Střih na sportovní podprsenku, která je pohodlná a můžete ji nosit třeba jen tak.

Zadní díl má dvě varianty, jednu vykrojenou málo a jednu vykrojenou mezi lopatky.

Podle střihu ušijete běžnou pohodlnou sportovní podprsenku a nebo vrchní díl plavek. Když se dobře zvolí velikost a obvod gumy pod prsy, tak podprsenka skvěle slouží na běžný sport. Nicméně to není vyztužená skvělá superpodprsenka na velké poprsí a malý obvod pod prsy určená na “skákací” sporty. Všude tam, kde je pohyb naší ženské výbavy nahoru a dolů a prsa nemáme malá, bude určitě lepší volit podprsenku s oporou a výztuhou. Ale na běžné sporty, na kolo, lyžování, posilování… je skvělá.

Střih lze prodloužit na tílko.

 

Ve verzi tisku barevném i černobílém. Vyberete si dle své potřeby.

Verze pro tisk na A4: Po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A2: Můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Rozměry a spotřeba:

Vždy měřte!

Červená šipka znázorňuje míru OD ramene POD prso. To je “hloubka”. Bohužel každý tuto míru má jinak a je třeba to předem změřit a případně střih upravit (záleží na výšce postavy, a to velmi, a také na velikosti, položení a “povislosti” prsou). Zelená šipka je míra obvodu v nejširším místě.

Jak vybrat vhodnou velikost?

Střih je zpracován od slečen po dámy. V tabulce jsou orientační (!!!) velikosti k dívčím velikostem. U dívčích velikostí je číslování na podprsenku, která nestahuje prsa jako dámská. Pokud slečna již potřebuje poprsí stáhnout a nebo má obvod přes prsa větší než je k výšce běžné, je třeba velikost vzít větší. Vždy, prosím, měřte, bránila jsem se dát tam velikosti, ale dotazů je mnoho. Čísla v tabulce jsou orientační, je třeba měřit!

Číslování dámské je bráno tak, aby prsa podprsenka stáhla, není to střih na volno a není to ani střih mírně na tělo. Takto je číslován střih. Volnější podprsenku získáte tak, že vyberete větší velikost než běžně. Podprsenku lze prodloužit i na tílko, zde je třeba určitě volit větší velikost než běžně nosíte, aby nebylo tílko moc “naprané”. Platí jako vždy: měřte!:-)

Střih byl pilotován v mnoha velikostech a to jak na menším poprsí a drobných postavách, tak na normálních prsou (kojící 70F u mě), tak na ženštějších tělech (až do vel. 50). Střih dobře sloužil i na celkem velká prsa, ale není ověřen na poprsí typu 65N 😀  Vysloveně velký nepoměr mezi obvodem pod prsy a přes prsa – na velká prsa k malému obvodu bych volila spíše kvalitní koupenou vyztuženou podprsenku. 70F při běžném sportu (nalitá před kojením) ale udrží, pokud se dobře zvolí velikost, materiál a obvod gumy pod prsy.

Protože podprsenky jsou citlivá část našeho šatníku, nepřinášíme fotoreport podprsenek na nás všech, co jsme testovaly. 

Materiál:

Na sport je dobré volit materiály s vysokým podílem elastanu. Vyzkoušen mám bambusový úplet se 14% elastanu a úplet leggine. Testerky ověřily též prémiový funkční úplet a sportovní bambusový úplet ze Šijem dětem – silný (používám na kalhotky).

Konkrétní ověřené materiály mnou:

Bambusový sportovní úplet s vysokým podílem elastanu (skvělý a bezkonkurenční je se 14% spandexu ze Šijem dětem Bambusový sportovní úplet extra pružný).

Funkční legínovitý materiál (je podobný plavkovině): např. Leggine, Prémiový funkční úplet bez podčesu, a podobné úplety.

Zkusit můžete i Cool max / funkční úplet (s dírkami:-), ale pozor, je málo pružný, dobře sice stáhne, ale na větší prsa by nemusel jít po ušití obléknout. Je třeba zkusit, nemám zkušenost.

Na běžné nošení “jen tak” je možné použít jakýkoliv úplet s podílem elastanu. Třeba obyčejný bavlněný s 5% elastanu.

Na spodní obvod podprsenky je nejlepší použít jemnou tkanou pruženku vhodnou na spodní prádlo. Vhodná šíře pruženky je 2 – 4 cm. Pokud je pruženka zvolená vámi volnější a nemáte velká prsa, tak může být i širší, pod velkými prsy mě osobně se 5 cm utažená na obvod tak, aby byl pevný, překládá.

Vhodná jemná příjemná prádlová pruženka se dá koupit například na Patchworkobchod

Více o pruženkách se dočtete zde:

Pruženky – druhy, použití

Na šití sportovního oblečení jsou dobré pružné nitě a jehly vhodné na elastomery. Více informací o materiálech najdete v tomto článku o plavkách (doporučení na nitě a jehly jsou stejná:

Jak šít plavky (střihy, materiály, komponenty, stehy)

Všechny materiály je třeba šít pružnými stehy. Pokud nemáte overlock, ušijete podprsenku i na běžném šicím stroji (stejně jako v návodu níže, též jsem šila na běžném šicím stroji). Jak na to, se dozvíte v tomto článku:

Jak šít úplety na klasickém šicím stroji

Užitečné odkazy:

Mám přidat na švy? A jak?

Různé způsoby lemování

Tento vršek můžete použít při úpravě na sportovní jednodílné plavky:

Dívčí jednodílné plavky (inspirace a fotonávod)

Videonávod pro běžný šicí stroj:

Střih je určen pro lemování proužkem na polovinu, proto má i širší ramínka, aby šel lemovat takto a průramek se hezky stáhl. Pokud chcete lemovat jiným způsobem (proužkem na třetiny nebo čtvrtiny), je třeba střih upravit, a to zejména v průramku a výstřihu dekoltu. Přidat cca 1,5 cm navíc, aby podprsenka nebyla příliš odhalující. Na šířku ramínek není třeba přidávat, pokud je chcete užší.

Zadní i přední díl položíme na sklad látky a přidáme běžně na švy. Tolik, kolik budeme potřebovat.

Sešijeme k sobě přední a zadní díl v ramenou a na bocích. Šijeme vždy dobře pružícím stehem!

Pokud šijete z materiálu, který se netřepí (což jsou všechny výše jmenované uvedené v materiálech), nemusíte začišťovat, šila jsem třírovným pružným stehem bez obnitky.

Sešito, nyní budeme lemovat. Nezačišťovala jsem, úplet se netřepí a cikcak by zbytečně uvnitř škrábal, proč? 🙂 Takto je to příjemné.

Změříme si obvod průramku a průkrčníku.

Nyní těžká fáze, vychytat, jak moc má být natažen proužek na poloviny, aby tak akorát stáhl průramek a průkrčník. Moc ho nevlnil, ale zase neodstával. Z úpletu Leggine jsem proužek natahovala v poměru 0,8 * naměřený obvod.

Zde není žádné univerzální kouzlo, protože každý materiál je třeba natahovat trochu jinak.

U bambusového úpletu, který uvádím výše, funguje vzoreček cca 0,7 – 0,75 na obvod průkrčníku a průramku. Na úplet leggine bylo 0,8 * obvod maximum.

Více informací k této problematice najdete zde:

Nejčastější chyby – průkrčník

 

Šířka proužku záleží do jisté míry na vás. Já stříhala 4,25 cm (2 * 0,7 cm mi sebraly švy při všití). Můžete stříhat i maličko užší.

Na délku nezapomeňte přidat na švy. K vypočítané délce proužku přidáte ještě na sešití. Sešijete pružným stehem.

Přídavky švu rozložíte od sebe.

Proužek přeložíte na polovinu.

Rovnoměrně vešpendlíme do průkrčníku a průramku. Vždy odměřuji polovinu – polovinu. A pak polovinu z poloviny atd. 🙂

Zde je připraveno k šití.

Více o tom, jak odměřit a všít lem najdete v tomto videu, je to stejné jako náplet u pasu, liší se jen šířka nápletu / proužku, postup je ale stejný:-)

Nyní je dobré proužek ještě po přídavku švu shora prošít pružným stehem. Naprosto nejlepší je obyčejný cikcak. Použít můžete dvojjehlu, coverlock, nějaký ozdobný pružný steh, ozdobný z obou stran uzavřený overlockový steh… prostě cokoliv, co hezky vypadá a pruží! Já šila též na coverlocku, a dokonce jsem šila na coverlocku opačně:-) Výhoda je, že klikař vespod hezky vypadá na líci (a i po praních) a navíc dole neškrábe, mě klikař dole na sportovních věcech příjemný není, nitě se lépe ztratí v osnově látky a vůbec netlačí).

Cikcak je třeba volit užší a delší. Já měla toto nastavení.

Po přídavku švu prošijeme.

Nyní přichází fáze spodního obvodu pod prsy. Zde důležité upozornění, abyste nepodcenily utažení podprsenky pod prsy, pokud v ní chcete sportovat a nějaká prsa přeci jen máte:-) Nejlepší je použít jemnou tkanou pruženku, která se používá na spodní prádlo. Dnes naštěstí je v nabídce už na více místech. Tato je z Terstra.

Jemnou tkanou prádlovou pruženku doporučuji šíři 2-4 cm.

U sportovní ráda stahuji hodně, aby prsa dobře při sportu držela, u podprsenky na celodenní nošení  obvod dole moc utažený škrtí. Sportovní nosím jen na chvíli na sport a dávám tkanou pruženku, podprsenku na nošení celý den dávám dole do “nápletíku” (viz. níže).

Tkanou pruženku si sešijeme.

Přeložíme asi 1 cm přes sebe. Pozor, nezatavujeme zapalovačem, vzniklé “ohořeliny” pak neskutečně škrábou!

Nyní je třeba cikcakem hustým a celkem širokým přesně trefit okraj, aby nelezlo ze stehu třepení, pruženky se dost třepí.

Právě ušité z rubu.

A stejně prošijeme z druhé strany.

U gumičky se občas stává, že vyleze kulatá gumička při propíchnutí jehlou ven, více zde:

Já mám celkem rozdíl mezi obvodem přes prsa a prsy (70F podle správného určení velikosti), vyšla mi velikost takto. Hůře se to obléká, ale na sport perfektní. Vršek jsem si šila při své konf. velikosti 38 vel. 40 ze střihu.

Pruženku na konci sešijeme, přídavek švu rozložíme od sebe a zapravíme cikcakem na husto. Rovnoměrně našpendlíme do spodní části podprsenky.

Prošijeme pružným stehem. Já šila cikcakem. Natahujeme od špendlíku ke špendlíku. Šijeme z lícní strany, abychom trefily dobře okraj pruženky.

Jak našívat pruženku si ukážeme v tomto videu:

Výsledek:-)

Spodní lem z úpletu

Na celodenní nošení je nejpohodlnější proužek úpletu na polovinu, ale pozor, širší než 4,5, které jsme měli v průramcích i průkrčníku. Ověřeno testerkou. U velikosti 50 šila proužek 7 cm široký a bylo to moc pohodlné a funkční. Též jsem šila 7 cm proužek před našitím (1,5 cm padlo na švy).

Proužek můžete stříhat do délky i do šířky, zde je do délky. Sedí skvěle.

Fotonávod pro overlock

Zde je sestavený střih přední a zadní díl tak, aby nebyl na rameni šev. Střihové díly jsem slepila, je třeba je trošku přizpůsobit, nesednou do sebe jako puzzle.

Naznačíme si linii střihu a přidáme na švy (schema v návodu výše).

Sešijeme si boky.

Odměříme obvod průramku a průkrčníku. Metrem, nikde nic nenatahujeme. Můžeme měřit i střih, ale lepší je měřit hotové tílko, protože to je nejpřesnější.

Obvod vynásobíme podle tažnosti úpletu 0,7 – 0,8 *. U úpletu je lepší vzoreček 0,75 – 0,8, 0,7 je pro velmi tažné materiály typu náplet.

Odměříme si proužek široký tak, aby po našití měl cca 1,5 cm, může být i užší. Délku tak, jak nám vyšlo z měření a vzorečku.

Zde jsou nachystány 3 proužky, dva do průramku a jeden do průkrčníku.

Proužek si sešijeme k sobě a přídavky švu rozložíme od sebe.

Složíme na polovinu.

Zde je vidět přídavek švu od sebe.

Rovnoměrně našpendlíme do průramku atp.

Zde připravené na šití.

Našijeme. Vidíte, že průramek proužek hodně stahuje, zde je 0,7 vzoreček na úplet bambus ze šijem dětem, příště bych volila vzoreček cca 0,75.

Šev proužku dávám do průramku (švu na boku).

Nyní je možné prošít proužek z líce, aby si sedl. Zde je šito na coverlocku opačně – tak, jak říkám v návodu, že se to nemá:-) Jehly budou dole a klikař nahoře. Mě se steh praním a nošením neničí, vypadá stále dobře, vím, že se to tak dělat nemám, ale šiji jen pro nás, takže nevidím důvodu se omezovat konzervatismem. Ale jak říkám v návodu “nešijte tak”, leda byste to chtěli jako já prostě ze srandy a zajímavosti zkusit:-) Rozhodně to nikoho a nic nezabije.

Zde klikař nahoře.

Odměříme gumu pod prsa. Tkaná prádlová guma, toto je 4 cm z Patchworkobchodu.

Gumu si spojíme.

Rovnoměrně vešpendlíme do podprsenky.

A přišijeme, šila jsem opět špatně opačně na coverlocku. A jak krásně se v ní sportuje 😀

Výsledek. Nemá se to! Nemá se to! Nemá se to! :)))))))) Ale je to boží! Toto si můžete dovolit ale jen s dobrým coverlockem a dobře seřízeným strojem a dobrými nitěmi, toto je Babylock.