22. 11. 2022 byl střih na sukni nahrazen verzí s vrstvami! Rovněž byla mírně zkrácena sukně ve velikostech 32 a 64.
Střih na šaty s raglánovým rukávem se záševkem na rameni a rovnou sukní s kapsami. Přestřižení je v tomto případě v pase, nikoli na bocích. Podle střihu ušijete i sukni s kapsami rovného střihu (není do A) a samostatné triko. Vybírat si můžete z dlouhého, klasického krátkého a krátkého vykrojeného rukávu.
Střih má variantu s prsním záševkem i bez prsního záševku. Velmi dobře sedí i na postavě s rovnými rameny, protože má na ramenou záševek, který modeluje prostor pro rameno.
Tento střih je moje vymazlené dítě – bylo mnoho testovacích variant, proběhlo opravdu mnoho testovacích fází na velmi různých postavách (celé to trvalo mnoho měsíců). Potřebovala jsem odladit základní dvě varianty (malá/větší prsa), které budou sedět alespoň většině. Vím, co komu sedí lépe a jaké opravy prospějí velmi velkým prsům… všem bez úprav střih sedět nikdy nebude, to nemůže být ani cílem, důležité je vědět, co která úprava na které postavě dělá, proč to tak je a jak si s tím poradit.
Střih má dvě varianty – bez záševků na prsa – ta sedí velmi dobře postavám s malými prsy. Varianta na větší prsa sedí na velká prsa (rozhodně větší než mám já), na hodně velká prsa (v poměru ke zbytku postavy) je potřeba ještě trochu upravit (vše najdete v informacích níže). Moje postava snese střih bez záševku i se záševkem, který ale musím výrazně zmenšit:-)
Obsah návodu:
(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)
–> Návod na krátký vykrojený rukáv
Střih:
Set obsahuje triko v plné verzi, rovnou sukni do pasu a lze tedy šít triko, sukni a šaty bez úprav.
Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).
Více o tisku střihu ve vrstvách.
Střih vám přijde na A4 tisknutelné na běžné domácí tiskárně (po vytištění si slepíte, součástí střihu je přehledné schéma, jaké listy jsou v dané příloze a jak máte lepit k sobě). Střih obdržíte též ve formátu A0, který lze nechat vytisknout v copycentru a nemusíte již lepit. Obě verze jsou v černobílé i barevné.
Střih je určen pro soukromé účely. Více o možnosti využití střihů i pro komerční účely v Nápovědě.
Rozměry a spotřeba:
Střih je konstruován jako obepínající postavu (upnutý), není myšlen jako plandající (a to ani v podpaží). Pokud si přejete volnější střih, volte větší velikost nebo si střih v oblastech, kde potřebujete větší volnost, upravte.
Střih je konstruován pro pružné materiály (pleteniny). Lze šít z úpletů s elastanem, ale i z dalších pružících pletenin (např. svetroviny, copánků, pružné! teplákoviny). Je třeba vhodně vybrat velikost (ze silnějších a méně pružících materiálů je třeba vzít velikost víc).
Taky pozor na umístění záševku u různých materiálů. Samotnou mě to překvapilo, ale ukazuje se, že pevnost/pružnost materiálu má vliv na to, jak záševek sedí. Může se tedy stát, že pro některý typ materiálu budete potřebovat záševek posunout o kousek níž nebo výš. Jak na to najdete níže v návodu.
U tohoto střihu je důležitá linie pasu. V tabulce najdete výšku postavy, na kterou cca odpovídá linie pasu (ta se ale může měnit i v rámci výšky u každé jednotlivé postavy, proto vždy měřte spíše linii pasu než výšku postavy – odměřte svůj pas od ramene). Do pasu si můžete uvázat šňůrku, abyste přesně věděly, kde linie pasu je. Některé z vás jistě budou muset s linií pasu hýbat výš nebo níž.
Pokud byste potřebovaly linii pasu posunout, zde najdete, jak na to:
Ve střihu je přední díl v oblasti poprsí ve variantě se záševkem a bez záševku. Obě verze ale sedí i na prsa větší i na prsa menší. Pro postavy, které mají velký rozdíl velikosti prosou ke zbytku postavy se určitě hodí díl na větší prsa.
Střih obsahuje i přílohu polohování na látku.
Vždy měřte!
Materiál:
Úplet (jednolícní, oboulícní, s elastanem, bez elastanu, materiálové složení jakékoliv – bavlna, bambus, modal, merino, polyester, …). Na zimní šaty dle vaší zmrzlosti teplákovinu (mám ráda tu bez podčesu, a i ta je na mě osobně teplá), flíz, svetrovinu, merino, …
Více o materiálech vhodných na šití triček najdete v souhrnném článku:
Užitečné odkazy:
Jak šít dvojjehlou:
Pružné materiály na běžném šicím stroji:
Videonávody:
Bude doplněno.
Fotonávod krok za krokem:
–> Návod na krátký vykrojený rukáv
–> Založení spodního okraje a rukávů
1. Triko / vrchní část šatů
Přidání na švy
Zde je schéma jednotlivých dílů a přídavků na švy a na lemy.
Schéma, jak přidat na “vykrojený krátký rukáv”. U rukávu do obloučku je třeba přidat na švy cca 2 cm.
Přeneseme střih na látku a vystřihneme díly trička – pozor, všude přidáváme na švy (i v průkrčníku), dole doporučuji přidat 2,5 – 3 cm na založení, to samé na rukávech.
Střih pokládáme na sklad látky.
Na koncích rukávů a spodním okraji šatů přidáme na založení (cca 3 cm).
Více informací o přidávání na švy a na lemy:
Na látku si přeneste značky na sesazení rukávu (na fotce je u nůžek).
Podle střihu zakreslíme také prsní záševky.
Ty si můžete i posunout podle typu postavy a zvoleného materiálu:
Odšití záševku na rameni
Záševky na ramenou je třeba sešít přesně podle linie naznačené ve střihu a do ztracena. Více se dozvíte v samostatném článku:
Do ztracena odšitý záševek.
Záševek na rameni je vhodné po odšití zastřihnout.
Všimněte si na foto, jak daleko je záševek zastřižený.
Po rozložení to bude vypadat asi takto.
Správně odšitý záševek z líce.
Po odšití záševku by linie rukávu u krku měla takto hezky navazovat.
Založení rukávů
Více o zakončení rukávů se dozvíme v tomto článku:
Pro jednodušší šití a menší obvody: Založíme rukávy (buď na coverlocku a nebo tak, že začistíme nejprve okraj látky overlockovým stehem a pak z líce prošijeme dvojjehlou nebo jiným pružným stehem – tříkrokým cikcakem nebo třírovným stehem).
Návod, jak šít krátký vykrojený rukáv
Záševky na prsou
Verze pro větší prsa má záševky na předním díle, je třeba je sešít přesně podle linie naznačené ve střihu a do ztracena. Více se dozvíte v samostatném článku:
Je třeba šít úplně “do ztracena”, aby nevznikly boule.
Přeneseme a sešijeme záševek předního dílu.
Ušitý záševek z druhé strany.
Když sešíváme přední a zadní díl, záševek složíme směrem dolů!
Sešití dílů
Zde je schéma, jak k sobě patří jednotlivé díly. Na předním díle máte v raglánovém švu značku. K té přijde sesadit značka na rukávu – to je část rukávu, která přijde sesadit k přednímu dílu (je kratší než u zadního dílu).
Pro lepší orientaci a sesazení rukávu nám mohou pomoci speciální značky, tzv. zástřihy. V místech, kde máte značku ve střihu si ji můžete přenést na přídavek švu “nastřižením”. Důležité je nastřižení udělat jen maličké, aby nezabralo celý přídavek na šev, pak byste ve švu měli dírku! Můžete maličko nastřihnout (já dělám maličké véčko) a nebo můžete naznačit křídou, fixem, někdo dává jen špendlíček. Někdo nepoužívá značky vůbec.
K sobě patří značka (zástřih) na předním díle a na části rukávu, která přijde k přednímu dílu. Zástřihy přiložíme k sobě.
Díly k sobě přiložíme a našpendlíme, důležité je, že musíme hezky přikládat, nikde nic nenatahujeme! Linie raglánového švu není stejná u předního / zadního dílu a rukávu. Tvar se liší a je to tak správně a normální.
Šev ušitý na běžném šicím stroji jemným cikcakem a začištěný, opět cikcakem.
Šev ušitý na overlocku.
Takto sešijeme celé triko kolem dokola.
Přetočíme tričko tak, aby bylo k sobě rukávy, bokem k boku. Připravíme si na sešití boky. Důležité je pohlídat průramek – aby se tam přesně potkaly švy “do křížku”.
Prsní záševek skládáme směrem dolů.
Sešitý bok trika, prsní záševek je složený dolů.
Zapravení průkrčníku
Často, když šijeme pro sebe, si triko v průběhu šití zkoušíme, jestli sedí. Mnohé z nás se pak zděsí velikostí výstřihu před našitím průkrčníku. Jak je ale vidět na následujících fotkách, průkrčník výstřih hodně stáhne, takže pokud jste zvolily správnou velikost a neudělaly nějakou chybu při přidávání na švy, vyjde vám výstřih úplně přesně.
a) s využitím vzorečku
Změřte si průkrčník ušitého trika.
Vynásobte vzorečkem.
Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.
Délku proužku podle vzorečku plus přídavky na švy!
Sešijeme konce běžným stehem nebo třírovným pružným. Přídavky švu rozložíme od sebe. Tím bude lem měkký.
Proužek složíme na polovinu.
Šev průkrčníkového proužku dávám na zadní šev raglánu.
Rovnoměrně našpendlíme do průkrčníku. Vždy půl / půl, natáhneme, atp. Jako špendlíme náplet.
Pro jistotu si následně můžeme průkrčník i nastehovat.
Našijeme dokola.
Lem můžeme ještě prošít. Lépe si pak sedne a při nošení se nepřetáčí. Někdo neprošívá, já vždy. Důležité je, že zde nesmíte v žádném případě použít nepružný steh! Šijte tedy třírovným pružným (cikcak nevypadá až tak pěkně, pak je možná lepší tričko zde neprošívat a nebo jen po zadním díle). Na fotografii je šito jednojehlou na coverlocku.
Po našití nás může vyděsit, že se nám to trochu vlní.
Vyžehlíme:-)
b) Verze bez vzorečku
Na tuto variantu je třeba mít odměřování maličko v ruce, více si ukážeme v tomto videu:
Výhoda tohoto způsobu, který používám léta letoucí já osobně je, že můžete použít jakýkoliv pružící materiál na olemování a nemusíte se stresovat vzorečky, které plus mínus fungují, ale já mám radši se řídit pocitem v ruce… pro začátečníky je toto ale těžší způsob.
Připravte si proužek. Výška proužku by měla být cca 3 cm + přídavky na švy! Já šiji na overlocku se stehem 0,7 mm, takže 4,5 cm je šířka proužku před našitím.
Pokud vám začištění průkrčníku dělá neplechu, mrkněte na článek o nejčastějších chybách v průkrčníku:
Průkrčník navíc můžete v zadním dílu takto začistit:
2. Sukně
Schéma přídavků na švy a založení varianty s kapsami i bez nich.
Připravíme si střihové díly, přidáme si na švy a na záložky. A naznačíme si záševky na zadním díle. Střih je konstruován do šatů a na zadek, který není plochý. Pokud máte plošší postavu, tak doporučuji střih upravit. Zkrátit “špičku” nahoře, který by na vás mohla být moc vysoká a dělat bouli a třeba zmírnit záševky – udělat je užší a naopak ubrat na bocích sukně, tím bude střih plošší.
Podle dílu kapsy si rovněž vystřihneme 2x zrcadlově kapsu. Nikoli na přeložku látky, díl není osově souměrný stejný!:-) Přerušovaná linie značí, kde se bude potom kapsa skládat.
Takto:-) Kapsu jsem nastříhala z tenčího úpletu, aby nebyla příliš silná.
Kapsa rozložená.
Pokud bych nechala díl kapsy z mnou zvolené látky bez dalších úprav, vykukovala by mi v průhmatníku bílá kapsa.
Proto jsem si na část, která bude viditelná, našila kousek barevné látky, aby v průhmatníku byla vidět ta. Ale může Vám samozřejmě vykukovat i látka kontrastní, nebo můžete naopak šít kapsu celou (nebo jen vnější váček) z téže látky jako budou kalhoty, je pak ale třeba počítat s tím, že bude kapsa mohutnější.
Takhle to bude lepší:-)
Barevný dílec jsem našila na kapsu cikcakem.
Kapsy si dejte lícem kapsy na líc předního dílu. A našpendlete k sobě.
Před šitím je nejlepší okraj průhmatníku zpevnit vlizelinovým proužkem s osnovou.
Více se o nich dozvíte zde:
Sešijeme po linii švu. Pokud zpevňujeme proužkem s osnovou, stačí běžný rovný steh.
Přišitý díl kapsy.
Průhmatník si sežehlíme tak, abychom zatáhli přední díl mírně do kapsy. Toto je pohled ze strany kapsy (tedy budoucí rub), přední díl je tam mírně vtažen.
Prošijeme po líci.
Kapsový váček nyní přeložíme (linie přeložení je naznačená ve střihu, viz začátek fotonávodu) a našpendlíme k přednímu dílu. Nyní si prošijeme oblouček kapsy dole. Jen dole! Tento šev musí být pevný, aby se kapsa neničila poklady v kapse.
Sešitý a začištěný kapsový váček.
Kapsa musí krásně přiléhat k přednímu dílu a být přesně srovnaná.
Prošijeme.
Na zadním díle si odšijeme záševek.
Do ztracena odšitý záševek…
Nyní sesadíme boky sukně k sobě. A po linii švu prošijeme.
Sukně připravená k všití do šatů nebo do nápletu:-)
Pokud budete šít samostatnou sukni do pasu, postupujte dále tímto způsobem, pokud ne, rolujte kousek níž:-)
Do nápletu vložíte sešitou gumu dokola, kterou si odměříte podle obvodu boků.
Všitý náplet.
3. Šaty
Ilustrační fotografie z návodu na šaty s přinechaným rukávem, ale postup je totožný:-)
Sesadíme k sobě sukni a triko.
Sešpendlíme pečlivě dokola a sešijeme.
Sukni dole založíme. Můžeme podhrnout jednou nebo dvakrát. Můžeme šít i v ruce.
Více se dozvíte v tomto článku:
Založený spodní okraj sukně:-) A máme hotovo!