Set střihů s netopýřím rukávem. Podle střihu ušijete triko s dlouhým nebo volným krátkým rukávem, šaty i sukni. Záleží na vás, kterou variantu střihu zvolíte. Šít můžete z letních i zimních silnějších látek. Univerzální, praktický a pohodlný střih. Základní verze průkrčníku je co nejvíce ke krku, nicméně u tohoto střihu je jednoduché průkrčník zvětšit podle svých představ.

Střih na dámské triko s netopýřími rukávy. Střih obsahuje linii pro vsazení do sukně (rovná sukně B – je součástí šatů s přinechaným rukávem). Pokud nemáte, můžete koupit rovnou set na šaty s netopýřími rukávy (set obsahuje triko, sukni a spojení na šaty:-)

Střih na triko / šaty s netopýřími rukávy je konstruován pro dlouhý rukáv. Lze šít i “bez rukávu” (tedy jako krátký přinechaný rukáv), ale na postavě dle mého nesedí optimálně (je na mě moc volný), lépe sedí přinechaný rukáv ze samostatného střihu. Nicméně možnost tu je, někomu to třeba bude vyhovovat, v návodu máte i postup pro krátký rukáv.

Varianta triko. Lze šít podle střihu na triko (lze koupit samostatně a nebo v setu na šaty). Materiál je oboulícní úplet bez elastanu (na tento střih z mého šatníku nejlepší materiál:-)

Varianta šaty z pružné nepočesané teplákoviny. Jsou teplé (pro mě třeba na pobyt v místnosti – třeba i obchod – nenositelné), skvělé v zimně do chladných kostelů:-)

 

Set obsahuje triko v plné verzi, rovnou sukni B a lze tedy šít triko, sukni a šaty bez úprav.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schema, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.

Kombinovatelnost:

Tričko není kompatibilní se základní sportovní sukní a s rovnou sukní A, je kompatibilní s rovnou sukní B (ta je součástí šatů s přinechaným rukávem), více najdete zde:

Kdo má tedy šaty s přinechaným rukávem, stačí mu střih na tričko, sukně bude pasovat.

Rozměry a spotřeba:

Vždy před šitím dobře měřte, z méně pružných a silnějších materiálů bude třeba šít větší velikost než z pružného úpletu. Střih má na konci rukávy užší, míry jsou v tabulce.

Vždy měřte!

Spotřeba jen sukně včetně kapes je 1-2 x její boční délka + 10 cm. (U menších velikostí se vejdou oba díly i kapsy do jedné šíře, u větších již nikoliv).

Střihy obsahují i přílohu polohování na látku.

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Úplet (jednolícní, oboulícní, s elastanem, bez elastanu, materiálové složení jakékoliv – bavlna, bambus, modal, merino, polyester, …). Na zimní šaty dle vaší zmrzlosti teplákovinu (mám ráda tu bez podčesu, a i ta je na mě osobně teplá), flíz, svetrovinu, merino, …

Více o materiálech vhodných na šití triček najdete v souhrnném článku:

Užitečné odkazy:

Mám přidat na švy? A jak?

Jak šít dvojjehlou:

Pružné materiály na běžném šicím stroji:

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Začištění podsádkou

Videonávody:

Vrchní část šatů a triko (dlouhý rukáv):

Vrchní část šatů a triko (krátký rukáv) + sukně a sešití na šaty:

Fotonávod krok za krokem:

   – Triko/vrchní část šatů

        -> Krátký rukáv

        -> Dlouhý rukáv

        -> Šití průkrčníku

        -> Další možnosti zapravení průkrčníku

   – Prodloužení na tuniku/šaty

   – Sukně

        -> Kapsy

        -> Záševky

1. Triko / vrchní část šatů

Schéma přidání na švy a záložky.

Průkrčník můžete zapravit podsádkou, lemováním proužkem na třetiny nebo prostým “zahnutím”. Podle způsobu zapravení průkrčníku budete přidávat na lemy.

 

Přidávání na švy se řídí tím, jak budete šít. Pokud budete v průkrčníku šít podsádku, přidáte přesně na šev i v průkrčníku, to samé, pokud budete lemovat třeba ozdobnou pružnou krajkou. Pokud budete lemovat proužkem na třetiny, nepřidáváte vůbec.

Více o přidávání na švy se dočtete v tomto článku:

Vrchní část se šije velmi podobně jako šaty s přinechaným rukávem, které mají velmi obsáhlý návod na různé typy zakončení:

Dámské šaty s přinechaným rukávem (možno v úpravě na kojicí)

 

Střih přeneseme na sklad látky.

Přidáme dle potřeby a způsobu zapravení na švy a záložky (zde je střih např. oproti předloze prodloužen, aby bylo triko delší).

Pozor! I rukáv u tohoto střihu patří na přeloženou látku! Pokud nechcete stříhat na přeloženou látku, vykopírujte si papírovou předlohu na sklad papíru a pak rozevřete.

Rukáv má přídavky na švy a lem. Zakončit ale můžete třeba do nápletu.

Krátký rukáv

U krátkého rukávu si musíte přidat na záložky stejně jako je to v odkaze “jak přidat na švy” a též v návodu na triko s přinechaným rukávem. Pak sešijete ramenní a boční šev.

Sešitý ramenní a boční šev.

Nyní založíte rukáv rovnoměrně přesně podle linie švu a prošijete vhodným stehem. Více v návodu na triko s přinechaným rukávem.

Dlouhý rukáv

Můžeme použít dva způsoby šití dlouhého rukávu.

1. způsob – první našít, pak sešít (je lehčí):

Sešijeme si ramenní šev.

Do ramenního švu vsadíme nesešitý rukáv, na rukávu si naznačíte střed rukávu (je ve střihu jako přeložka látky).

Rovnoměrně si našpendlíte a našijete rukáv po kulaté části – tedy po rukávu! Nešpendlíme a nešijeme po průramku!

Našitý rukáv.

Nyní “složíme” a prošijeme rukáv a bok. Tento způsob ukazuji ve videu.

2 . způsob – první sešít, potom všít.

Sešijeme si ramenní a boční šev.

Sešijeme si rukáv.

Rukáv lze též už rovnou založit.

Nyní do sebe vsadíme rukáv a otvor (průramek), který nám vznikl u trika.

Rukáv si přetočíme na líc.

Vložíme do průramku – opět rovnoměrně, šev na šev v podpaží a střed rukávu na ramenní šev. A sešijeme.

Průkrčník

Základní verze průkrčníku je co nejvíce ke krku, nicméně u tohoto střihu je jednoduché průkrčník zvětšit podle svých představ. Jediné, co musíte zachovat je, aby ramenní šev byl stejně dlouhý! Přední a zadní díl průkrčníku můžete upravovat různě.

Příklady úpravy výstřihu – první úprava je rovnoměrná, je rovnoměrně ubráno na ramenou i po obvodu průkrčníku, ten bude mít tedy stejný tvar, ale bude větší. Druhá úprava je nerovnoměrná, zadní díl můžete nechat stejný a udělat přední díl jen trochu hlubší. Ramenní linie střihu musí být stejná u předního i zadního dílu.

Více o úpravách průkrčníku:

Při úpravě průkrčníku v případě, že budete zakončovat podsádkou, budete muset upravit též střihové díly podsádky, jak na to najdete v tomto článku:

Začištění podsádkou

Střih si můžete upravovat dle potřeb i dále, třeba prodloužit na šaty bez přestřižení v pase, rozšířit, zúžit…

V tomto článku si ukážeme, jak si můžete sami upravit střih na míru:

Začištění průkrčníku můžete udělat různými způsoby. Ve videu ukazuji podsádku, tričko modré z návodu zakládám jen “zahnutím”. Další způsoby máte níže pod návodem převzaté z návodu na tričko s přinechaným rukávem.

Aby se průkrčník nevytahoval, moc doporučuji podžehlit okraj tenkým páskem s osnovou, zažehlíte tak, že osnova bude na linii střihu. Využívám tento způsob u šití s podsádkou a u šití se “zahnutím”. Na výsledku je to opravdu znát. Dále pak snižuji přítlak patky, dávám horní podávání a delší steh (asi 4 mm), pokud šijete s touto páskou po linii osnovy podžehlovací pásky, můžete použít běžný rovný steh, protože látka v tom místě vlivem výztuhy nebude pružit.

U zahnutí je důležité přesně přidat na přídavky a nezahýbat moc velký lem.

Prošít lze z lícní strany vhodným stehem.

Po ušití určitě vyžehlete:-)

Další možnosti zapravení výstřihu:

Verze s podsádkou

U strojů, kde přítlak patky nejde regulovat, se může stát, že pak bude průkrčník odstávat, protože se látka při šití vytahá. V takovém případě je lepší volit jiný druh začištění. Pokud už triko s odstávajícím průkrčníkem máte hotové a nechce se vám párat, dá se ještě zachránit protažením tenké gumičky:

U podsádky si přidáme na šev tam, kde šev zmizí šitím, tedy na ramenních švech a v průkrčníku, konec, který bude “do trika” necháme bez přídavku na šev.

Podsádku podžehlíme po celé ploše vč. přídavků na švy tenkým jednostranně zažehlovacím vlizelinem. Gramáž kolem 30 g / m2.

Máte-li overlock, obšijete konce podsádky po zažehlení vlizelinem na overlocku. Na běžném šicím stroji můžete použít náhradu tohoto stehu (overlockový steh / běžný cikcak).

Sešijete podsádku na ramenou a rozložíte + rozžehlíte přídavky od sebe.

Jak už bylo řečeno výše, okraj výstřihu můžeme podžehlit páskem s osnovou.

Takto přijde podsádka ve švu přesně na šev na rameni.

 

7. Podsádku vešpendlíme do průkrčníku. Ramenní šev na ramenní šev.

Sešijeme k sobě. Můžeme šít na overlocku a nebo běžném šicím stroji. Aby se výstřih netahal snížíme přítlak patky.

 

Podsádku prošijeme v ramenním švu ke tričku. Prošiji přesně v ramenním švu. Důvod je, aby se podsádka zafixovala a nevytáčela se z výstřihu.

Šev ve švu vůbec není vlastně vidět.

Přichycená podsádka v ramenním švu z rubu.

A výstřih pečlivě sežehlíme. Já ještě prošívám po lícní straně a opět sežehlím.

 

Mezi podsádku a přední / zadní díl můžeme ještě dát oboustranně zažehlovací výztuhu, která nám zafixuje díly k sobě.

Pečlivě výstřih nakonec vyžehlíme!

Výstřih po ušití pečlivě sežehlíme! Hezky si sedne podsádka do výstřihu, když ji ještě prošijeme rovným stehem. Šiji běžným rovným stehem. Pokud můžete, snížíte přítlak patky. Po prošití opět vyžehlíte.

Zapravení pružnou krajkou

Našijeme například tříkrokým cikcakem líc na líc.

Přetočíme a prošijeme ještě například třírovným pružným stehem. Můžeme i běžným stehem, ale nesmíme pak výstřih “tahat”. Je volný přes hlavu dost, takže lze použít i běžný rovný steh, nemusí se při oblékání roztahovat.

Můžeme výstřih buď nejprve olemovat krajkou, a až pak sešít druhé rameno a nebo můžeme našít krajku až na hotový průkrčník. Konce krajky si necháme volné.

Odměříme tak, aby krajka přesně do výstřihu sedla.

Sešijeme.

Aby se netřepila krajka na konci, můžeme zapravit zapalovačem.

Já si švy rozložím od sebe a ještě zafixuji od sebe prošitím po obou přídavcích na šev.

Nyní došijeme.

Video, jak pracovat s pružnou krajkou:

Verze “založená”

Záložka je takový “rychlozpůsob”, který nelze doporučit jako nejlepší a nejkrásnější, ale mnohdy je dostačující a rychlý:-)

Důležité je, abyste záložku nedělaly moc širokou! Ideální je 1,5 cm.

Je třeba správně přidat na záložku, podle linie střihu – v místě, kde budete záložku zahýbat, přiložte střih jakoby opačně. Vyjde vám takovýto “zub”.

Na fotografii je přední díl.

Je třeba zkontrolovat, založíte přídavek na záložku a zkontrolujte, zda vám půjde přesně zpět po linii střihu. Na fotografii je přední díl.

 

Zde zadní díl.

Zde zadní díl.

Založíme a našpendlíme pečlivě kolmo. Nejlepší je toto místo nastehovat a přežehlit.

Prošijeme – nejlepší je dvojjehla a nebo coverlockový steh. Na běžném stroji snížíme přítlak patky. Zde je místo na rameni.

Po prošití se nám může výstřih maličko vlnit.

Výstřih přežehlíme. Tím si krásně sedne.

Zapravení proužkem na třetiny

Nejprve sešijeme jen jedno rameno, pak olemujeme.

Sešijeme druhé rameno vč. lemu. Nejprve si pár stehy přichytíme lemy k sobě, aby hezky pasovaly.

Rameno dosešijeme a začistíme až ve chvíli, kdy krásně k sobě sedí lemy.

Zapravení proužkem na čtvrtiny

Výstřih lze zapravit též hotovým vyrobeným proužkem na čtvrtiny – zde na fotce koupený na www.biaska.cz.

Postup je podobný jako u proužku na třetiny.

Prodloužení trika na tuniku / šaty

Podle střihu na triko můžete ušít i šaty nebo tuniku. Je potřeba triko mírně na boky rozšířit a prodloužit. Záleží na postavě.

Zde dívčí tričko prodloužené na šaty. Mnoho zákaznic již šilo i triko dámské takto na šaty beze švu na břiše.

2. Sukně

Návod na samostatnou sukni do nápletu:

 

 

Schéma přídavků na švy a záložky z sukně s kapsami (toto je dětská verze a přidávání je jen orientační).

U kapes se můžete rozhodnout, jakou verzi budete šít, zda s váčkem a nebo prošité na přední díl.

Kapsy

Kapsa s váčkem ze dvou dílů (šaty verze C). Tvar kapsy je z dámských šatů. Dívčí šaty mají jiný tvar průhmatníku. 

Okraj kapsy je dobré vyztužit vlizelinovým páskem s osnovou. Pásek ukazuji ve videonávodu (odkaz výše).

Více se o nich dozvíte zde:

K přednímu dílu našijeme “vykousnutou” část kapsy, líc na líc.

Okraj kapsy vypadá moc hezky zakončení pružnou krajkou, kapsu hezky guma stáhne a neodstává při pohybu.

Jak našít pruženku můžete vidět zde:

Krajku našiji na přední díl kapsy lícem k líci, natahujte mírně.

Přiložím váček s “vykousnutím” na průhmatník. A krajku zašiji mezi.

Mezifáze. Takto mám k sobě sešito z rubu – přední díl, krajku (mezi) a kapsový váček, vše šito tříkrokým cikcakem. Zle i běžným.

Nyní prošijeme třírovným pružným stehem. Pokud nemáme, tak tuto fázi vynecháme.

Výsledek.

Zajistíme ještě z lícní strany. Musíme volit pružný steh. Pokud nemáme třírovný pružný steh, volíme cikcak.

Po zapravení průhmatníku přišijeme druhý díl kapsy. Zde dáváme dobrý pozor na sesazení, aby navazoval přesně do předního dílu.

záševky

a zadním díle ušijeme záševky. U úpletu můžete šít třírovným pružným stehem, nemáte-li zvolíte hodně krátký steh běžný rovný.

Více informací o záševku naleznete v tomto článku:

 

Přiložíme k sobě boční strany sukně a pečlivě našpendlíme.

Sešijeme boky a sukni zapravíme dole. POZOR VŽDY PRUŽNÝM STEHEM!!!

Sesadíme k sobě sukni a triko.

Sešpendlíme pečlivě dokola a sešijeme.