • Gumu do pasu 2 cm širokou dětskou plochou (1 m bude bohatě stačit:).
  • Obyčejné PES nitě.
  • Jehlu dle zvoleného materiálu.

Pruženky – druhy, použití

Pevné materiály – úprava střihu:

Pokud šijete z pevného nepružného materiálu (šití je mnohem těžší a doporučuji jej jen pokročilejším), tak je dobré ve středu kalhot přidat, aby oblouk pro všití klínu byl pozvolnější a kalhoty v sedu širší. Můžete tak udělat položením střihu na sklad látky kousek od kraje (cca 1,5 cm). Musíte přenést též značky konce klínu a nebo klín též o 3 cm uprostřed rozšířit.

Schéma úpravy pro pevné materiály.

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Střih patří na přeložku látky, budeme mít tedy dva díly. Střih nemá sed, místo sedů má klín. Přidáme běžně na švy. Klín patří všít přesně doprostřed předního a zadního dílu. Ve střihu má klín vyznačené značky středu. Ty si vykopírujte na látku na linii střihu a též si naneste střed předního a zadního dílu a značky, kde má končit klín (vše je popsáno ve střihu).

Nyní našijeme klín přesně doprostřed jednoho dílu. Aby byly sesazené značky středová i místo, kde klín má končit (na nohavici). Zde je velmi důležité šít přesně! Jinak bude klín “šejdrem”.

Šijeme pružnými stehy. Zde na běžném šicím stroji je třírovný pružný steh a začištěno cikcakem.

Nyní přišpendlíme druhý díl tak, aby přesně seděly značky sesazení klínu, klín tak bude přesně uprostřed.

Všitý klín do rozkroku předního a zadního dílu.

Nyní sešijeme boky. Nohavici si rovnáme odspodu, tam musí být přesně rovně, aby se nepřetáčela. Bok, pokud o trochu nevyjde při špendlení a případném přešpendlení, můžeme zarovnat.

Sešijeme boky.

Připravíme si náplety a gumu do pasu a na nohavice. Míra stažení nohavic záleží na použitém materiálu a také na vaší preferenci a třeba i obvodu nožiček dětí. Více o tomto tématu, jak správně odměřit náplet do pasu a na nohavice najdete v návodech výše. Výšku nápletu na nohavice dávám asi 5 – 7 cm po přeložení, do pasu 5 – 10 cm po přeložení. Při odměřování myslete též na to, že se náplet musí natáhnout do obvodu kalhot, aby šel do kalhot všít. Vše je v návodech výše:-)

Náplet si sešijete rovným stehem nebo pružným rovným stehem a rozložíte přídavky švu od sebe, složíte na půl.

Gumu do pasu sešijeme a vložíme na volno do nápletu. U miminek, která nelezou a nepohybují se, gumu do pasu nedáváme. Kalhoty drží tak jako tak. U lezoucích dětí je lepší gumu do pasu dát, protože kalhotky při aktivním pohybu sjíždí, náplet je neudrží.

Nyní rovnoměrně našpendlíme náplet do pasu. Více máte ve videu výše.

Všijeme náplet.

Všijeme náplety na nohavice, vše máte ve videu výše:-)