O střih na šáteček jste si psaly už dlouho. Přiznám se, že jsem se té myšlence usmívala, proč dělat střih na trojúhelník? Ale pak jsem si to zkusila… ono totiž trojúhelník vypadá na hlavě vážně divně… funkční šátek je, ale obě mé dcery řekly: “Mami, tohle ne!” Róza ho servala z hlavy a nešlo jí ani střih zkusit, zda tak může být. Jasmína si ho nechala narazit, ale okomentovala to slovy: “V tomhle vážně chodit nebudu!” (Což ale není výjimka, má svou hlavu, do šatníku jí nesmí kukla, kombinéza… sem tam vezme na milost rifle…) Ale pak řekla: “Půjč mi to!” a udělala vlastní střih na šátek, jak jí se zdá hezký. Ušila jsem, oblékla jsem a, přátelé, spadla mi brada!

S velkou hrdostí nabízím autorský a první střih své dcery Jasmíny, které je jen 8,5 roku.

Střih je vhodný i pro ženy.

Obsah návodu:

(řádky fungují jako proklik přímo na odstavec)

 

Střih

Materiál a spotřeba

Užitečné odkazy

Videonávod

Fotonávod

 

Střih je rozpracován ve velikostech pro obvod hlavy 37 – 60 cm. Vhodný pro větší miminka, holčičky, dívky i ženy, třeba na sport.

Součástí je videonávod na dva způsoby šití a další asi 4 fotonávody – krok po kroku na další způsoby, jak lze šáteček šít na běžném šicím stroji i overlocku.

Vhodné pro začátečníky. Lze šít na běžném šicím stroji pružnými stehy.

Střih je zpracován do vrstev – můžete si vybrat, které velikosti budete tisknout (všechny nebo jen vybrané).

Více o tisku střihu ve vrstvách.

Střih je formou PDF, na A4 / A3 černobíle / barevně. 

Materiál a spotřeba:

Na šití je vhodný úplet s elastanem! Použít můžete běžný bavlněný úplet s elastanem, ale také úplet s elastanem z bambusové viskózy, hladký patent, finerib, prémiový funkční úplet s OF, plavkovinu, sportovní pružné úplety, merino, … Důležité je, aby materiál PRUŽIL! Vhodná je i velmi pružná elastická teplákovina.

Spotřeba: 25 – 40 cm úpletu s elastanem a nebo jiného pružného materiálu s elastanem (spotřeba se liší od způsobu šití a velikosti).

Inspirovat se můžete v podstatě zde:

Z čeho šít tričko

Užitečné odkazy:

Videonávod:

Fotonávod:

Šáteček můžeme zapravit na konci různým způsobem.

Přidávání na švy a podhrnutí: Záleží na verzi, jakou šijete, tam, kde lemujete (půlenou pruženkou, proužkem na třetiny), nepřidáváte na švy, tam kde např. zakládáte (prošití cikcakem a nebo našití pružné krajky), přidáváte na šev. Při obšití na “zvlněný okraj” také nepřidáváte po obvodu šátečku (cípu) na šev. V místě sešití vzadu vždy přidáváte na šev. Na lem přidáváte tolik, kolik chcete mít podhrnutí, ale pozor, aby nebyl přídavek moc široký a nezasahoval již do zadní části šátečku po otočení. Pokud šijete šáteček dole do lemu, tak naopak střih krátíte, vše je ukázáno ve videu.

U přidávání na podhrnutí dáváme pozor, abychom nezasáhly do linie střihu v nejnižší části.

Zapravit okraje cípku lze různě, zde je pružná kraječka, kterou téměř bez natažení našijete na okraj. Cípek šátku je mírně dokulata, lépe se obšívá, pokud jej více zakulatíte, ale pak to už nevypadá tak moc jako “šáteček”:-)

Krajku našívám tříkrokým cikcakem líc na líc a pak otočím.

Otočím a prošiji ještě rovným stehem.

Můžete prošít i cikcakem nebo tříkrokým cikcakem.

Zde je verze s olemováním proužkem na třetiny. Široký jsem ho stříhala 4 cm.

Šáteček můžete začistit i obšitím na “vlněný okraj”, návod bude doplněn.

Nyní šátek sešijete, dáváte si dobrý pozor, aby se vám přesně setkala linie švů v zadní části šátku. Dobré je si místo pár stehy pojistit, zkontrolovat a když je šití správně, prošít “na čisto”.

Sešíváme pružným stehem, například pružným třírovným stehem.

Přídavky švu složíme od sebe, aby byl šátek na nošení měkký.

Přídavky švu můžeme takto ještě “zploštit” rozešitím od sebe. Šiji tak šátky, i když mám overlock, přijde mi to na nošení příjemnější, šiji tak i spodní prádlo:-)

Rozešitý přídavek švu.

Nyní si podhrneme šátek a připravíme si hustým špendlením nebo stehováním na prošití.

Prošijeme dokola třeba tříkrokým cikcakem. Případně dvojjehlou nebo jiným pružným stehem.

Zde je našpendlení lemu v případě šití šátečku do lemu, více ve videonávodu.

Ilustrační fotografie: