Jak ušít knoflíkovou dírku na šicím stroji? Představím vám všechny možné způsoby od šití manuálně bez speciálního stehu i patky, přes šití poloautomatické i automatické knoflíkové dírky, dostane se i na dvě senzorické patky. Ukáži vám, jak šít knoflíkovou dírku vyztuženou provázkem. Jak správně změřit délku dírky a dírku “proříznout”? V závěru se podíváme i na knoflíky – lze je přišít dobře i na šicím stroji? Ukážu vám dvě patky na knoflíky a povíme si, jak lze šít knoflík na běžném stroji bez speciálního stehu i na stroji se stehem na knoflíky.

Obsah stránky:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Video

Knoflíkové dírky

   – Příprava

        -> Výztuha

        -> Délka knoflíkové dírky

   – Způsoby šití knoflíkové dírky

        -> Manuální šití

        -> Poloautomatická (ve 4 krocích)

        -> Automatická

        -> Automatická se senzorickou patkou

   – Knoflíková dírka vyztužená provázkem

   – Prořezávání dírek

Knoflíky

Video:

Vše komplexně krok za krokem najdete v tomto videu:

Knoflíkové dírky:

Příprava

Výztuha

Látku, kde bude přišit knoflík nebo vyšita knoflíková dírka, vždy podžehlete výztuhou. Látku zpevní a např. u úpletu se pak dírka tak “nešklebí”. Pružnost u dírky vůbec není výhodou, naopak, proto je třeba např. légu, kde bude dírka, zpevnit tak, aby nepružila.

Skvělá je např. tkaná zažehlovací viskózová výztuha.

Použít můžete i vlizelin.

Více o výztuhách je v tomto článku:

Výztuhy a výplně – přehled, využití, kde koupit?

Délka knoflíkové dírky

Před šitím vždy doporučuji si knoflík změřit pravítkem, dírka by měla být trošku větší jak knoflík, do dírky se počítá i “zapošití” na koncích, otvor je mezi tím. Některé patky mají speciální měřítka na knoflíky, ale bohužel ne vždy fungují dobře, většinou bývá dírka trochu delší než je třeba, více uvidíte ve videu.

Vždy si toto zkuste na nečisto, než budete šít dírku na hotový oděv.

Knoflík si změříte na milimetry od začátku do konce.

Podle míry pak nakreslíte linii pro dírku.

Způsoby šití knoflíkové dírky

Manuální šití

Ušijete na jakémkoliv šicím stroji, který má cikcak tak, aby šil cikcak širší i užší, hustě (krátký steh).

Pro manuální šití musíte mít nakreslenou přesně dírku. Lze použít běžnou patku.

Před šitím manuální dírky si dírku takto obšijte – běžný steh, aby byl krátký (zde nastavení na č. 2)

Zvolte nyní cikcak a použijte běžnou univerzální patku, výhoda jsou patky, kterým je dobře vidět, kde šijí (např. průhledná nebo poloprůhledná). 

Ušijete širší cikcak na začátku – posun šití musí být 0 (tedy šijeme na místě). Šířka stehu min. 5 mm. 

Nyní budeme šít po jedné straně hustým cikcakem, který je kratší jak těch 5 mm a budeme šít přes linii, kterou jsme si na začátku dírku obšívaly. Posun šití minimální (zde na 1). 

Dál už pokračujete stejně, na konci opět širší cikcak na místě a zpět užší cikcak přes linii šití na konce je možné si dírku otočit a šít zpět dopředu (více ve videu).

Poloautomatická (ve 4 krocích)

U tohoto šití bývá speciální patka na šití knoflíků a na stroji máte již přednastavené stehy na šití. Délku dírky si měříte a určujete při šití sami.

Stehy vypadají nějak takto. Vy si volíte kroky. Postup šití je stejný jako výše, jen nenastavujete vždy šíři a hustotu stehu ručně, ale zvolíte si daný krok a stroj to již má nastaveno z výroby. Dávejte pozor, kdy bude šít stroj dozadu a dopředu. Více čtěte v návodu k vašemu stroji.

Podobná patka bývá u strojů, které mají poloautomatickou knoflíkovou dírku.

Automatická

Automatická dírka se šije “sama” v jednom kroku. Vy tedy nemusíte volit žádné stehy ani kroky, vše stroj udělá za vás. Na stroji máte na toto šití speciální patku + steh přímo na knoflíkovou dírku (může být buď jeden a nebo i více typů a tvarů dírek – více ve videu).

Patka podle nastavené délky šije stejný počet stehů tam a stejný počet stehů zpět. Šije jednu stranu dírky dozadu a jednu dopředu. Pokud se nepodává materiál rovnoměrně, může se stát, že dírka není symetrická po obou stranách. Během šití s tím ale nic neuděláte, dozvíte se to až po došití.

Steh na šití knoflíkových dírek.

U automatické dírky se délka dírky nastavuje “měřidlem” na knoflíky. Nic neurčujete během šití ani dopředu na šicím stroji. Je třeba správně tedy měřidlo nastavit. Ve videu uvidíte, že ne vždy vložením knoflíku nastavíte správnou dírku – lepší je si ji ušít na nečisto a pak délku regulovat (stačí jen měřidlo trochu pozasunout a zmenšit dírku).

Do otvoru pro knoflík dáte knoflík a utáhnete. Tím se nastaví délka dírky.

Pokud po ozkoušení na odstřižku je dírka moc velká a měřidlo nefunguje dobře, tak dírku oproti naměřené o pár zoubků upravte požadovaným směrem (zpravidla je třeba ji zmenšit o pár zoubků). 

Pozor na páčku!

Aby byla zpětná vazba mezi patkou na dírky, kde máme nastavenou délku dírky a šicím strojem, používá se páčka, která se stáhne shora dolů (bývá vedle jehelní tyče). Na tuto páčku nesmíte zapomenout, jinak bude stroj šít dírku pořád pryč a nebude mít konce.

Vždy se podívejte do návodu svého šicího stroje jak a kam přesně páčka na patku patří, zpravidla se dává páčka za zarážku na patce pro šití dírek.

Páčka u jednoho šicího stroje – takto se dá za zarážku na patce pro šití dírek.

Zde je patka a páčka z šicího stroje Garudan, patří za první zarážku na patce – bude se pohybovat mezi oběma zarážkami na patce. 

Automatická se senzorickou patkou

Patka má kabel, kterým se připojí do šicího stroje. Ten dává stroji zpětnou vazbu o procesu šití. Patka tak reaguje na sílu látky a na posun. Jak se podává látka. Tím se reguluje v procesu šití počet stehů. Další výhoda je, že se šijí obě strany dírky stejným směrem. Dírky při šití s touto patkou jsou symetrické z obou stran a vypadají tak lépe.

Senzorická patka pro šicí stroj pfaff

U šicího stroje Pfaff se kabel dává zespoda vedle jehelní tyče. Špatně se hledá:-)

Zapojená patka.

Patka připravená na šití.

U této patky je velmi důležité, aby při začátku šití byly značky správně k sobě. Každý stroj má značení jinak, zde patří šipka přesně k zobáčku. U některých šicích strojů jsou to dvě červené čárky k sobě atp.

Senzorická patka pro šicí stroj Juki

Patka obsahuje též měřidlo na velikost dírky – podle vloženého knoflíku nastaví délku dírky.

Kabel jde prakticky do boku stroje a dobře se tam zasouvá. Např. u stroje Pfaff je zdola a někdy je náročnější dírku “trefit”.

Nastavení dírky.

Vložení knoflíku do měřidla.

Dírka se ušije sama – více ve videu.

Knoflíková dírka vyztužená provázkem

Při šití dírek je potřeba, aby se po rozstřižení a používání “nerozšklebila”. To můžete ovlivnit např. tím, že materiál vyztužíte před šitím, ale často to nestačí, protože i výztuha v tahu za knoflík (pokud je namáhaný jako třeba v pase kalhot) pracuje… v tomto případě je ideální použít jako zpevnění dírky tkaničku. Skvělá je tkanička také u dírek v pleteninách, které se rozšklebují více jak tkaniny z důvodu struktury látky.

Tato dírka s tkaničkou se dá šít jedině jako běžná dírka “rovná” – viz foto. Základní knoflíková dírka. Důvod je ten, že očko musíte po ušití zatáhnout do dírky, u dírky s kulatým nebo špičatým koncem to nejde. 

Pro použití tkaničky potřebujete zobáček, za který se tkanička zafixuje před šitím a při šití. Tento zobáček mívají téměř všechny patky pro knoflíkové dírky (i ty pro manuální šití – viz video). Velká výhoda je, když mají zarážky na obou stranách, protože tkaničku tak zafixujete dokonale symetricky na obou stranách. Pokud je zarážka jen vzadu, tak musíte tkaničky symetricky držet při šití ručně.

Zde je připravená tkanička na šití v patce na automatickou knoflíkovou dírku. Jako tkaničku jsem použila nejsilnější riflovou nit, co jsem měla doma. Z jedné strany je vložena tkanička do vidličky, za výčnělek vzadu je udělán uzlík. 

Provázek ve vidličce. 

Uzlík na konci. 

Patka zespodu.

Zde je senzorická patka, opět očko provázku dáme do vidličky.

Tkanička musí být napnutá a rovná (pozor na to, aby se vám nitě nepřekřížily). 

Vzadu můžete udělat buď uzlík a nebo tkaničku před výčnělek táhnout, aby byla přesně rovně a napnutá. Musí “držet dráhu”.

Postup šití se senzorickou dírkou, první si stroj obšije rovným stehem dírku vedle tkaničky.

Pak cikcakem šije přesně přes tkaničku. Musí šít tak, aby tkanička byla ve stehu pohyblivá. 

Došito i z druhé strany.

Nyní se patka vyndá, tkanička se na konci rozváže a nebo uvolní a vysune se očko vpředu. Nic nikde nestříhejte!

Nyní vám zbyde očko a dva delší konce, za konce opatrně zatáhněte a vtáhněte očko do dírky. 

Na konci dírky udělejte dva uzlíky.

Nyní vtáhněte jehlou na rub.

Můžete zapošít a nebo zauzlíkovat na rubu. 

Pozor, nesmíte odstřihnout u uzlíku, aby se nerozpadl.

Hotová dírka.

Prořezávání dírek

U prořezávání pozor, abyste si neporušili nitky šití (cikcaku), protože pak by se vám dírka vypárala. Nejlepší je dírky prořezávat páráčkem. Někdo může dírky i prostřihávat malýma ostrýma nůžkami, pokud mu to vyhovuje, mě to nevyhovuje, přesnější a lepší mi přijde páráček, ale musí být ostrý. Silné materiály a větší dírky (třeba na fusaku) je třeba prostřihávat ostrýma malýma nůžkami.

Někdy se stane, že u prořezávání páráček cukne a mohl by přeříznout konec dírky, pak je dobré si před konec dát špendlík. Viz video. 

Opatrně dírku prořízněte, nikam nespěchejte. Než proříznete definitivně celou, je dobré si knoflík zkusit, aby byla dírka akorát, ukazuji ve videu.

Pokud se látka třepí, tak vytřepené nitky odstřihněte.

Ozdobná dírka.

Dírka vyztužená tkaničkou.

Může se hodit prostudovat článek o páráčcích:

Páráčky

Knoflíky:

Přišívání knoflíků na šicím stroji může být v některých případech skvělá vychytávka, která urychluje práci. Zejména, pokud máme knoflíčky ozdobné a máme jich hodně.

U knoflíků záleží, jakou máte patku v příslušenství nebo si můžete dokoupit. Např. ke strojům Veritas lze dát patky ze šicích strojů vhodných pro Brother, pokud máte rychloupínač patek. Modrá patka je od šicího stroje Garudan (podobnou má tuším i Brother a Lada). Výhoda je právě ona guma, která knoflík skvěle drží při šití a ani se nehne. Kovová patka je od stroje Pfaff, pod tu se knoflík trochu hůře dává – má tendenci právě se trochu posouvat, když se dá patka dolů a je třeba ho doposunout při spuštěné patce dolů, při šití se pak už nehýbe. Výhoda patky je, že má jazýček (to bílé plastové), které lze vysunout a šít knoflíček i s “krkem”. Při silnějších vrstvách oděvu je toto nezbytné, aby knoflík šel zapnout a nerozepínal se. 

Před šitím doporučuji knoflíček změřit pravítkem, abyste věděli kolik mm máte nastavit šířku stehu. Pokud máte steh na přišívání knoflíků, tak zvolte ten, pokud ne, volte cikcak a nastavte délku stehnu na 0. U některých šicích strojů budete muset deaktivovat zoubky (vypnout), u některých šicích strojů to stroj udělá sám při volbě stehu na knoflíky. Vždy toto zkontrolujte, aby nedošlo k nehodě. 

Než budete šít knoflíky, vždy se ujistěte ručním šitím (točením kolečka), zda jehla jde přesně do dírky vlevo i vpravo. Pokud byste si to neověřili, hrozí zlomení jehly a není to pro švadlenku bezpečné. 

Výše vidíte patku, která má možnost šít vyšší “krk” u knoflíků. 

Některé šicí stroje zapošívají knoflíky samy a udělají i odstřih nitě, pak není třeba knoflík už zapošívat, neodpadává. Já raději nechávám zapošít 2x za sebou. Knoflík můžete zapošít i v ruce a u šití s “krkem” můžete krk obtočit ještě v ruce nití (určitě doporučuji, bez toho je ten krk opravdu volný a divný).