21. 2. 2022 byly A4 soubory ke stažení nahrazeny verzí s vrstvami.

Střih, fotonávod a videonávod na tepláky se sedem na plenku. Součástí je videonávod, jak ušít tepláky i na obyčejném šicím stroji. Součástí je fotonávod přímo na tepláky na plenku. 

Střih je k dispozici ve vel. 50 – 104

Střih není určen pro děti bez plenek, má vyšší sed. 

Střih obsahuje dvoje střihové díly – pro variantu bez bočního švu (šije se podobně jako legíny) a pro variantu s bočním švem (šije se jako běžné tepláky).

Varianty:

  • Tepláky s bočním švem (šijí se jako běžné tepláky)
  • Tepláky bez bočního švu (šijí se podobně jako legíny či jednoduché tepláky do nápletu z tohoto e-shopu)

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

 

Střih ve verzi A0 i A4 je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné

Varianty střihu:

Rozměry a spotřeba:

Doporučení pro nošená mikinka (v nosítku či šátku) – pro nošence bývá dobré udělat trochu delší nohavice, nožičky v poloze M v šátku vytahují nohavičky docela dost vysoko a může jim táhnout na kotníčky až lýtka. Proto doporučuji šít nohavice delší, klidně o 5 cm.

Vždy před výběrem velikosti měřte:

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Střih je koncipován pro pružné materiály!!! Je vhodný pro všechny typy pružných pletenin: kojenecký plyš, bambusový aksamit, bambusové froté, teplákovina, úplet, warmkeeper, … pro méně pružné materiály (flíz, svetrovina, nepružná teplákovina) je třeba přidat více do šířky (zejména na nohavicích!). Nejlepší je plyš nebo aksamit, teplákovina / french terry s obsahem elastanu.

Nepružné materiály a tkaniny nejsou pro tento střih vhodné.

Do nápletu dávám 2 cm širokou plochou dětskou pruženku u dětí, které se již hýbou a tepláčky jim lezou dolů (bývají to děti, které začnou lézt, naopak miminkům, která se nepohybují, gumu nedávejte, škrtí je to zbytečně na bříšku a guma může způsobit nepříjemné pocity a pláč miminka).

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Videonávod na verzi se švem:

U verze bez švu můžete postupovat obdobně jako u legín:

Fotonávod:

   – Varianta s bočním švem 

  – Varianta bez bočního švu

Podle varianty, kterou budeme šít, si vykopírujeme střihové díly a přeneseme je na látku, přidáme na švy podle schématu.

Jak přidat na švy se dočtete v tomto článku:

Mám přidat na švy? A jak?

Verze s bočním švem

Vystřihneme si tedy zrcadlově dvě přední nohavice a dvě zadní nohavice.

Zkompletujeme vždy jednu a jednu a připravíme si na šití – můžeme špendlit, svorkovat, případně můžete i nastehovat, pokud si při šití zatím příliš nevěříte.

Kalhoty z pružného materiálu šijeme pružným stehem! Třírovným, jemným cikcakem, overlockovým stehem či přímo na overlocku, pokud jej vlastníte.

Jednu ze sešitých nohavic otočíme na líc…

…a vložíme ji do druhé.

Pečlivě sešpendlíme v místě švu.

A následně od tohoto bodu na jednu i druhou stranu. Poté sedový šev prošijeme – opět pružným stehem.

Nyní můžeme celé kalhoty otočit na líc a zkontrolovat, jestli jsme se v rozkroku trefili přesně šev na šev.

Připravíme si náplety na nohavice a do pasu. Ve střihu máte i střihové díly na náplety, ale jsou orientační, vždy záleží na konkrétní látce i dítěti. Více o tom, jak odměřovat náplety, najdete v návodu (odkaz výše).

Náplety si sešijeme – obyčejným rovným nebo třírovným pružným stehem.

Pokud byste chtěli v nápletu zachovat otvor pro úpravu gumy, můžete se inspirovat zde:

Náplet v pase

Náplety sešité a připravené ke všívání.

Do pasu si připravíme kromě nápletu také gumu, jak na to zjistíte v tomto videu:

Pozor – u miminek, která aktivně nelezou, do  nápletu gumu určitě nedávejte, začněte ji dávat až ve chvíli, kdy tepláčky miminku začnou v pohybu lézt dolů ze zadečku! 

Gumu sešijeme takto na plocho na stroji obyčejným rovným stehem.

A jdeme na to!

Náplet do pasu obrátíme na rub a švové přídavky rozložíme od sebe, aby byl náplet co nejměkčí, co nejplošší.

Přehneme napůl rub na rub a gumu do něj vložíme.

Šev s rozloženými přídavky složíme hezky na sebe.

Následně náplet i s gumou rovnoměrně vešpendlíme do pasu kalhot. Doporučuji naznačit si špendlíky čtvrtiny zvlášť na kalhotách a zvlášť na nápletu. Poté jednoduše v těchto místech spojíte a případně doplníte špendlíky i mezi.

Postupovat můžete dvěma způsoby. Buď si jako na fotce natáhnete náplet na líc kalhot – pak budete šít po vnější straně, nebo naopak vložíte náplet do kalhot obrácených do rubu a budete šít uvnitř. Oba způsoby najdete v následujícím videu:

Přišijeme. Náplet při šití natahujeme na šířku pasu kalhot…i zde postačí běžný rovný steh.

Náplet v pase bychom měli, zbývají pouze nohavice.

U nohavic postupujeme stejně jako u pasu.

Opět je třeba rovnoměrně natáhnout.

A máme hotovo:-)

Verze bez bočního švu

Připravíme si střihové díly – 2x zrcadlově hlavní díl a pak 2x díl na nohavice a 1x díl do pasu. U malých miminek, která nelezou, nedáváme do nápletu gumu!

Nyní je velmi důležitá věc, a to je sešití sedů a nebo nohavic. Tepláčky lze šít dvojím způsobem. Buď první sešijete nohavice a nebo první sešijete sedy.

Zde dám důrazné doporučení opravdu si pohlídat, že sešíváte správně, zejména menší velikosti mají kratičké nohavičky a velmi často se stává, že člověk omylem považuje nohavice za sedy a sešije to obráceně, což má pak za výsledek každou nohavici jinak dlouhou (stalo se mi to opravdu nejednou…). Ve střihové příloze je popsáno, co je sed a co je nohavice, doporučuji, abyste si to nějakým způsobem přenesli i na střihový díl před šitím! 🙂

Více informací o obou způsobech najdete zde v tomto článku o šití legín (v principu až na náplety je šití stejné):

Dva postupy šití legín

Sešité tepláčky – pokud šijete správně, mají obě nohavice stejně dlouhé (a malé velikosti mají nohavice vlastně docela kratičké, velkou část délky nožiček miminka totiž zabere plenka) a zadní sed je vyšší než přední.

Sešijeme si všechny 3 nápletové díly.

Našijeme do obvodu tepláčků nahoru a do obvodu nohaviček dole.

A máme hotovo.

Tady nejmenší velikost na naší 3 kg Rozárce.

Tepláčky můžete namíchat v cenově výhodném setu miminěcího oblečení:

Výhodný mix: Oblečení pro miminka