Střih a návod na jednoduchou dámskou sukni do mírného A.

Střih na krátkou sukni obsahuje dvě varianty předního dílu, jednu vykrojenou, ta je vhodná pro naprostou většinu žen (pro těhotné i netěhotné) a jednu méně vykrojenou vhodnou pro ženy s plochým až propadlým břichem:-) Do nápletu, vhodné pro těhotné.

V lednu 2023 byl do nové podoby včetně vrstev převeden i střih na dlouhou sukni do nápletu. Zároveň byl doplněn o druhou variantu předního dílu, která je méně vykrojená. Je vhodná pro ženy s plochým až propadlým bříškem a také o černobílé verze v obou formátech:-)

17. 3. 2019 Byl střih na krátkou sukni do mírného A aktualizován do nové podoby. Můžete si jej vytisknout ve vrstvách a zároveň byl doplněn o druhou variantu předního dílu, která je méně vykrojená. Je vhodná pro ženy s plochým až propadlým bříškem:-) Info o stahování aktuální verze naleznete zde.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střihy

Varianty střihu krátké sukně

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

Střihy:

Střih na krátkou i dlouhou dámskou sukni je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A4: lze tisknout barevně i na černobílé tiskárně (střih má barevné čáry, ale zároveň různé typy čar, které na černobílém tisku od sebe poznáte, po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo plotteru.

Varianty střihu:

 

Střihy obsahují dvě varianty předního dílu.

Jedna je více vykrojená. Z mé praxe vyplývá, že je vhodná pro většino “normálních žen”, pokud je verze do nápletu, aby nedělala sukně pod nápletem “bouli”. Pro hodně plochá bříška až propadlá, hodně hubené ženy, je vhodnější díl s menším vykrojením v pase. Případně si můžete vykrojení upravit ještě dle sebe, těhotné ženy mohou ještě o 2 cm více podstřihnout, někdo může udělat verzi někde mezi.

Rozměry a spotřeba:

Krátká sukně do mírného A:

Dlouhá sukně do A:

Spotřeba: 2 délky sukně + přídavky na švy a založení a srážení + 2 výšky nápletu + guma 2 cm široká dětská plochá do nápletu.

Součástí střihu je i schéma polohování.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

  • Vhodný materiál (spotřeba dle tabulky výše): Tkané plátno (vhodné na oděvy, tzn. ne tužší na home decor atp.) – lze použít i len, viskózu, micropeach – před šitím vysrážíme a vyžehlíme. Sukni lze šít i z pružných materiálů (úplet, tenká pružná teplákovina), v takovém případě volte velikost dle pružnosti materiálu – zpravidla obvod přes zadek sukně by měl být stejně velký nebo mírně menší jak obvod přes zadek nositelky. Sukni lze šít též z flísu, svetroviny atp.
  • Náplet do pasu výšky asi 25 cm a šířky dle obvodu pasu 30 – 50 cm na skladu látky (tedy 60 – 100 cm) – je nutné odměřit na postavě, každá máme jiné proporce! Náplet vždy stříhejte o něco menší než je obvod pasu.
  • Gumu do pasu 2 cm širokou (plochou dětskou pruženku).

Pruženky – druhy, použití

  • Jehlu standard 75 a běžnou šicí nit. Bavlněné plátno by se správně mělo šít bavlněnou nití, ale běžně se šije polyesterovou. Důležité je pak při žehlení spodního lemu dávat pozor, aby se polyesterová nit nespálila. Na jiné materiály než tkané plátno, použijte vhodnou jehlu podle materiálu.

Videonávod:

Fotonávod:

Připravíme si střih podle instrukcí – zvolíte si verzi tisku pro A1 nebo pro A4, barevně nebo černobíle, podle možnosti vaší tiskárny. Více v nápovědě v odkazu.

Střih přeneseme na látku – vždy stříháme tak, že po šířce látky je šířka sukně a po délce látky je délka sukně a necháme asi 1,5 cm přídavky na švy. Vyznačíme si záševky ve své velikosti. A střih vystřihneme. Dole na založení si necháme asi 5 – 6 cm. Jak stříhat na lem dole máte na obrázku výše. Já volím dvojí podhrnutí. Takto střihnete, aby vám lem hezky vyšel zpět do střihu po dvojím založení. Pomáhám si otáčením střihu  při nanášení přídavků na lem.

Ušijeme si záševky. Šijeme hustým stehem. Na konci záševky jen “vyšijeme” a odstřihneme asi 2 – 3 cm od konce záševku.

Krok za krokem si to ukážeme v tomto videu:

Více o šití záševků se dočtete v tomto článku:

Záševky

 

Ušitý záševek.

Sešijeme boky – nejprve rovným stehem – hustším a dobře seřízeným, aby se nám šev nerozjížděl a obnitkujeme a nebo začistíme cikcakem.

Spodní díl si zarovnáme a podhrneme. Našpendlíme, můžeme nastehovat a ještě zažehlit sklad žehličkou přes stehování, takto se to nejlépe šije, začátečníkům doporučuji.

Šít začínáme na boku v bočním švu, aby nebyl vidět začátek a konec šití uprostřed sukně.

Připravíme si náplet do pasu a sešijeme si ho k sobě rovně. Též gumu. Odměřuji podle postavy. Partie břicha se velmi liší podle konkrétní ženy, zda je v pase štíhlá a nebo si nese s sebou vzpomínku třeba na děti:)

Návod, jak odměřit náplet do pasu a jakou gumu použít:

Návod, jak všít náplet do pasu:

Přídavky švu si od sebe rozložíme, aby byl šev měkký a dovnitř nápletu dáme gumu navolno.

Rovnoměrně vešpendlíme do sukně.

Prošijeme rovným stehem. Náplet rovnoměrně natahujeme, aby hezky vyšel do sukně.

Přídavek švu si před začištěním srovnáme – odstřihneme a zarovnáme. Pak obšijeme buď cikcakem a nebo obnitkou.

A máme hotovo:-)

Povedlo se? Pochlubte se fotografií:)