Šití s projektorem zažívá v posledních měsících učiněný boom. Co to vlastně je, proč je to tak oblíbené a jak s projektorem začít jsme se zeptaly přímo u českého zdroje, tedy Lucky Holé, která vede “projektorovou” skupinku na FB a mnozí z vás ji jistě znají:-)

Co to znamená, “šití s projektorem”?

Na šití jsem nejvíc nesnášela tisknutí střihů na A4 a pak následné slepování papírů, nebo dokonce překreslování střihu z nekonečné změti čar z časopisů. Prostě všechny přípravné činnosti, které s šitím nesouvisí. Při šití s projektorem přeskočím všechnu tuhle nudnou otravnou činnost a PDF střih si promítnu rovnou na látku. Projektor mám připevněný u stropu a směřuje kolmo dolů na řezací podložku. Řezacím kolečkem pak vyřežu jednotlivé díly střihu podle promítnutých čar, které si ani nemusím překreslovat.

Kde ses k tomu dostala?

U šití ráda poslouchám podcasty. Tvůrčích českých podcastů ale moc není, tak poslouchám podcasty o šití v angličtině. V jedné epizodě probírali šití s projektorem. Hned mě to zaujalo, tak jsem si začala zjišťovat víc informací v americké facebookové skupině. Tam popisovali projektory, které v Česku nejsou dostupné. Udělala jsem si takový malý průzkum o projektorech u nás a o tom, co všechno člověk k šití s projektorem potřebuje. Když už jsem s tím strávila tolik času, tak jsem se rozhodla podělit o informace i s českou šicí komunitou a založila vlastní facebookovou skupinu Šití s projektorem.

V čem je tedy hlavní výhoda projektoru?

Největší výhodou je úspora času. Při šití velkých projektů jako bund nebo kabátů jsem strávila jeden celý večer lepením papírů a překreslování střihu na střihový papír. Při šití s projektorem si jen v počítači posunu díly střihu tak, abych neměla velké prostřihy, a pak rovnou řežu do látky.

Projektor je sice na začátku větší investice (3000 – 4000 Kč), ale pokud šijete hodně, tak se vám časem určitě vrátí, na ušetřených penězích za tisk nebo papíry a tonery. A taky tím trochu šetříme pralesy.

Má to i nějaké háčky?

Nevýhodou je samozřejmě počáteční investice. Když to ale porovnám s cenou šicího stroje, overolocku, coverlocku nebo plotteru, tak je to zanedbatelná částka. Před prvním promítáním si musíme projektor nakalibrovat tak, aby promítal správnou velikost. První kalibrace většinou zabere hodinu až dvě. Nakalibrovat projektor stačí jen jednou. Pokud tedy nešijete na více místech a projektor nepřevážíte sem tam. Projektor se totiž musí kalibrovat po každé úpravě podmínek. Na chatu proto budou jednodušší papírové střihy, i když popáté zvládnete projektor nakalibrovat i za čtvrt hodiny.

Před prvním promítáním je potřeba projektor zkalibrovat a zjistit při jakém zvětšení bude promítaný střih odpovídat skutečné velikost. Při šití pak už jen stačí nastavit vždy stejné procento zvětšení v Adobe Readeru.

Co všechno je k tomu třeba? A to jak po stránce “hardwaru”, tak softwaru:-)

Nejdůležitější je projektor s krátkou projekční vzdáleností. Projektory, které známe třeba ze školy, jsou určené k tomu, aby promítaly obraz třeba z pěti metrů. Pokud ale chceme promítat ze stropu na stůl, tak potřebujeme projektor, který zvládne vytvořit velký ostrý obraz i z 1,5 metru. Nejoblíbenější jsou u nás miniprojektory Vankyo a Apeman. Poté potřebujeme držák, který nám bude držet projektor svisle, aby obraz směřoval dolů a ne na stěnu, jak je zvykem. Já mám například držák, který je určený na strop, připevněný na zdi. Některým švadlenkám dokonce vytvořili manželé vlastní držáky z kovových trubek. Nejjednodušeji se promítá z notebooku nebo z počítače, jde to ale i z tabletu nebo mobilu. Propojit přístroj s projektorem jde buď přes kabel (HDMI, VGA, USB) a nebo přes wi-fi, pokud to projektor umožňuje. Poslední důležitou pomůckou je řezací podložka a kolečko. Při stříhání nůžkami se totiž látka nadzvedává, čímž může posunout obraz a způsobit nepřesnosti. Pokud chcete stříhat nůžkami, tak si střih musíte z projekce nejprve na látku obkreslit.

Z počítačových programů se neobejdeme bez Adobe Acrobat Readeru, který stejně všichni používáme pro otvírání PDF. Pokud máme střih ve formátu pro projektor nebo ve formátu A0, tak žádný jiný program nepotřebujeme. Pokud ale máme PDF ve formátu A4, nebo si chceme střih v počítači upravit, tak potřebujeme programy PDF Stitcher, který dokáže slepit A4 stránky k sobě v počítači, a Inkscape, ve kterém se dají posouvat díly střihu, přidávat švové přídavky a podobně. Oba programy jsou volně dostupné, zdarma, v češtině a vytvořila jsem k nim video návody.

No a teď pro nás to hlavní…jak se Ti pracuje s projektorem v případě Caramilla střihů?

Caramilla střihy jsou pro projektor skvělé, protože jsou ve formátu A0, s vrstvami pro každou velikost a různě barevnými linkami. Můžu si je tedy rovnou otevřít v Adobe Acrobat Readeru a promítnout si je. Já si většinou střih ještě upravuju v programu Inkscape, kde si jednotlivé díly střihu posouvám tak, abych neplýtvala látkou, a to jde také velmi jednoduše. Jediná záludnost je přidávání švových přídavků v programu. To se ale dá obejít překreslením střihu a až následným vystřihnutím nebo využitím řezacího kolečka s vodícím ramenem, kterým člověk jede po promítnuté lince a řeže například 1 cm od linky.

Než střihneme do látky, tak musíme nejprve zkontrolovat, zda měřítko na střihu odpovídá uváděným centimetrům.

Pokud střih neobsahuje přídavky na švy, tak si ho můžeme buď obkreslit podle promítané linky a nebo využít řezací kolečko s vodícím ramenem.

Jak musí takový střih pro projektor vypadat a jak s ním dále nakládáš?

Promítnout se dá úplně jakýkoliv střih. Pokud si koupíte projektor, tak to neznamená, že všechny své staré střihy zahodíte a musíte si koupit nové. Jen se některé střihy musí upravit v počítači, tak aby šly promítnout. Ideální střih pro projektor, kde nemusíte nic upravovat má tyhle parametry:

  • Všechny díly střihu na jedné PDF stránce nebo alespoň není žádný střihový díl rozpůlený na více stránkách.
  • Každá velikost je v samostatné vrstvě, abychom si mohli skrýt velikosti, které nepotřebujeme.
  • Linky jsou silné a tmavé, aby byly při promítání dobře vidět.
  • Popisky jsou velké a dobře čitelné.
  • Všechny díly směřují stejným směrem, abychom nemuseli otáčet látku.
  • Všechny díly jsou rozložené na přeložku, abychom nemuseli stříhat na přeložené látce. U velmi tlustých látek totiž může docházet ke zkreslení obrazu.
  • Kolem všech dílů je dostatečně velký prázdný okraj, abychom si mohli střihové díly v PDF posunout na projekci, kam potřebujeme.

V zobrazení vrstev skryjeme velikosti, které nepotřebujeme a promítneme si jen velikost, kterou budeme stříhat.

Lze si poradit i se střihem v A4?

Většina „problémů“ se střihy, které nejsou pro projektor se dá vyřešit v programu PDF Stitcher. Tenhle program vytvořila jedna švadlenka-programátorka Charlotte Curtis přímo pro šití s projektorem a upravuje ho podle zkušeností dalších švadlenek. Je velmi jednoduchý a spojit střih v něm zvládne i úplný počítačový začátečník. Program dokáže slepit jednotlivé A4 stránky k sobě, a pokud má vrstvy, tak dokáže i změnit barvu a tloušťku jednotlivých čar.

Co když daný střih vrstvy nemá?

Když střih nemá vrstvy, tak to můžeme buď risknout a promítnout všechny velikosti a doufat, že se při stříhání nesekneme a vystřihneme správnou velikost a nebo střih upravit v Inkscapu. Inkscape je grafický program a je složitější než PDF Stitcher. Má ale několik užitečných funkcí a s jeho pomocí se dají na dvě kliknutí smazat všechny linky jedné barvy. Takže pokud má třeba velikost 40 modrou barvu, tak můžeme označit všechny modré linky a velikost 40 jednoduše smazat.

Překrývající se díly?

Ani překrývající díly nejsou nepřekonatelný problém. Program pracuje s křivkami a linkami. Z linek jednotlivých dílů a popisků se dají snadno vytvořit „grafické objekty“ které si pak můžeme posouvat sem tam. Můžeme je rozmístit tak, aby se nepřekrývaly, ale aby zároveň byly blízko sebe a my neměli zbytečné prostřihy. Můžeme je také různě otáčet, duplikovat, nebo převracet tak, abychom měli všechny díly otočené stejným směrem, abychom měli 2 rukávy zrcadlově a nemuseli překládat látku.

Na Lucčině Youtube kanálu najdete mimo jiné i video věnované caramillím střihům, tak mrkněte:-)

Informace, které Lucka o šití s projektorem shromáždila a dělí se o ně s šicí komunitou, najdete u ní na webu:

Projektor