Šaty s řaseným živůtkem jsou jedním z nejnovějších střihů na našem webu a staly se rychle oblíbenými. Nabízejí spoustu možností úprav na různé typy postav, různé příležitosti a velmi postavě lichotí. Jednu z těchto možných úprav vám přinášíme v tomto článku.

Příroda ke mně nebyla v horních partiích příliš štědrá, a tento střih mi tedy skutečně kápl do noty. No a jelikož jsem si před časem oblíbila módu 40. a 50. let, se sukněmi do pasu a v délce pod kolena, zrodil se nápad, jak střih mírně transformovat tímto směrem.

Střih:

Základem je horní díl šatů s řaseným živůtkem:

Šaty s řaseným živůtkem (šaty, sukně, triko) 32 – 56

Nebo třeba jen upgrade tohoto horního dílu:

Upgrade: Vrchní díl šatů s řaseným živůtkem 32 – 56

Na postavě jsem si změřila místo, kde mám pas (tedy to místo, kde se ohnete při náklonu na bok, nikoli pupík:-) ) a k tomuto místu jsem směřovala délku živůtku:

Fotonávod:

Návod na horní část šatů se nikterak neliší od původní verze, kterou najdete zde:

Šaty s řaseným živůtkem (střih a návod)

Kolovou sukni jsem stříhala z jednoho dílu, dle požadované délky a obvodu mého pasu. Vzhledem k tomu, že je výsledná sukně z bavlněného jednolíce poměrně těžká a má tendenci se v obvodu vytahovat, je třeba stříhat poměrně přesně na požadovaný obvod, klidně o chloupek méně. Pokud vám vyjde obvod o něco vyšší, do vršku jej navolníte, ale nesmí to být o moc, pak už by bylo třeba vyloženě řasit či skládat.

Sukni s vrškem jsem si nejprve našpendlené vyzkoušela, jestli vše sedí, jak má, a následně sešila. Na šev mezi sukní a horním dílem jsem následně ještě našila tenkou pruženku, stejně jako je ve švu řaseného živůtku:

Detail napojení sukně a horního dílu šatů z rubu – sukně je v tomto případě z jednoho kusu. Na šev je po sešití našita cikcakem mírně natažená tenká pruženka.

Zde je vidět mírné stažení všitou pruženkou v obou švech živůtku.

 

Sukni jsem v délce začistila na overlocku a pak jednoduchým úzkým zahnutím. Ideální postup je nechat sukni před začištěním vyvěsit, některé materiály se opravdu docela vytahují a sukně pak může být cípatá. Správně byste ji tedy měli nechat nějakou dobu viset a pak dělat délku. V nejlepším případě na postavě či panně a odměřovat od podložky pravítkem:-)

Sukně je zakončena úzkým overlockem a prostým zahnutím.