Šikmý proužek, který slouží k začišťování tkanin, je možné koupit hotový v galanterii už předžehlený na čtvrtiny. Někdy ale potřebujeme okraj začistit šikmým proužkem z látky specifické barvy nebo vzoru a pak si jej musíme vyrobit sami.

Jak už napovídá název – šikmý proužek stříháme z látky šikmo. Tkanina totiž nepruží a není tvárná, ale při střižení šikmo přes osnovu a útek ji přece jen dokážeme přesvědčit k tomu, aby se trochu tvarovala.

Někdy nám délka šikmého proužku nestačí, pak je potřeba jednotlivé části k sobě šikmo sešít. Při tom je potřeba si uvědomit, že musíme sešívat tímto způsobem, aby na sebe hrany navazovaly:

Proužek stříháme cca 4cm široký. Zažehlujeme pak žehličkou na polovinu a pak každou polovinu ještě na polovinu. Výrazně rychlejší způsob je použití zakladače na šikmé proužky. Zakladače se dají koupit po různé šířky a podle toho také potom musíme stříhat šířku šikmého proužku.

Proužek zakladačem protáhneme a z užší strany nám vylézá už předskládaný…

…což hned po průchodu zakladačem zafixujeme žehličkou. A šikmý proužek vlastní výroby je hotov.

DIY zakladač šikmého proužku

Pokud nemáme kovový zakladač šikmého proužku, můžeme si pomoci i jinak. Stačí do kousku kartonu prostřihnout několik otvorů a poslouží také velmi dobře.

Rozměry volíme podle toho, jak široký proužek chceme získat. Šířka horního otvoru udává, jak široký proužek látky budeme do zakladače dávat. Šířka dolních otvorů se rovná polovině prvního otvoru, a tak široký bude proužek před finálním složením na polovinu. Já zde například mám otvory 3 cm a 1,5 cm, protože chci vyrobit úzkou tkaničku (proto jsem taky proužek nestříhala šikmo, ale pouze rovně, na tkaničku to stačí), ta po sežehlení napůl a sešití bude mít cca 0,7 cm.

Proužek látky vsuneme lícem dolů do širšího otvoru, na začátku pomůžeme složit hrany směrem dovnitř a prostrčíme užšími otvory. Dál už se proužek skládá “sám”.

Stačí přežehlit a je hotovo :-).

 

Další možností DIY zakladače je například tento, za nápad děkujeme a návod jak jej vyrobit najdete zde:

 

 

Dál už používáme jako běžný šikmý proužek, o různém použití šikmých proužků se dočtete více v článku o lemování:

Různé způsoby lemování