Střih na spodní prádlo, které má šev na zadku nahrazen pohodlným klínem. Velmi oblíbený střih mnohých pánů, proto u Caramilly nesmí chybět:-)

Střih je ve verzi pro plátno (a tedy volné na těle). Pro verzi z úpletu více na tělo volte menší velikost. Měřte podle tabulky.

V zadní části jsou trenýrky hezky volné a pohodlné. Přímo ze střihu ušijete trenýrky s gumou do založení (nutno na založení klasicky přidat). Lze však šít i do ozdobné gumy, která se neschovává do tunýlku, pak je třeba střih o výšku vaší gumy snížit. Používá se guma cca 2 – 4 cm široká.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Varianty střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.

Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.

Varianty střihu:

Střih prošel testováním přímo v “terénu” mezi partnery zákaznic na Facebooku. Některé to vzaly velmi poctivě a nechaly své manžely v trenkách dřepovat, aby ověřili, že jsou opravdu pohodlné. Změny navržené testerkami (nebo spíše jejich partnery) jsem do střihu zanesla. I přes to se ne na všem shodly, někdo radši delší nohavice, někdo rozparek, někdo poklopec. Proto si vyberte, případně střih upravte.

Ve střihu najdete tyto verze:

A) střih na přední a zadní díl dohromady bez bočního švu (+ zadní klín)

B) střih na přední a zadní díl odděleně s možností rozparku na bocích

C) střih na díly poklopce

Délku nohavic si případně upravte dle potřeb. Na tom se testerky neshodly:-)

Rozměry a spotřeba:

Střih je i pro verzi z nepružných materiálů (plátno). Lze šít i z úpletu. Velikost nevybírejte podle konfekčního čísla, ale podle materiálu a rozměru střihu.

Verze, kdy jsou odděleně přední a zadní díl je na polohování úspornější a může se stát, že vám bude stačit méně materiálu. Můžete též spotřebovat více zbytků:-)

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Jemné plátno, popelín, flanel, modal, nebo taky materiál zvaný trenkovina, o kterém jsme dosud neměly ponětí:-), také můžete použít úplet.

Další informace najdete třeba zde:

Z čeho a čím šít spodní prádlo

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Je k trenkám bez klínu a boxerkám, ale postup je identický, liší se jen všitím klínu!

Fotonávod:

(tentokrát fotily testerky:-)

Trenýrky ve střihu jsou ve verzi do gumy do tunelu (je potřeba přidat samozřejmě na založení a švy, ale na gumu v pase již střih počítá!). Pokud budete chtít šít verzi v pase do jemné gumy venku a na tělo (ozdobná verze), tak je třeba o výšku gumy na střihu ubrat. V návodu uvidíte obě verze řešení v pase.

Připravíte si střih – vyberete vhodnou velikost. Doporučuji měřit podle tabulky. Ideálně srovnat s padnoucím prádlem ze stejného materiálu, ze kterého budete šít. Tedy neměřte úpletové spodní prádlo, budete-li šít z plátna. Zde je fotka spíš pro pobavení, je to beta verze střihu, takže nemá vynesené různé typy čar, ostrý střih je samozřejmě má:-)

Pro verzi na rozparek použijte střihové díly, které jsou zvlášť přední a zadní díl. A přidejte si podle schématu na rozparek.

 

Zde je schéma přidání na lemy nahoře v pase, pokud šijete verzi do gumy do tunelu. Dole přidejte na švy a lemy obdobně, záleží, jak budete dole trenky šít.

Přidáte si na švy a na lemy, schéma je i ve střihové příloze. Zde na fotce je verze do ozdobné gumy, takže nahoře se přidává jen na šev, ne na založení. Je důležité si vyznačit linii střihu na rub látky.

Zde je verze na založení nahoře, ale nahoře linii vidíte jen v náznaku, je tam přidáno na šířku gumy, která bude pak všita do pasu. Musíte přidat na založení.

Sešpendlíme pečlivě po linii střihu. A to vždy po linii vnějšího oblouku, ne vnitřního. Tedy zde po linii klínu!

Zde je ilustrace, co se stane, když špendlíme a přikládáme po linii vnitřního oblouku, díly nám k sobě nevyjdou. Není to žádná tragédie, je to o kousek a v prádle se to ztratí. Ale lépe se šije a špendlí oblouk po vnější straně:-)

Na této fotce máte krásně vidět srovnání – pravá strana je špendlena po vnitřním oblouku a levá po vnějším:-)

Všijeme klín. Buď kombinace rovný steh + overlock nebo kombinace rovný steh a cikcak, případně nějaký overlockový steh.  Pokud šijete úplet, volte pružné stehy (třírovný pružný steh, úzký hustý cikcak, overlockový pružný steh, overlock).

Na rovnostehu si sešijete rovně a pak zastřihnete přídavek švu a začistíte. Některá plátna se velmi třepí, je dobré si nechat větší přídavky na šev a ten začistit co nejširším a hustým stehem.

Připravíme si přední sed a prošijeme stejným způsobem.

Nyní si přiložíme na sebe vnitřní krokový oblouk a sešpendlíme.

Sešijeme stejným způsobem.

Spodní lem nohavic si začistíme, aby se netřepil (nebo je možno podhrnout 2x).

Zažehlíme.

Našpendlíme nebo nastehujeme.

A prošijeme.

Připravíme si gumu do pasu (takto u obou verzí).

Všití ozdobné gumy do pasu. Více najdete ve videonávodu, oba způsoby všívání gumy jsou tam ukázány.

Poctivě otestováno! 🙂