Spodní prádlo bychom už měli, pojďme si tedy dnes ušít něco veselého, čím se můžeme venku pochlubit, až se do toho sluníčko opravdu opře:-) Pojďme si rozjasnit náladu krásnou jarní sukní!

Obsah dílu:

Test vědomostí – správné odpovědi

Řasení

Vlastní práce – balonová sukně

Příprava na příště

Test vědomostí – správné odpovědi:

V minulém díle jste měli možnost otestovat si, jak pečlivě sledujete naši Školu šití a co všechno si pamatujete. Pochopitelně nejsme ve škole, takže dohledávání bylo dovolené, ba přímo doporučené!

Ale teď už ke správným odpovědím:

 1. Jaké známe tři základní typy strojů a který z nich ve výbavě nesmí chybět?  rovnosteh, overlock, coverlock; nesmí chybět rovnosteh
 2. Vyjmenujte alespoň tři značky šicích strojů. Janome, Pfaff, Brother, Lada, Singer…
 3. Jak se na stroji zapošívá a k čemu slouží regulace přítlaku patky?  Zapošití (na začátku a na konci šití) – šiji vpřed pár stehů, pak zmáčknu páčku pro zpětný chod (pár stehů vzad) a pak šiji zase vpřed; Regulace přítlaku patky – u úpletu na méně, u tkanin na více – tlačí patka na látku. Tato regulace ovlivňuje míru přítlaku patky na spodní podavač – zoubky šicího stroje. To je velmi důležité při rovnoměrném podávání materiálu při šití.
 4. Jmenujte alespoň dva způsoby, jakými lze překreslit střih na látku. křída, mýdlo, fixy 
 5. K čemu na jehle slouží drážka? Při vpichu se do ní schovává nit.
 6. Jak dělíme látky podle materiálového složení? Jmenujte konkrétní příklady. 1. přírodní – bavlna, bambus  2. umělé – polyester, polyamid
 7. Na jaké dvě skupiny se látky dělí podle způsobu výroby? tkaniny a pleteniny
 8. Co je důležité ohlídat při tisku střihu? zda na milimetr přesně odpovídá velikost kontrolního měřítka 
 9. Jak a kde se správně přidává na švy? Na švy se přidává všude tam, kde na švy ubíráme šitím. A přidám tolik mm, kolik při šití uberu, abych pak ve finále měla správný a požadovaný tvar výrobku jako byl tvar střihu.
 10. Jmenujte alespoň dva způsoby zakončení oděvu v pase a dva způsoby zakončení v délce. V pase – náplet, guma v tunýlku, guma všitá. V délce tkaninu začistím, zahnu a přišiji NEBO tkaninu dvojitě zahnu a přišiji. V délce úplet zahnu alespoň 2 cm a přišiji nějakým plochým stehem (tříkroký cikcak)
 11. Co u pruženky udává tažnost? Procento tažnosti nám udává, o kolik se natáhne pruženka ze svého klidového stavu. Čím vyšší procento, tím více se pruženka natáhne. 
 12. Kterou lemovací pruženku není vhodné používat na spodní prádlo? oboustranně matnou lemovací pruženku
 13. Jmenujte alespoň dva způsoby, jak lze zakončit rukávy nebo nohavice. náplet, lemovací gumička, obyčejný lem
 14. Jmenujte alespoň dva druhy kapes a) podle funkce – dekorační, funkční   b) podle způsobu vypracování – našité, ve švu, klínové
 15. Jaké dva hlavní parametry sledujeme u softshellu? voděodolnost a paropropustnost
 16. Jak se od sebe liší jarní a letní softshell? Jarní softshell má kostičkovaný úplet (úplet je obvykle kombinace bambusu a polyesteru) na podšívce. Letní softshell má jako spodní vrstvu slabou síťovinu, není tedy nijak zateplený.
 17. Na jaký stupeň nažehlujeme reflexní obrázky na softshell? mezi stupněm 2 a 3
 18. Co je to šikmý proužek?  Šikmý proužek, který slouží k začišťování tkanin. Šikmý proužek stříháme z látky šikmo. Tkanina totiž nepruží a není tvárná, ale při střižení šikmo přes osnovu a útek ji přece jen dokážeme přesvědčit k tomu, aby se trochu tvarovala.

Řasení:

Vše, co jsme doteď publikovaly o řasení včetně nových fotonávodů, je shrnuto pod článkem Jak řasit.

Jak řasit (na overlocku i běžném šicím stroji)

Vlastní práce – balonová sukně:

Balonových sukní je několikero druhů – všechny možné způsoby s jednotlivými fotonávody jsme pro vás popsaly v tomto článku:

Jak ušít balonovou sukni (druhy / návody)

Příprava na příště:

Na příště toho nebude potřeba mnoho, využijeme zbytečky tkanin i úpletů, které se Vám doma za dobu trvání Školy šití už určitě začaly pěkně kupit a ušijeme si ponožky:)