Poradna: strihy@caramilla.cz , FAQ
... střihy ověřené praxí ...

Menu

Objednávky: petra@caramilla.cz

Náhled košíku

Seznámení se strojem

Pokud jste si právě pořídili svůj první stroj – koupili, půjčili, našli na půdě po babičce – je třeba se s ním pořádně seznámit. Budete k tomu kromě připraveného stroje potřebovat kus plátna, buď nějaký zbyteček, co se doma najde, staré pevné prostěradlo, nebo zakoupené úplně nejobyčejnější plátno, cca 30 cm.

Pozn: Ve stroji pravděpodobně bude nějaká jehla, pokud je stroj nový nebo servisovaný, tak bude pravděpodobně i funkční, takže typy jehel si necháme na později, ať vás nezdržujeme další teorií od šití. (Možná bychom si jen měli říct, že dnes budeme šít z plátna, takže bychom měli mít ve stroji jehlu standard. Kdo má nový stroj, měl by ji tam mít, je to spíš jen takové připomenutí pro ty, kdo už šijí víc a naposledy šili z úpletů a mají tam stretch jehlu.)

Tak tedy – jdeme na to!

Základní seznámení:

 

A ještě jedno starší:

Teď už tedy víte, jak vyměnit jehlu, jak použít navlékač (pokud u stroje máte), jak navléct spodní a horní nit, jak zvednout patku, jak nastavit rovnosteh, měnit druhy stehů, jak měnit délku kroku stehu, jak měnit šířku kroku (u stehů, u kterých je to relevantní, např. cikcak), jak se pracuje s regulací napětí nitě (a jak se dá napětí nitě využít k řasení), jak se zapošívá. Jako bonus víte také to, k čemu je regulace přítlaku patky. Víte, jak se reguluje rychlost šití. A na závěr jste se dozvěděli, jakými materiály je vhodné začínat.

Zkuste si všechno najít na svém stroji!

Ještě je tu pár věcí, které váš stroj možná má:

Odřez nitě

Odřez nitě (nikoliv automatický, manuální): prostě protáhnete nitě a škubnete 🙂 Je to šikovná věcička – nemusíte neustále hledat schované cvakačky.

Převin nitě na cívku

Převinování na cívku – nové stroje mají automatické vypínání jehelní tyče, když zacvaknete cívku do polohy navíjení (mačkáte pedál a točí se cívka, stroj nešije). U starších strojů musíte pohyb jehelní tyče vypnout ručně otočením vnitřního kolečka. A když už jsme u kolečka – ručně si můžete kolečkem pomoct, když potřebujete došít do přesného místa. Vždy ale kolečkem točit jen k sobě!!! Pokud otočíte dozadu, nitě se zacuchají.

Shlédnout můžete v časovaném videu zde:

Přítlak patky

Přítlak patky – některé starší stroje kupodivu regulaci přítlaku patky mají, ale mají ji schovanou pod krytem osvětlení.

Jak různě může vypadat regulovatelný přítlak patky najdete zde:

Regulace přítlaku patky

Dále tu máme ještě dvě dovednosti potřebné k práci se strojem:

Protahování vrchní nitě a poloha patky

Zakončování stehu a vytahování ze stroje

Navlečení spodní cívky u horizontálního rotačního chapače

Navlečení spodní cívky u vertikálního kyvného chapače

Jdeme šít!

A teď už si ověříme, že jsme všechno pochytili.

Stehy podle videa + průzkum vlastního stroje

My si teď vezmeme náš kousek plátna a ušijeme na něm stehy podle předlohy (poznámka: je vhodné šít na dvojitě položenou látku, stejně jako budete většinou šít dvě vrstvy k sobě):

Nejdříve si vyzkoušíte šití rovnostehem se zapošitím na obou stranách. Pak budeme šít rovný steh, ozkoušíme na něm kolečko, které reguluje délku kroku (jindy také říkáme hustotu stehu). Potom budeme šít cikcak, na němž si ozkoušíme jak rozdíly v šířce stehu, tak v délce kroku. (Některé jednodušší stroje nemají regulaci šířky cikcaku, ale mají třeba tři druhy cikcaku. Tak ozkoušíme ty. Prostě budeme vědět, jak na stroji dosáhnout úzkého i širokého cikcaku.)

Pak ještě opatrně zkusíme, jak reaguje kolečko regulující napětí vrchní nitě (radši si zapamatujte původní hodnotu, u strojů, které nemají hodnoty, si udělejte čárku fixem, pro případ, že byste pak správné nastavení nemohli najít.)

Článek o různých regulačních kolečkách zde:

O kolečko víc? (Regulace napětí nití, diferenciál a další)

A časované video zde:

Vzorník všech stehů na stroji

No, dobře, ti, kdo mají stroje se 150 stehy, opravdu nemusejí zkoušet všechny 😉 Ale je důležité vědět, jak se dostat k pružným stehům, pokud je stroj má. Často je totiž má jako “druhou možnost” a není úplně intuitivní, jak se to na tu druhou možnost přepíná. Tohle tajemství je většinou ukryto pod kolečkem regulace délky kroku, kdy musíte kolečko přepnout až za jednu z krajních hodnot a najednou se tam objeví magické SS (“stretch stitch”, česky strečový steh, výjimečně zkratka sedí na obojí). U těchto stehů na těchto strojích nejde regulovat délku kroku (nebo jen minimálně, někdy má SS kolem sebe –SS++). Výjimku tvoří stařičké stroje Veritas Robina a Famula, u kterých se nastavuje délka kroku přes páčku, nikoliv kolečko. O tomto vynálezu si povíme více, až budeme šít úplety. Novější elektronické stroje, kde se délka kroku nastavuje nezávisle na typu stehu, regulaci u strečových stehů taky někdy dovolují. 

Některé starší Veritasky mají přepínání mezi stehy páčkou nahoře na stroji:

Tak tedy na další kus plátýnka si zkusíme všechny stehy (kdo jich má do 20), nebo alespoň ty základní (kdo jich má příliš). A hezky si je popíšeme podle čísel na stroji. On totiž v reálu často steh vypadá jinak než nákres.

Tak co, prošli jste si všechny páčky, tlačítka a kolečka na stroji a víte, co dělají? Našli jste, kde se na vašem stroji skrývají funkce, o kterých jsme mluvili? Pokud vám stále něco není jasné, pošlete na fb skupinu fotku a pokusíme se dopátrat, jak to ten váš stroj vlastně má 😉

A do příslušného vlákna nám určitě zase vyfoťte, jak jste se popasovali s úkoly – ukažte základní vzorníček podle nákresu výše a vzorníček stehů vašeho stroje.

Základní druhy stehů

(1) Běžný rovný steh (nejběžnější steh, ale nikdy s ním nešijte pružící materiál). 

(2) Třírovný pružný steh (toto je rovný steh, který pruží, je vhodný též na šití z líce, celkem pěkně vypadá).

(3) Šikmý pružný steh (zkosené zuby – toto je nejlepší “rovný” pružný steh, skvěle pruží, pokud jej stroj má, využijte).

(4) Cikcak (tzv. entl) je vhodný např. na začištění přídavků na švy. Pruží.

(5) Hustý krátký cikcak (můžete si na stroji nastavit regulací šířky a délky, některé stroje mají přednastavený). Nahradí i pružný rovný steh, pokud jej nemáte, hodí se také např. na obšívání aplikací.

(6) Tříkroký cikcak – používá se na našívání gumy. Lze jej použít i místo coverlockového švu nebo dvojjehly (začištění okrajů rukávů, nohavic, trička, legín…

(7) Oboustranně uzavřený overlockový steh / ozdobný overlockový steh. Velmi pěkně vypadá, pokud je stroj dobře seřízen. Pruží. Mnohem lépe vypadá, když se šije s overlockovou patkou.

(8) Pružný rovný steh. Mnohem lépe vypadá, když se šije s overlockovou patkou.

(9) Overlockový steh. Pruží. Mnohem lépe vypadá, když se šije s overlockovou patkou.

(10) Steh na našívání knoflíků (knoflíky se našívají speciální patkou).

(11) Knoflíková dírka (hodí se mít speciální patku).

Kromě (1) jsou všechny stehy též pružné.

O těch nejdůležitějších stezích si teď ještě povíme víc:

Rovnosteh

Rovnostehem šijeme všechny rovné švy na NEPRUŽNÝCH materiálech. Patří mezi ně i málo pružný fleece a softshell. Kratším rovnostehem sešíváme látky k sobě, dlouhým stehem pak ozdobně prošíváme (není nutná pevnost stehu).

Cikcak

Cikcak používáme na entlování (obroubení okraje) u třepivých materiálů, na entlování je lepší méně hustý steh. Hustý úzký cikcak můžeme využít na sešívání úpletů, protože zachová pružnost materiálu. Hustý cikcak můžeme využít na obšívání aplikací.

Takto vypadá pak ve švu – při hustém stehu není poznat, že nejde o rovný steh, ale cikcak.

Tříkroký cikcak

Tříkroký cikcak velmi dobře pruží a je “v ploše”. Používáme ho především na všívání gumy (např. do tvarovaných plenek), nebo na založení lemů, pokud nemáme coverlock a nechceme využívat dvojjehlu. Není příliš vhodný na sešívání dvou látek (úpletů) k sobě, sice pěkně zachová pružnost, ale šev se pak divně rozevírá.

Takto je pak ve švu vidět (tady je to extrémní kontrastní nití a možná by šlo ještě malinko utáhnout napětí nitě; nicméně mezery tam budou vždy).

Rovnosteh kombinovaný s cikcakem

Tento steh bývá i u jednodušších strojů bez pružných stehů a lze využít jako alternativu pružného stehu. Proti hustému cikcaku má výhodu, že látku tolik nevytahuje. Musíte posoudit sami, který z těchto stehů je pro vás lepší.

Takto pak vypadá ve švu – drobná mezírka je jen jednou za pět kroků.

Třírovný steh/tříkroký rovnosteh/pružný rovnosteh

Tříkroký rovnosteh šije rovně, ale protože šije dopředu a dozadu, steh pak mírně pruží. Na šití úpletů většinou bohatě stačí. Občas bývá problém ho na stroji odhalit, protože jeho ikonka vypadá jako tři rovné stehy vedle sebe, což je zavádějící, na látce máte pak jen jednu linii švu.

Šikmý cikcak – pružný steh

Toto je skvělý steh, který perfektně pruží a nahrazuje rovný steh na pružných materiálech. Hodí se spíš na sešívání, z líce vypadá lépe třírovný pružný steh, ale tento lépe pruží. Nemají ho všechny stroje.

Falešné overlockové stehy

Na strojích s overlockovými stehy bývá několik druhů těchto stehů. Rovná linie vždy patří na šev, výstupky směrem k okraji, stehy tak simulují overlock, který zároveň šije šev i látku po okraji začišťuje. Plně ho ale nikdy nenahradí.

Falešné coverlockové stehy

Sem patří různé ploché stehy, které lze použít na zakončení lemů – přišijí látku v ploše a zároveň se tím neztratí pružnost.

Ozdobné stehy

Na strojích s více druhy stehů bývá většinou ještě spousta stehů, které nemají žádnou zvláštní funkci, jen jsou prostě zajímavé. Dají se využít na ozdobné prošívání, například u přinechaných kapsových váčků u kalhot nebo mikiny.

Většinu dalších stehů potřebovat nebudeme. O šití knoflíkové dírky si povíme jindy.

Šití a obšívání

Při šití většinou sešíváme a začišťujeme okraje látky, aby se netřepila nebo nepárala (tím pádem by se pak ve švu udělala díra). Pružné materiály se sešívají pružnými stehy, nepružné materiály běžnými stehy.

(A) Nepružící materiály (tkaniny – např. plátno, kepr, riflovina, satén, …) sešíváme běžným rovným stehem a přídavky švu ještě začistíme cickakem nebo overlockovým stehem. Přídavky švu můžeme první obšít a pak díly sešít k sobě a nebo sešít a obšít přídavky švu spojené. Pokud obšijeme každý díl zvlášť a pak k sobě díly sešijeme, můžeme šev od sebe rozžehlit. Některé materiály se ale na běžném šicím stroji v jedné vrstvě hůře obšívají a je lepší tak obšít (začistit) přídavky švu u obou dílů současně. Pak ale šev nejde rozžehlit, můžeme jej jedině sežehlit k jedné straně.

(B) Overlockový steh (jak na overlocku, tak na běžném šicím stroji) se používá u pletenin (úplet, teplákovina, flíz, …) a nemusí se již šít rovným stehem. Pleteniny se šijí jen overlockovým stehem. Nemáme-li overlockový steh, šijeme i pleteniny stejně jako (A), ale volíme pro sešívání některou variantu pružícího stehu (třírovný + cikcak, hustý úzký cikcak + cikcak nebo šikmý cikcak + cikcak).

Odšívání tvarů

Teď si ještě ukážeme, jak odšít tvary, které jsou jiné než rovné.

Při šití špičky musíme dodržet následující postup, aby byla špička hezky špičatá: zastavit stroj a poslední steh dodělat kolečkem ručně tak, aby byla jehla ve fázi, kdy jde opět nahoru (ale ještě v látce) – zvednout patku – otočit látku – spustit patku – pokračovat v šití.Švové přídavky pak musíme nastříhat, aby si po přetočení hezky lehly kolem švu a nedělaly boule nebo naopak netáhly.

Nastříháváme podle následujícího pravidla: kde je konvexní (menší než rovina) úhel, bude po přetočení nekonvexní, takže by tam bylo látky ze švových přídavků moc, proto musíme přídavek “vykousat”.

Kde je nekonvexní úhel (víc než rovina), bude po přetočení konvexní a švového přídavku je “málo”, takže by látku držel a ta by se kroutila podle něj, musíme ho tedy nastříhat, aby se rozevřel.

 

Tato znalost a zkušenost se nám bude hodit nejen při šití polštářku/jehelníčku na konci tohoto dílu, ale i při šití oblečení, ke kterému se dostaneme časem. Velmi typicky se s tímto potýká ten, kdo šije tepláčky do kulatého sedu: