Střih na softshellové kalhoty – ve verzi bez kapes pro začátečníky a s kapsami pro mírně pokročilé. Dle střihu ušijete, jak zimní klasické softkalhoty (ty třeba já preferuji bez kapes, aby do nich nepadal sníh), tak letní kalhoty ala “softshell elegance” s barevnými kapsami. Na letních to naopak vypadá šik. Střih lze použít i na jiné typy kalhot – tepláky, manšestráky, pláťáky, micropeach, silver, … střih lze krátit na kraťasy.

Informace k novým verzím střihu najdete zde:

https://www.caramilla.cz/detske-softshellove-kalhoty/

(jsou zde i odkazy na návody atp.)

Kalhoty jsou k dispozici v mnoha verzích – užší střih, širší střih. Verze s nabíranými (tvarovanými) koleny nebo jen se zdvojenými koleny či bez. Můžete koupit výhodný set verzí ve více velikostech nebo oddělené po pár velikostech, když chcete třeba střih jen vyzkoušet.
Střih na běžné kalhoty lze rozšířit i o upgrade nabíraných kolen dodatečně.
Všechny verze střihů naleznete v kategorii dětských střihů – kalhoty.
Ve velikostech 98 – 170 jsou střihy k dispozici barevně i černobíle, na A4 i A0. Verze 74 – 92 zpracována nově teprve bude.
Nová verze střihu je k dispozici od 6. 7. 2018 a stáhnout si ji můžete ze své stávající objednávky – z odkazů v mejlu nebo po přihlášení do vašeho účtu (ale jen ve verzi A4 černobíle). Staré střihy byly širší a nahradila je tak kompatibilní verze “širší”. Kombinovatelné jsou staré střihy a upgrade a nové střihy a upgrade. Ve střizích nastaly drobné změny podle vašich ohlasů, které jsem poctivě sbírala. Kalhoty jsou oproti původní verzi maličko užší a kratší. 
Pokud někdo potřebuje verzi A0 nebo barevnou, napište mi na e-mail číslo objednávky a pošlu střih znovu.

Budeme potřebovat:

  • materiál dle spotřeby níže
  • cca 0,5 – 1 m ploché dětské pruženky šíře 2 cm, ideálně od firmy PEGA
  • Kousek nápletu, cca 20 – 40 cm šíře podle velikosti a obvodu pasu dítěte
  • Nažehlovací reflexní obrázky, aplikace… (volitelně)
  • Lemovací pruženku (stačí 0,5 m na kapsy, v případě lemování nohavic 1 – 1,5 m)
  • Polyesterové nitě (síla 120 – 80)
  • Jehlu síly 80 standart nebo stretch (každému v jeho stroji šije softshell lépe jiná jehla, hodně často vám šije lépe stretch jehla – pokud vaše standart jehla neprovazuje stehy, zkuste stretch, pokud i tak stroj kucká, zkuste 90, čím užší jehla, tím menší dírky v materiálu, ale některé nekvalitní stroje softshell tenčí jehlou nezvládají vůbec)
  • Pečící papír, žehličku v případně nažehlování obrázků
  • Hezkou látku na kapsy v případě “softshell elegance”

Rozměry a spotřeba:


Spotřeba u malých velikostí*:

74 – 40 cm
80 – 45 cm
86 – 50 cm
92 – 55 cm

!!!plus přídavky na švy, hodně záleží totiž zejména na typu zakončení nohavice, když šijete do lemovací pruženky dole, je to cca 1 cm navíc, pokud stříháte přesně, pokud šijete dole založené, je to cca 6-7 cm navíc, pokud dole šijete do nápletu, který pak přehrnete softshellem na nohavici, je to cca 10 cm navíc. !!!

* Střih čeká na zpracování do nové verze (v PC, barevně, na A4/A1) a na novou velikostí tabulku. Po přepracování si ho budete moci kdykoliv v nové verzi stáhnout i ze staré objednávky.

Videonávody:



Fotonávod:

1. Střih vytiskneme, slepíme (čárky kolmo ke střihovým liniím musí lícovat), zkontrolujeme, zda vyznačený 1 cm2 odpovídá realitě, vystřihneme a naneseme na látku.
Střih musíte vytisknout 3x. Jednou vystřihnete kalhoty jeden díl, pak druhý a pak kapsy a zdvojená kolena. Všude je třeba přidat na švy!
Pokud budete šít letní verzi začištěnou dole lemovací gumičkou, tak dole na šev nepřidávejte, pokud budete šít dole do nohavice náplet, tak přidejte na šev cca 9 cm.
Každý díl naneseme na látku 2x, zrcadlově, ideálně tedy nanášíme na přeloženou látku, jak se to má:)
 2
2. Připravíme si nažehlovací obrázky – vystřihneme obrázky a rozmístíme na softshell. Na obrázek položíme pečící papír. Žehličku nastavíme přesně mezi stupeň 2 a 3 (na bavlnu) a vypneme napařování (!). Přes pečící papír zažehlujeme přesně 10 vteřin! Ne méně!!! Ne více!!! Necháme vychladnout!!! Při zažehlení na kratší čas se reflexní barva z nažehlovačky nevpije do látky a o obrázek tak přijdeme, bude jen hnusně šedý a nebude reflektovat:) Při přešvihnutí doby, víme co se stane:) Radši ale třeba 13 vteřin než 9;-)
3
3. Po vychladnutí sloupneme fólii z obrázku a přes pečící papír ještě cca 7 – 10 vteřin můžeme obrázek zafixovat.
Takto lez “opravit” i místa po párání na softshellu, která víme, že jsou hodně vidět. Pozor jen na všechny plastové části na bundě (druky, brzdičky!!!), není to nic moc, když se na bundě rozpečou (ano, stalo se mi to!:)))
4
4. Zažehlené obrázky.
5
5. Olemujeme lemovací gumičkou kapsičky.
6
6. Našpendlíme si vnitřní část kapsy, aby pasovala na střih kalhot a přišijeme. Přišívám úplně u kraje i v místě na bocích, úhledně obšít oblouček, ideálně si před tím naznačit křídou, to se to pak lépe trefuje. Profíci to stříhají od boku. Ve verzi “elegance” můžeme použít vyšívací steh, ale hezký je třeba i nějaký sešívací patchworkový (takové ty křízky přes sebe:).
Vnitřní kapsy pro forma by se měly ještě před našitím obšít a začistit, ale není to třeba, softshell se netřepí.
Pro verzi “elegance” na vnitřní kapsu použijete buď hilco výplněk samotný a nebo softshell či jinou pevnější látku a na ni našijete cokoliv – tkanou bavlnu, úplet atp. Také to lze řešit tkanou či jednolícní bavlnou podžehlenou vlizelínem:)
7
7. Našitá kapsa.
8
8. Zdvojená kolena si našpendlíme na přední díl nohavic. Je to třeba udělat pečlivě, aby nešly šejdrem;-) Přišijeme.
9
9. Druhou nohavici je třeba našpendlit podle zdvojeného kolena na té první. takto si dávám na sebe a špendlíkama naznačím, odkud kam na vnitřní straně vnitřní nohavice sahá zdvojené koleno.
10
10. Podle vyznačení našpendlíme a přišijeme i druhé zdvojené koleno.
11
11. Nyní přišijeme k sobě nohavice. Vždy přední a zadní díl – šev na boku. Po přišití prošijeme z lícu rovným stehem, aby nevypadaly kalhoty jak “neoprenek”:)
Pokud chcete lemovat nohavice vespod lemovací gumičkou, nyní je čas olemovat!
12
12. Stejně pokračujeme sešitím obou sedů. (Sedy z lícu prošívám tak, aby pro přiložení k sobě, každý zahybal na jinou stranu a dobře se sešívala vnitřní nohavice – viz foto). Nyní si dáme přesně zadní a přední sed k sobě mezi nohama, aby šev pasoval. Kvůli přesnosti lze prošívat od středu na jednu a pak na druhou stranu:)
13
13. Ustřihneme si náplet dle potřeb, výšku cca 7 – 10 cm a šíři dle proporcí dítěte, cca 40 cm. Sešijeme z rubu k sobě. Dovnitř vložíme gumu sešitou také k sobě.
14
14. Náplet přišijeme ke kalhotům.
15
Letní verze kalhot by teď měla být hotova! Kalhoty dole do nápletu šijete dál:)
16
15. Ustřihneme si dva kus nápletů na zakončení nohavic. Sešijeme k sobě z rubu po straně.
17
16. Vložíme náplat do nohavice – náplet je obrácený už na líc, přeložený a vložíme jakoby směrem zpět do nohavice převrácené na rub – viz. obrázek.
18
17. Náplet rovnoměrně natahujeme, aby tak akorát vyšel a byl všude stejně nařasen.
19
Nyní je možno skončit – nohavice s nápletama se jednoduše přehrnou a zafixují o botu, další prošívání podle mě není nezbytně nutné.
Chceme-li si potrápit nervy, tak náplet přišijeme zevnitř do kalhot.
20
18. Dobře si vzoltě spodní nit, aby odpovídala ideálně na 100% barvě softshellu, steh totiž ani já nedávám úplně rovně, takže aby to “když pejsek čurá” nebilo tak do očí:D
21
19. Odměříme si od konce softshellové nohavice cca 8 cm do místa, kde bude prošití.
22
23
20. Přehneme dovnitř a přišpendlíme – tak, aby jsme špendlíky měli ve správném směru při šití!!! Tedy špičkou k jehle;-)
21. Dáme si panáka nebo čokoládu na nervy! Vyměníme patku za zipovou. Prišijeme co nejblíže švu, kde je našit náplet. Šijeme pomaličku, vždy pár stehů – důležité je, že při puštění pedálu musí vždy být jehla zabodnutá dole v látce, aby se nám šití nehýbalo. Narovnáme další kus látky a zase pár stehů. Příjemnou zábavu:D
24
22. Jestli nám to náš stav dovolí a nejsme z šití příliž ožralí / přeslazení / nepříčetní, vydnáme kalhoty ze stroje a podíváme se na ladnou křivku.
KROK 23. Děláme, že to je rovně a nebo, že to je záměr!:D
25
Taky se vám tak povedly? Pošlete fotku;-)
Oblečené kalhoty najdete např. zde.