Ohledně šití roušek za úplatu se vedou na sociálních sítích velmi vášnivé a vyhrocené debaty. Velmi trefné video připravila Bohdana Goliášová (Tvůrci v praxi).

Pokud jste z těch, co si rádi objednáte roušku za úplatu a podpoříte tak tvůrce (který musí mj. i na roušku materiál koupit), níže naleznete též tipy, kde si můžete roušku  objednat.

Já osobně šiji roušky zdarma. Protože si to mohu finančně dovolit. Snažím se šít z povlečení a zbytků látek, ale ty postupně došly, musela jsem nakoupit keprovky, jehly nitě… i když šiji zdarma a díky dětem, nemocným zádům a práci nestíhám šít stovky roušek, tak jsem za materiál na roušky zaplatila už asi 3000 Kč. Tato částka může být pro někoho, kdo přišel o práci, má hypotéku a musí živit své děti opravdu už velmi vysoká. A někdo ty roušky šije po stovkách… Proč tedy není opravdu moc vhodné nazývat lidi, kteří roušky prodávají hyenami a kolik by rouška měla stát? Velmi děkuji Bohdaně za výstižné video. Podle mých střihů na roušky je již od začátku jejich uvedení možno šít bez omezení i za úplatu.

Shrnující video k tématu:

Chcete si nechat roušku ušít na zakázku?

Já osobně ani nikdo z týmu nemáme kapacitu šít na zakázku roušky. Šijeme pro své okolí. A není kapacita je ještě šít na zakázku a prodávat. Snažíme se pro vás sledovat informace ohledně šití roušek, střihů, materiálů, údržby a dávat informace a podporu dál. Doba se neskutečně rychle mění a my se snažíme být u toho a informace stále střádat, ověřovat, prověřovat a třídit, jak jen to jde. To je nyní role Caramilla týmu. Též vám pomáhat, věřte, že pomáháme od střihů přes rady, jak na to, rady, co se strojem, když nešije, jaký stroj koupit… až po mírnění vášnivých diskusí nad různými tématy, které v době, kdy jsme ve stresu a příliš dlouho doma, začínají být již někdy trochu agresivní. Též máme doma 3 – 4 děti, takže není času ještě šít zakázky. Ale máme dobrou zprávu!

Tvůrce, kteří šijí roušky a drží je to nyní trochu nad vodou, můžete najít zde na Facebooku:

Střihy na roušky, které jsou na mém webu, jsou všechny zdarma a k volnému použití i pro šití na zakázku (na rozdíl od běžných střihů, které podléhají licencím, pokud se šije na zakázku). Můžete tedy oslovit tvůrce s žádostí o roušku podle vámi vybraného střihu.

Pokud nepotřebujete nějako speciální roušku a nemáte speciální přání, může vám pomoci i web #damerousky nebo DámRoušku.cz.