Podzim je rozhodně sezóna tohoto skvělého materiálu, proto jsme se rozhodly, že je ideální čas trochu si informace o něm osvěžit a naservírovat vám je v úhledném balíčku – rozcestníku!:-)

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
  1. Co je to softshell
  2. Jaký vybrat střih
  3. Jak vybrat správnou velikost
  4. Pomůcky pro šití ze softshellu
  5. Jak šít a udržovat softshell
  6. Reflexní prvky a aplikace

Co je to softshell?

Softshell je moderní textilní funkční materiál, používaný k výrobě sportovního oblečení a oblečení pro outdoorové aktivity. Název vznikl spojením dvou anglických slov – „soft“ (měkký) a „shell“ (schránka). Z toho lze odvodit i základní vlastnosti, kterými disponuje oblečení z něj vyrobené – je měkké, ale zároveň odolné, tepelně izoluje, chrání proti větru, vlhku nebo dešti. Dříve se podobné ochrany dosahovalo pomocí vrstvení, například svetru a větrovky, tato kombinace však bývala pro páru nepropustná a neodváděla tělesnou vlhkost.

Hlavní sledované parametry

U softshellu v metráži obvykle najdeme parametry voděodolnosti (udává se v mm vodního sloupce) a paropropustnosti (udává se v g/m2). Hodnota se často uvádí s lomítkem, např. ve tvaru 10000/3000 (nebo spíše zkráceně 10/3).

vodoodpudivost softshellu (vlevo zimní, uprostřed jarní, vpravo letní)

Druhy softshellu podle způsobu výroby

Membránový softshell

Membránový softshell se skládá ze tří vrstev – svrchní látky, funkční textilní membrány (většinou polyuretan) a podšívky. U některých druhů chybí podšívka, ale membrána je přítomna vždy. Tyto tkaniny mívají lepší parametry nepromokavosti a odolnosti vůči větru, ale bývají méně prodyšné a hůře odvádí pot.

zdroj obrázku: web www.4camping.cz

Tkaný softshell

U tkaného softshellu membrána chybí, vodoodpudivost je zajišťována speciálním tkaním (má jinou hustotu vláken svrchní vrstvy) a svrchní impregnační úpravou. Bývá prodyšnější, lehčí a při dostatečné elastičnosti a přiměřené otěruvzdornosti i nebývale elastický.

Druhy softshellu podle využití

V obchodech s látkami obvykle nenajdete označení membránový a tkaný softshell (a dost možná o tomto rozdělení teď čtete poprvé), zažité obchodní názvy jsou totiž nejčastěji zimní, jarní, letní a kalhotový. Pozor, není to pevně dané a prodejci jsou v tomto často nepřesní, zvlášť jarní a letní softshell často označuje stejnou látku, stejně tak kalhotový někde označuje softshell s membránou a jinde softshell bez membrány. Spíše než na název je tedy potřeba koukat na konkrétní parametry a vzhled. Zvlášť vzhled rubové strany často napoví, o jaký softshell se vlastně jedná. Pomoct při orientaci může i gramáž, ale ani ta není 100% směrodatná.

vlevo oranžový zimní softshell, uprostřed tyrkysový jarní softshell, vpravo zelený letní softshell; nahoře líc, dole rub

Další informace o parametrech a druzích softshellu (např. různé formy svrchní látky, praktické zkušenosti s konkrétními hodnotami parametrů atd.) najdete v tomto článku:

Softshell – druhy, použití, kde koupit

Mnohem více informací včetně mých bohatých zkušeností s konkrétními typy po letech používání navíc najdete v mém novém kurzu o šití softshellu, který právě teď najdete v mém šicím Klubu:

Jaký vybrat střih

Střih na “nejen” softshellové kalhoty v několika verzích

Pokud jde o dětské kalhoty, první volbou rozhodně bývá střih na (nejen) softshellové kalhoty v několika verzích.

Střihy jsou po velikostech: plenky, I. (98-116), II. (122-140), III. (146-170) a pak verze celá na větší děti bez plen (98-170), verze NORMAL je ve velkém setu od velikosti 74.

(Nejen) softshellové kalhoty na pleny 68 – 92 verze NORMAL

Verze pro děti s jednorázovou plenkou od vel. 68 do vel. 92. Což je období, kdy většina dětí plenku nosí. Pro děti nad 92 vel. s plenkou doporučuji verzi “širší”, pokud jsou hubené a mají jednorázovou plenku, měla by jim stačit i verze užší.

Střih sedí i dětem štíhlým až normálním (podle fotek asi jako naše Rozárka) na plenku látkovou ne tak objemnou.

(Nejen) softshellové kalhoty na pleny 68 – 92 verze LÁTKOVÉ PLENY

Střih má na vaši žádost upravenou výšku sedu (oproti verzi staré platné do 20. 8. 2018) a je na šířku širší na obvod boků o 4 cm oproti verzi “pleny normal”.

(Nejen) softshellové kalhoty 74 -170 verze NORMAL

Tato verze je vhodná pro děti štíhlé a normální či sportovní postavy. U volby verze záleží též na vaší preferenci, jak má být oblečení volné, materiálu, ze kterého šijete (úplet a teplákovina snesou užší kalhoty než třeba micropeach, hlavně u kluků!).

Verze normal je vhodná pro hodně hubené děti, které chtějí volnost pro pohyb, pro užší variantu, aby byly kalhoty u hubených dětí na tělo, volte verzi užší. Kalhoty jsou vhodné pro děti normální a sportovní postavy. U ostatních konstitucí měřte! V tabulce jsou míry, tepláky podle této verze mohou mít i děti, které nejsou úplně hubené:-)

KALHOTY NEJSOU URČENY NA PLENY! Jsou od vel. 74, ale pro děti, které již nemají pleny! Střih byl dlouho testován a výsledek je jednoznačná a byl tak střih i zaměřen, že dětem i s jednorázovou plenou jsou přes zadek i extra hubeným dětem malé, mají úzké boky a moc nízký sed! Dětem bez plenek, které nejsou v zadečku silnější a maminka nechce až moc velké kalhoty a volný střih, sedí dobře.

Zadní díl obsahuje sedlo ve dvou variantách, lépe většinou sedí tvarované sedlo, ale střih do pasu zužuje. Tvarované sedlo hezky tvaruje zadeček a kalhoty nahoře nejsou tolik volné, ale vyzkoušejte.

(Nejen) softshellové kalhoty 98 -170 UŽŠÍ verze

Je vhodná pro děti štíhlé (pro nepružné materiály) až normální (pro pružné materiály) (podle fotek asi tak jako naše děti).

Verze užší je vhodná pro holčičky, které jsou štíhlé a normální a na štíhlé kluky a tam, kde maminky rády kalhoty více na tělo. Pro kluky normální a maminky, které mají radši volnější oblečení se hodí spíše verze širší. Pro kluky normální lze také kombinovat: na pružnější materiály a třeba kalhoty ne na sport můžete volit verzi užší, pro sportovní kalhoty, kalhoty na podvlékání a nepružné materiály (micropeach) můžete volit verzi širší.

(Nejen) softshellové kalhoty 98 -170 ŠIRŠÍ verze

Verze širší je vhodná pro silnější děti a pro normální děti tam, kde je vyžadována větší volnost pohybu a místo na podvlékání třeba kamaší v zimě. Pro kluky normální lze také kombinovat: na pružnější materiály a třeba kalhoty ne na sport můžete volit verzi užší, pro sportovní kalhoty, kalhoty na podvlékání a nepružné materiály (micropeach) můžete volit verzi širší.

Verze širší má vyšší sed než verze užší.

Dámské a pánské kalhoty

Určitě bych vám doporučila začít jednoduchými kalhotami do nápletu ve verzi jednoduché nebo sportovní, přičemž lépe se ze začátku poperete s úpravami přes záševky, než přes sedlo:

Dámské jednoduché kalhoty na 3 typy postav (34-56) + nabíraná kolena

Dámské sportovní kalhoty na 3 typy postav (34-56) + nabíraná kolena

Kromě velikostních verzí obsahuje střih ještě 3 verze typu postavy – verzi konfekční (ta je v základním střihu), verzi užší (pro ženy, které mají o dost užší pas v poměru k obvodu přes zadek) a verzi širší pro ženy, které mají větší břicho a pupík. U pánských kalhot je volba jasná:-)

Pánské kalhoty (riflové, softshellové, plátěné, …) 44 – 68

Jak vybrat správnou velikost

Jak postupovat při výběru velikosti kalhot?

  • změříme obvod přes zadek (ideálně jen přes spodní prádlo nebo třeba přes upnuté legíny) – nenavolňujeme, neutahujeme, prostě tak normálně, tuto míru si zapíšeme
  • změříme délku nohavice od rozkroku po kotník po vnitřní straně nohy, opět zapíšeme
  • najdeme si kalhoty z odpovídajícího materiálu, které už jsou třeba krapet malé, na těsno – po oblečení zhodnotíme, co kde táhne, o kolik potřebujeme delší nohavice atd., necháme dítě dřepnout, roznožit, sledujeme, měříme, zapisujeme!
  • nakonec změříme i kalhoty na plocho položené, k naměřeným mírám přičteme poznatky z měření na postavě, poznamenám si výslednou požadovanou délku a hlavně míru přes zadek
  • v tabulce hledám velikost s těmito mírami (rozhodující bude vždy spíše ta šířka, nohavice lze prodloužit snadno!), pokud budete střih teprve kupovat nebo máte všechny verze, je na to ideální tato srovnávací tabulka:

  • pokud jste někde mezi velikostmi, vše se dá bez problémů řešit – ve videu vám ukážu i to, jak si střih drobně upravit
  • v tabulce k jednotlivým verzím máte vždy uvedenou i spotřebu látky, konkrétně u těchto kalhot je vždy několik variant, které se odvíjejí od různého zakončení délky, jak jsme si řekli v jedné z předchozích kapitol (no a dále se samozřejmě bude lišit od vašeho případného přidávání do délky), využít můžete také tuto srovnávací tabulku spotřeby:

Pomůcky pro šití ze softshellu

Při šití ze softshellu se vám může hodit řada dalších více či méně nezbytných drobností. U jednoduchých softshellových kalhot toho samozřejmě příliš potřeba nebude, ale třeba u bundy či kombinézy se to už nasčítá.

Jednou z moc prima pomůcek jsou zpevňovače otvorů (průchodky). Můžete je využít na kapuci, do spodního okraje bundy, ale třeba i do konců nohavic. Aplikovat je můžete buď “po staru” kladivem a nebo kleštěmi, které se mně osobně osvědčily moc a moc.

Vyčerpávající informace k průchodkám najdete zde:

Hlavolam jménem průchodky

Plastové druky se zase můžou hodit na zapínání krycí lišty na bundě nebo pokud chcete mít bundu s odepínací kapucí. Využití najdou také u nosicí bundy. Na 1 – 2 vrstvy softshellu stačí patentky obyčejné standartní, na více vrstev doporučuji ty s dlouhým bodcem.

I tyto můžete aplikovat kleštěmi Vario s vhodným nástavcem:

Kleště Vario – jak a co lze kleštěmi aplikovat

Zipy doporučuji použít kvalitní, já používám skoro výhradně zipy od firmy YKK, vyzkoušené mám i zipy Opti, obojí jsou kvalitní a nerozpadnou se, neutrhnou se. Kvalitní zipy koupíte ve spřáteleném obchůdku na Batani.cz , Biaska.cz nebo Nejlepší zipy. Zipy z levných zdrojů se mi velmi neosvědčily, poruchovost u mě byla 90%. Z levných zipů jsou nejlepší zipy VTC spirálové. Kostěným levným se vyhněte obloukem. Nerozpadnou se zipy kovové.

Zdrhovadla / zipy: Druhy, zkušenosti, kde koupit

Lemovací gumičku na začištění okrajů bundy zevnitř, popř. i na začištění rukávů atp. Na začištění bude stačit u menších velikostí 3 m gumičky, pokud gumičku použijete i na spodek bundy, tak 4-6 m. U větších velikostí i více. Na stažení kapuce na pevno se bude hodit klasická prádlová guma, na stažení regulovatelné pak cca 2 m kulaté gumy nebo šňůrky (guma je určitě praktičtější při používání a dá se sehnat v běžné galanterii). Dále pak 4 brzdičky popř. také koncovky na tyto šňůrky.

Pruženky – druhy, použití

Jak šít a udržovat softshell

Jak softshell šít

Softshell je díky svým funkčním vlastnostem, jednoduché manipulaci a dostupné ceně velmi oblíbeným materiálem na domácí šití. Šije se z něj dobře i začátečníkům na běžných domácích šicích strojích.

Více o šití softshellu (např. jaké jehly použít, čeho se vyvarovat, tipy a triky, jak je to s šitím softshellu na overlocku atd.) se dočtete v následujícím článku:

Jak šít softshell

Údržba

Softshell si zaslouží šetrné praní (jednou za čas je vhodné mu dopřát speciální prací prostředek určený přímo na softshell) a občas také impregnaci, nejlépe přípravkem určeným opět přímo na softshell.

Více se o údržbě softshellu se dočtete v následujícím článku:

Jak správně prát…

Reflexní prvky a aplikace

Pokud si nevyberete z dnes již bohaté nabídky potištěných softshellů, můžete oblečení ze softshellu ozdobit i aplikacemi. Jelikož není vhodné softshell proděravět jehlami víc, než je nutné, používá se na našití aplikací nejlépe tenká jehla (70) a obyčejný rovný steh (cikcak opravdu není potřeba, zimní a jarní softshell se netřepí).

Více o aplikacích obecně uvádí článek:

Malá škola aplikací

Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné oblečení ze softshellu opatřit nějakým reflexním prvkem. O těch se dočtete v tomto článku:

Reflexní prvky

Zaujalo vás šití ze softshellu? Chtěli byste se o tomto materiálu dozvědět víc? Nenechte si ujít můj nový kurz o šití ze softshellu v šicím Klubu:

🎥 V novém kurzu vám ukážu:

✅ jaký softshell vybrat (vzhledem k ročnímu období, mokru, pocení)

✅ jak správně vybrat velikost střihu, aby vydrželo oblečení i 3 sezóny

✅ doporučím střihy vhodné pro začátečníky 

✅ jak se správně softshell šije (aby nedělal zbytečné díry v membráně, provazoval stehy, nelámal jehly)

✅ jak si poradit se zakončením nohavic a rukávů

✅ jak ozvláštnit softshell reflexními prvky, aplikacemi

✅ že zip s Caramillou našije do softshellu opravdu každý

✅ čeho se při šití softshellu vyvarovat