Šaty Symfonie se staly v mém sortimentu hitem. Mnohé z vás je chtějí ušít na zakázku, mnohé si psaly o střih. Šaty vychází z praxe – jsou vhodné pro každou ženu – kojící, těhotnou, štíhlou i tu s bříškem třeba po dětech.

Upozornění: U verze Upgrade horní díl řádil šotek, dne 30. 6. 2019 jsem nahrála ke stažení správnou verzi horního dílu se záševkem. Celý střih na šaty symfonie takto byl ke stažení již od léta 2018 v pořádku:-) Opravené střihy vám byly naposílány 30. 6. 2019 znovu mejlem a najdete je ve svém profilu.

 

Střih obsahuje nákres, jak šaty šít, ale neobsahuje samostatný video a fotonávod, není vhodný tedy pro začátečníky. Návod na žabičkování a řasení je součástí.

Střih dostanete ve formátu tisknutelném na A4 i ve formátu tisknutelném na A0 (Copycentrum, ploter) – ve verzi pro barevný nebo černobílý tisk (zvolíte si).

 

Horní díl šatů lze kombinovat se střihem na šaty s překřížením z mého sortimentu, spodní díl je stejný. Stačí pak koupit upgrade horního dílu:

UPGRADE: Šaty symfonie – 34 – 56 (horní díl)

Střih dostanete ve formátu tisknutelném na A4 i ve formátu tisknutelném na A1 (Copycentrum, ploter) – ve verzi pro barevný nebo černobílý tisk (zvolíte si).

 

Široká ramínka schovají i kojicí podprsenku a nebo správnou podprsenku pro větší prsa, která má širší ramínka. Pokud byste rády užší, tak není problém ramínka dle potřeby zúžit. Délku ramínek si můžete přizpůsobit podle své potřeby, vyzkoušejte, jak vám bude délka vyhovovat, střih je spíše delší, pro menší postavu bude třeba pak délku vzadu zkrátit – po ušití vyzkoušíte délku a podle toho zkrátíte, ramínka se našívají na zadní díl až nakonec.

Ramínka v oblasti pod klíční kostí stahuji, vypadá to tak krásně, buď tkaničkou, stužkou, kroužkem z látky nebo bižuterním komponentem, případně kombinací.

Zadní díl je na žabičkování, zde také záleží na využité látce, jak se díl stáhne. Silnější látka se stahuje méně než tenčí. Pak se výsledný rozměr gumičkovaného zadního dílu liší.

Velikost prsou:

Pro extra velká prsa v poměru k obvodu pod prsy bych doporučila vzít větší přední horní díl a pod prsy více nařasit, udělat sklady nebo více založený záševek (nejlépe zkoušet přímo na postavě). Pro menší prsa naopak můžete vzít menší horní díl a záševek vypustit. Můžete pak kombinovat horní díl a spodní díl pod prsy – podle obvodu pod prsy vs. velikosti košíčku. Tak, jak je střih konstruován, je na průměrná prsa – tedy ne malá, ne extra velká. Spíš větší než menší:-) Na fotce je velikost asi 70DD. V tabulce jsou orientační míry vhodnosti na obvody (pásku pod prsy na obvod pod prsy a horního dílu na velikost prsou).

Rozměry a spotřeba:

Spotřeba: Dvě délky šatů. (Plus přídavky na založení dole a srážení).

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Materiál:

Šaty jsem šila vždy s jersey s elastanem kvůli těhotenství a kojení. Pokud nekojíte a nemáte větší prsa, myslím si, že by šel šít i z nepružného materiálu a do boku dát zip. Ověřeno nemám.

Látky

Užitečné odkazy:

Fotonávod:

   – Žabičkování na zádech

   – Horní část předního dílu

   – Fotonávod na tuniku s překříženým výstřihem

Žabičkování na zádech

Zadní díl na žabičky je širší než zadní díl spodní sukňový, našívám žabičkovaný díl do spodního sukňového nařasený. Nahoře začišťuji většinou obnitkou. V odkazech výše najdete návody, jak si s žabičkováním poradit.

Horní část předního dílu:

Záševek ušijeme do ztracena. Podrobněji zde.

Pod prsy je možné také díl nařasit.


Připravíme si obě části předního dílu. Díly máme připravené 4x. 2 a 2 zrcadlově. Sešijeme si vždy dva k sobě.

Sešijeme si přední díl, který bude přes prsa (vnitřek dílu) a ramínko z druhé strany (tedy od průramku nahoru. Nesešitá zůstane část na boku (tam přijde pak přišít zadní díl) a spodní část (tam přijde přišít pruh pod prsy). Konec ramínka můžete sešít, ale nechávám volný a zapravuji až pak po vyzkoušení šatů podle délky, kterou reguluji na hotových šatech.

Sešitý a přetočený díl na lícní stranu.

Záševky by se vám měly potkat a před špendlením pruhu pod prsy si je složíme každý na jinou stranu.

Nyní si sešpendlíme oba díly k sobě podle značek ve střih. Našpendlené si to vyzkoušíte a případně upravíte rozevření výstřihu (to bude mít ale vliv na šířku pásku pod prsy).

Díly přes sebe připravené na sešití.

Sešijeme si toto místo, aby se nám nerozjíždělo.

Nyní našpendlíme z obou stran pruh pod prsa (máme též střiženo podle návodu u střihu 2x). Pro pevnější sepnutí pod prsy doporučuji podžehlit vliselinem. Lépe to pak drží pod prsy tvar, volte měkčí vliselin s nižší gramáží. Při podžehlení by měl obvod pod prsy sedět přesně, ověřte si před ušitím, zda vám tento obvod bude vyhovovat. Šaty vás nebudou táhnout, vzadu jsou žabičky, ale aby vám pásek nekončil na zádech a nebo naopak moc pod prsy.

Sešitý díl.

Všité dva pruhy, mezi tím je horní část. Bok je volný.

Na bok přijde zadní řasený díl na žabičky. Dolů pak díl pod prsy (sukňový). Nejprve si připravíme horní díl a pak do něj všijeme sukni. Horní díl si před dokončením vyzkoušejte, zda dobře sedí, abyste nemusely zbytečně párat.

Ramínka stahuji většinou atlasovou kulatou stužkou, přední díl stříhám a šiji dvojitě, též pod prsy díl je dvojitě a horní díl je do něj vsazen.

Fotonávod na tuniku s překříženým výstřihem: