Střih na sportovní šaty. Podle jednoho střihu ušijete šaty, sukni i tílko (zde pro vyšší postavy musíte upravit jen délku). Verze pro těhotné i netěhotné.

Střih jsem si ve svém 4. těhotenství velmi oblíbila. Mám několikatery.

Střih je zpracován ve dvou variantách – pro těhotné a pro netěhotné.

Těhotenské tílko má záševek na prsa a je vhodné i na velká prsa, netěhotenské sportovní šaty mají vrchní díl bez záševku na prsa, jsou vhodné pro menší a normální prsa. Pokud máte velká prsa, doporučuji zkombinovat spodní část horního dílu z verze pro netěhotné a horní část tílka z verze pro těhotné, tím získáte horní díl pro netěhotné, ale se záševkem na větší prsa, lépe to tak sedí a netáhne. Doporučené míry jsou níže v tabulce.

Pokud jste již zakoupili sportovní sukni, můžete koupit pouze upgrade horního dílu. Těhotenské šaty navazují na vykrojenou sportovní sukni (standardní střih), netěhotenská verze navazuje na verzi sukně méně vykrojené (pro plošší břicho, najdete ji v objednávkách vyřízených po 16. 7. 2018).

Šít můžete i verzi s běžným tílkem ve vrchní části. Zatím není zpracována verze přímo pro instantní aplikaci ke sportovní sukni, ale zkušená švadlenka si tílko upraví podle potřeby. Boční délka zadního dílu musí být cca 34 cm pro postavu cca 170 – 173 cm a musíte si upravit též šířku tílka dole, aby přesně vyšla do předního dílu sukně a zadní šířku tílka, aby přesně vyšla do zadního dílu sukně.

Střihy na běžná tílka, která můžete použít, najdete zde.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Variabilnost a kombinovatelnost střihu

Rozměry a spotřeba

Materiál

Užitečné odkazy

Fotonávod

 

Střih 3 v 1: Šaty + sukně + tílko.

Velmi pohodlné těhotenské šaty s lodičkovým výstřihem (očko nad prsy je kvůli šití spíš pro pokročilejší, ostatní mohou šít a stříhat podle střihu i běžnou lodičku).

Střih lze použít na šití šatů, sportovní sukně (střih na sukni je stejný). A po prodloužení též jako tílko.

Informace ke střihu.

Střih obdržíte ve formě pro barevný nebo černobílý tisk (verzi si vyberete podle své tiskárny nebo copycentra):

Verze pro tisk na A4: po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu

Verze pro tisk na A0: můžete si necha vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru

 

Upgrady:

Upgrade ze sukně na šaty (lze podle něj šít pouze tílko, ale pro vyšší postavu doporučuji prodloužit):

 

Tílko si můžete o upravit na míru s pomocí článku:

Jak upravit střih na triko

Variabilnost a kombinovatelnost střihu:

Tílko v těhotenské verzi je kompatibilní pouze s rovnou sukní. V netěhotenské verzi pasuje do obvodu sportovní sukně, rovné dámské sukně a půlkolové sukně  a nebo lze prodloužit na jednoduché šaty hladké. Střih obsahuje linii boků a linii naznačení pro vsazení sukně (lze koupit samostatně).

Tílko je kompatibilní také s rovnou sukní do pasu, jedinou drobností je, že si musíte sami domalovat pasovou linii:

Vzájemná kompatibilita tílek, triček a sukní

Rozměry, spotřeba:

Materiál a pomůcky:

Jersey s elastanem – bambusový, bavlněný, prémiový funkční úplet, … 2 průchodky na ústí tkaničky (používám 5 mm od firmy Prym s podložkou a aplikuji Vario kleštěmi), tkaničku do pasu (polyesterovou nebo bavlněnou kulatou, pružnou gumu kulatou a nebo ušít jako já z úpletu), případně hladký patent nebo finerib na lemování.

Hlavolam jménem průchodky

MINIRECENZE: Prémiový funkční úplet v horku

Na dovolenou jsem si ušila sportovní šaty z prémiového funkčního úpletu z unuodesign.cz (barva lososová je na léto příjemně světlá, ale ke růžovější jak na fotce, je to spíš růžová s nádechem do lososa, ale fakt jen nádechem:).
V horku se ukázaly šaty u vody jako geniální.
Ochranný faktor 50 je pro těhotenské břicho úžasná přidaná hodnota. K prodyšnosti jsem byla do horka celkem skeptická, ale musím materiál pochválit, je chladivý a nepotila jsem se v něm.
Šaty jsou skvělé k vodě, kdy nechci chodit v plavkách, ale mám na starosti 3 děti, které ve vodě servisuji, nemusím se ostýchat chovat vylezlé dítě z vody, nakonec i koupat by se v nich šlo.
Doporučuji nejen na sportovní oblečení, ale také na koupací. Bude to skvělý materiál na plavky a plavecké ochranné oblečky. Pro dámy na tankiny a osobně bych se nebála ani koupacích šatů, které zakryjí těhotenské břicho nebo boky, které nechceme vystavovat. Na dámské a dívčí oblečení se mi více líbí úprava bez melíru, ale nejlepší je kombinace.

Více o vhodných materiálech v souhrnném článku:

Z čeho šít tričko

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

Pro šití sukně můžete využít mé video a fotonávod u sportovní sukně:

Sportovní sukně vhodná i pro těhotné (střih a návod) 34 – 56

 

Záševek:

Záševky

Verze těhotenská má záševek na prsa, je třeba jej sešít přesně podle linie naznačené ve střihu a do ztracena.

Sešitý záševek.

Když sešíváme přední a zadní díl, záševek složíme směrem dolů!

Lemování – lze provádět dvěma způsoby podle toho, jak chceme široká ramínka, buď proužkem na poloviny, tím budou ramínka širší a výstřih vyšší o lem. Nebo proužkem na třetiny jak je to u růžových šatů. Pokročilí mohou zkusit i slzu ve výstřihu, která vypadá krásně, ale lemuje se velmi špatně:-) Musíme si proužek velmi dobře natáhnout, v očku celkem hodně, je třeba to vyzkoušet podle materiálu šatů i proužku, zkoušela jsem asi na 5x než jsem vychytala optimální natažení proužku nahoře i v slze. V slze to musí být  nataženo opravdu dost. LEM musí být co NEJUŽŠÍ! Čím širší budete dělat lem, tím hůře se bude lem přizpůsobovat do malého otvoru slzy.

Zde je vidět, jak uprostřed očka je přední díl zřasen.

Proužek jsem si našila první jen rovně.

Došpendlíme si proužek i z druhé strany, lemovala jsem proužkem na čtvrtiny, tedy podhrnutím nahoře i na rubu.

Po pečlivém našpendlení můžete prošít rovným stehem. Toto místo nebudeme natahovat, takže stačí rovný steh. Bude v klidu.

Když máte slzu olemovanou, tak spojíte výstřih předního dílu do jednoho celku lemováním nahoře. Slza přijde víceméně přesně k sobě.

Opět první šiji jen rovným stehem, přichytím si proužek k přednímu dílu.

Takto si zapravím proužek z druhé strany, z rubu. Nebudu popírat, že špendlení nebylo na chvilku. Můžete též stehovat.

Takto si připravím odděleně přední a zadní díl. U lodičkového výstřihu, pokud byste šili vrchní díl z běžného tílka, první sešijete ramena, pak teprve olemujete.

Prošití lemu – z líce a dole je vidět, jak to pěkně vypadá z rubu:-)

Šití vrchní části z běžného tílka. Sešít rameno.

Sešité olemujeme – zde proužkem na polovinu z hladkého patentu. Jak lemovat proužkem na polovinu, jak si jej správně odměřit a natahovat, najdete ve videonávodu, na který je odkaz výše ve videonávodech, které by se mohly hodit;-)

Proužkem na polovinu lemuji tak, že si nechám cca 3 – 5 cm na konci a na začátku. Vše najdete též ve videu k lemování. Musíme si nechat tolik, aby po sešití proužek byl kratší jak zbytek průkrčníku, který ještě budeme lemovat, aby nám v tom místě neodstával.

Proužek k sobě pak sešijeme. Přídavky švu od sebe rozložíme.

Složíme si proužek k sobě.

Dáme šev na šev a připravíme na došití.

Našito:-)

Můžeme ještě obšít po lícní straně.

Sešijeme přední a zadní díl k sobě. U verze těhotenské nařasíme přední díl tam, kde je to naznačeno ve střihu. K řasení mám samostatné video – odkaz výše.

Sukni můžete ušít buď podle návodu na sportovní sukni (odkaz výše) a nebo kapsy udělat trochu sportovnější a oživit je vloženým proužkem patentu. Přiložíme si kapsu vykrojenou na přední díl.

Mezi tyto díly vložíme proužek nápletu (hladký i rib jde použít), šířka proužku záleží na tom, kolik vám vezmou přídavky na šev, já ubírám na šev 0,7 cm a dělám proužek 4,5 – 5 cm široký.

Je třeba sešít všechny vrstvy k sobě a proužek si při šití mezi díly natahovat tak, aby přesně vyšel do kapsy. Toto místo si můžete předem připravit – našpendlit či nastehovat.

Takto vypadá kapsa po přetočení na líc.

Můžeme ještě prošít z lícní strany, vypadá to tak lépe:-)

Našijeme druhou část kapsy. U úpletu našívám jen pružným overlockovým stehem.

Všití sedla – je třeba šít sedlo po větší části sukně – tedy po velkém oblouku pod sedlem, sedlem dolů.

Kapsu si narovnám tak, aby přesně pasovala do předního dílu sukně a sešiji si boky. Tedy přední a zadní díl.

Sukni a tílko sešijeme dohromady. Podle střihu vychází přesně přední díl tílka do předního dílu sukně a zadní díl tílka do zadního dílu sukně, Pokud jste byli přesní, nemělo by být vsazení dílů do sebe problematické:-)

Všijeme si pruh pro aplikaci tkaničky. Takto si našpendlím proužek, podhrnu nahoře i dole, proužek si stříhám vždy trochu delší jak ve střihu, kdyby náhodou… lepší krátit:-)

Našiji si proužek do pasu na přední i zadní díl (rovnoměrně, překrývá linii spojení dílů). Na konci si nechám na aplikaci průchodek!

Zde je vidět, že konce nemám přišití, nechávám si tam na aplikací průchodek. Nyní je třeba navléci tkaničku, použít můžete pevnou tkaničku z polyesteru nebo bavlny, saténovou stužku, pružnou gumu kulatou, já nejraději používám tkaničku vyrobenou přímo z úpletu. Hezky kulatou a tenkou. Sešitou z rubu, otočenou na líc. Je možné též jen ustřihnout kraj úpletu, tak že máte po šířce úpletu pár cm a po délce úpletu délku tkaničky, úplet se sám zkroutí a lze takto použít, když nestíhám, někdy to tak dělám:) Zde je ušitá z rubu a přetočená na líc. Tkaničku to tunýlku navlečeme zavíracím špendlíkem.

Aplikujeme průchodky 5 mm tak, aby nám vyšly přesně do středu šatů pod břichem. Resp. rovnoměrně každý od půlky na jednu stranu (časované video s aplikací průchodek najdete mezi užitečnými odkazy).


Pas si zakončíme, Sešijeme konečky k sobě. Musíme si nechat přesně tak, aby nám po sešití pas hezky sedl do šatů, a aby šev byl přesně uprostřed mezi průchodkami.

Lem přiložíme líc na líc, z rubu sešijeme, stačí rovným stehem, úplet se netřepí.

Přídavky švu si rozložíme opět od sebe a proužek si narovnáme mezi průchodky.

Zde je vidět proužek “zevnitř” (rub).

Doprošijeme – kvůli průchodkám doporučuji zipovou patku.

Máme hotovo a můžeme vyrazit.

Slza ve výstřihu je na šití již složitější, ve střihu máte obě verze, jak můžete stříhat, slzu bych doporučila zkušenějším trpělivějším švadlenám:-)