Slušivé šaty, které dokážou vykouzlit krásně ženskou postavu. Především ženy s menším poprsím a ženy s poprsím “po dětech” ocení nezanedbatelný zvětšující efekt v daných partiích :-). Zároveň se z nich báječně kojí, řasený výstřih jde snadno stáhnout dolů (jen nejde zrovna o diskrétní způsob). Zkrátka je využijete před dětmi, při dětech, po dětech, sluší prostě pořád:-)

Střih:

Varianty:

Šaty

Střih na šaty je variantní 3 v 1: Šaty + sukně + triko.

Triko

Sukně

Samostatná sukně “rovná”. 

Součástí střihu na šaty je:

  • Střih na vrchní část s řasením – střih končí v místě vsazení do sukně a na tričko je třeba střih prodloužit.
  • Rovnou sukni s kapsami (včetně dílu bez kapes) a se záševky na zadním díle – lze šít odděleně.

Upgrady

Pokud máte již vhodnou sukni, stačí pořídit pouze upgrade vrchní části střihu.

Upgrade: Vrchní díl šatů s řaseným živůtkem 32 – 56

Střihy jsou zpracovány do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Verze pro tisk na A4: po vytištění musíte stránky slepit podle návodu na webu.

Verze pro tisk na A0: můžete si nechat vytisknout na velkoformátové tiskárně nebo ploteru.

KOMBINOVATELNOST

Střih má stejnou sukni jako střih na šaty se špagetovými ramínky – součástí je dámská rovná sukně.

Vrchní část šatů s řaseným živůtkem lze všít do sportovní sukně (ve verzi netěhotenské s vyšším předním dílem!!! Pro velikosti 34 – 56!) – tu obsahuje též střih na sportovní šaty netěhotenské.

Více se dozvíte v tomto článku:

Vzájemná kompatibilita tílek, triček a sukní

Střih můžete dále upravovat a kombinovat třeba také s kolovou sukní:

Šaty s řaseným živůtkem a kolovou sukní (Inspirace)

Rozměry a spotřeba:

Šaty jsou konstruovány spíš pro menší prsa. Řasení dodává prsům objem. V tabulce jsou uvedeny doporučené míry cca přes prsa v dané konfekční velikosti, máte-li větší prsa, musíte přidat u řaseného délku na šířku. Stačí střih položit kus od přeložky látky. Řiďte se orientačně rozměry poprsí. Pokud máte obvod přes třeba o 5 cm větší než je doporučeno u vaší velikost v tabulce, tak přidejte 5 cm ve středu předního řaseného dílu. Pokud nepřidáte, šaty oblečete, ale budou méně nařasené.

Další parametr je výška od ramene pod prso. Zde záleží na výšce postavy a také na hloubce položení prsou, každá žena to má trochu jinak. Přestřižení pod prsy je pro postavy spíš s výše uloženými prsy a při výšce uvedené v tabulce. Nižší postavy než je uvedeno v tabulce budou muset možná střih upravit a přestřižení zvýšit, naopak postavy s níže uloženými prsy budou potřebovat pod prsa “delší živůtek”.

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy.

Střih obsahuje list s přesným polohováním každé velikosti do jednosměrné látky šíře 150.

Vždy měřte!

Jak vybrat vhodnou velikost?

Může se stát, že si střih na živůtek budete potřebovat trochu přizpůsobit na míru. V tomto článku si ukážeme, jak na to:

Triko

Pokud budete šít tričko, bude třeba vrchní díl střihu prodloužit a pokud máte i boky a zadek ženských tvarů, tak i rozšířit. Pro postavy, které mají v oblasti pasu a břicha víc materiálu než by chtěly, je lepší střih na triko i méně projmout v oblasti pasu (oproti střihu).

Materiál:

Úplet, pro střihu více na tělo s příměsí elastanu (může být i s vyšším podílem – prémiový funkční úplet, plavkovina, microfresh). Lze šít i z méně pružného úpletu (bez elastanu) i z nepružných látek, je třeba ale volit velikost tak, aby měla sukně a spodní část šatů 3 – 10 cm volnost pro pohyb.

Můžete vycházet víceméně z tohoto článku:

Na vršek budete potřebovat buď asi 1 m galonové pruženky cca 0,5 – 1 cm šíře (lze použít i pruženku prádlovou, ale galonová je měkčí a na nošení příjemnější) nebo pružnou krajku. Zde pozor, velmi mnoho záleží na tažnosti pružné krajky a šitém materiálu, musíte šít z jemnějšího materiálu, aby jej pružná krajka “utáhla”. Je potřeba stáhnout velké množství látky a ne každá krajka to zvládne. Pruženka v tunýlku je nejjistější, uvidíte v návodu.

Sukně:

Ve verzi “sportovní”  volte pružné materiály, aby se v ní dalo opravdu dobře pohybovat a sportovat: Silver (ze silveru je šedá sukně na fotografii)prémiový funkční úplet (také z něj sukni mám a je báječná), běžný úplet s elastanem, pružná plátna…

Více o sportovních materiálech zde:

Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy:

Užitečné odkazy:

Videonávody:

Triko s nabíraným vrškem (zde není varianta řaseného živůtku, ale ostatní je stejné).

Sukně a sešití sukně a vršku na šaty:

Fotonávod:

   – Nabíraný vršek

   – Rovná sukně

        -> Kapsy

        -> Záševky

Zde vidíte, jak přidat na švy a záložky u šatů / sukně.

Vše o tom, jak přidat na švy a záložky, se dozvíte v tomto článku:

Vrchní část šatů – s nabíraným vrškem:

Vystřihneme střihové díly, podle schématu přidáme na švy. Zde je vlevo zadní díl, uprostřed nahoře horní část předního dílu, dole spodní část předního dílu, vpravo rukáv.
U předního dílu je důležité na konkrétní postavě přeměřit poměr řasené a hladké části, velkou roli hraje výška postavy. Menší ženy budou potřebovat řasenou část kratší a delší hladkou, vyšší ženy naopak. Střih je koncipován na postavu o výšce cca 170 cm.
Poznámka od Jany: Tyto šaty jsem šila velikost 36, dole mírně rozšířenou tak, aby pasovala do sukně velikosti 40. Proto jsou oproti základnímu střihu černé díly (zadní díl a spodní část předního dílu) mírně rozšířené. Zároveň jsem přestřižení pod prsy posunula trochu výš (o 3 cm). Měřím jen 159 cm, takže jsem si řasenou část trochu zkrátila, aby mi tak akorát kryla prsa a neměla jsem ji níž až na žebra. 

Živůtek je potřeba nařasit. Podrobné návody na řasení najdete výše v článku o řasení. Zde je řaseno tak, že se ušijí dvě řady obyčejných rovných stehů, s nastavenou co největší délkou stehu a hodně povolenou horní nití. Je důležité nechat si dostatečně volné konce a doporučuji zvolit kontrastní barvy nití (bude se hodit později při párání řasicích nití).

Taháním za volné konce spodních nití látku postupně stahujeme a nařasíme na takovou délku, aby řasená část živůtku přesně sedla ke spodní hladké části. Na bocích je vhodné nechat kousek nenařasený, cca vzdálenost od bočního švu k okraji prsa, řasení se pak soustředí hlavně na oblast prsou a “nepřekáží” v podpaží. Ale lze řasit i rovnoměrně po celé šíři.
Tip, aby díly při řasení a sesazování délek neutíkaly – připíchnout si je špendlíky k vhodné podložce. Já jsem řasila na posteli :-D.
Poznámka: zde na fotce je navíc vynechaný kousek nenařasený i uprostřed mezi prsy (označeno zeleným špendlíkem), záměr byl docílit toho, aby řasení “nelezlo” mezi prsy. Ukázalo se, že to na výsledek nemá vliv a naopak je lepší v této části řasit rovnoměrně.

Nařasenou horní část živůtku pečlivě našpendlíme ke spodní části.

Sešijeme na overlocku nebo pružným stehem na rovnostehu.

Vypářeme řasicí nitě.

Našpendlíme rukávy, značku na značku.

Rukávy přišijeme, vznikne takovýto tvar.

Nyní složíme živůtek lícem k sobě, sešpendlíme boky a kraje rukávu, sešijeme (overlock, pružný steh).

Takto bude vypadat sešitý živůtek obrácený na líc. Na řadě je dokončení výstřihu a rukávů.

Okraje rukávů a výstřihu začistíme (není nutné, úplet se netřepí).

Jedna z možností stažení rukávu a výstřihu je použít pružnou krajku. Zde na fotografii ale vidíte, jak to vypadat NEMÁ. Krajka je příliš jemná a nedokáže látku stáhnout na požadovaný obvod. Přestože jsem krajku natahovala na maximum (a měla předem odměřenou tak, aby hezky sedla na obvod paže), nedokázala rukáv stáhnout tak, jak bylo potřeba. Lepším řešením proto je tunýlek a v něm navlečená pruženka.

Rukáv i výstřih založíme do tunýlku, prošijeme (použila jsem cikcak, ale stačí rovný steh), necháme otvor na provlečení pruženky. Provlékneme pruženku, na postavě odměříme ideální délku tak, aby rukávy neškrtily a výstřih byl stažený akorát. Poté konce pruženky sešijeme a doprošijeme vynechaný otvor.

Rukávy a výstřih stažené akorát na míru.

Na závěr ještě můžeme na švový přídavek mezi řasenou a hladkou části předního dílu našít pruženku, aby živůtek lépe držel pod prsy. Natahujeme mírně, šijeme např. cikcakem.

Pokud šijeme tričko, začistíme spodní okraj (např. založením). Pokud šijeme šaty, pokračujeme dál sukní.

Spodní část šatů – rovná sukně:

Sukně je stejná jako u šatů s přinechaným rukávem, návod a video najdete zde:

Návod na samostatnou sukni do nápletu:

Rovná sukně (střih, upgrade, návod)

 

Schéma přídavků na švy a záložky z sukně s kapsami (toto je dětská verze a přidávání je jen orientační).

U kapes se můžete rozhodnout, jakou verzi budete šít, zda s váčkem a nebo prošité na přední díl.

Kapsy

Kapsa s váčkem ze dvou dílů (šaty verze C). Tvar kapsy je z dámských šatů. Dívčí šaty mají jiný tvar průhmatníku. 

Okraj kapsy je dobré vyztužit vlizelinovým páskem s osnovou. Pásek ukazuji ve videonávodu (odkaz výše).

Více se o nich dozvíte zde:

K přednímu dílu našijeme “vykousnutou” část kapsy, líc na líc.

Okraj kapsy vypadá moc hezky zakončení pružnou krajkou, guma kapsu hezky stáhne a neodstává při pohybu.

Jak našít pruženku můžete vidět zde:

Krajku našiji na přední díl kapsy lícem k líci, natahujte mírně.

Přiložím váček s “vykousnutím” na průhmatník. A krajku zašiji mezi.

Mezifáze. Takto mám k sobě sešito z rubu – přední díl, krajku (mezi) a kapsový váček, vše šito tříkrokým cikcakem. Lze i běžným.

Nyní prošijeme třírovným pružným stehem. Pokud nemáme, tak tuto fázi vynecháme.

Výsledek.

Zajistíme ještě z lícní strany. Musíme volit pružný steh. Pokud nemáme třírovný pružný steh, volíme cikcak.

Po zapravení průhmatníku přišijeme druhý díl kapsy. Zde dáváme dobrý pozor na sesazení, aby navazoval přesně do předního dílu.

Záševky

a zadním díle ušijeme záševky. U úpletu můžete šít třírovným pružným stehem, nemáte-li zvolíte hodně krátký steh běžný rovný.

Více informací o záševku naleznete v tomto článku:

 

Přiložíme k sobě boční strany sukně a pečlivě našpendlíme.

Sešijeme boky a sukni zapravíme dole. POZOR VŽDY PRUŽNÝM STEHEM!!!

Sesadíme k sobě sukni a triko.

Sešpendlíme pečlivě dokola a sešijeme.