Roušky. Téma posledních dní. Ještě před pár dny byl málem kamenován každý, kdo je jen zmínil, teď se situace začíná obracet.
Hned zkraje bychom chtěly upozornit, že ani jedna z nás roušky neprodává a na objednávku nešije, to skutečně není v našich možnostech, nezlobte se.
Můžeme vás však odkázat na tuto mapu, třeba se najde nějaká ochotná švadlenka ve vašem okolí.
Než jsme článek vydaly, udělali za nás spoustu práce jiní. Nebudeme tedy vše opakovat. Velmi doporučujeme zhlédnout video Petra Ludwiga, řekl v podstatě vše, co jsme chtěly říct i my.
Mezinárodní video (můžete sdílet, pokud žijete v zahraničí nebo tam máte přátelé):
Velmi přehledně shrnuje základní info o nošení roušek web http://chranimnejslabsi.cz.
Spoustu informací mohou majitelé facebookových účtů najít také v nově vzniklých skupinách Šijeme roušky a Česko šije roušky
Roušky na zakázku Caramilla a její tým nešije, více o tomto tématu a kde roušku koupit najdete zde:
Šití roušek pro druhé: kolik má rouška stát a co je hyenismus? Kde mohu objednat?
Obsah stránky:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
Účel roušky
Účely jsou dva a je zřejmé, že někteří vidí stále jen ten jediný – ochránit sebe.
1. Ochrana nositele
Chránit sebe před nákazou je jistě důležité. Bohužel spolehlivou ochranu před koronavirem poskytují až roušky s certifikovanými filtry. I obyčejná látková rouška však může zmírnit intenzitu kontaktu s nákazou.
2. Ochrana okolí
Ten hlavní důvod, proč látkové roušky nosit preventivně, je ten, že tím chráníme své okolí. Pokud člověk zakašle, vysílá kapénky daleko před sebe, ale stačí i obyčejná mluva, i při ní “prskáme”. Pokud máme před ústy látkovou roušku, výrazně se sníží množství kapének, které takto vyšleme do světa.
Efektivita látkové roušky
Výzkum v této oblasti shrnuje s přehlednými grafy tato stránka:
Důležitý je tento graf:
Pro ty, kdo nevládnou angličtinou, koluje na internetu překlad do slovenštiny:
Důležitý je ovšem i graf, který už do slovenštiny přeložený není:
Ukazuje, jak jsou jednotlivé materiály prodyšné ve srovnání s jednorázovou rouškou. Tento graf trochu mírní nadšení z efektivity sáčků do vysavačů (vacuum cleaner bag) a kuchyňských utěrek (tea towel). Čím méně prodyšný materiál, tím rychleji rouška zvlhne a tím klesá její účinnost.
Upozornění k překladu – kuchyňskou utěrkou nejsou myšlené klasické papírové kuchyňské utěrky, které si pod tím obvykle představíme! V originále je myšlená látková kuchyňská utěrka ze speciálního materiálu.
Závěr článku říká toto:
Test data shows that the best choices for DIY masks are cotton t-shirts, pillowcases, or other cotton materials. These materials are able to filter out approximately 50% of 0.2 micron particles, similar in size to the coronavirus. They are also as easy to breathe through as a surgical mask, which makes them more comfortable enough to wear for several hours.
Doubling the layers of material for your DIY mask gives a very small increase in filtration effectiveness, but makes the mask much more difficult to breathe through.
Data ukazují, že nejlepším materiálem pro roušky vlastní výroby jsou balvněná trička, povlaky na polštáře (sypkovina?), nebo jiné bavlněné materiály. Tyto materiály jsou schopny filtrovat přibližně 50% částic velikosti 0,2 mikronu, tedy velikosti odpovídající velikosti coronaviru. Jsou také dobře prodyšné, což znamená, že jsou vhodnější na nošení více hodin v kuse.
Zdvojení materiálu na vaší roušce domácí výroby přispívá jen k velmi nepatrnému zvýšení efektivity, zato snižuje prodyšnost.
Další zajímavý graf je tento:
(zdroj: https://www.thebeijinger.com/blog/2020/03/13/can-diy-homemade-masks-protect-us-coronavirus)
Co je vidno? Že je rozhodně lepší nosit něco než nic.
Pokud by měl někdo chuť se probrat přímo primárními zdroji, může zde (to je vědecký článek, z něj vychází oba výše citované zdroje), případně zde.
Šev uprostřed roušky
Často se diskutuje šev na roušce uprostřed. V plátně projde jehla (pokud šijeme sílou 70 nebo 80) ve struktuře plátna a po vyprání nebo vyžehlení se zatáhne, naopak nit ještě dírku ve struktuře plátna zacpe. Rozhodně neplatí, že díry po šití jsou pro viry většími dveřmi pro vstup k nositeli než díry ve struktuře plátna! Rouška má chránit zejména okolí před mými viry a tu funkci splňuje plátno perfektně a na švu nezáleží. Konzultovali jsme toto téma i s odborníky v oboru. Ve Francii jsou dokonce i tyto tvarované roušky Fakultní nemocnicí v Grenoble požadovány pro zdravotníky, harmoniky z plátna tam prý nemocnice nechtějí.
Plátěná rouška chrání před vstupem virů k nositeli jen asi z 20 – 70% (záleží na hustotě, počtu vrstev a zejména na vlhkosti a tom, zda rouška je nebo není v kontaktu s ústy nebo rty). Viry projdou ale strukturou plátna, šev tento problém opravdu nezvětšuje. Největší základ pro ochranu v roušce před viry v okolí je to, aby se v roušce dobře dýchalo, dost odstávala od pusy, nelezla do pusy, nedotýkala se rtů a nebyla hned mokrá!!! Toto je základ! 100% ochranu před viry poskytují jen respirátory nejvyšší třídy a i ty je třeba často měnit a umět používat. Smysl nošení roušek ale je, že já chráním tebe a ty chráníš mě. Pokud toto budeme dodržovat každý u sebe, nemusíme řešit strukturu plátna, protože kapénky ven rouška zachytává i v tomto plátně podle vědců víceméně velmi spolehlivě (studie ČVUT uvádí 100%).
Zde je pohled proti světlu. Díry po jehle žádné nejsou.
Před čím chrání?
V současné době každého hned napadne, že roušky nosíme kvůli koronaviru. Samozřejmě. To je hlavní důvod, proč se o ně teď tolik zajímáme. A to jak proto, abychom uchránili před nákazou sebe, tak také proto, že můžeme být již nakažení, ale před vypuknutím prvních příznaků o tom nevíme, a můžeme tak virus nevědomky šířit dál. (To je ostatně jedna z nejzáludnějších vlastností nového koronaviru – dlouhá inkubační doba, během níž už nakažený šíří nákazu.)
Nezapomínejme ale na to, že jsou situace, kdy chceme své okolí chránit i před obyčejnějšími nemocemi. Tohle jsou případy okolí všech lidí s dlouhodobějšími onemocněními, pro něž může být i obyčejná viróza nebezpečná. Podobně ve zdravotnictví, kde personál nemocnic vyšetřuje pacienty a rozhodně jim nechce předat ještě něco navíc. V těchto situacích se běžně využívají jednorázové roušky, ty jsou však teď nedostatkové a tyto organizace zoufale volají o pomoc.
Pro koho tedy látkové roušky můžete ušít?
1. Pro sebe a svoji rodinu. Pokud nemáte doma zásobu jednorázových, pak můžete nosit látkové. Je vhodné je nosit vždy, když jdete ven, kde se můžete s někým potkat. Měnit co nejčastěji, nenechávat na ústech zvlhlé, nedotýkat se jich po použití (sundavat za tkaničky), sterilizovat praním na vysokou teplotu, vyžehlit.
2. Pro zdravotnický personál, který jich má nedostatek a jejich zaměření nevyžaduje používání těch jednorázových s vyšším stupněm ochrany. Vždy se raději informujte! (Například onkologická centra prý šité roušky odmítají, mají povinnost používat ty účinnější.)
3. Pro své známé, kteří jsou nějakým způsobem potřební – například pro rodiny zdravotnického personálu. Zamyslete se, určitě máte takových známých ve svém okolí dost a budou vděční za pomoc.
4. Sociální služby, lékárny, hasiči, policie, prodavačky, dětské domovy, …
5. Do uprchlických táborů, iniciativu vede paní Pospíchalová, najdete ji ve FB skupině zde.
Ptejte se vždy ve svém okolí, popřípadě ve skupinách k rouškám na Facebooku. Šití roušek na svém počátku spustil Ústav péče o matku a dítě v Podolí.
Jak roušku používat?
Použití má svá pravidla, která je potřeba dodržet:
- Před nasazením roušky použijte desinfekci rukou na bázi alkoholu, nebo si umyjte ruce mýdlem a vodou. Stejně tak po sundání roušky.
- Rouškou si zakryjte nos a ústa, ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem nejsou žádné mezery (nebo alespoň co nejmenší).
- Během nošení se roušky nedotýkejte.
- Jakmile je rouška vlhká, vyměňte ji za novou.
- Roušku sundavejte vždy zezadu za gumičky (u jednorázové)/za tkaničky (u látkové), jednorázové hned vyhoďte do uzavřeného koše.
- Látkové skladujte v odděleném uzavřeném koši na prádlo a před dalším použitím sterilizujte – vyperte na vysokou teplotu a vyžehlete na nejvyšší stupeň.
(zdroj bodů 1-5: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rouska-koronavirus-spravne-pouzivat-pet-pravidel-zakladnich.A200227_154741_domaci_onkr/2#space-a)
Více o správném používání a údržbě roušek zde:
Důležité je dbát také na hygienu rukou. Proto vhodným doplňkem roušky, pokud chcete chránit okolí i sebe efektivně, jsou rukavice. Můžete použít jednorázové nebo si je také ušít 🙂 Střih pro dámy zde:
Jak/ou roušku vyrobit?
V tomto videu uvidíte můj subjektivní souhrn různých typů doma šitých roušek:
Filtr do roušek
Vše o tomto tématu sepisujeme zde:
#rouskystulkou: Jednoduchá rouška s kapsou na filtr – jak ušít, jak pracovat s filtrem meltblown
Pratelná rouška
Harmonika
Nejuniverzálnější střih, vhodný do nemocnic.
Vždy šijte ze 100% bavlny a i šňůrky dávejte bavlněné – aby se daly sterilizovat.
Úplet s elastanem není vhodný kvůli sterilizaci. Stejně tak se pro roušky, které se budou sterilizovat, nehodí na upevnění na obličej použít gumičky – ty pravděpodobně praní na vysoké teploty nebo vyváření nepřežijí.
Nebojte se použít barvy a vzory. Říká se, že na vyvařování je nejlepší použít bílé plátno nebo jinou světlou barvu, ale to je především kvůli stálosti barev, při častém vyvařování barvy časem vyblednou a seperou se. Na fotografii je ukázka nové látky a roušky z ní ušité, po cca měsíci nošení a vyváření.
Na internetu je možné najít několik návodů na ušití “harmonik”. Nejjednodušší jednovrstvá rouška je takováto skládaná:
Sklady je možno udělat v různých rozestupech, o své dvě varianty se podělila Nina, za fotky děkujeme:
Druhý typ, vyfoceno z obou stran:
Video s návodem natočila Daya, abychom nedublovaly práci v čase, který vyžaduje rychlou reakci, využijeme s jejím svolením její video:
Odkaz na střih k vytisknutí je zde.
Potřebujete:
Bavlněný (nový) materiál o rozměrech 1 x 20 x 20 cm a 2 x 3,5 x 100 cm, šicí stroj a nit.
- Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2 x 0,5 cm a prošijte.
- Dle střihu si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajistěte ještě špendlíky.
- Pruhy – okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě na půl a znovu zažehlete.
- Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.
- Špendlíky zajistíme i celý zbytek proužku.
- Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem.
- Celé proužky prošijeme.
zdroj: https://daya.cz/blogs/news/jak-usit-bavlnenou-rousku
Poznatek z praxe: rozměr 20 x 20 cm je takový průměr, především pro muže je často potřeba větší (např. 25 x 25 cm), zkoušejte :-).
Na šňůrky můžete také použít šikmý proužek. Pokud nemáte, můžete si snadno vyrobit vlastní. Jak na to, napoví článek. Nemusíte mít ani profi kovový zakladač, provizorně se dá vyrobit i z kousku kartonu. A na výrobu tkaničky ani není nutné stříhat proužek šikmo, důležité zde je, že zakladač pomůže proužek správně složit. Vše je v článku popsáno.
Prvorepubliková rouška
Operovali v ní naše babičky. Někdo ji ještě dokonce jako poklad má doma. Střih byl vymyšlen pro zdravotníky v dobách, kdy nebyly jednorázové roušky, byl vymyšlen na “české zobáky” a fungoval v dobách např. španělské chřipky. Výhoda roušky je, že je prostorná “v zobáku”, velmi dobře se v ní dýchá, protože je tam hodně prostoru před pusou v roušce. Rouška při dýchání není vtahována do pusy, krásně odstává od rtů. Dokonale těsní, je skvělá pro ty, co nosí brýle.
Do této roušky lze vložit filtr tak, že se ve vnitřní vrstvě u pusy udělá otvor, rouška se přetočí na rub, dá se filtr a přetočí se na líc.
Sedí skvěle pod očima a mají ji rádi ti, co nosí brýle.
Je skvělá na dýchání, jednoznačně nejlepší ze všech roušek, co jsem měla “na hubě”.
Návod a střih zdarma najdete zde:
Rouška se záševky
Střih jsem si trochu upravila, aby mi nelezl z brady dolů.
Je tvarovaná na nos a na bradu, je celkem jednoduchá na šití, nemá šev přes pusu a hlavně, jde do ní velmi snadno dát filtr melt-blown i nano. Je to skvělí rouška, která je tvarovaná, neleze do pusy a přitom do ní lze dát filtr snadno.
Střih jsem si upravila tak, aby mi nepadal z brady (Asi ji mám špičatou). Se skolem a šíří záševku můžete experimentovat.
Střih a návod najdete zde:
Rouška se záševky – možnost s kapsou na filtr (střih zdarma)
Návod s popisem střihu od Bohdany, která hodně lidem sedí a nemá šev přes pusu je zde:
Tvarovaná rouška
Dalším typem je tvarovaná rouška.
Střih skvěle sedí u očí, a u dýchání neleze do pusy. Je vhodná pro osobní používání.
Sedí skvěle, ale nelze do ní moc dát jemný filtr typu nano nebo melt-blown. Je moc “tvarovaná”.
Rouška pěkně sedí na nose, pod očima a při dýchání šev drží roušku od pusy. Je velmi oblíbená.
Tato rouška také vede u dětí, maminky si chválí, že jim sedí skvěle.
Střih a návod najdete zde:
Na internetu je ale i spousta jiných:
(zdroj: https://www.craftpassion.com/face-mask-sewing-pattern)
Odkaz na návod na její ušití je zde. Návod je bohužel v angličtině, ale všechno se dá pochopit z obrázků (jsou v druhé polovině stránky, úvod můžete přeskočit). Jen bychom doplnili, že pokud budete roušku sterilizovat, pak je místo gumiček vhodnější použít tkaničky ze 100% bavlny! (Podle některých ohlasů je potřeba volit větší velikost, tj. na ženu pánskou velikost, na muže si zvětšit tu pánskou.)
Střih je možné stáhnout zde. Je ale vhodný pro menší nosy a brady, Čechům moc nesedí.
Pro ty, kteří se angličtiny hodně bojí, je k dispozici návod na podobnou roušku ve slovenštině zde.
A také v českém videu zde:
Tuto roušku jsem nezkoušela.
Jednoduchá Rouška s kapsou na filtr
Studentská iniciativa Technické univerzity v Liberci #rouskystulkou – původně měly být filtry z nanotextilie, nakonec jsou filtry z melt-blown. Jsou velmi levné, snadno dostupné a pro všechny. Vyzkoušeno, ověřeno. Skvěle se přes filtr dýchá (filtr můžete dát i do jiné roušky, ale tahle je nejjednodušší na šití a nejjednodušší na vkládání filtru dovnitř).
Vše o filtrech a návod:
#rouskystulkou: Jednoduchá rouška s kapsou na filtr – jak ušít, jak pracovat s filtrem meltblown
Tento typ roušky má nevýhodu, že může při mluvené lézt svými varhánky do pusy, pomůže ušít roušky tak, aby nebyla moc nakrabacená (záleží na poměru nos – brada, já si šiji 18 cm max na výšku). Pokud je rouška moc vysoká a nařasená, objeví se sklady mezi rty. Harmonika toto nedělá. Při vložení filtru je riziko pro nositele menší, protože filtr drží viry na vnější straně.
Návod na roušku podle TUL:
Rouška “origami”
Tahle rouška se překvapivě dobře šije, a celkem dobře se v ní dýchá. Sedí dobře na nose i na bradě. Radši mám více prostoru pro dýchání, ale rouška není špatná.
Lze do ní ušít i kapsu na filtr, a to celkem jednoduše.
Sedí skvěle na nose (tato má ale drátek).
Nevýhoda roušky je, že se při vdechování (pokud hodně dobře všude těsní a je z jemného popelínu jako na fotce) vtahuje dost ke rtům (u mě!).
Tento typ roušky lze šít i složitějším způsobem, kdy bude ne pouze naskládaná, ale přímo odšitá:
Rouška s okénkem
Rouška s průhledným okénkem se hodí pro neslyšící nebo ty, kteří s nimi komunikují – umožňuje odezírat ze rtů. Týnce (které děkujeme za fotky) se jako materiál na okénko nejlépe osvědčily rozstříhané průhledné eurofólie. V roušce se dýchá dobře, jen se po cca hodině nošení orosí.
Návod a šablony ke stažení najdete zde:
Jak roušku s okénkem používat a udržovat:
Jednorázová rouška
Je možné ušít i roušku na jedno použití – lze použít například perlan (netkaná textilie). (Propustnost pro částečky viru ovšem nemáme ověřenou, bude možná jiná než pro bavlnu.)
Šít lze i z filtru melt-blown. Je třeba snížit přítlak patky a případně šít roušku přes papír. Ale já ji ušila na Ladě, jen tak, a regulaci jsem neměnila.
Na youtube lze najít i návody na velmi jednoduchou jednorázovou roušku bez šití, pokud ji potřebujete mít hotovou skutečně během minuty. Tato je z papírové kuchyňské utěrky, ovšem je potřeba počítat s tím, že velmi rychle zvlhne.
Nezapomínejte, že vždy je lepší něco než nic!
vcelka
Dobrý den, je nutná k ušití roušek i bavlněná nit? Tu asi doma nemám. Přemýšlím, že taky něco našiju. Stane se něco s klasickou nití pří sterilizaci nebo to vydrží?
Martina
z mojí zkušenosti – některé PES nitě to dají. zkuste ušít kus švu a pak vzít žehličkou na plný výkon, klidně déle ji tam nechat položenou. když to přežije, mohla by nejspíš přežít i tu sterilizaci. aspoň doufám 🙂
Zdeňka Hynčicová
Dobrý den, předpokládám že při sterilizaci -žehlení na nejvyšší stupeň se nebavlněné nitě roztaví.
petulinka1
Pri prani by mela polyesterova nit vydrzet, pri zehleni uz by mohl byt u nekterych znacek problem – ASPO Aman se mi vzdycky spali, Unipoly s emi zatim nespalily. Kazdopadne bavlnena je jistota.
petrakreckova
Dobrý den, nevíte, jak vhodný by byl na ušití perlan? Nevím, zda se dá prát. Jako materiál se mi jeví dost obdobný jako jednorázové roušky. Nemusel by se otáčet, stačilo by jen prošít po stranách, vzhledem k tomu, že se netřepí. Mám ho doma spostu po dětech.
Díky, Petra
zuza.luck
Perlan se z moji zkusenosti prat da, ale co si pamatuju, tam mi prislo, ze se srazil.
Katarína Jiříčková
Jsem ze své práce v nemocnici zvyklá nosit roušku téměř celodenně, mohu tedy doporučit tip, jak zajistit, aby obdélníková rouška seděla dobře na nose a nezamlžovala tak třeba brýle, pokud je někdo nosí. Všijte do horního lemu roušky jemný drátek – použila jsem vázací květinářský drátek – roušku si tak na nose můžete natvarovat, jak je potřeba a perfektně sedí. Jednorázové lékařské roušky většinou drátek mají a je to velmi praktické.
Lucie Šťastná
Můžu se zeptat, jak důležité je, aby rouška byla ušita z nového materiálu? A proč?
Caramilla
ne, muze to byt treba ubrus nebo stare prosteradlo, povleceni na postel – ale 100% bavlna. A pred nosenim vyprat na 60 – 90 st. a vyzehlit na maxx.
vrtiskov
Vzhledem k Vašim zkušenostem s nošením roušek – doporučila byste šít roušky s kapsičkou nebo stačí ty jednoduché skládané? Zkoušela jsem oboje, ale nevím, co by se mělo do kapsičky dávat (šel by tam dát kus ze sáčku do vysavače?) a jestli už nejsou hůře prodyšné.
Děkuji za odpověď.
Caramilla
Tak my jako tým zas až tak zkušeností s nošením roušek nemáme, asi tak jako všichni tady v ČR, snažíme se jen maximálně přinést informace, co jsme našly na 1 místo. Čím více vrstev, tím méně prodyšnosti, tím časteji se musí rouška měnit. Ale zase tím víc chrání i nositele. Vše jsme se snažily napsat výše. Já sama jsem šila s kapsičkou, že v případně většího rizika tam dám třeba papírovou kuchyňskou utěrku, jde dát kapesníček papírový, perlan a nebo ten sáček do vysavače. Při tomto použití ale musíte roušku často měnit (i třeba po 15 min. pokud je vlhká) a celou vyprat, vydezinfikovat si pak ruce. Musíte bezpečně ten filtr zlikvidovat. Doporučuje se třeba hodit do pytlíku a zavázat. Protože ten filtr je pak infekční. Nelze měnit filtry a roušku dále nosit.
Pingback:Noste roušky v MHD i při nakupování, nabádá vnitro. Tisíce lidí je začaly šít doma – ZprávyOnline
omandra
Zdravím a moc děkuji za článek, jdu se dát také do šití roušek pro rodinu. Prosím, myslíte, že by se dal použít i lastin? Mám tu pár metrů ze šití plín, tak že bych ho ještě zužitkovala, když vydrží praní plen, mohl by zvládnout i toto,nebo ne? Já teda šiju tu s tunýlkem, že ty gumky nebo šnurku vyndám, ale ta by se asi vlastně taky měla prát, když nad tím pořádně uvažuju,že??
omandra
A teda nemám jedinou bavlněnou nit, zásobu konu PES, holt to udělám pro naši potřebu aspon s nimi a děj se vůle boží..
omandra
a ještě mě napadly teda gumičky lemovací, co se dávají na pul kalhotky, ty by mohly tu sterilizaci taky přežít, nebo ne? NO, zkusím, uvidím, do jedné dám i lastin, do další lemgumku a uvidíme, co ta první sterilizace s nimi udělá
Caramilla
Lastin by měl vydržet.
mvano
Někdy se stane že je potřeba rychle dezinfikovat roušku. U těch šitých z bavlny by to šlo udělat napařovací žehličkou. Žehlící plocha má víc jak 100° a pára taky. Já to dělám tak, že roušku opatrně (pozor spálit se je tak snadné) vezmu a žehličkou zapnutou na plný výkon s napařováním taky naplno a i přídavným napařováním projíždím těsně před rouškou. Je to rychlé, jednoduché a funkčně možná i lepší než praní na 90°C. To praní ale probíhá delší dobu, takže čas od času je rozumné normálně vyprat. Nebo častěji. Snad to pomůže.
omandra
a šlo by to sterilizovat i uv lampou, nebo to je už slabé?
omandra
tady jsem na to narazila, tak jestli to lze třeba led lampou na nehty..
https://www.fjfi.cvut.cz/cz/26-cz/aktuality/7376-nouzova-sterilizace-nejen-respiratoru
tereza.lencova
koupila jsem platnona rousky, abych usila nam i kolegum v praci (prekvapila me cena, ale asi je narust podobny jako u rousek). Je treba platno pred sitim vysrazet na 95st.? jsem trochu lina obsivat kraje….ale asi by to chtelo, ze?
Martina
pokud vám nevadí, že se trochu vytřepí a pak to ustřihnete, tak klidně neobšívejte, teď šetříme čas 🙂 ale vysrážet by se mělo…. ať z roušky pak není náhubek pro psa po první sterilizaci 🙂
terezCZ
Marti, asi by se meli vyprat i ty bavknene lemovky, vid?
terezCZ
Tak info pro ostatni – urcite neprat kvuli vysrazeni sikmy prouzek – vuprala jsem 20 metru a je uplne zniceny, rozparany 🙁
evaduo
šikmé proužky se prát nemusí, i když se trošku srazí, tak protože jsou s šikmými nitěmi, tak se jen trošku zúží, ovšem bavlněné lemovky by se vysrážet měly
Pingback:Noste roušky v MHD i při nakupování, nabádá vnitro. Tisíce lidí je začaly šít doma – ZprávyAktuálně
romy.smolenakova
Poštou lze roušky poslat bez poštovného.
Podmínky zde: https://www.ceskaposta.cz/-/ceska-posta-zdarma-prepravuje-rousky
Jitka Konečná
Dobrý den,
děkuji moc za pěkný a obsáhlý článek.
Ráda bych se však zeptala na jednu věc. Chtěla bych mít roušku více bezpečnou i pro nositele, ale filtry do vysavačů asi už neseženu. Napadlo mě, zda by do roušky šla vkládat i separační plena z celulózy. Hodně mi ji zbylo po dětech. Doufám, že mě za dotaz neukamenujete:-). Děkuji za rady, odpověď i Váš názor.
Caramilla
Ano, můžete. Ale u filtru je důležité vědět, že jsou vysoce infekční. Navíc zvyšuje zapaření roušky a čím zapařenější rouška, tím více infekční.
jufilka
Dobrý večer, můžete mně prosím poradit,jak dlouhou šňůrku pro pětileté děti? Sijju pro synovce a nemám je blízko a už je pozde a mamka je nebude budit.,aby to nejak změřila. Děkuji a všem plno zdraví.
mvano
Já dávám 1 metr pro dospělého. Pro dítě ji snadno po zavázání zkrátíte. A další už nebudete muset stříhat po ušití. Stačí potřebnou délku našít přímo podle toho o kolik se ta “dospělácká” zkrátila.
Těm co si proužky dělají doma nabízím zakldač – lemovky (proužku). Budu je tisknout a není problém jich udělat víc. Nic za ně nechci. Vypadají asi takhle (v odkazu) a jde na zakladači dělat proužek střižený i rovně. Já je tak dělám. Mám pro šířku proužku 4 nebo i 5cm. Ve výsledku má sešitý proužek 1, nebo 1,25cm šířku. Používám zakladaž na 4cm proužky.
https://www.thingiverse.com/thing:3880491
Ještě jedna věc. Já je nešiju jako na obrázku. Nejprve si proužek zažehlím přímo ze zakladače a pak na půlku už bez zakladače. Teprve pak je našívám jako lemovku, nebo jenom sešiju a až pak našívám jako stuhu. A jak jsem psal, jde to i s proužkem střiženém rovně.
jufilka
Dobrý den ,děkuji za odpověď, napište mi prosím na jufilka@centrum.cz jak si mohu u vas objednat to krásné udelatko. Děkuji
J.Kaplanova
Pingback:Gymnázium šije roušky a vyrábí dezinfekci – Gymnázium Vodňany
mvano
Ukončuji nabídku zakladače zdarma. Již není v mých silách je dotovat ostatním ze svého.
vilem.reinoehl
HELP! Potřeboval bych se dozvědět pro výrobu kvalitně sedících roušek kde se dá sehnat tvarovatelný plíšek, který je nalepený zvenku na některých respirátorech. pokud by byl již s vrstvou lepidla, tak by to byla bomba. Dík za tip 🙂
Caramilla
Doporučuje se plíšek ze šanonu a nebo od toustového chleba.