Máte koupený střih na bundu a kalhoty? Ale rádi byste ušili ještě i kombinézu? Jak na to se dozvíte v tomto návodu.

Pro malé děti je do sněhu i do bláta velmi praktická kombinéza, žádná holá záda, oblíkne se šup šup a jde se ven. Často se po podobném střihu ptáte, a než bude dostupný jako samostatný nový střih, připravila pro vás úžasná zákaznice Anička návod, jak takový střih sestavit ze střihu na softshellové kalhoty a raglánovou bundu.

Podle jejího návodu na Facebooku kombinézu ušilo hned několik dalších maminek. Proto máme hned paletu fotografií pro inspiraci.

Modrá kombinéza od velmi trpělivé a šikovné tvůrkyně Petry.

 

(Nejen) softshellové kalhoty na pleny 68 – 92 verze LÁTKOVÉ PLENY

 

Softshellová jednoduchá bunda s raglánovým rukávem – UŽŠÍ verze 74 -164

Upgrade k softshellovým kalhotám a bundě s raglánovým rukávem – spojení střihů do kombinézy

1 Nejprve si slepíme a vystřihneme střihy v potřebné velikosti. Rukávy a kapuce budou stejné jako v návodu na bundu, nebudeme je tedy upravovat. Na obrázku kalhoty 86, bunda 86/92 užší verze.

Pokud jste již dělali nějaké úpravy těchto střihů tak, aby seděly na vaše dítě, udělejte je i nyní.

Ke správnému sesazení střihů budeme potřebovat změřit dítě na zádech od průkrčníku po rozkrok (šev kalhot mezi nohama – pokud dítě nosí plínku, měřte s plínkou). K danému údaji připočteme několik centimetrů, aby kombinéza netáhla přes záda, až si dítě sedne. Například rozměr mojí dcery je 46 cm a na střih jsem přidala 5 cm, protože chci, aby si v kombinéze pohodlně sedla i s teplou mikinou uvnitř. Pro tento střih budeme tedy počítat s rozměrem 51 cm.

2. Přiložíme k sobě zadní díly kalhot a bundy tak, aby záda byla v jedné rovině a rozměr od průkrčníku k rozkroku byl 51 cm. Díly slepíme dohromady.

 

3. Přední díly položíme na sebe tak, aby délka od rukávu po lem nohavice byla stejná, jako u zadního dílu. Slepíme.

 

4. Na předním díle vystřihneme kapsu podle té, která byla na kalhotách.

 

5. Zarovnáme případné nepřesnosti vzniklé při spojení střihů.

Máme tak základ pro střih kombinézy. 🙂

 

Zadní díl

Můžeme šít dvěma způsoby.

A. Vytvořený střih si přeneseme na látku 2x zrcadlově a ve výsledku budeme mít šev rovně středem zad.

B. Střih v oblasti pasu přestřihneme a horní části spojíme v jeden celek. Šev tak povede po linii pasu a záda budou z jednoho kusu, což je výhodou například u vzorovaného softshellu.

Přední díl – zip středem

1. U jednodušší verze předního dílu si střih rozdělíme na dvě části tak, aby horní část byla zarovnaná se spodním okrajem kapsy. Pokud děláte verzi bez kapes, střihněte těsně nad obloučkem sedu. Budeme potřebovat podsádku zipu a zip o něco delší, než je rozměr horního dílu. U zipu nezáleží na tom, jestli je dole rozepínací, může být i v metráži.

2. Nejprve sešijeme dokola přední díl – rukáv, zadní díl/y, rukáv – přední díl. Poté přidáme kapuci s podsádkou kapuce a zipu a všijeme zip. U spodních dílů si sešijeme sedy.

3. Teď už jen zbývá sešít oba přední díly k sobě tak, abychom zachytili i spodní části kapes a zip s podsádkami.

4. Nakonec sešijeme boky kombinézy od rukávů po kotník, dále vnitřní stranu nohavic a začistíme náplety, přehrnutím, nebo lemovací pruženkou.

Přední díl – zip šikmo na stehno

1. Odstřihneme si nohavici v místě, kde bude zip končit. Na střih si načrtneme linii, která začíná cca 4 cm pod horním okrajem a končí na stehně. Nejlépe přibližně ve dvou třetinách, blíže k vnitřnímu švu.

 

2. Jako u verze se zipem uprostřed si rozdělíme střih v místě spodního okraje kapsy (pokud kapsy vynecháváte, tak v místě, kde začíná oblouček sedu) a vykopírujeme a přilepíme si druhou část horního dílu.

Rozstřihneme díly po nakreslené linii, oblouček nahoře bude hodně do ztracena, aby se nám zip nevlnil.

3. Vzniknou nám tak všechny potřebné díly. Kdo nechce barevně oddělovat bundu a kalhoty, může si dva vyznačené díly vlevo opět slepit.

4. Připravíme si zip a podsádky.

Šít budeme nejprve sedy, pak střední části k těm horním, přičemž si zároveň prošijeme spodní okraje kapes. Po připevnění rukávů a zadního dílu přidáme kapuci s podsádkou kapuce a zipu a všijeme zip.

Zip a podsádky zakončíme spodním dílem nohavice.

Nakonec sešijeme boky kombinézy od rukávů po kotník, dále vnitřní stranu nohavic a začistíme náplety, přehrnutím, nebo lemovací pruženkou.

 

Přestřižení nad kapsami

Při přenesení střihu na látku nezapomínejte na přídavky na švy na všech stranách jednotlivých dílů. Nepřidáváme pouze v oblasti zipu (jen pokud jste zvyklí přidávat na švy hodně, můžete malý přídavek nechat – zip nám nahradí cca 1,5 – 2 cm) a v oblasti kapes (když budete lemovat pruženkou).

Kombinézu lze podšít, zde třeba minky. Ale chce to opravdu již trpělivost.

 

Se stojáčkem a kratším zipem.