Nápověda pro začátečníky jak pracovat se střihy, které vám přijdou elektronicky v PDF.

 

Střih v PDF si otevřeme ideálně v prohlížeči Acrobat Reader.

 

 

Vytiskneme jej na běžné tiskárně A4, černobílý tisk. Důležitá je volba “Skutečná velikost” /Original size/. Tisk nesmíte přizpůsobovat na stránku a podobně, pak by vám měřítko nesedělo.

Po vystřižení ověříme, zda sedí měřítko v obou směrech. (Starší moje střihy mají jako měřítko jen 1 cm2, někde je silnější čára, tak tam je třeba brát spíše vnější obvod čtverečku – propisovala jsem je skrz šablonu, co jsem měla na ZŠ na geometrii:))))) U nových střihů dělám měřítko už větší, aby to bylo přesnější.

 

Pokud  náhodou nesedí /při zadání tisku jako skutečná velikost v naprosté většině případů měřítko sedí/, musíme vypočítat, o kolik je třeba střih zvětšit / zmenšit. Zadáme výsledek do “Vlastní měřítko” a vytiskneme – ověříme …

Stránky poskládáme k sobě – většinou ve střihu je schema, jak střih k sobě složit.

U některých střihů jsou šipky s čísly sousedních stránek.

 

Vytištěné stránky přiložíme k sobě tak, aby tečky v rozích pasovaly přesně na sebe.

Slepíme, já lepím izolepou.

Vytištěné slepené střihy.

Nyní máme dvě možnosti – buď střihové díly vystřihneme rovnou ze slepených stránek /dělám tak u jednodušších střihů/ a nebo pracujeme jako s klasickou střihovou přílohou z časopisu – překryjeme střihovým papírem a střihové díly přeneseme na střihový papír. Slepený střih pak můžeme uložit pro přenášení střihových dílů ve větší velikosti.

 

VIDEONÁVOD:

Vše můžete vidět také v kratičkém videonávodu.

Tisk přes chytrý telefon:

Pokud tisknete přes wifi za  pomoci chytrého mobilního telefonu, můžou vám ve správném nastavení pomoci mobilní aplikace.

Využít můžete například bezplatnou aplikaci NokoPrint:

 

Nebo placenou PrinterShare Mobile Print:

Na obrázcích níže můžete vidět, jak se s druhou zmíněnou aplikací pracuje:

Zde navolíte originální velikost tisku: