Spodní prádlo bychom už měli, pojďme si tedy dnes ušít něco veselého, čím se můžeme venku pochlubit, až se do toho sluníčko opravdu opře:-) Pojďme si rozjasnit náladu krásnou jarní sukní!
Obsah dílu:
Test vědomostí – správné odpovědi
Test vědomostí – správné odpovědi:
V minulém díle jste měli možnost otestovat si, jak pečlivě sledujete naši Školu šití a co všechno si pamatujete. Pochopitelně nejsme ve škole, takže dohledávání bylo dovolené, ba přímo doporučené!
Ale teď už ke správným odpovědím:
- Jaké známe tři základní typy strojů a který z nich ve výbavě nesmí chybět? rovnosteh, overlock, coverlock; nesmí chybět rovnosteh
- Vyjmenujte alespoň tři značky šicích strojů. Janome, Pfaff, Brother, Lada, Singer…
- Jak se na stroji zapošívá a k čemu slouží regulace přítlaku patky? Zapošití (na začátku a na konci šití) – šiji vpřed pár stehů, pak zmáčknu páčku pro zpětný chod (pár stehů vzad) a pak šiji zase vpřed; Regulace přítlaku patky – u úpletu na méně, u tkanin na více – tlačí patka na látku. Tato regulace ovlivňuje míru přítlaku patky na spodní podavač – zoubky šicího stroje. To je velmi důležité při rovnoměrném podávání materiálu při šití.
- Jmenujte alespoň dva způsoby, jakými lze překreslit střih na látku. křída, mýdlo, fixy
- K čemu na jehle slouží drážka? Při vpichu se do ní schovává nit.
- Jak dělíme látky podle materiálového složení? Jmenujte konkrétní příklady. 1. přírodní – bavlna, bambus 2. umělé – polyester, polyamid
- Na jaké dvě skupiny se látky dělí podle způsobu výroby? tkaniny a pleteniny
- Co je důležité ohlídat při tisku střihu? zda na milimetr přesně odpovídá velikost kontrolního měřítka
- Jak a kde se správně přidává na švy? Na švy se přidává všude tam, kde na švy ubíráme šitím. A přidám tolik mm, kolik při šití uberu, abych pak ve finále měla správný a požadovaný tvar výrobku jako byl tvar střihu.
- Jmenujte alespoň dva způsoby zakončení oděvu v pase a dva způsoby zakončení v délce. V pase – náplet, guma v tunýlku, guma všitá. V délce tkaninu začistím, zahnu a přišiji NEBO tkaninu dvojitě zahnu a přišiji. V délce úplet zahnu alespoň 2 cm a přišiji nějakým plochým stehem (tříkroký cikcak)
- Co u pruženky udává tažnost? Procento tažnosti nám udává, o kolik se natáhne pruženka ze svého klidového stavu. Čím vyšší procento, tím více se pruženka natáhne.
- Kterou lemovací pruženku není vhodné používat na spodní prádlo? oboustranně matnou lemovací pruženku
- Jmenujte alespoň dva způsoby, jak lze zakončit rukávy nebo nohavice. náplet, lemovací gumička, obyčejný lem
- Jmenujte alespoň dva druhy kapes a) podle funkce – dekorační, funkční b) podle způsobu vypracování – našité, ve švu, klínové
- Jaké dva hlavní parametry sledujeme u softshellu? voděodolnost a paropropustnost
- Jak se od sebe liší jarní a letní softshell? Jarní softshell má kostičkovaný úplet (úplet je obvykle kombinace bambusu a polyesteru) na podšívce. Letní softshell má jako spodní vrstvu slabou síťovinu, není tedy nijak zateplený.
- Na jaký stupeň nažehlujeme reflexní obrázky na softshell? mezi stupněm 2 a 3
- Co je to šikmý proužek? Šikmý proužek, který slouží k začišťování tkanin. Šikmý proužek stříháme z látky šikmo. Tkanina totiž nepruží a není tvárná, ale při střižení šikmo přes osnovu a útek ji přece jen dokážeme přesvědčit k tomu, aby se trochu tvarovala.
Řasení:
Vše, co jsme doteď publikovaly o řasení včetně nových fotonávodů, je shrnuto pod článkem Jak řasit.
Vlastní práce – balonová sukně:
Balonových sukní je několikero druhů – všechny možné způsoby s jednotlivými fotonávody jsme pro vás popsaly v tomto článku:
Příprava na příště:
Na příště toho nebude potřeba mnoho, využijeme zbytečky tkanin i úpletů, které se Vám doma za dobu trvání Školy šití už určitě začaly pěkně kupit a ušijeme si ponožky:)