Střih a návod na jednoduchou dámskou sukni do mírného A.
Střih na krátkou sukni obsahuje dvě varianty předního dílu, jednu vykrojenou, ta je vhodná pro naprostou většinu žen (pro těhotné i netěhotné) a jednu méně vykrojenou vhodnou pro ženy s plochým až propadlým břichem:-) Do nápletu, vhodné pro těhotné.
V lednu 2023 byl do nové podoby včetně vrstev převeden i střih na dlouhou sukni do nápletu. Zároveň byl doplněn o druhou variantu předního dílu, která je méně vykrojená. Je vhodná pro ženy s plochým až propadlým bříškem a také o černobílé verze v obou formátech:-)
17. 3. 2019 Byl střih na krátkou sukni do mírného A aktualizován do nové podoby. Můžete si jej vytisknout ve vrstvách a zároveň byl doplněn o druhou variantu předního dílu, která je méně vykrojená. Je vhodná pro ženy s plochým až propadlým bříškem:-) Info o stahování aktuální verze naleznete zde.
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Střihy:
Střih na krátkou i dlouhou dámskou sukni je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih má barevné čáry, ale zároveň různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte, po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.
Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.
Varianty střihu:
Střihy obsahují dvě varianty předního dílu.
Jedna je více vykrojená. Z mé praxe vyplývá, že je vhodná pro většino “normálních žen”, pokud je verze do nápletu, aby nedělala sukně pod nápletem “bouli”. Pro hodně plochá bříška až propadlá, hodně hubené ženy, je vhodnější díl s menším vykrojením v pase. Případně si můžete vykrojení upravit ještě dle sebe, těhotné ženy mohou ještě o 2 cm více podstřihnout, někdo může udělat verzi někde mezi.
Rozměry a spotřeba:
Krátká sukně do mírného A:
Dlouhá sukně do A:
Spotřeba: 2 délky sukně + přídavky na švy a založení a srážení + 2 výšky nápletu + guma 2 cm široká dětská plochá do nápletu.
Součástí střihu je i schéma polohování.
Vždy měřte!
Materiál:
- Vhodný materiál (spotřeba dle tabulky výše): Tkané plátno (vhodné na oděvy, tzn. ne tužší na home decor atp.) – lze použít i len, viskózu, micropeach – před šitím vysrážíme a vyžehlíme. Sukni lze šít i z pružných materiálů (úplet, tenká pružná teplákovina), v takovém případě volte velikost dle pružnosti materiálu – zpravidla obvod přes zadek sukně by měl být stejně velký nebo mírně menší jak obvod přes zadek nositelky. Sukni lze šít též z flísu, svetroviny atp.
- Náplet do pasu výšky asi 25 cm a šířky dle obvodu pasu 30 – 50 cm na skladu látky (tedy 60 – 100 cm) – je nutné odměřit na postavě, každá máme jiné proporce! Náplet vždy stříhejte o něco menší než je obvod pasu.
- Gumu do pasu 2 cm širokou (plochou dětskou pruženku).
- Jehlu standard 75 a běžnou šicí nit. Bavlněné plátno by se správně mělo šít bavlněnou nití, ale běžně se šije polyesterovou. Důležité je pak při žehlení spodního lemu dávat pozor, aby se polyesterová nit nespálila. Na jiné materiály než tkané plátno, použijte vhodnou jehlu podle materiálu.
Videonávod:
Fotonávod:
Připravíme si střih podle instrukcí – zvolíte si verzi tisku pro A1 nebo pro A4, barevně nebo černobíle, podle možnosti vaší tiskárny. Více v nápovědě v odkazu.
Střih přeneseme na látku – vždy stříháme tak, že po šířce látky je šířka sukně a po délce látky je délka sukně a necháme asi 1,5 cm přídavky na švy. Vyznačíme si záševky ve své velikosti. A střih vystřihneme. Dole na založení si necháme asi 5 – 6 cm. Jak stříhat na lem dole máte na obrázku výše. Já volím dvojí podhrnutí. Takto střihnete, aby vám lem hezky vyšel zpět do střihu po dvojím založení. Pomáhám si otáčením střihu při nanášení přídavků na lem.
Ušijeme si záševky. Šijeme hustým stehem. Na konci záševky jen “vyšijeme” a odstřihneme asi 2 – 3 cm od konce záševku.
Krok za krokem si to ukážeme v tomto videu:
Více o šití záševků se dočtete v tomto článku:
Ušitý záševek.
Sešijeme boky – nejprve rovným stehem – hustším a dobře seřízeným, aby se nám šev nerozjížděl a obnitkujeme a nebo začistíme cikcakem.
Spodní díl si zarovnáme a podhrneme. Našpendlíme, můžeme nastehovat a ještě zažehlit sklad žehličkou přes stehování, takto se to nejlépe šije, začátečníkům doporučuji.
Šít začínáme na boku v bočním švu, aby nebyl vidět začátek a konec šití uprostřed sukně.
Připravíme si náplet do pasu a sešijeme si ho k sobě rovně. Též gumu. Odměřuji podle postavy. Partie břicha se velmi liší podle konkrétní ženy, zda je v pase štíhlá a nebo si nese s sebou vzpomínku třeba na děti:)
Návod, jak odměřit náplet do pasu a jakou gumu použít:
Návod, jak všít náplet do pasu:
Přídavky švu si od sebe rozložíme, aby byl šev měkký a dovnitř nápletu dáme gumu navolno.
Rovnoměrně vešpendlíme do sukně.
Prošijeme rovným stehem. Náplet rovnoměrně natahujeme, aby hezky vyšel do sukně.
Přídavek švu si před začištěním srovnáme – odstřihneme a zarovnáme. Pak obšijeme buď cikcakem a nebo obnitkou.
A máme hotovo:-)
Povedlo se? Pochlubte se fotografií:)
sygnet
Dobrý večer. Chystám se šít dlouhou sukni do A. Moje druhé dílo, proto se raději chci zeptat. Přes zadek mám na knop 106, jakou bych měla zvolit velikost střihu? Budu šít z úpletu. Moc děkuji, Pavla
Caramilla
Z úpletu může mít sukně přes zadek obvod 106 cm a klidně u sukně na tělo i maliličko méně.
Věra Dušková
Dobrý den, toto bude moje úplně první sukně podle střihu atak by mě zajímalo, zda můžu sukni ukončit nápletem místo zahnutím. Neudělá náplet na spodním okraji nějakou neplechu? Děkuji Věra
Caramilla
Přímo tento střih jsem do nápletu nikdy nešila, spíše ten spodek pak dělám maličko do balonu, aby ten náplet měl hezký efekt, nevím, jak by to takto vypadalo, technicky to půjde, ale bohužel jsem to nikdy nešila, musíte si zkusit.
Monika Vosáhlová
Hezký den,
chtěla bych se zeptat, kde dělám chybu. Poté, co udělám záševky a dám oba díly na sebe, zadní je nahoře o dost kužší než ten přední…Když mám pružný materiál, mám se to snažit natáhnout? Děkuji Monika
Caramilla
Hezký den, ano, zadní díl v pase je užší jak přední, protože tak je tvar postavy, je to v pořádku, na postavě to má být pak v pořádku. Pokud by nebylo, střih si můžete upravit, záševky odšít menší a naopak přední díl zúžit, lze udělat i záševky na předním díle, ale u sukně do nápletu nebývají potřeba. To o tom “natažení” jsem moc nepochopila, omlouvám se.
el.cerna
Dobrý den, také mě zmátlo, že je přední a zadní díl jinak široký, když to na videu vypadá jako kdyby byly po sešití záševek stejně velké. Díky za odpověď, je super, že se můžeme takhle doptat :). Eliška
Jitka Kočendová
Dobrý den,
chystám se na první sukni a chtěla bych ji ušít z mušelínu. Je pro mušelín vhodný tento střih? Nebude to nějaký problém dohromady s nápletem? Případně bych se třeba pokusila ušít bez nápletu, jen s pasem do gumy, co myslíte? Nebo doporučíte podobný, ale jiný střih pro sukni z mušelínu?
Děkuji Jitka
Caramilla
DObrý den, mělo by to být v pořádku, střih je na tkaniny a ten mušelín není zas tak silnej, sukně lze šít třeba i z flízu, takže já myslím, že to bude v pohodě.
Jitka Kočendová
Děkuji za odpověď. Zkusím to tedy 😉 a pak třeba napíšu, jak to dopadlo. Hezkou neděli!
Pavla
Dobrý den,
chystám se šít mou první těhotenskou sukni. Jsem začátečník, tak nevím, jak udělat pas. Bude samozřejmě do nápletu, ale nevím, jaký rozměr zvolit, aby mi sukně chvilku byla. Pravděpodobně se ještě budu zvětšovat, jsem teprve v 5. měsíci.
Mám náplet a gumu naměřit a udělat na současný rozměr boků a břicha? Nebo raději přidat? Ale jestli přidat, tak kolik? A nebo nemám do nápletu dávat gumu?
Budu vděčná za jakoukoli radu. S šitím zatím nemám moc zkušeností a s těhotenstvím ještě míň. Děkuji Pavla
Caramilla
Jitko, moje zkušenost je, že náplet se pohodlně přizpůsobí až do konce těhotenství, pokud je z patentu s elastename, na těhotenské břicho radši ne RIB, ale hladký patent. A vydrží to tak, jak jste nyní. Takže bych si vzala ten patent a zkusila, co vám je příjemné na postavě- nedělejte ho moc volný, spíš tak, abyste cítila, že fakt při pohybu drží! On se natáhne opravdu hodně moc, tak se nemusíte bát. Já do nápletu dávám gumu a jak břicho roste, tak ji stěhuji pod břicho, ona je pod břichem a nad břichem je už jen ta látka a kdyby byla moc volná, budete ji furt muset rovnat, lepší, aby dobře držela kolem břicha. Takže nebojte se, udělejte náplet tak, aby byl dostatečně pevný už nyní a gumu dejte tak, aby držela, ale neškrtila, pod bříškem se maličko ještě zvětšíte. Případně to lze řešit třeba stahovací šňůrkou, kterou vyvedete třeba ven na tkaničku. Všechny své sukně s nápletem jsem nosila těhotná i netěhotná až do porodu, pokud měly ten hladký náplet v pase:-)
loco76
Dobrý den, chtěla bych vyzkoušet dlouhou varianu, ale nechci sukni dole moc širokou.. najdu prosím někde návod na rozparek? Děkuji Petra
Kristýna
Dobrý den, přemýšlím, ale rozparek asi v žádném návodu nemáme…napadají mě jen tyhle trenýrky:-D https://www.caramilla.cz/trenyrky-s-klinem/
Pavla
Moc děkuji za radu.
SuE
Dobrý den,
šiji sukni podle Vašeho střihu, ale dcera (11) si přála vepředu trochu vyšší náplet než na bocích a vzadu, má trošku pupíček a bylo jí to tak příjemnější. Náplet jsem tedy ustřihla tak, že bude vepředu vysoký 12 cm, na bocích a vzadu jí stačí 8 cm. Když jsem ale náplet všila do sukně udělalo jí to vepředu, kde je napojený náplet na látku sukně trošku bouličku. Měla bych tedy přední díl sukně trošku více vykrojit? Použila jsem variantu “více vykrojený”, mám vykrojit ještě více, když mám vepředu vyšší náplet? Nebo je chyba někde jinde? Šiji z mikropeach + hladký patent. Děkuji!
SuE
Dobrý den ještě jednou. Ke svému dotazu připojuji ještě další 🙂 Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem náplet udělala všude stejně vysoký – 12 cm. Problém se ale zcela nevyřešil, resp. přesunul se na boky. Prostě ten mikropeach je tak lehoučký, že se šev v pase stále přetáčí a vzniká tak divná boule. Prošila jsem šev nahoru do nápletu, pořád to ale není ono a snaží se to směrem dolů otočit celé i s tm prošitím. Pokud jsem dceři sukni potáhla dolů, potom se to vyrovnalo a vypadalo to dobře. Nejspíš by pomohlo do spodního lemu našít slůvka 🙁 Nemáte radu, jak tu sukni v pase do toho nápletu udělat? Dcera sukni nosí, od té doby, co jsem ji ušila, vlastně vkuse, ale přes pas nosí tričko, protože to boulení dobře nevypadá. Našla jsem na Vašich stránkách i článek o sukni z mikropeach, ale žádné poučení o spojení s nápletem tam není. Jinak jsem ten materiál zkoušela poprvé (mám obyč. šicí stroj) a moc dobře se z něj nešije, povolila jsem horní i spodní nit, ale i tak je to jakési živé při šití, klouže to a zlobí.. Ale pokud budou i jiné kousky tak oblíbené, jako tato ne moc povedená sukně, tak to za to možná stojí 🙂
SuE
oprava – ne slůvka, ale olůvka.. automatická oprava, pardon
Caramilla
Případně pošlete fotku na petra@caramilla.cz abych viděla přesně a zkusíme se ještě zamyslet. Omlouvám se za prodlevu, o prázdninách jsem byla hodně pryč a září jsem dodělávala resty. Na mailu ale funguji pružně.
Caramilla
Bouli může dělat malé vykrojení předního dílu a nebo to, že sukně je příliš volná a náplet oproti tomu příliš utažený, pomůže dát širší náplet a nebo sukni více “na tělo”, což u micropeach právě je docela problém, takže spíš širší náplet, aby tak nestahoval a nahoru do něj dát pevnou gumu…
SuE
Ještě si dovolím malou technickou poznámku – číst a psát komentáře na této stránce je trochu psycho, pořád to skáče nahoru a dolů. Myslím si, že je to způsobeno obrázkem úplně nahoře na stránce, který přeskakuje – mění se různé obrázky, nejsou ale všechny stejně vysoké, takže když je vyšší obrázek, skočí celá stránka dolů, když je nižší tak nahoru.. Je to dost nepříjemné.
Caramilla
Díky za upozornění, fotky jsem vyměnila za stejně velké, mělo by to být už v pořádku.